Nagłówek
RAPORT
Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ
SZKOŁA PODSTAWOWAW OPINOGÓRZE GÓRNEJ
rok szkolny 2017/2018
WSTĘP
W roku szkolnym 2017/2018 zgodnie z Planem Nadzoru Pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej przeprowadzono ewaluację wewnętrzną w obszarze:
Szkoła pomaga przezwyciężyć trudności ucznia w nauce. Współpracuje z rodzicami na rzecz rozwoju dzieci.
Przyjęta definicja ewaluacji:
Ewaluacja – praktyczne badanie oceniające.
- To badanie czegoś w celu wydania sądu o jego wartości, jakości, ważności czy stanie i w odróżnieniu od badań naukowych stanowi rodzaj badania praktycznego.
- Istotą badań praktycznych jest cel, dla którego są podejmowane: mają one pomóc w usunięciu praktycznych trudności, a nie powiększyć czy skontrolować wiedzę teoretyczną. (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego Dz. U. z 2015 r. poz. 1270)
Cele poznawcze:
Zebranie informacji na temat:
- rozpoznawania trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności,
- różnorodności metod stosowanych przez nauczycieli na zajęciach
- prowadzenia działań służących wyrównaniu szans edukacyjnych
- stosowanych przez nauczycieli form pomocy uczniom z niepowodzeniami szkolnymi
- form, częstotliwości i efektywności kontaktów z rodzicami uczniów mających trudności w nauce
Cele praktyczne:
- identyfikacja mocnych i słabych stron ewaluowanego obszaru w celu dokonania modyfikacji.
- poznanie stopnia dostosowania metod i form nauczania do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów .
- zwiększenie efektywności współpracy z rodzicami uczniów mających trudności w nauce
Metody:
- analiza dokumentów
- ankietowanie nauczycieli
- ankietowanie rodziców
- ankietowanie uczniów
- wywiad z dyrektorem
- wywiad z pedagogiem
Pytania kluczowe:
- Czy szkoła stwarza możliwości wyrównywania szans edukacyjnych wszystkim potrzebującym uczniom?
- Jakie działania podejmują nauczyciele, by umożliwić uczniom o niskich możliwościach rozwój edukacyjny?
- Czy w szkole uczeń o niskich możliwościach edukacyjnych jest angażowany w rozwijanie swoich umiejętności i jakie ma możliwości odniesienia sukcesu?
- Czy szkoła systematycznie współpracuje w rodzicami uczniów na rzecz ich rozwoju.
WYNIKI EWALUACJI
Analiza dokumentów
Analiza dokumentów szkolnych wykazała, że szkoła stwarza możliwości wyrównywania szans edukacyjnych wszystkim potrzebującym uczniom. Zostały opracowane zasady pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wg. których pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły oraz w środowisku społecznym. Pomoc jest udzielana uczniowi ze względu na jego indywidualne potrzeby edukacyjne, wynikające w szczególności z niepełnosprawności, z niedostosowania społecznego, z zagrożenia niedostosowaniem społecznym, z zaburzeń zachowania emocji, ze szczególnych uzdolnień, ze specyficznych trudności w uczeniu się, z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych, z przewlekłej choroby, z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych, z niepowodzeń edukacyjnych, z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi, z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą (powrót zza granicy, zmiana szkoły). Pomoc psychologiczno – pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy udzielanej uczniom. Pomoc ta udzielana jest w formie: porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. Formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów są: zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne. Nauczyciele dostosowują programy tych zajęć do potrzeb uczniów, realizują zgodnie z potrzebami, raz na pół roku dokonują ich ewaluacji.
Nauczyciele podejmują liczne działania, by umożliwić uczniom o niskich możliwościach rozwój edukacyjny. Uczniowie ci są angażowani w rozwijanie swoich umiejętności, posiadają możliwość odniesienia sukcesu, co sprzyja wzmacnianiu ich poczucia wartości. Indywidualizują pracę na zajęciach: dostosowują zadania do możliwości dziecka (skracanie zadań, wydłużanie czasu pracy), różnicują zadania dla dzieci słabszych (uzupełniające, korygujące, utrwalające), dobierają zadania do zainteresowań dziecka, stosują dodatkowe objaśnienia i instrukcje dla dzieci mających problem ze zrozumieniem poleceń, wydłużają czas na czynności związane z pisaniem i czytaniem, udzielają indywidualnych wskazówek w trakcie pracy, odpytują z krótszych partii materiału, oceniają rodzaje prac, w których dziecko jest najlepsze, unikają wyrywania do odpowiedzi – dają czas na zastanowienie się, często powtarzają dyktowane treści, nagradzają starania ucznia, oceniają za wysiłek włożony w wykonywaną pracę, oceniają poprawność ortograficzną w pracach domowych i klasowych zgodnie z wymogami egzaminacyjnymi dla dyslektyków, stosują w miejsce dyktand testy sprawdzające znajomość zasad pisowni, przygotowują dyktanda z lukami, zalecają przeczytanie w domu tekstu omawianego na lekcji, pozwalają na korzystanie ze słownika ortograficznego i pisanie prac na komputerze, uczniowie piszą wypracowania klasowe z instrukcją, zmniejszają liczbę zadań na sprawdzianie, oceniają poprawność toku myślenia podczas wykonywania działań i rozwiązywania zadań tekstowych, a nie tylko prawidłowość wyniku końcowego, tam, gdzie jest taka możliwość, pozwalają na korzystanie z gotowych wzorów, tablic, tabliczki mnożenia itp., zwiększają limity czasowe na wykonywanie obliczeń pamięciowych, korzystają z pomocy wizualnych. W przypadku uczniów z orzeczeniem poradni lub uczniów o niskich możliwościach edukacyjnych nauczyciele dodatkowo przygotowują inne prace klasowe i inne ćwiczenia na lekcje, w miarę możliwości przeprowadzają sprawdziany pisemne w formie testów wyboru, testów z lukami, planując pracę w grupach, dobierają uczniów i przydzielają im zadania zgodnie z ich możliwościami intelektualnymi, często chwalą i wyrażają aprobatę.
Uczniowie otrzymują informacje zwrotne po sprawdzeniu osiągnięć edukacyjnych i wytyczane są dalsze kierunki działań.
Nauczyciele podejmują działania angażujące uczniów w pracę na rzecz własnego rozwoju i sprzyjających wzmacnianiu ich poczucia wartości, czego przykładem są innowacje pedagogiczne. Zostały wdrożone następujące: przyrodnicza w oddziałach przedszkolnych Klub Małego Odkrywcy, teatralna w kl. Ib i II Zaczarowany teatr malucha, polonistyczno-angielska w kl. VII. Kontynuowane są innowacje: przyrodnicza Poszukuję, obserwuję, wnioskuję…, matematyczna Matematyka mózgu gimnastyka, polonistyczna Aby język giętki powiedział to, co pomyśli głowa dla oddziałów gimnazjalnych. Realizują projekty edukacyjne:
- w oddziałach przedszkolnych eTwinning „Mali odkrywcy”, „Podróż dookoła świata”.
- klasy I - III: „Potrtrety”, „Dzieci są ważne i mają swoje prawa”, „Zaczarowany Teatr Malucha”, „Upływ czasu: było, jest, będzie”, „Drzewo genealogiczne”, „Kontynenty”, „Gazeta Maluch", „Sami robimy zabawki”, „Szukamy pięknych miejsc w górach”.
- klasy IV – VII i oddziały gimnazjalne: ,,Moja rodzina – drzewo genealogiczne”, „Szkoła promująca zdrowie”, przyrodniczy „Być jak Ignacy”, obowiązkowe projekty realizowane przez uczniów klas II gimnazjum, „Czy warto zwiedzić Berlin?”, „Wynalazki XIX wieku”, „Środki dopingujące”, „Prawidłowa postawa ciała”, „Zaburzenia odżywiania”, „Dobór naturalny, dobór sztuczny”, „Choroby genetyczne”, „Zagrożenia cywilizacyjne”, „Kwasy nie takie straszne”, „Węglowodory i ich zastosowanie”, „Prędkość wokół nas”, „Środek ciężkości”, „Plan mojej miejscowości”, „Rośliny w mojej miejscowości – Zielnik”, „Środowisko przyrodnicze Polski”, „Wybory do Samorządu Uczniowskiego”, „Mój udział w życiu społecznym”, „Mniejszości etniczne”, „Nasza gmina”, „Oni zmienili świat”, „Świecące ozdoby bożonarodzeniowe”, „Mój własny instrument strunowy”, „Mój własny instrument perkusyjny”, informatyka „Możesz być kim chcesz i gdzie chcesz”.
