Konkursy
Konkurs języka angielskiego dla uczniów klas 8 – Master of English
Dnia 13 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego wśród uczniów klas 8. W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów klasy 8a i 8b:
Filip Wodzyński kl.8a, Jakub Łyszkowski kl.8a, Wiktoria Cedler kl.8a i Maria Głowacka kl.8a oraz z klasy 8b: Patrycja Purzycka, Aleksandra Baranowska, Patrycja Gregorczyk i Anastazja Mosakowska.
Konkurs miał za zadanie sprawdzić umiejętności leksykalno – gramatyczne uczniów uwzględniając typy zadań z egzaminu ósmoklasisty. Mistrzem języka angielskiego okazał się Filip Wodzyński, który otrzymał w konkursie 16 na 25 możliwych do uzyskania punktów co stanowi 64%.
Gratulujemy zwycięzcy, a pozostałym życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności lingwistycznych.
Anna Szymańska
Dzień Matematyki – matematyka dzika
29 maja 2019r. odbył się konkurs matematyczny pod hasłem Matematyka dzika, który miał formę quizu. Wzięły w nim udział cztery czteroosobowe grupy, składające się z przedstawicieli siódmych i ósmych klas. Kapitanowie wybierali zadanie spośród 24 możliwych. Każda grupa miała 1 lub 2 minuty na jego rozwiązanie. Uczniowie mogli skorzystać z kół ratunkowych: 4 odpowiedzi do wyboru, dodatkowej minuty lub pomocy publiczności. Za poprawny wynik otrzymywali 4 punkty, a wykorzystanie koła ratunkowego zmniejszało liczbę punktów o jeden. W razie podania przez grupę błędnej odpowiedzi, inna mogła przejąć zadanie i uzyskać punkty na swoją korzyść, z czego niektórzy chętnie korzystali. Wygrała ekipa, w której skład weszli: Baranowska Aleksandra kl. VIIIb, Purzycka Patrycja kl. VIIIa, Maćkowska Wiktoria kl. VIIa oraz Krętkowski Kacper kl. VIIb.
Konkurs był dla uczniów przede wszystkim dobrą zabawą. Na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
Agnieszka Młodzianowska
Szkolny konkurs matematyczno-chemiczno-fizyczny
dla uczniów klas III gimnazjum
„1 z 10”
Dnia 31 maja 2019 r. odbył się konkurs matematyczno-chemiczno-fizyczny „1 z 10”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas III gimnazjum. W I etapie każdy z uczniów losował pytanie z zakresu matematyki, chemii lub fizyki i odpowiadał na nie indywidualnie. Pytania były różnorodne - zarówno na skojarzenia, jak i takie, które wymagały od uczestnika wykazania się określoną wiedzą.
Do II etapu przeszło 10 gimnazjalistów, wśród których znaleźli się i słabsi uczniowie. Rywalizacja była bardzo zaciekła. Każdy uczeń chciał odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań.
Do III etapu przeszli: Julia Polakiewicz z klasy III c i Krystian Kiełkiewicz z klasy III c. Walka toczyła się o cząstkową ocenę celującą lub bardzo dobrą z matematyki, chemii lub fizyki. W tym etapie uczestnik losował pytania dla przeciwnika. Ostatecznie zwyciężyła Julia Polakiewicz, a Krystian Kiełkiewicz zajął II miejsce. Gratulujemy!
Dorota Franckiewicz
Joanna Zbrzezna
Konkurs Wydajemy Własną Książkę – etap wojewódzki.
Patrycja Gregorczyk za książkę „Pustynne serca” uzyskała wyróżnienie w kategorii literackiej w XXVI edycji konkursu wojewódzkiego "Wydajemy własną książkę" organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „MURANÓW” im. C. K. Norwida, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie oraz Wolskie Centrum Kultury. Uroczyste podsumowanie edycji w tym roku odbyło się 28 maja w Gołotczyźnie w Muzeum Pozytywizmu. Zanim wręczono nagrody, zaproszeni goście zwiedzili zespół budynków muzealnych. Uroczystość w miłej atmosferze zakończyła się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem.
