BIERZEMY UDZIAŁ W PROGRAMIE „BYĆ JAK IGNACY”
Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych. Jego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach. W tym roku szkolnym uczniowie z pomocą Ignacego, jego współpracowników i ciekawych gości zostaną promotorami nauki wśród swoich rówieśników! Zdobędą wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych, polskich naukowców - nie tylko tych historycznych, ale także współczesnych. Udział naszej szkoły w programie pozwoli najmłodszym uczniom poznać fascynujący świat nauki. Zachęcamy i zapraszamy do współpracy społeczność uczniowską, rodziców i instytucje z naszej okolicy.
Mali Odkrywcy, czyli koło naukowe uczniów klasy II a.
Film - Budowa atomu - Mali odkrywcy
ASTRONOMIA I UKŁAD SŁONECZNY
Zakończyliśmy kolejny - trzeci etap projektu „ Być jak Ignacy”. Dotyczył on astronomii i Układu Słonecznego. Drugoklasiści dowiedzieli się kim był Mikołaj Kopernik. Poznali jego życiorys i dokonania, dowiedzieli się, czym się różni astronomia od astrologii. Samodzielnie rysowali gwiazdozbiory. Poznali ciekawostki dotyczące planet i wykonali prace plastyczne przedstawiające ciała niebieskie. Zadania sprawiły uczniom wiele radości.
J. Górska
KRYPTOLOGIA, SZYFRY I MATEMATYKA W ŻYCIU CODZIENNYM
Zakończyliśmy IV etap programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” - Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym. Mali Odkrywcy zdobyli wiedzę dotyczącą Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej oraz poznali dokonania matematyków-kryptologów: Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego - deszyfrantów Enigmy. Wykonali gazetkę poświęconą polskim kryptologom. Poznali zasady tworzenia bezpiecznych haseł oraz korzystania z sieci. Wykonali zadania z kryptografii. Potrafią zaszyfrować wiadomość szyfrem Cezara i Polibiusza. Zdobytą wiedzę wykorzystali i przekazali koleżankom i kolegom z klasy. Wspólna zabawa w dekodowanie i kodowanie wiadomości przyniosła uczniom wiele radości. Wykorzystali wiedzę o szyfrach i podzielili się nią z innymi.
Jolanta Górska
SIŁY WOKÓŁ NAS
Uczniowie klasy II a zakończyli V etap projektu „Być jak Ignacy”. Tym razem poznali działanie sił fizycznych występujących w przyrodzie – siły tarcia czy siły odśrodkowej. Zajęcia dostarczyły uczniom wielu wrażeń, a przeprowadzone zadania wzbogaciły ich o nową wiedzę i umiejętności.
J. Górska
Pod poniższym linkiem znajduje się nasze kolejne działanie:
O WZROKU, ŚWIETLE I ZŁUDZENIACH OPTYCZNYCH
Kolejny etap projektu „Być jak Ignacy” dotyczący tematu ”O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych” za nami. Dzieci wiedzą już jak działa oko, czym jest światło i jak widzą zwierzęta. Uczniowie na zajęciach zastanawiali się czy kolory istnieją? Dowiedzieli się wiele na temat złudzeń optycznych i ich głównych rodzajów. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z naszych działań.
J. Górska
MALI ODKRYWCY NA WYCIECZCE
W PARKU NAUKI TORUS W CIECHANOWIE
22 marca 2023r. Mali Odkrywcy wraz z koleżankami i kolegami z klas II wyjechali na wycieczkę do Ciechanowa. Pierwszym punktem programu był Park Nauki Torus. Uczestnicy projektu „ Być jak Ignacy” wzięli udział w warsztatach Klubu Małego Alchemika – samodzielnie przygotowali tęczę w probówce. Dzieci pod czujnym okiem instruktorów przeprowadzały doświadczenia i eksperymenty, poznawały różne zjawiska przyrodnicze i fizyczne. Samodzielnie eksperymentowały i poznawały świat. Następnie cała grupa udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, gdzie w Sali Edukacyjnej „Ognik” dzieci dowiedziały się jak zachowywać się w czasie pożaru i mu zapobiegać oraz poznały zawód strażaka. Wszystkie dzieci włożyły kaski i mundury, dzięki czemu mogły wczuć się w rolę prawdziwego strażaka. Mali Odkrywcy pełni wrażeń wrócili do szkoły. Była to pouczająca i bardzo ciekawa wycieczka.
J. Górska
PODSTAWY EKONOMII
Zakończyliśmy już ostatni etap projektu „Być jak Ignacy”. Tym razem uczniowie poznali podstawy ekonomii, historię pieniądza i jego wartość. Wiedzą do czego służą pieniądze, co można za nie kupić i skąd je biorą rodzice. Poznali czym są i do czego służą kryptowaluty i tokeny NFT.
Jolanta Górska
Podsumowaniem działań zespołu uczniów uczestniczących w programie Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” była praca dotycząca jednego z omawianych tematów. Mali Odkrywcy zakończyli swoje działania. Zdobyli 6750 punktów, więc można śmiało stwierdzić, że są oni prawdziwymi Ambasadorami Nauki. Gratulujemy Małym Odkrywcom! Zachęcamy do obejrzenia filmu.
J. Górska