Nauczyciele podejmują również liczne inicjatywy typowe dla przedmiotu:
- oddziały przedszkolne: wyjścia na spacery po najbliższej okolicy i parku w Opinogórze w celu obserwacji przyrody i zachodzących w niej zmian, zapoznawanie z podstawowymi zasadami poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię podczas wyjść na spacery, wyjście na cmentarz parafialny w Opinogórze w związku ze świętem Wszystkich Świętych – stawianie zniczy na opuszczonych grobach, wyjście na pocztę w celu wysłania listów dzieci do Świętego Mikołaja, wyjścia na przedstawienia teatralne dla dzieci w GOK w Opinogórze Kot w butach oraz w PCKiSz w Ciechanowie Zaczarowany świat bajek, „Kuba i Buba czyli sovoir-vivre dla dzieci”, spotkania czytelnicze w Gminnej Bibliotece Publiczne w Opinogórze w ramach programu Rodzice i Dziadkowie czytają dzieciom, pokaz iluzji Edukacyjnego Teatru Magii, spotkanie ze strażakami OSP w Kołaczkowie.
- edukacja wczesnoszkolna: spotkanie z policjantem, ratownikami medycznymi, z bibliotekarką Gminnej Biblioteki. Wycieczki dydaktyczne do parku, na łąkę i pole, do muzeum. Lekcja przyrody - pokaz zwierząt egzotycznych. Udział uczniów w przedstawieniach: „Kot w butach”, interaktywne widowisko telewizyjne „Szewczyk Dratewka” w PCKiSz w Ciechanowie, Teatr Capitol „Cudowna lampa Alladyna”, spotkanie z aktorami, warsztaty recytatorskie w PCKiSz w Ciechanowie, udział uczniów w akcjach charytatywnych „Szlachetna paka dla psiaka” zbiórka suchej karmy dla zwierząt do schroniska w Pawłowie. Akcja charytatywna „Szlachetna paczka” - zbiórka artykułów spożywczych dla potrzebujących, lekcje w terenie: ulica, skrzyżowanie, znaki drogowe, przepisy ruchu drogowego, park (warstwy, budowa drzewa), spotkania: z aktorami (warsztaty), wycieczki: teatr, telewizja, doświadczenia: zjawisko parowania wody, stany skupienia wody, z balonem (po potarciu o materiał, na mrozie), jak działa sól na śnieg i rośliny, ciepła czy zimna woda, co się stało z moją dłonią, doświadczenia: „Jak Słońce oświetla Księżyc", "Jak Ziemia krąży wokół Słońca", "Co się dzieje z płomieniem", "Kiedy ogień gaśnie", "Drożdże, grzyby pleśniowe", spotkania: z pracownikiem muzeum do spraw edukacji w sprawie wydawania gazetki szkolnej, z bibliotekarką Gminnej Biblioteki w Opinogórze, z wójtem, sekretarzem i urzędnikiem stanu cywilnego Urzędu Gminy w ramach lekcji o lokalnym samorządzie, nauka programowania w kl. I „Misja programowanie”,
- klasy IV – VII i oddziały gimnazjalne: spektakl „Jak cię widzą, tak cię piszą” w Ciechanowie, „Ania z Zielonego Wzgórza” w Warszawie, „Alicja w krainie czarów”, „Mały Książę”, „Labirynt przemocy”, oglądanie filmów na zajęciach, spotkanie z literatem K. Masłoniem w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, słuchanie nagrań muzycznych, prezentowanie prac uczniów w szkolnej gazecie Mikser – w rubryce Uczniowie piszą, przygotowywanie tematycznych gazetek ściennych w pracowniach (prace uczniów) oraz na korytarzach; opieka nad rubryką „Kącik Anglomaniaka” szkolnej gazety Mikser, przeprowadzanie doświadczeń, udział uczniów w lekcji żywych zwierząt przeprowadzonej przez pracownika Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Toruniu, mobilnym planetarium „Tajemnice kartonowej rakiety”, wykonywanie eksperymentów, lekcje w terenie, obserwacje przyrody, zjawisk, wyjazd do Centrum Nauki Kopernik, przygotowanie do uzyskania karty rowerowej, wykonywanie prac technicznych i artystycznych, realizacja muzycznych zainteresowań na zajęciach chóru, wykonanie wystawy asamblaży i instalacji, organizowanie szkolnych rozgrywek sportowych, wykonywanie albumów, wyjazd integracyjny do Ośrodka „Młyn Gąsiorowo”, realizacja szkolnego planu rozwoju czytelnictwa, projektowanie i wykonywanie modeli, uczestniczenie w zawodach sportowych, uczestniczenie w zajęciach prowadzonych przez studentki Powiatowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie nt. „Czy to, co mi najbardziej smakuje jest zawsze dobre dla mojego organizmu”, „Borelioza”, z dzielnicowym „Konsekwencje zachowań ryzykownych”, „Zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły”, ze strażakami OSP w Opinogórze dotyczącymi doradztwa zawodowego i pierwszej pomocy przedmedycznej, inscenizacja uczniowska „Legenda o warszawskim Bazyliszku”, organizacja wyjazdu rozwijającego kompetencje językowe EuroWeek.
Systematycznie przeprowadzane są diagnozy osiągnięć uczniów: egzaminów próbnych, sprawdzianów semestralnych, egzaminów gimnazjalnych, diagnoz wstępnych.
Nauczyciele stosują różnorodne metody i formy pracy z uczniem o niskich możliwościach edukacyjnych oraz różnorodnie i systematycznie oceniają:
- w oddziałach przedszkolnych - ćwiczenia, zadania stawiane dziecku, kierowanie własną działalnością dziecka, metoda samodzielnych doświadczeń, opowiadania, historyjki obrazkowe, wiersze, piosenki, rozmowy, zagadki, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumiewania się, metody żywego słowa, obserwacja i pokaz, osobisty przykład nauczyciela, gry dydaktyczne, drama, elementy metody odimiennej wg I. Majchrzak – zabawy literami, pedagogika zabawy „Klanza”, stymulacje (zabawa dzieci w sklep, w lekarza itp.), gry planszowe, elementy metody sylabowej wg J. Cieszyńskiej.
- edukacja wczesnoszkolna: podające-pogadanki, opowiadanie, opis, wyjaśnienia, objaśnienia, praktyczne - pokaz, ćwiczenia przedmiotowe, wycieczka i metody aktywizujące - burza mózgów, gry dydaktyczne, elementy dramy, debata za i przeciw, metoda projektu, pajęczynka, kosz i walizka, rzeźba, żywy obraz, inscenizacje, praca w grupach, technika niedokończonych zdań, plakat, mapa skojarzeń, TPR (metoda reagowania całym ciałem), audiolingwalna, komunikacyjna, gry językowe, rymowanki i piosenki, opowiadanie historyjek lub czytanie bajek, wizualizacja i ćwiczenia relaksacyjne, art and craft (zajęcia plastyczne), praca projektowa.
- klasy IV-VII i oddziały gimnazjalne: burza mózgów, metaplan, myślenie obrazami, debata za i przeciw, drama, analiza SWOT, gwiazda pytań, praca z tablicą multimedialną, mapa myśli, dyskusja punktowana, praca w grupach, asocjogram, karta kołowa, dyskusja, skrzynka pytań, samodzielna praca na lekcji, odtwarzanie fragmentów filmów, utworów, prezentacja obrazów, fotografii, pokazy slajdów, odsłuchiwanie audio z wzorcowa recytacją, zabawy dydaktyczne, tworzenie ilustracji do tekstów, układanie rozsypanek wyrazowych, tworzenie krzyżówek, wykorzystanie zasobów multibooków, ćwiczenia interaktywne, odgrywanie scenek, praca z podręcznikiem, ze słownikami, podejście komunikacyjne z elementami metody kognitywnej. Ponadto metoda konwersacyjna (dyskusja), metoda gramatyczno-tłumaczeniowa (tłumaczenia), metoda audiolingwalna (słuchanie i powtarzanie), TIK.