Joanna Jabłońska
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła
W. Szymborska7 czerwca 2019 roku w Szkole Filialnej w Gostkowie odbył się Międzygminny Konkurs Czytelniczy Lubimy czytać. Motywem przewodnim konkursu były Podróże małe i duże.
W tegorocznej rywalizacji uczestniczyło 10 uczniów z klas IV – VI. Naszą szkołę reprezentowały:
Gabriela Brzozowska i Julia Nałęcz – klasa V a
Oliwia Jaroszewska – klasa VI
Dziewczynki przeczytały:
- Juliusz Verne „ 20 000 mil podmorskiej żeglugi”
- Daniel Defoe „Robinson Kruzoe” w tłum. Stanisława Stampfl`a
- J. R.R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
- Stanisław Lem „Opowieści o pilocie Pirxie” (wybrane opowiadania)
- „ Test”, „ Patrol”, „Albatros”
Julia Nałęcz zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
Mariola Chojnowska
NIEPODLEGŁA.
BOHATEROWIE I MIEJSCA PAMIĘCI
31 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu regionalnego, którego organizatorem było Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, szacunku dla minionych pokoleń, umiłowanie rodzimej historii, tradycji, poprzez przypominanie ważnych postaci, rocznic czy też wydarzeń. Konkurs swoim zasięgiem objął powiaty: ciechanowski, mławski, pułtuski, makowski i przasnyski. Wpłynęło 54 prace uczniów ze szkół podstawowych.
Zadanie polega na sfotografowaniu i przedstawieniu krótkiej historii wybranego grobu, pomnika, tablicy epitafijnej, symbolicznego głazu pamiątkowego lub bezpośrednio zeskanowaniu fotografii z archiwów rodzinnych – powstańców, uczestników I wojny światowej i wojny 1920 roku lub miejsc upamiętniających walki.
Jakub Łyszkowski, uczeń klasy 8 a za pracę pracę upamiętniającą poległych w walkach w Przedwojewie otrzymał II nagrodę. Bardzo serdecznie gratulujemy.
OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI – KRASINIAK 2019
W tym roku również uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie z wiedzy humanistycznej organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Ciechanowie. Uczestników było dużo, tym bardziej cieszy fakt, że nasi uczniowie – Adam Zbrzezny z klasy III a (podobnie jak w roku ubiegłym) zajął III miejsce wśród gimnazjalistów, a Aleksandra Baranowska z klasy VIII b - II miejsce wśród ósmoklasistów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs – „Bezpiecznie na wsi”
– maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Konkurs miał za zadanie zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, które są związane z obecnością w gospodarstwie maszyn i urządzeń technicznych. Laureatami konkursu spośród 236 uczestników na etapie powiatowym zostali:
Alicja Kozłowska – I a
Maja Zygnerska – II a
Karol Pszczółkowski – I a
Filip Cholewiński – II b
Wiktoria Maćkowska – VII a
Kacper Kozłowski – VII b
Tomasz Szarlak – VI
Wszyscy uczniowie otrzymali wyróżnienia - dyplomy i nagrody.
Powiatowy Konkurs dla Młodych Twórców ,,Impresje romantyczne”
Anastazja Jackowska, Zjawa
Z okazji Tygodnia Patrona I Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie 11 uczniów naszej szkoły ( 6 uczniów z klasy VII i 5 uczniów z klasy VIII) wzięło udział w Konkursie dla Młodych Twórców Impresje romantyczne.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy literackiej lub plastycznej (np.: wiersza lub cyklu poetyckiego, opowiadania, dramatu, komiksu, plakatu, filmu...) o szeroko pojmowanej tematyce romantycznej
11 maja 2019 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu.
A oto nagrodzeni:
kategoria I – praca plastyczna
II miejsce – Anastazja Jackowska, klasa VII b
kategoria II – praca literacka
I miejsce – Agata Kowalska, klasa VII b i Zuzanna Wiśniewska, klasa VII a
II miejsce – Maria Głowacka, klasa VIII i Olga Chrabąszcz, klasa VII a
III miejsce – Renata Szarlak, klasa VII b
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Mariola Chojnowska
.
