- Czytanki Małej Franki
- Przygoda z Williamem Szekspirem
- Zaczarowany teatr malucha
- Klub małego odkrywcy
- Nie taka chemia i fizyka straszne
- Obserwuję, eksperymentuję...
- Cicho wszędzie, głucho wszędzie...
- Matematyka na wesoło
- Z piosenką dookoła świata
- Origami – rozwija i bawi
- Stosujemy arytmetykę mentalną
- KULTURY ŚWIATA
- Usprawnianie przez działanie
- Ziemia nasza misja
- Zmierz uczucia
- Bystre dzieciaki poznają egzotyczne smaki
- Program InstaLing
- Przygoda z książką
- Chwała Bohaterom
- Pierwsze kroki w nauce tabliczki mnożenia
- Choć jestem jeszcze młody poznaję różne, mniej znane zawody
- Tanecznym krokiem przez świat
Usprawnianie przez działanie
Innowacja
metodyczno - organizacyjna
z zakresu treści matematycznych
realizowana
w Szkole Podstawowej
im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze
w roku szkolnym 2020/2021
Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.
Roger BaconAutor: Dorota Franckiewicz
1. Uzasadnienie celowości wprowadzenia innowacji.
W dzisiejszym świecie trudno znaleźć dziedzinę życia, w której nie potrzebowalibyśmy matematyki. Warto więc uczyć się matematyki nie tylko, aby ją stosować na lekcji, klasówkach czy egzaminach ale przede wszystkim w sytuacjach praktycznych w życiu codziennym.
Cele realizowanej podstawy programowej z matematyki mówią także o konieczności kształtowania u uczniów umiejętności rozumowania, korzystania z informacji czy wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. I tak też się dzieje. Uczniowie realizując dane zagadnienie matematyczne, rozwiązują zadania odnoszące się sytuacji praktycznych.
Na zajęciach koła matematycznego chcę odwrócić sytuację. Odnosząc się do ogólnych zagadnień z różnych dziedzin życia chcę pokazać ile zagadnień matematycznych mieści się w ich zakresie. Zależy mi na tym, aby uczniowie zrozumieli że matematyka to nie liczby, a sposób myślenia, który można docelowo rozciągnąć na wiele obszarów wiedzy.
2. Informacja o autorze
Imię i nazwisko – Dorota Franckiewicz
Wykształcenie – wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym
Stanowisko – nauczyciel matematyki, techniki
Stopień awansu zawodowego – nauczyciel dyplomowany
3. Miejsce wdrażania innowacji.
Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej
06-406 Opinogóra, ul. Z. Krasińskiego 25
Tel. 23 671 70 16
e-mail: spopinogora@wp.pl
4. Zakres innowacji i czas trwania.
Działaniami innowacyjnymi zostaną objęci uczniowie klasy VII a i VII b Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej. Program innowacji będzie realizowany na zajęciach koła matematycznego podczas 1 godziny tygodniowo w obu klasach w roku szkolnym 2020/2021.
Data rozpoczęcia i przewidywany czas na realizację programu – wrzesień 2020 – czerwiec 2021
5. Cele innowacji:
Głównym celem innowacji jest podnoszenie umiejętności matematycznych uczniów, rozwijanie logicznego, twórczego i kreatywnego myślenia, przygotowanie uczniów do wykorzystywania matematyki w życiu codziennym.
Cele szczegółowe:
- Zdobywanie umiejętności matematycznych przydatnych w sytuacjach praktycznych, w życiu codziennym.
- Dostrzeganie prawidłowości matematycznych w różnych dziedzinach nauki np.: ekonomii, budownictwie, architekturze, technologii żywienia.
- Wprowadzenie elementów myślenia ekonomicznego.
- Kształcenie umiejętności stosowania zintegrowanej wiedzy i twórczego rozwiązywania problemów.
- Popularyzacja matematyki wśród uczniów.
- Rozwijanie logicznego myślenia.
- Rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
- Planowanie swoich działań tak, aby osiągnąć sukces w wykonywanej pracy.
- Wdrażanie do samodzielnego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem różnych źródeł informacji
- Pobudzenie kreatywności i aktywności uczniów.
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym.
6. Opis innowacji
Uczniowie objęci innowacją podczas jej realizacji będą gromadzić i analizować dane statystyczne, prezentować ekonomiczne rozwiązania, badać i oceniać opłacalność pewnych przedsięwzięć z zakresu takich zagadnień jak:
- Gospodarstwo domowe ( obliczanie opłat i rachunków, obliczanie pola powierzchni mieszkań i gruntów, szacowanie kosztów remontu).
- Wizyta w sklepie ( przeliczanie jednostek wag, obliczanie kosztów zakupu, obliczanie cen produktów w promocjach, obliczanie cen netto i brutto, analiza ofert handlowych, wypełnianie prostych rachunków, obliczanie kosztów transportu towarów).