Nauczyciele wykorzystują tablice multimedialne i rzutniki do prezentacji multimedialnych i filmów edukacyjnych, gier interaktywnych rozwijających i utrwalających wiedzę dzieci, zasoby baz internetowych wydawnictw edukacyjnych.
Uczniowie mający trudności w nauce mogą uczestniczyć w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki i języka polskiego, a także unijnych z: języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii, przyrody, kreatywności. Prowadzone są również zajęcia z doradztwa zawodowego.
Nauczyciele wykorzystywali zasoby biblioteki szkolnej: systematyczne wypożyczanie książek związane z tematyką tygodnia, udział w spotkaniach czytelniczych w bibliotece – słuchanie audiobooków, wypożyczanie książek związanych z obchodzonymi świętami – Święto Misia, Mikołajki, zwiedzanie Izby Regionalnej, „Mikołajkowe czytanie” – na spotkaniu z panem wójtem, stworzenie klasowej książki kucharskiej, korzystanie ze słowników ortograficznych.
Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności podczas tworzenia szkolnych gazetek „Maluch” dla klas I-III i „Mikser” dla klas starszych.
Uczniowie zachęcani przez nauczycieli podejmowali wyzwania uczestnicząc w konkursach zarówno szkolnych, jak i zewnętrznych:
- udział w konkursie powiatowym – „Wydajemy własną książkę” zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę w Ciechanowie.
- udział w MKM „Kangur”
- konkurs literacki „Świat przyszłości”
- konkurs wiedzy o życiu św. Stanisława Kostki - szkolny
- językowy konkurs literacki „Mój dzień w Zjednoczonym Królestwie”
- przedmiotowe konkursy kuratoryjne
- Liga Krasiniaka – matematyka, język angielski, język polski
- Konkurs matematyczny w Akademicki Liceum Ogólnokształcącym w Przasnyszu
- XXVI Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
- powiatowy konkurs literacki „Myśląc Ojczyzna…”
- powiatowy konkurs na prezentację multimedialną „Podążaj ich śladem”
- konkurs literacki „A więc piszę…”
- XII Olimpiada Matematyczna Juniorów
- konkurs „Gmina Opinogóra w pracach plastycznych”
- „Dzień praw dziecka”
- sportowe: zawody w piłce siatkowej Kinder+Sport, biegi przełajowe, halowa piłka nożna, mistrzostwa w piłkę siatkową dziewcząt i chłopców, biegi sztafetowe
Szkolne konkursy: przedmiotowe ligi zadaniowe, obchody Dnia Matematyki, „Potyczki Matematyczne”, biologiczny Organizm człowieka jako funkcjonalna całość, geograficzny Środowisko geograficzne Polski, Korowód bajkowych postaci, plastyczny Jesień w obiektywie,
Każdy uczeń w szkole ma możliwość rozwijania swoich umiejętności i odniesienia sukcesu. W szkole prężnie działa chór, uświetniając zarówno uroczystości wewnątrzszkolne, jak i zewnętrzne; Szkolny Klub Wolontariusza organizujący wiele inicjatyw: raz w miesiącu członkowie czytają książki dzieciom w przedszkolu, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom; porządkowanie zapomnianych grobów; praca w bibliotece, w tym organizowanie konkursów; pomoc koleżeńska w nauce; organizowanie andrzejek i mikołajek w przedszkolu; udział w akcji Mikołajkowe śpiewanie – współpraca z SP w Kołaczkowie i Domem Pomocy Społecznej w Ciechanowie; Szlachetna Paczka – pomoc najstarszym i potrzebującym mieszkańcom gminy; Samorząd Uczniowski, w ramach którego uczniowie zorganizowali: zbiórkę korków w akcji „Zbieraj korki – ratuj życie”, zbiórkę na „Górę Grosza”, „Cała Polska czyta dzieciom”, zbiórkę żywności dla zwierząt, wiele obchodów świąt, np. Dzień krawata, Andrzejki, Mikołajki, Dzień Misia, itp..; organizowali konkursy na klasę o najwyższej frekwencji, najładniejszy kotylion, opiekowali się młodszymi kolegami i koleżankami.
W szkole realizowany jest „Program poprawy frekwencji”, w którym podejmowane są działania wieloaspektowe, obejmujące zarówno uczniów, jak i rodziców. Analiza sytuacji wychowawczej w klasach wykazała, problemy w relacjach rówieśniczych w kl. VIb, w związku z czym został przeprowadzony cykl zajęć wychowawczych na temat sposobów rozwiązywania konfliktów bez agresji, umiejętności nawiązywania relacji, właściwej komunikacji, zachowań asertywnych oraz zostały przeprowadzone warsztaty z pedagogiem z PP-P nt. „Sposoby rozwiązywania konfliktów”. Pedagog szkolny przeprowadzał również liczne rozmowy z uczniami mającymi trudności w szkole i ich rodzicami. Uczniowie wytypowani przez szkołę uczestniczą w zajęciach na „Świetlicy pod Kasztanami” organizowanymi przez GOPS w Opinogórze. Pedagog szkolny ściśle współpracuje z realizatorami tego projektu. Uczniowie mają możliwość zgłaszać problemy do wychowawców, nauczycieli i pedagoga szkolnego, a także poprzez „Skrzynkę problemów”. Pedagog systematycznie monitoruje poczucie bezpieczeństwa i samopoczucia uczniów w szkole poprzez rozmowy, ankiety. Pedagog uczestniczy w posiedzeniach do spraw oceny efektywności pieczy zastępczej w PCPR w Ciechanowie, na których omawiana jest sytuacja szkolna i rodzinna uczniów, którzy wychowywani są w rodzinach zastępczych (9 uczniów).
Szkoła systematycznie współpracuje z rodzicami uczniów na rzecz ich rozwoju poprzez: organizowanie 3 razy w roku planowanych wywiadówek połączonych z prezentacją osiągnięć uczniów, organizowanie Dni Otwartych, podczas których rodzice mają możliwość spotkania się z każdym nauczycielem, realizację szkoleń dla rodziców wynikających z potrzeb – na podstawie diagnozy oczekiwań rodziców wobec szkoły: „Błędy najczęściej popełniane podczas przygotowywania posiłków”, „Jak sobie radzić w sytuacji doświadczenia przez dziecko zjawiska hejtu”, „Dlaczego granice w wychowaniu są tak ważne?”, lekcje otwarte, spotkania czytelnicze Rodzice czytają dzieciom, uroczystości klasowe z udziałem rodziców, przedstawienia teatralne dla rodziców Nasi milusińscy, angażowani są w pomoc na rzecz szkoły – w realizację projektów, przygotowanie zabawy choinkowej, Dnia Dziecka, szlachetnej paczki, dekorowanie izb lekcyjnych. Do dyspozycji rodziców jest również pedagog szkolny, który przeprowadza spotkania indywidualne, wspierając ich w wychowaniu dzieci.
Analiza dokumentacji szkolnej wykazała, że szkoła stwarza możliwości wyrównywania szans edukacyjnych wszystkim potrzebującym uczniom, dostosowując warunki nauczania do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów o niskich możliwościach edukacyjnych w celu ich edukacyjnego rozwoju. Nauczyciele stosują różnorodne metody i formy pracy z uczniami, różnorodnie i systematycznie oceniają. Szkoła umożliwia uczniom o niskich możliwościach edukacyjnych podejmowanie działań na rzecz własnego rozwoju i sprzyjających wzmacnianiu ich poczucia wartości. Rodzice systematycznie są informowani o postępach uczniów, szkoła podejmuje działania wspierające ich w wychowywaniu dzieci, angażuje do wspólnych inicjatyw sprzyjających rozwojowi dzieci. Rodzice jednak niezbyt licznie uczestniczą w Dniach otwartych. Rzadko pojawiają się z własnej inicjatywy, najczęściej na wezwanie wychowawcy.
ANALIZY ANKIET
Narzędzia: ankieta dla nauczycieli
Analiza ilościowa
Ankiecie poddanych było 33 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej.