ADRIAN GAWŁOWICZ
FINALISTĄ
KURATORYJNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO
Uczeń klasy III c (oddziału gimnazjalnego) Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej - Adrian Gawłowicz uzyskał tytuł finalisty konkursu organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. W etapie wojewódzkim, który odbył się 20 lutego 2019 r. w Warszawie, Adrian doskonale zaprezentował swoją wiedzę i umiejętności, dzięki czemu uzyskał zaszczytny tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy!
Jolanta Górska
Konkurs z języków obcych „Poliglota”
Dnia 2 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej został zorganizowany konkurs z języków obcych: języka angielskiego i języka niemieckiego dla uczniów klas III (oddziały gimnazjalne). Konkurs miał za zadanie wyłonić najlepszego poliglotę wśród gimnazjalistów kończących szkołę. Głównym celem konkursu było:
1. Promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych.
2. Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
3. Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia stopnia opanowania struktur leksykalno-gramatycznych w rywalizacji z uczniami innych klas.
4. Rozwijanie uzdolnień uczniów.
5. Podniesienie samooceny uczniów.
Organizatorkami konkurs byli nauczyciele języków obcych: pani Aldona Grzankowska i pani Anna Szymańska. W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów z trzech oddziałów gimnazjalnych. Zwyciężczynią konkursu okazała się być uczennica klasy III c – Julia Polakiewicz, która uzyskała 100% z języka niemieckiego i 96% z języka angielskiego, czym zyskała sobie miano najlepszego Poligloty wśród trzecioklasistów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów lingwistycznych.
Anna Szymańska
Aldona Grzankowska
Konkurs matematyczny
W marcu 2019 czworo uczniów klas ósmych SP i jeden klasy trzeciej gimnazjum wzięło udział w Konkursie matematycznym zorganizowanym przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Przasnyszu. Konkurencja była ogromna, ponieważ startowało aż 65 uczestników. Nie udało się stanąć na podium, jednakże gratulacje należą się Patrycji Purzyckiej, uczennicy klasy VIIIa, ponieważ zajęła 5. miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.
Agnieszka Młodzianowska
Konkurs „Nauka dla Ciebie”
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Nauka dla Ciebie” organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik z siedzibą w Warszawie.
Cele konkursu to: rozwój wiedzy nauczycieli na temat tworzenia pomocy edukacyjnych oraz metod aktywizacji uczniów do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów, a także wzmocnienie kompetencji badawczych uczniów, ciekawości dotyczącej nauki, poprzez kształtowanie umiejętności zadawania pytań, konstruowania, przeprowadzania doświadczeń.
Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu, wykonaniu i zastosowaniu pomocy edukacyjnej. Pierwszą częścią realizacji zadania było przygotowanie opisu pomocy edukacyjnej, drugą częścią realizacji zaś wykonanie tejże pomocy edukacyjnej oraz zastosowanie jej w praktyce, a także nagranie około 3-minutowego materiału wideo (film) dokumentującego realizację działań. Stworzona pomoc edukacyjna powinna być samodzielnie opracowana i prezentować zjawisko z dziedziny nauk przyrodniczych lub ścisłych. Nasza drużyna składająca się z 10 uczennic z klasy VII a i dwóch opiekunów koordynujących projekt – pani Joanny Zbrzeznej i pani Jolanty Górskiej wymyśliła pomoc edukacyjną o nazwie Elektromagnetyczny statek. Dnia 18 kwietnia b.r. jury wyłoniło 10 finalistów spośród 55 szkół startujących w konkursie. Niestety nasza szkoła nie znalazła się wśród finalistów, ale i tak jesteśmy dumni z wyniku jaki otrzymaliśmy. Zabrakło nam 1,5 pkt., aby zakwalifikować się do drugiej części. Poniżej przedstawiamy opis naszej pomocy edukacyjnej, którą zaczynamy już wykonywać.