- Matematyczna kuchnia ( obliczanie kaloryczności posiłków, kosztów przygotowania posiłku dla określonej grupy osób, obliczanie objętości pojemników).
- Podróże dookoła świata (kursy walut i ich przeliczenie, planowanie trasy wycieczki
– odczytywanie map w różnych skalach, szacowanie odległości i czasu trwania wycieczki,
organizowanie wycieczek - obliczanie kosztów wyjazdu, porównywanie ofert i promocji różnych biur podróży, analizowanie rozkładu jazdy – obliczanie czasu przejazdu).
- Matematyka w przyrodzie, architekturze i sztuce (własności figur geometrycznych znajdujących się w otoczeniu ucznia, w przyrodzie ożywionej i nieożywionej, osie symetrii, wycinanki matematyczne, zdjęcia matematycznych obiektów).
7. Przewidywane efekty:
Dla uczniów:
- Rozwinięcie zainteresowań matematycznych
- Nabycie umiejętności dostrzegania przydatności wiedzy matematycznej, związków między matematyką, a otaczającym światem.
- Nabycie wiedzy i umiejętności matematycznych przydatnych w sytuacjach praktycznych, w życiu codziennym,
- Nabycie umiejętności wykorzystania wiedzy matematycznej do twórczego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem różnych źródeł informacji
- Nabycie umiejętności przygotowania i demonstrowania własnych rozwiązań
Dla szkoły:
- Podniesienie jakości pracy szkoły;
- Wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły;
- Uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych;
- Promocja szkoły w środowisku lokalnym;
- Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o twórczy rozwój swoich wychowanków;
Dla nauczyciela
- Wzbogacenie własnego warsztatu pracy;
- Możliwość pracy nowymi metodami;
- Satysfakcja i zadowolenie z pracy uczniów;
Dla rodziców:
- Motywacja do współpracy z nauczycielem;
- Satysfakcja z wszechstronnego rozwoju dziecka;
7. Ewaluacja
Ewaluacja działań innowacyjnych prowadzona będzie przez cały okres trwania programu.
Dokonana zostanie poprzez:- Przeprowadzenie ankiet wśród uczniów dotyczącej efektywności programu;
- Bieżącą analizę postępów w nauce;
- Obserwację frekwencji na zajęciach i zaangażowanie w poszczególne działania;
Naturalną formą ewaluacji będzie poziom zadowolenia uczniów z własnych dokonań i umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych.
We wrześniu i październiku na zajęciach koła matematycznego, w ramach innowacji matematycznej „Usprawnianie przez działanie” uczniowie klas VII zajmowali się zagadnieniem „kuchennej matematyki”. Na podstawie tabeli kaloryczności produktów układali jadłospisy dla określonej diety, wyliczali koszty przygotowania posiłku korzystając z konkretnej oferty handlowej. Uczniowie obliczali ceny produktów spożywczych oferowanych w promocjach, obliczali kwoty uzyskanych w ten sposób oszczędności. Wykorzystując informacje umieszczone na produktach spożywczych obliczali zawartość poszczególnych składników chemicznych i pokarmowych.
Kolejnym zagadnieniem realizowanym w zakresie innowacji matematycznej było zastosowanie matematyki w gospodarstwach domowych. Uczniowie gromadzili i analizowali dane dotyczące rachunków i opłat ponoszonych w przeciętnych rodzinach, przedstawiali je na wykresach. Swoje wiadomości matematyczne wykorzystywali do obliczania rzeczywistych wymiarów mieszkania przedstawionego na planie w danej skali, obliczali powierzchnię danych pomieszczeń. Myśląc ekonomicznie planowali i obliczali koszt ich remontu: malowania ścian, kupna wykładziny podłogowej do dziecięcych pokoi czy zakupu płytek łazienkowych. Korzystając z programu do projektowania i aranżacji mieszkania w 3D, rozwijali wyobraźnię przestrzenną - projektowali kuchnię swoich marzeń.
Wycieczka do ….
Wycieczki szkolne są bardzo ważnym elementem życia szkolnego. Dobrze zaplanowane i realizowane ułatwiają poznanie wielu ciekawych miejsc, wpływają na rozwój wyobraźni i myślenia, integrują wszystkich uczestników. Powodzenie wycieczki i wymienione z niej korzyści w dużym stopniu zależą od jej przygotowania…
Uczniowie klasy 7 na kole matematycznym przygotowali ofertę dwóch wycieczek szkolnych. Zaplanowali zwiedzanie obiektów turystycznych w wybranym mieście, a także obliczyli koszt wycieczki w przeliczeniu na jednego ucznia. Która z wycieczek jest ciekawsza? Zdecydujcie sami.