Na pytanie 1. Czy uważa Pani/Pan, że nasza szkoła umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim potrzebującym pomocy uczniom? wszyscy badani udzielili odpowiedzi twierdzącej, czyli 33 osoby odpowiedziały tak, co stanowi 100% respondentów.
Na pytanie 2. Czy uważa Pani/Pan, że nauczyciele dostosowują treści, metody i organizację nauczania do potrzeb uczniów o niskich możliwościach edukacyjnych?, 22 osoby odpowiedziały tak co stanowi 66% badanych, a 11 osób odpowiedziało raczej tak, co stanowi 34% respondentów.
Na pytanie 3. Jaki rodzaj pomocy uczniom mającym niskie możliwości edukacyjne oferuje szkoła? 33 osoby, czyli 100% badanych odpowiedziało, że są to zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne, rewalidacyjne i indywidualne. 32 osoby, czyli 96% respondentów odpowiedziało, że szkoła udziela porad dla rodziców i wskazówek dla rodziców do pracy z dzieckiem w domu. Pojawiły się tu także inne odpowiedzi, udzielone przez dwie osoby, czyli 6% badanych, takie jak: aktualizowanie badań w poradni, dostosowywanie sprawdzianów do możliwości ucznia, branie pod uwagę zaleceń zawartych w opiniach, wytyczanie kierunków dalszych działań, komunikowanie ocen, zajęcia z kreatywności, innowacje – zajęcia rozwijające, programy: Być jak Ignacy, Nauka pływania i jazdy na łyżwach.
Na pytanie 4. Jakie działania podejmuje Pani/Pan wobec uczniów, o niskich możliwościach edukacyjnych, by zapewnić im rozwój? Udzielono następujących odpowiedzi:
- Obserwacja ucznia – 33 osoby (100% badanych)
- Praca w zespole nauczycieli uczących, konsultacja z innymi nauczycielami – 28 osób (84% badanych)
- Konsultacje z wychowawcą – 24 osoby (72%)
- Konsultacje z pedagogiem – 26 osób (78%)
- Konsultacje ze specjalistami, w zależności od dysfunkcji ucznia – 20 osób (73%)
- Rozmowa z rodzicami ucznia, na temat wspólnych działań zmierzających do przezwyciężenia trudności w nauce i możliwości rozwoju ucznia – 28 osób (84%)
- Inne działania dostosowujące poziom trudności zadań do możliwości dziecka, dostosowywanie metod i form pracy, warsztaty ze specjalistami, przekazywanie sobie informacji ze szkoleń dotyczących pracy z uczniem, wspólnie z nauczycielami uczącymi ocenianie efektywności działań, planowanie zmian, dostosowywanie sprawdzianów do możliwości ucznia, odpytywanie z krótszych partii materiału, indywidualizowanie pracy z uczniem na lekcji, organizowanie pomocy koleżeńskiej, dostosowywanie metod i form pracy do możliwości rozwojowych dziecka.
Na pytanie 5. Czy stosuje się Pani /Pan do zaleceń zawartych w opinii PP-P, orzeczeniach? 23 badanych co stanowi 69% odpowiedziało zawsze, a 10 badanych co stanowi 31% odpowiedziało często.
Na pytanie 6. Jakie Pani/Pan podejmuje działania wobec ucznia o niskich możliwościach edukacyjnych, by zapewnić mu rozwój?:
- Dobieram metody (proszę wymienić jakie?) – badani odpowiedzieli: uczniowie pracują na materiałach ikonograficznych, filmy edukacyjne, zajęcia manualne kształtujące motorykę ręki oraz wyobraźnię przestrzenną, polisensoryczne, praktyczne ukierunkowane na działanie ćwiczenia, podające – historyjki, opowiadania, aktywizujące – zabawa, gry, drama, projekty, sprawdziany o obniżonym stopniu trudności, gwiazda pytań, niedokończone zdania, wydłużanie czasu na realizację zadań, zróżnicowany stopień trudności zadań, uwzględnienie wolnego tempa pracy, wymagania adekwatne do bieżących potrzeb, możliwości uczniów, metoda TPR, wymagania adekwatne do możliwości ucznia, uwzględnienie wolnego tempa pracy, zróżnicowany stopień trudności ćwiczeń, wydłużenie czasu na realizację zadań, odpytywanie z jednej lekcji, pytania naprowadzające, wydłużenie czasu pracy na realizację zadań, uwzględnianie poprawności toku myślenia podczas wykonywania działań i rozwiązywania zadań, zróżnicowany stopień trudności zadań, umożliwienie poprawy sprawdzianów, pomoc w analizie poleceń, udzielanie wskazówek, podające, poszukujące, mapa mentalna, inscenizacja, drama, różnicowanie zadań domowych, scenki sytuacyjne, odgrywanie ról, mapa skojarzeń, drzewko decyzyjne, diagramy przyczynowo-skutkowe, puzzle wyrazowe, piramida priorytetu, twórcze opowiadania, gry dydaktyczne, działania na konkretach, stosowanie częstych powtórzeń, uwzględnianie toku rozumowania, nauka poprzez zabawę, aktywizujące, praktycznego działania
- Dobieram formy pracy, jakie? – respondenci odpowiedzieli, indywidualna, praca w grupach, praca w parach, dostosowuję wymagania do tempa pracy ucznia, zabawowa, gier ruchowych, wszechstronności ruchowej
- Motywuję ucznia do nauki, proszę podać przykłady, badani odpowiedzieli: określam słabe i mocne strony, daję możliwość reprezentowania klasy, szkoły, precyzyjnie określam wymagania edukacyjne, ustalam w jaki sposób uczeń ma poprawić ocenę, pochwałą, wyróżnieniem na forum grupy, atrakcyjnymi zajęciami, wyróżnieniem poprzez uczestnictwo w nowej zabawie, pochwałą do rodziców, znaczkiem, stosuję pozytywne wzmacnianie, wspieranie samodzielnej pracy, dbam o dobrą atmosferę na lekcji, chwalę za wszystko, za co da się pochwalić, nagradzam za wysiłek, uczę wiary w siebie, różnicuję zadania, organizuję pomoc koleżeńską, wskazuję słabe i mocne strony, zachęcam do osiągnięcia nawet małych sukcesów, doceniam starania, rozpoznaję indywidualny styl uczenia się ucznia
- Stosuję różnorodność oceniania, proszę podać przykłady, respondenci odpowiedzieli: stosuję elementy oceniania kształtującego, obniżam wymagania, oceniam zgodnie ze statutem, zapoznaję uczniów z PSO, priorytetem oceniania jest przebieg pracy ucznia, doceniam postępy ucznia, obok tradycyjnego oceniania sumującego stosuję elementy oceniania kształtującego, różnicuję zadania na kartkówkach, różnicuję zadania domowe, oceniam wszystkie możliwe formy aktywności (praca domowa, sprawdzian, praca na lekcji), stosuję ocenianie ustne i pisemne, stawiam znaczek, oceniam za prace praktyczne samodzielnie wykonane, za kreatywność i twórczą inwencję
- Inne, jakie?, badani odpowiedzieli: oceniam formy aktywności uczniów, wzbogacam lekcje o środki dydaktyczne, które wspomagają przyswajanie wiedzy, rozbudzają zainteresowania tematem lekcji przez ucznia, systematyczne sprawdzanie stopnia zrozumienia adresowanych poleceń i instrukcji, pomoc koleżeńska, dodatkowa pomoc nauczyciela, kontakty i wsparcie ze strony pedagoga
Na pytanie 7.Czy współpracuje Pani/Pan z rodzicem? 100% respondentów odpowiedziało tak.
Jeśli tak to w jaki sposób?
- Udzielając wskazówek i porad – 24 osoby, co stanowi 72%
- Pokazuję metody pracy – 13 osób, co stanowi 39%
- Prowadzą zajęcia otwarte – 13 osób, co stanowi 39%
- Udzielam informacji o specjalistach, jeśli jest taka potrzeba – 17 osób, co stanowi 51%
- Inne – rozmawiam o tym, jak dziecko radzi sobie w środowisku szkolnym, oferuję wsparcie, np. uczeń przychodzi na zajęcia wyrównywać braki, wskazuję mocne i słabe strony ucznia
Na pytanie 8. Czy rodzice uczniów z niskimi możliwościami edukacyjnymi podejmują współpracę w zakresie pomocy dziecku (praca z dzieckiem, kontakty ze szkołą, wykonywanie badań, respektowania zaleceń PP-P i innych specjalistów?, 26 badanych co stanowi 78% odpowiedziało zawsze, natomiast 7 osób co stanowi 22%badanych odpowiedziało często.