Konspekt pomocy edukacyjnej
Informacje o projekcie
Nazwa pomocy edukacyjnej:
Elektromagnetyczny statek
Opiekunowie koordynujący projekt:
- Joanna Zbrzezna
Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Krasińskiego
ul. Zygmunta Krasińskiego 25
06-406 Opinogóra Górna]
- Jolanta Jadwiga Górska
Pomoc edukacyjna
Cele stworzenia pomocy edukacyjnej
Uczniowie będą potrafili posługiwać się pojęciem siły elektrodynamicznej (magnetycznej),
nauczą się demonstrować, jak siła elektrodynamiczna działa na przewodnik z prądem umieszczony w polu magnetycznym; poznają budowę silnika elektrycznego; będą potrafili opisywać i prezentować działanie silnika elektrycznego; poznają zastosowanie silnika w życiu codziennym. Będą umieli formułować wnioski i spostrzeżenia. Ponadto nabędą takich umiejętności jak praca w grupie, korzystanie z posiadanych wiadomości i umiejętności, skuteczna komunikacja w różnych sytuacjach, planowanie i organizowanie pracy, przezwyciężania trudności.
Uczniowie stworzą pomoc edukacyjną, która zostanie wykorzystana nie tylko podczas zajęć lekcyjnych.
Opis wykonania pomocy edukacyjnej oraz jej zastosowania
Wykonanie statku:
Statek można wykonać z korka, styropianu lub innego sztywnego materiału. Najpierw rysujemy szablon: dwie identyczne boczne części kadłuba, tył i spód statku, nadbudówkę i komin. Po wycięciu wszystko sklejamy klejem na gorąco i cały statek malujemy farbą.
Budowa silniczka elektrycznego z obracającym się uzwojeniem:
Budowę silniczka zaczniemy od wykonania elektromagnesu. Korek kroimy w poprzek na pół tak, aby powstały dwa podobne walce. Wiercimy dziurę przechodząca przez środek jednej z połówek korka. Powinien on łatwo dać się nabić na okrągłą listwę. Następnie nacinamy korek w czterech miejscach. Drut miedziany nawijamy na nacięcia leżące po przeciwnych stronach korka. Kawałkiem taśmy izolacyjnej zabezpieczamy drut, aby się nie rozwinął. W ten sposób powstanie elektromagnes w naszym silniku. Nakładamy go na okrągłą listwę – będzie ona pełniła rolę wirnika. Przycinamy końcówki drutu tak, aby były równej długości. Wkładamy okrągłą listwę z korkiem w wcześniej przygotowaną podstawkę i sprawdzamy, czy swobodnie się obraca. Następnie zdzieramy lakier z końcówek drutu za pomocą papieru ściernego. Wycinamy z kartki papieru kilka pasków o szerokości 5 kratek każdy. Nawijamy paski papieru na okrągłą listwę-jeden na drugi. Musi powstać w ten sposób walec o obwodzie ok. 4 kratki. Z folii aluminiowej wycinamy niewielki prostokąt. Następnie smarujemy klejem pasek z papieru o szerokości 5 kratek. Przyklejamy go do kawałka folii aluminiowej. Tniemy wszystko na wąskie paski i przyklejamy je walca tak, aby się nie stykały. W ten sposób powstanie komutator. Przymocowujemy końcówki drucików za pomocą taśmy izolacyjnej do foliowych blaszek leżących naprzeciwko siebie. Pod elektromagnes podkładamy magnes neodymowy umieszczony na podstawce i sprawdzamy, czy wirnik może się swobodnie obracać. Aby wirnik nie zsuwał się, można zrobić blokadę z opasek zaciskowych. Silniczek z baterią można połączyć za pomocą krokodylków elektrycznych.
Wykonanie koła napędowego:
Nacinamy plastikowy korek od butelki w kształcie krzyża. W nacięcia w korku wkładamy cztery połówki patyczków, które będą stanowić łopatki. Konstrukcję zalewamy klejem na gorącą. Gdy klej zastygnie odwracamy konstrukcję na druga stronę, a po środku korka wiercimy otwór. Na nawiercony otwór wkładamy wirnik silniczka. Silniczek wraz z kołem napędowym mocujemy na dnie statku.
Podstawy teoretyczne pomocy edukacyjnej (w oparciu o wiedzę naukową)
Obwody elektryczne
Właściwości magnetyczne przewodnika z prądem.
Oddziaływanie magnetyczne jako podstawa działania silników elektrycznych – siła elektrodynamiczna.
Budowa silnika elektrycznego.