Na pytanie 9. Czy w szkole uczeń o niskich możliwościach edukacyjnych zdaniem Pani/Pana ma możliwość poznania swoich mocnych stron i rozwijania ich. Czy ma możliwość odniesienia sukcesu?, wszyscy badani odpowiedzieli tak, czyli 33 osoby co stanowi 100% respondentów. Wśród przykładów podali, że: po każdym sprawdzianie określane są mocne i słabe strony, wytyczane są kierunki działań, praca w grupach odbywa się z udziałem uczniów o różnych możliwościach edukacyjnych, co ułatwia otrzymywanie pozytywnych ocen i odniesienie sukcesu. Uczeń ma możliwość odniesienia sukcesu poprzez udział w akademiach, uroczystościach, konkursach, zawodach sportowych, może być objęty szerokim zakresem zajęć dodatkowych z projektu unijnego, angażując się w szkolne inicjatywy, przedsięwzięcia, takie jak SU, Klub Wolontariatu, gazetka, angażując się w sport, chór szkolny, mają możliwość zaistnienia na różnych płaszczyznach życia szkolnego.
Narzędzia: ankieta dla uczniów klas I - III
Do gromadzenia danych wykorzystano metodę ilościową – ankietę w wersji papierowej, w której brało udział sześćdziesięciu trzech uczniów z klas I – III edukacji wczesnoszkolnej.
1. Czy w naszej szkole są prowadzone zajęcia pozalekcyjne np. .wyrównawcze, rozwijające, korekcyjno – kompensacyjne?
2. Z jakiego rodzaju zajęć oferowanych przez szkołę korzystasz?
3. Jak często bierzesz udział w zajęciach pozalekcyjnych?
4. Czy chętnie uczestniczysz w zajęciach pozalekcyjnych?
5. Jaki wpływ na wyniki w nauce i Twój rozwój ma udział w zajęciach pozalekcyjnych?
6. Co – Twoim zdaniem – ma wpływ na to, jakie otrzymujesz oceny?
7. Które metody nauczania stosowane przez nauczycieli uważasz za najbardziej rozwijające Twoją osobowość, pomagające opanować materiał?
8. W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do podejmowania inicjatyw na rzecz własnego rozwoju?
9. W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do przezwyciężania trudności w nauce?
Analiza ankiet
Na 1 pytanie w ankiecie: Czy w naszej szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne np. wyrównawcze, rozwijające , korekcyjno – kompensacyjne? 59 uczniów odpowiedziało, że tak, 3 uczniów stwierdziło, że nie wie, zaś 1 uczeń nie wskazał żadnej odpowiedzi.
W kolejnym pytaniu 2: Z jakich rodzajów zajęć oferowanych przez szkołę korzystasz? - 4 uczniów odpowiedziało, że nie uczestniczy w żadnych zajęciach dodatkowych, pozostali ankietowani wskazywali kilka odpowiedzi. Z zajęć wyrównawczych z języka polskiego korzysta 17 uczniów, z zajęć wyrównawczych z matematyki – 22 uczniów, z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych 12 uczniów, z zajęć rozwijających 30 uczniów, innych zajęć 22.W tych innych zajęciach uczniowie wskazywali zajęcia dodatkowe z plastyki, wyrównawcze z języka angielskiego, zajęcia sportowe, logopedia, teatralne, kreatywność. Prawie połowa ankietowanych (48%) wskazała zajęcia rozwijające z innych przedmiotów, 35% uczniów korzysta z zajęć wyrównawczych z matematyki i tyle samo (35%) uczniów z innych zajęć, 27% uczniów z zajęć wyrównawczych z języka polskiego i 19% uczniów korzysta z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.
Jak często uczniowie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych? To 3 pytanie ankietowe. Do dyspozycji uczniów były następujące odpowiedzi: a. raz w tygodniu, b. dwa razy w tygodniu, c. więcej niż dwa razy w tygodniu. Prawie połowa ankietowanych 49% uczniów zostaje na zajęciach dodatkowych tylko raz w tygodniu, 21% uczniów uczestniczy w zajęciach dodatkowych dwa razy w tygodniu i 29% uczniów uczestniczy częściej niż dwa razy w tygodniu.
Kolejne pytanie - 4: Czy chętnie uczestniczysz w zajęciach pozalekcyjnych? - większość uczniów, bo aż 81% odpowiedziała, że chętnie uczestniczy w tych zajęciach, 16% uczniów stwierdziło, że ,,trudno powiedzieć”, zaś tylko dwoje uczniów (3%) wskazało, że niechętnie uczestniczy w tych zajęciach
Na pytanie 5 – Jaki wpływ na wyniki w nauce i Twój rozwój ma udział w zajęciach pozalekcyjnych? - aż połowa ankietowanych 51% stwierdziła, że rozwija swoje zainteresowania, 38% uczniów – lepiej czyta, co trzeci ankietowany wskazał , że rozwija swoje zdolności i umiejętności oraz lepiej pisze. 25% ankietowanych twierdzi, że dzięki zajęciom dodatkowym lepiej rozwiązuje zadania i poszerza swoją wiedzę, odpowiedzi d) ,,nie mają żadnego wpływu” nie wskazał żaden z ankietowanych.
Na pytanie 6 ,, Co – Twoim zdaniem – ma wpływ na to, jakie otrzymujesz oceny? Uczniowie wskazywali różne odpowiedzi. Najwięcej ankietowanych 59% wskazało, że ogromny wpływ na oceny ma ilość czasu przeznaczonego na naukę, również ponad połowa 56% wskazała odpowiedź a), czyli systematyczność uczenia się, aż 43% opowiedziała się , że zainteresowania, 29% - możliwości intelektualne i co piąty ankietowany 19% - wskazało na metody nauczania.
Następne pytanie 7 dotyczyło metod nauczania ,,Które metody nauczania stosowane przez nauczycieli uważasz za najbardziej rozwijające Twoją osobowość i pomagające opanować materiał?” Ankietowani wskazywali po kilka odpowiedzi. Największą ilość głosów ( 40% ) zdobyły ćwiczenia praktyczne. Na drugim miejscu ( 35% ) uczniowie wskazali dyskusję i pogadankę , a na trzecim miejscu ( 8% ) metodę projektu.
Kolejne pytanie – 8- ,,W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do podejmowania inicjatywy na rzecz własnego rozwoju?” .Odpowiedzi były zróżnicowane . Najwięcej głosów 81% padło na organizację konkursów, 68% uczniów uważa , że organizują wycieczki, wyjazdy do kina, teatru, muzeum. Połowa ankietowanych (52% ) - twierdzi, że stosują metody aktywizujące i przygotowują zadania dodatkowe dla chętnych. Najmniej ankietowanych ( 35% ) odpowiedziało, że nauczyciele dokładnie określają wymagania na poszczególne oceny i dostosowują je do indywidualnych możliwości uczniów .
Ostatnie pytanie 9 - ,,W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do przezwyciężania trudności w nauce?”. Uczniowie często wskazywali kilka odpowiedzi. Jednak zdecydowaną przewagę ma odpowiedź a - 78% mówiąca o tym, że nauczyciele organizują dodatkowe zajęcia, zachęcają do udziału w konkursach, 59% ankietowanych wskazało, że nauczyciele przygotowują dodatkowe zadania dla uczniów chętnych. Prawie połowa ankietowanych ( 48% ) twierdzi, że stosują aktywizujące metody nauczania i pomoc koleżeńską, jedynie 38% ankietowanych wskazało na organizowanie dodatkowych zajęć np. z pedagogiem.
Analiza wyników badań
W szkole w br. szkolnym 2017/2018 organizowane są zajęcia pozalekcyjne w ramach organizacji pracy szkoły. Uczniowie uczestniczą w różnego rodzaju dodatkowych zajęciach w zależności od potrzeb i zainteresowań. Zaliczają się do nich: zajęcia wyrównawcze z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze z matematyki, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia rozwijające z różnych przedmiotów (zajęcia rozwijające z matematyki, kreatywność i zajęcia teatralne ), ale również zajęcia logopedyczne, zajęcia z języka angielskiego. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że prawie wszyscy uczniowie ankietowani korzystają z zajęć pozalekcyjnych w zależności od potrzeb, możliwości i predyspozycji uczniów. Największa liczba uczniów korzysta z zajęć rozwijających. Duża część ankietowanych uczestniczy w zajęciach wyrównawczych z matematyki oraz innych zajęciach dodatkowych takich jak: logopedia, zajęcia sportowe, zajęcia z języka angielskiego, ale również znaczna grupa uczniów uczęszcza na zajęcia wyrównawcze z języka polskiego. Najmniejsza grupa korzysta z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych. Dzięki uczestnictwu w tych zajęciach uczniowie zauważają duże korzyści i wpływ na swój rozwój. Po pierwsze – rozwijają swoje zainteresowania, rozwijają swoje zdolności i umiejętności. Mają wpływ na podniesienie poziomu czytania i pisania.
Ponad połowa ankietowanych uważa, że systematyczność uczenia się i ilość czasu przeznaczonego na naukę ma największy wpływ na otrzymywane oceny. Równie ważne w uzyskiwaniu lepszych ocen mają zainteresowania uczniów. Ankietowani uznali, że najmniejszy wpływ na to, jakie oceny uzyskują mają stosowane przez nauczycieli metody nauczania. Wśród uczniów ankietowanych najpopularniejsze metody nauczania to ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy, ale również pogadanka i dyskusja, najmniej popularna metoda projektu.
Zaczynają rozumieć, że nauczyciele zachęcają ich w różny sposób do podejmowania inicjatyw na rzecz własnego rozwoju. Do najczęściej stosowanych sposobów uczniowie zaliczyli organizowanie konkursów, wycieczek, wyjazdów do kina, teatrów, muzeów, przygotowywanie dodatkowych zadań, organizowanie pomocy koleżeńskiej.
Narzędzia: ankieta dla uczniów klas IV-VII i II i III gimnazjum
Analiza ilościowa
W ankiecie brało udział osiemdziesięciu uczniów z klas IV-VII i II i III gimnazjum .
Na 1 pytanie: Czy w naszej szkole prowadzone są zajęcia pozalekcyjne np. wyrównawcze, rozwijające, korekcyjno – kompensacyjne? wszyscy ankietowaniu uczniowie odpowiedzieli twierdząco - Tak.
Pytanie 2: Z jakich rodzajów zajęć oferowanych przez szkołę korzystasz? Odpowiadając na to pytanie uczniowie podzielili się: 32 uczniów wskazało wyrównawcze zajęcia z języka polskiego, 24 uczniów zakreśliło zajęcia wyrównawcze z matematyki, 12 uczniów korzysta z zajęć korekcyjno –kompensacyjnych i zajęć rozwijających z innych przedmiotów.
Pytanie 3: Jak często uczniowie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych? Do dyspozycji uczniów były następujące odpowiedzi: raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu i częściej niż dwa razy w tygodniu. Większość uczniów, bo aż 70% zostaje na zajęciach pozalekcyjnych więcej niż dwa razy w tygodniu. Natomiast raz i dwa razy w tygodniu zostaje na dodatkowych zajęciach około 15 % uczniów. Kolejne pytanie: Czy chętnie uczestniczysz w zajęciach pozalekcyjnych?- nieco podzieliło uczniów, gdyż 70% udzieliło odpowiedzi ,,trudno powiedzieć”, 30% potwierdziło chęć uczestniczenia z zajęciach pozalekcyjnych, a tylko trzech uczniów zakreśliło odpowiedź - Nie.
Uczniowie zdają sobie sprawę z faktu, że zajęcia pozalekcyjne odgrywają dużą rolę i maja duży wpływ na ich utrwalenie wiadomości, zdobywanie wiedzy i oceny. Dlatego w następnym pytaniu mają kilka odpowiedzi: Jaki wpływ na wyniki w nauce i Twój rozwój ma udział w zajęciach pozalekcyjnych? Czterdziestu uczniów odpowiedziało: poszerzam wiedzę; 16 uczniów - rozwija zdolności i umiejętności na zajęciach, a 10% uczniów - lepiej rozwiązuje zadania, rozwija soje zainteresowania; trzech uczniów lepiej czyta. Są też tacy uczniowie, gdzie zajęcia nie mają wpływu na ich naukę i dlatego 10% zaznaczyła odpowiedź ,,d”- nie mają żadnego wpływu.
Na pytanie nr 6 ,,Co – Twoim zdaniem- ma wpływ na to, jakie otrzymujesz oceny ?” uczniowie zaznaczali różne odpowiedzi. Najwięcej osób bo aż połowa ankietowanych odpowiedziała – systematyczność uczenia się. Dla 20 % uczniów duże znaczenia mają metody nauczania, 15% uważa, że ilość czasu przeznaczonego na naukę, a 10% zainteresowania. Najmniej bo 5% uważa możliwości intelektualne.
Następne 7 pytanie dotyczyło metod nauczania ,,Które metody nauczania stosowane przez nauczycieli uważasz za najbardziej rozwijające Twoją osobowość, pomagające opanować materiał? Największą ilość głosów (30%) zdobyły ćwiczenia praktyczne. Na drugim miejscu uczniowie (20%) umieścili metaplan i dyskusję, następnie (10%) projekt i gwiazdę pytań, a 5% uczniów skazało debatą i mapą mentalną.
8 pytanie brzmiało: W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do podejmowania inicjatyw na rzecz własnego rozwoju? Odpowiedzi na to pytanie również były zróżnicowane. Największa ilość głosów (30%) padała na odpowiedź d) organizują wycieczki, wyjazdy do kina, teatru, muzeum, spotkania z poezją; około 20% uczniów opowiada się za organizacją konkursów przedmiotowych, 15% uważa, że nauczyciele dokładnie określają wymagania na poszczególne oceny i dostosowują je do indywidualnych możliwości ucznia oraz zachęcają do podejmowania inicjatyw na rzecz własnego rozwoju poprzez udział w konkursach organizowanych przez różnych organizatorów pozaszkolnych, zaś 10% uczniów uważa, że nauczyciele stosują aktywizujące metody nauczania i przygotowują dodatkowe zadania dla chętnych.
Pyt 9. W jaki sposób nauczyciele zachęcają uczniów do przezwyciężania trudności w nauce? – na to pytanie uczniowie odpowiedzieli na pierwszym miejscu stawiając odpowiedź b- (40%) dokładnie określają wymagania na poszczególne oceny i dostosowują je do indywidualnych możliwości ucznia. Dla 30% uczniów nauczyciele zachęcają poprzez organizację dodatkowych zajęć i udział w konkursach, 20% uznało, że nauczyciele przygotowują dodatkowe zadania dla uczniów chętnych do poprawy, 15% opowiedziało się za pomocą koleżeńską, natomiast 10% uczniów uważa, że stosowanie aktywizujących metod nauczania i organizując pomoc poprzez zajęcia z pedagogiem i nauczycielem przedmiotu.
Analiza jakościowa
Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że uczniowie często korzystają z zajęć pozalekcyjnych w zależności od potrzeb, możliwości i predyspozycji. Największa ilość uczniów korzysta z zajęć wyrównawczych z języka polskiego i matematyki, następnie z zajęć korekcyjno – kompensacyjnych i rozwijających. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie poszerzają wiedzę, rozwijają zdolności i umiejętności. Udział w zajęciach pozwala wyrównać szansy edukacyjne dzieci, pokonać trudności w liczeniu oraz poprawia technikę czytania. Jest i niewielka grupa uczniów, którzy twierdzą, że zajęcia te nie mają żadnego wpływu na wyniki w nauce i rozwój osobowości ucznia.