Potencjalne zaangażowanie uczniów w trakcie poszczególnych zadań
Uczniowie zostaną podzieleni na małe grupy. Każda z grup wykona przydzielone im zadanie: wykonanie statku, budowa silniczka elektrycznego, wykonanie koła napędowego. Następnie stworzą pomoc edukacyjną i sprawdzą jej działanie.
Opis możliwości potencjalnego wykorzystania pomocy w środowisku szkolnym
- na zajęciach lekcyjnych podczas realizacji tematów: o prądzie elektrycznym (budowa obwodu elektrycznego), o oddziaływaniach magnetycznych (siła elektrodynamiczna) będących podstawą działania silników elektrycznych; budowa i wykorzystanie (zastosowanie) silników elektrycznych
-na kole zainteresowań, gdzie uczniowie mogą skonstruować inne pomoce dydaktyczne z silniczkiem elektrycznym
-na lekcjach techniki
- w młodszych klasach - jako zabawka
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
Dnia 22 lutego 2019 roku w sali konferencyjnej budynku gminy odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej. Były to eliminacje gminne. W turnieju wystartowało 9 osób z naszego gimnazjum. Uczniowie mieli do napisania test wiedzy pożarniczej. Najlepszymi „strażakami” okazali się:
I miejsce – Rogalska Julia IIIc
II miejsce – Polakiewicz Julia IIIc
III miejsce – Długokęcki Jakub IIIc
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i nagrody. Organizatorem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Opinogórze Górnej wraz z Urzędem Gminy.
Powyższa „trójka” reprezentowała nas w zawodach powiatowych, które odbyły się w piątek 15 marca 2019 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Najlepiej w tych zawodach zaprezentowała się Rogalska Julia, która awansowała do pierwszej piątki w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy wszystkim za udział w zawodach.
RM
Wielkanocny koszyczek z pisankami nagrodzony
Święta wielkanocne są okazją do kultywowania tradycji. Na zajęciach artystycznych i plastyce uczniowie wykonywali piękne pisanki. Techniki wykonania były przeróżne: jedne mocno ukraszone powstawały z roztopionych kredek świecowych, inne z zastosowaniem decoupage, jeszcze inne na opolską nutę- skrobane. Pojawiały się też misternie oklejane barwnymi nitkami i bibułą. Wszystkie cudne, że oczu nie można oderwać.
Z drewnianych skrzynek po mandarynkach wykonaliśmy koszyk ozdobiony łowickimi motywami (te skrupulatnie przygotowali gimnazjaliści). Do jednej skrzyneczki włożyliśmy połówkę ogromnego jaja, w którym zasialiśmy owies (urósł pięknie). Wokół naszego zielonego poletka posadziliśmy cudnej urody kwiatuszki, które wykonali gimnazjaliści z zimnej porcelany. Do drugiej skrzyneczki na wyściółce z mchu położyliśmy nasze pisankowe arcydzieła. A kiedy koszyk był już gotowy wystawiliśmy go do regionalnego konkursu organizowanego przez CEDROB. Otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrodę w kwocie 500 zł.
Było warto. Gratulujemy.
Teresa Kudlak
Wydajemy Własną Książkę
Uczniowie naszej szkoły, już po raz kolejny, wzięli udział w powiatowym konkursie organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie „Wydajemy Własną Książkę”. Uroczyste podsumowanie III edycji konkursu odbyło się 22 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej. Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Książki napisane i zilustrowane przez naszych uczniów, zostały zauważone i docenione przez organizatorów.
Adrianna Mosakowska zdobyła I nagrodę w kategorii literackiej.
Maria Głowacka zdobyła III nagrodę w kategorii literackiej.
Partycja Gregorczyk zdobyła II nagrodę w kategorii literackiej i I nagrodę w kategorii plastycznej. Książka wykonana przez Patrycję zdobyła dodatkowo tytuł „Złotej Książki”.
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia.
Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”
Jak co roku w naszej szkole 21 marca 2019r odbył się Konkurs "Kangur Matematyczny". Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 23 uczniów z klas IV – VIII w trzech kategoriach: Maluch, Beniamin, Kadet.
Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut. Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawierał 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty. Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierały po 30 zadań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.
Na ostateczne wyniki konkursu musimy poczekać do maja!!! Wszystkim uczestnikom życzymy jak najwyższych wyników i trzymamy za nich mocno kciuki.