Połowa ankietowanych uczniów uważa, że duży wpływ na otrzymywane oceny ma systematyczność uczenia się, metody nauczania a także ilość czasu przeznaczonego na naukę. Nieliczni uważają, że ważne są zainteresowania i możliwości intelektualne ucznia. Uczniowie analizując różne metody nauczania na zajęciach, umieścili je w pewnej kolejności: ćwiczenia praktyczne, dyskusja, meta plan, projekt, gwiazda pytań, debata i logiczna gałąź. Są świadomi, że nauczyciele zachęcają ich w różny sposób do podejmowania inicjatyw na rzecz własnego rozwoju. Do najczęściej stosowanych sposobów uczniowie zaliczyli: organizację wycieczek, wyjazdów, organizację konkursów przedmiotowych szkolnych i pozaszkolnych, dokładne określenie wymagań na poszczególne oceny i dostosowanie ich do indywidualnych możliwości uczniów, stosowanie aktywizujących metod nauczania, a także przygotowanie dodatkowych zadań dla chętnych.
Narzędzia: ankieta dla rodziców uczniów klas I - III
Do gromadzenia danych wykorzystano metodę ilościową – ankietę w wersji papierowej, w której brało udział 76 rodziców dzieci z klas I-III (edukacja wczesnoszkolna), z czego 22 nie oddało ankiet.
Pytania ankietowe:
1.Czy uważa Pan/Pani, że nasza szkoła umożliwia przezwyciężać trudności dziecka w nauce?
2.Czy uważa Pan/Pani, że nasza szkoła dostosowuje treści, metody i organizację nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia (z opiniami, orzeczeniami, dysfunkcyjnymi)?
3.Jaki rodzaj pomocy państwa zdaniem, uczniom mającym trudności w nauce oferuje szkoła?
4.Które z działań państwa zdaniem podejmują nauczyciele wobec uczniów z trudnościami w nauce by zapewnić im rozwój?
5.Jakie jest postępowanie nauczycieli, kiedy uczeń ma trudności w nauce?
6.Jakie działania podejmują nauczyciele wobec dziecka z trudnościami w nauce by zapewnić mu rozwój?
7.Czy nauczyciele współpracują z rodzicami?
8.W jaki sposób odbywa się współpraca nauczycieli z rodzicami?
9.Czy Państwo podejmujecie współpracę z nauczycielami, jeśli dziecko ma trudności w nauce?
10.Czy w szkole uczeń z trudnościami w nauce zdaniem Pana/Pani ma możliwość poznania swoich mocnych stron i rozwijania ich? Czy ma możliwość osiągnięcia sukcesu?
Analiza ankiety
Ad. pytania 1 (Czy uważa Pan/Pani, że nasza szkoła umożliwia przezwyciężać trudności dziecka w nauce?): 44 % rodziców zaznaczyło odpowiedź „tak”, 50 % rodziców zaznaczyło odpowiedź „raczej tak”, 2 % zaznaczyło odpowiedź „raczej nie” i 4 % rodziców odpowiedziało, że „nie”.
Ad. pytania 2 (Czy uważa Pan/Pani, że nasza szkoła dostosowuje treści, metody i organizację nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia (z opiniami, orzeczeniami, dysfunkcyjnymi)?) rodzice odpowiedzieli następująco: „tak” odpowiedziało 43 % rodziców, „raczej tak” – 50 % rodziców, „raczej nie” 4 % rodziców i 3 % rodziców nie udzieliło w ogóle żadnej odpowiedzi.
Ad. pytania 3 (Jaki rodzaj pomocy uczniom mającym trudności w nauce oferuje szkoła?
Na 54 osoby biorące udział w ankiecie 81 % wskazało zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, 63 % wskazało zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, 31 % zaznaczyło wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem w domu, 13 % wskazało nauczanie indywidualne, 6 % rodziców zaznaczyło zajęcia rewalidacyjne i 6 % wskazało porady dla uczniów.
Ad. pytania 4 (Czy znają Państwo działania, które podejmują nauczyciele wobec uczniów z trudnościami w nauce by zapewnić im rozwój?): ankietowani zaznaczyli w większości obserwację ucznia – 67 % rodziców, na drugim miejscu umieścili rozmowę z rodzicami ucznia, na temat wspólnych działań zmierzających do przezwyciężania trudności w nauce i możliwości rozwoju ucznia – 54 %, na trzecim miejscu znalazły się konsultacje z wychowawcą – 52 %, na dalszych miejscach konsultacje z pedagogiem – 39 %, konsultacje z innymi nauczycielami – 22 % i konsultacje ze specjalistami, w zależności od dysfunkcji ucznia – 13 %.
Ad. pytania 5 (Jakie jest postępowanie nauczycieli, kiedy uczeń ma trudności w nauce?): 61 % rodziców zaznaczyło odpowiedź „a” czyli udzielanie wskazówek do pracy w domu, po 52 % rodziców podało odpowiedź „b” i „c” czyli prowadzenie zajęć wyrównawczych, rewalidacyjnych (dla uczniów z orzeczeniami) i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych (dla uczniów z opinią), 33 % zaznaczyło odpowiedź „f” czyli zachęcanie do zdiagnozowania dziecka w PP-P, 17 % wskazało odpowiedź „e” czyli konsultacje z pedagogiem lub specjalistą, 15 % wskazało odpowiedź „d” czyli organizowanie pomocy koleżeńskiej.
Ad. pytania 6 (Jakie działania podejmują nauczyciele wobec dziecka z trudnościami w nauce by zapewnić mu rozwój?: odpowiadając na to pytanie 72 % rodziców wskazało na motywacje ucznia do nauki, 44 % stwierdziło, że nauczyciele informują o trudnościach ucznia jego rodzica, 26 % rodziców zaznaczyło, że nauczyciele proszą o zdiagnozowanie dziecka w PP-P, 2% rodziców wskazało na inne działania ze strony nauczycieli, nie podając konkretnie jakie, 13 % rodziców nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
Ad. pytania 7 (Czy nauczyciele współpracują z rodzicami?): zdecydowana większość ankietowanych-- 96 % odpowiedziała twierdząco, 2 % rodziców zaznaczyło odpowiedź, że „ nie” i 2 % rodziców nie podało żadnej odpowiedzi.
Ad. pytania 8 (W jaki sposób odbywa się współpraca nauczycieli z rodzicami?): współpraca nauczycieli i rodziców polega przede wszystkim na udzielaniu wskazówek i porad- odpowiedziało 87 % ankietowanych, prezentowaniu metod pracy – 33 %, prowadzeniu zajęć otwartych – 26 %, udzielaniu informacji o specjalistach, jeśli jest taka potrzeba – 20 % ankietowanych.
Ad. pytania 9 (Czy Państwo podejmujecie współpracę z nauczycielami, jeśli dziecko ma trudności w nauce?) ankietowani na to pytanie odpowiedzieli następująco: 46 % rodziców zaznaczyło odpowiedź „zawsze”, 35 % rodziców zaznaczyło odpowiedź „często”, 15 % zaznaczyło odpowiedź „rzadko”, 4 % rodziców nie zaznaczyło żadnej odpowiedzi.
Ad. pytania 10 (Czy w szkole uczeń z trudnościami w nauce zdaniem Pana/Pani ma możliwość poznania swoich mocnych stron i rozwijania ich? Czy ma możliwość odniesienia sukcesu?): 56 % rodziców twierdzi, że uczeń ma możliwość odniesienia sukcesu, 33 % rodziców twierdzi, że nie ma możliwości odniesienia sukcesu, 11 % rodziców nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
Narzędzia: ankieta dla rodziców uczniów klas IV-VII i II i III gimnazjum
Analiza ilościowa
Ankieta dla rodziców obejmowała 10 pytań. Badaniu poddano 80 rodziców z klas IV-VII i II i III gimnazjum, z czego 10 nie oddało ankiet.
Analiza ankiety
Ankieta dla rodziców dotyczyła współpracy szkoły z rodzicami na rzecz rozwoju dzieci. Większość rodziców (80%) uważa, że szkoła umożliwia przezwyciężać trudności dziecka w nauce, 20% rodziców zaznaczyło odpowiedź – raczej tak. Podobnej odpowiedzi udzieli rodzice odnośnie dostosowania treści, metod i organizacji nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka. 80% ankietowanych rodziców zdecydowanie potwierdziło, 18% odpowiedziało – raczej tak, a 2% - raczej nie. Kolejne pytanie ankiety dotyczyło rodzaju pomocy uczniom mającym trudności w nauce. Na pierwszym miejscu rodzice umieścili zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze (60%), kolejne były zajęcia korekcyjno – kompensacyjne (20%), zaś zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne uplasowały się na trzecim miejscu (15%), a tylko 5% ankietowanych zaznaczyło wskazówki dla rodziców do pracy z dzieckiem w domu i porady dla uczniów.