Alina Tomkalska
Agnieszka Młodzianowska
Dorota Franckiewicz
SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY
DLA KLAS IV
„Starcie mistrzów tabliczki mnożenia”
Dnia 7 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbył się I etap konkursu matematycznego dla uczniów klas IV „Starcie mistrzów tabliczki mnożenia”. Wzięło w nim udział 16 uczniów, którzy w swojej klasie wyróżnili się bardzo dobrą znajomością z tego zakresu.
1. Cele konkursu:
- Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród dzieci,
- Rozwijanie uzdolnień uczniów
- Rozwijanie wiedzy i umiejętności matematycznych uczniów
- Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
- Doskonalenie umiejętności samodzielnej pracy z tekstem matematycznym
Zakres materiału
- Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100.
Wyniki konkursu (I etap)
Lp.
Imię i nazwisko
klasa
Liczba punktów/36pkt
1.
Łyszkowska Maja
IV b
31,5
2.
Murawska Nina
IV b
31,5
3.
Pszczółkowska Maja
IV a
31
4.
Mikłowski Borys
IV a
27,5
5.
Leszczyński Kacper
IV a
27
6.
Czarnecka Aleksandra
IV a
26,5
7.
Maruszewski Mikołaj
IV b
25
8.
Czarnecki Piotr
IV a
23,5
9.
Mikłowski Piotr
IV a
23,5
10.
Abramczyk Łukasz
IV b
23
11.
Sadowski Adam
IV a
22,5
12.
Adamski Bartosz
IV b
18,5
13.
Urbański Bartosz
IV b
16
14.
Śmigielska Amelia
IV b
15,5
15.
Pliszka Sylwia
IV a
12
16.
Frączkowski Patryk
IV b
9
Dnia 18 lutego 2019 roku odbył się II etap konkursu matematycznego dla uczniów klas IV „Starcie mistrzów tabliczki mnożenia”. Wzięły w nim udział 3 uczennice: Łyszkowska Maja, Murawska Nina i Pszczółkowska Maja. Mistrzem w rozwiązywaniu zadań z zakresu mnożenia i dzielenia została Maja Pszczółkowska z klasy IV a.
Zwyciężczyni gratulujemy umiejętności logicznego myślenia i życzymy dalszych sukcesów w matematycznych zmaganiach.
Dorota Franckiewicz
Alina Tomkalska
KONKURS – „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Urzędzie Gminy w Opinogórze Górnej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI, VII i VII. Zajęli II miejsce drużynowo. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzorową postawę, za chęci, zainteresowanie, pracę na rzecz szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów.
Grażyna Bajgier
NASI SZKOLNI HISTORYCY
Uczniowie klas III gimnazjum: Adrian Gawłowicz, Aleksander Rożnowski i Adam Zbrzezny, którzy zakwalifikowali się do rejonowego etapu konkursu historycznego organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty uzyskali wysokie wyniki.
Adrian Gawłowicz zdobył 92% punktów i został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego, w którym weźmie udział 20 lutego 2019 r.
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom, trzymamy kciuki za finał wojewódzki i życzymy Adrianowi uzyskania tytułu laureata.
Jolanta Górska
KLIMAT TO TEMAT!
Od 15 września do 31 listopada 2018 roku realizowany był w naszej szkole program edukacyjny KLIMAT TO TEMAT! podejmujący aktualne zagadnienia związane z bliskimi nam wszystkich zjawiskami i wydarzeniami. Miał on na celu przybliżenie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu oraz możliwości osobistego wpływu na ich ograniczenie lub łagodzenie w perspektywie lokalnej i globalnej.
Być może wydaje się nam, że zmiana klimatu to temat odległy i nie dotyczy nas? A jednak to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi aktualnie ludzkość, a ludzkość to my!
Zmiana klimatu wpływa bowiem na funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek na całym świecie, począwszy od wywoływania niebezpiecznych anomalii pogodowych poprzez spadek wysokości plonów aż do intensyfikowania konfliktów międzynarodowych. Czy zauważyliście jak zmieniła się pogoda w naszym kraju? W grudniu jest jeszcze dość ciepło, a w sierpniu na drzewach są już dojrzałe kasztany. Tegoroczne upały mogą być przyjemne dla plażowiczów, ale konsekwencje zmiany klimatu stanowią też zagrożenie dla takich sektorów jak: energetyka (uszkodzenia linii przesyłowych w skutek huraganów i intensywnych burz, problemy z dostępnością wody niezbędnej do chłodzenia w systemach energetycznych), rolnictwo (spadek produkcji roślinnej poprzez zmienność opadów oraz częste susze) czy transport (niszczenie infrastruktury drogowej i pojazdów wskutek oddziaływania skrajnych temperatur, wzrost ryzyka wypadków z powodu szybko zmieniających się warunków pogodowych). Dlatego warto przedsięwziąć działania na rzecz ograniczania tych konsekwencji.
W ramach podjętych działań zrealizowano kilka ciekawych scenariuszy zajęć w klasie 7b, uczniowie i uczennice przygotowali projekt „Skutki zmian klimatycznych w najbliższej okolicy”, w ramach którego zrobili kilkanaście zdjęć przedstawiających wpływ suszy na roślinność najbliższej okolicy, wykonali plakaty „Efekt cieplarniany”, „Kwaśne deszcze”, makietę „Smog” oraz gazetkę „Skutki zmian klimatu”.
Dzięki udziałowi w programie:
- dowiedzieliśmy się, czym jest zmiana klimatu, jakie są jej przyczyny i konsekwencje oraz jak ją ograniczać;
- nawiązano bliższą współpracę z nauczycielkami innych przedmiotów, dla których temat klimatu jest również ważny;
- zyskaliśmy doświadczenie z zakresu edukacji dla zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej, klimatycznej i obywatelskiej;
- uświadomiliśmy sobie, że nasze działania mają wpływ na globalne wyzwania;
- nastąpiła większa integracja wśród młodzieży.
WIELKA GALA – CHOINKA W SZKOLE
29 grudnia 2018 r w naszej szkole odbyła się WIELKA GALA – FINAŁ KONKURSU „CHOINKA W SZKOLE” ORGANIZOWANEGO PRZEZ GRUPĘ CEDROB.
ZOSTALIŚMY ZWYCIĘZCAMI KONKURSU, dlatego nam w udziale przypadła organizacja spotkania finałowego. Gościliśmy szkoły, których choinki zajęły Ii i III miejsce oraz wyróżnienia.
Uczestników gali powitaliśmy kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod kierownictwem Pani Elżbiety Grzejdy i przy akompaniamencie Pana Tomasza Grzejdy.
Nasi goście również pięknie się zaprezentowali, a na koniec odbyło się wręczenie nagród.
Nasza choinka zachwyciła oceniających- otrzymaliśmy I miejsce i nagrodę w kwocie 3000 tyś. Baaaardzo się cieszymy. Dziękuję wszystkim dzieciakom zaangażowanym w wykonanie choinki i liczę na kolejne prace projektowe.
KONKURS HISTORYCZNY
24 października 2018 r. odbył się szkolny etap Konkursu Historycznego organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział pięć osób: Natalia Kamińska, Weronika Tomczak, Adrian Gawłowicz, Aleksander Rożnowski, i Adam Zbrzezny. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się trzech uczniów: Aleksander Rożnowski uzyskał 88% punktów, Adrian Gawłowicz 86% punktów i Adam Zbrzezny 82% punktów.
W grudniu najlepsi szkolni historycy wezmą udział w rejonowym etapie konkursu. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia.
Jolanta Górska
Konkurs szkolny fotograficzno – plastyczny
„Osobliwości przyrody w mojej gminie”
Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań osobliwościami przyrody i architektury regionu (gminy Opinogóra), rozwijanie wrażliwości artystycznej i ekologicznej, prezentacja twórczości młodzieży w dziedzinie fotografii i plastyki, rozpowszechnianie idei fotografowania oraz rysowania jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni uczniów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne zdjęcia prezentujące najciekawsze obiekty przyrodnicze swojej najbliższej okolicy, które zostały wyeksponowane na gazetkach szkolnych.
Organizatorzy konkursu:
Joanna Jabłońska, Elżbieta Bońkowska, Grażyna Bajgier, Wychowawcy