Pytanie 4 dotyczyło działań, które podejmują nauczyciele wobec uczniów z trudnościami w nauce by zapewnić im rozwój. Ankietowani zaznaczyli w większości obserwację ucznia (80%), zaś 15% rodziców zaznaczyło konsultacja z wychowawcą, a około 5% konsultacje z pedagogiem, ze specjalistami w zależności od dysfunkcji ucznia, rozmowy z rodzicami ucznia, na temat wspólnych działań zmierzających do przezwyciężenia trudności w nauce i możliwości rozwoju ucznia.
Jeśli chodzi o postępowanie nauczycieli, kiedy uczeń ma trudności w nauce na plan pierwszy uplasowała się odpowiedź pierwsza – nauczyciele udzielają wskazówek do pracy w domu (60%), 20% rodziców uważa, że nauczyciele prowadzą zajęcia wyrównawcze, rewalidacyjne, a 10% wskazało na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zachęcenie do diagnozowania ucznia w PP-P.
Na pytanie: Jakie działania podejmują nauczyciele wobec dziecka z trudnościami w nauce by zapewnić mu rozwój?- rodzice odpowiedzieli następująco: 85% rodziców opowiedziało się za motywacją ucznia do nauki przez nauczyciela, 10% - wiedzą o stosowaniu różnorodnych metod nauczania, około 5% ankietowanych zaznaczyło odpowiedź, iż są informowani o trudnościach ucznia jako rodzice przez nauczycieli. Jeśli chodzi o współpracę nauczycieli z rodzicami tu nastąpiła stu procentowa zgodność. Nauczyciele i rodzice razem współpracują aby zmniejszyć trudności ucznia w szkole. Ta współpraca polega przede wszystkim na udzielaniu wskazówek i porad przez nauczycieli (80%), prowadzeniu zajęć otwartych dla rodziców (10%). Współpraca owocuje tym, że uczeń mimo pewnych trudności w nauce ma możliwość poznania swoich mocnych i słabych stron, ma możliwość odnieść sukces.
Analiza jakościowa
Na podstawie przeprowadzonych badań, rodzice potwierdzają, iż szkoła umożliwia przezwyciężyć trudności dziecka w nauce, dzięki dostosowaniu treści, metod i organizacji nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia np. z opiniami, orzeczeniami. Rodzice posiadają wiedzę na temat możliwości uczestnictwa dziecka w zajęciach dodatkowych w szkole. Rodzice wiedzą o korzystaniu przez ich dzieci z zajęć dydaktyczno – wyrównawczych, korekcyjno – kompensacyjnych, rewalidacyjnych, nauczaniu indywidualnym, a także o poradach dla uczniów i rodziców udzielanych przez nauczycieli. Nauczyciele by zapewnić rozwój dziecka z trudnościami w nauce podejmują szereg działań m.in. obserwują ucznia, konsultują jego pracę z wychowawcą, pedagogiem, w zależności od dysfunkcji ucznia również z odpowiednimi specjalistami, ponadto rozmawiają o sytuacji dziecka z rodzicami.
Z ankiety wynika, iż rodzice podejmują współpracę ze szkołą, na rzecz rozwoju ich dzieci.
Narzędzie: wywiad z Dyrektorem
- Jakimi priorytetami kieruje się szkoła tworząc ofertę zajęć pozalekcyjnych?
- Podczas tworzenia oferty zajęć pozalekcyjnych nadrzędnym priorytetem jest zapewnienie pomocy psychologiczno- pedagogicznej uczniom, których szczególne potrzeby zawarte są w opiniach PPP. W związku z tym szkoła zapewnia każdemu potrzebującemu uczniowi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne lub dydaktyczno- wyrównawcze.
- Kolejnym priorytetem jest stworzenie oferty zajęć wynikających z diagnoz wewnętrznych- m. in. diagnozy logopedycznej lub diagnozy osiągnięć uczniów ( organizowane sa zajęcia mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i walkę z niepowodzeniami szkolnymi).
- Kolejny priorytet to realizacja koncepcji pracy szkoły, której wiodącym celem jest rozwijanie potencjału uczniów. Stąd też oferta zajęć pozalekcyjnych zawiera zajęcia rozwijające (szczególnie kompetencje kluczowe- matematyczno- przyrodnicze, językowe) oraz koła zainteresowań (koło dziennikarskie, koło biologiczne, historyczne, chór szkolny)
- Kolejny priorytet, który zawarty jest w podstawie programowej to rozwój kreatywności uczniów. Stąd oferta zajęć pozalekcyjnych zawiera zajęcia kreatywności dla klas klas I, realizacja projektu badawczego Być jak Ignacy, realizacja innowacji pedagogicznych ( koło teatralne dla klas I i II, Klub małego Odkrywcy- innowacja dla „0” oraz Projekt Mali Odkrywcy- etwinning dla oddziału przedszkolnego, innowacja przyrodnicza dla gimnazjalistów- pozalekcyjne zajęcia badawcze.
- Oferta zajęć pozalekcyjnych poszerzona jest o zajęcia unijne w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych szansą na lepszą przyszłość”- mieszczą się w nim zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z matematyki, przyrody, języka angielskiego, zajęcia rozwijające z j. angielskiego, niemieckiego, przyrody, matematyki, biologii, geografii, chemii i fizyki, zajęcia rozwijające kreatywność dla 140 uczniów
- W jaki sposób szkoła wspomaga uczniów w przezwyciężaniu trudności w nauce?
- Organizacja zajęć dydaktyczno- wyrównawczych, korekcyjno- kompensacyjnych,
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb uczniów,
- Stwarzanie możliwości do odniesienia sukcesu (przedmiotowe projekty, oferowanie różnorodnej aktywności na zajęciach- od prac grupowych po indywidualne dostosowane do możliwości uczniów)
- Stosowanie aktywnych metod pracy, multimediów w codziennej pracy,
- Stosowanie zaleceń zawartych w opiniach PPP.
- W jaki sposób nauczyciele dostosowują ofertę zajęć pozalekcyjnych do potrzeb uczniów?
Nauczyciele prowadzą zajęcia pozalekcyjne na podstawie diagnozy potrzeb. Na podstawie obserwacji oraz badania osiągnięć uczniów rozpoznają ich możliwości, potencjał, predyspozycje i na tej podstawie przygotowują plan działań pozalekcyjnych.
- Jak ocenia Pani zaangażowanie nauczycieli w realizację różnorodnych projektów edukacyjnych, programów oraz działań sprzyjających rozwojowi uczniów zarówno zdolnych, jak i o specjalnych potrzebach edukacyjnych?
W szkole realizowanych jest kilka dużych projektów na wysokim poziomie:
Być jak Ignacy- p. E. Grzejda
Finansoaktywni- Tu jest budżet- p. A. Młodzianowska
Szkoła promująca zdrowie- p. A. Grzankowska, p. A. Szymańska, p. E. Bońkowska, p. J. Jabłońska, p. D. Franckiewicz
Mali odkrywcy-e-twinning B. Pawlak
Gazeta Maluch i gazeta Mikser- zespoły redakcyjne
Misja programowanie – p. M. Materska, p. B. Kołakowska- Nowacka
Szkolny program rozwoju czytelnictwa- nauczyciele wg harmonogramu
Realizowane są innowacje pedagogiczne: teatralna, przyrodnicza, humanistyczno- językowa, badawcza dla sześciolatków
Realizowane są obowiązkowe projekty edukacyjne dla uczniów klas II gimnazjum oraz projekty przedmiotowe. Z nadzoru pedagogicznego wynika, że w I półroczu projektów przedmiotowych było zbyt mało, nauczyciele zostali zobowiązani do realizacji przynajmniej jednego projektu na danym przedmiocie w półroczu.
Zaangażowanie nauczycieli oceniam pozytywnie, upatruję jednak większego zaangażowania nauczycieli w promowanie efektów działań projektowych na forum szkoły ( na stronie internetowej, w gazecie Mikser, Maluch, w lokalnej prasie, na szkolnych gazetkach)
- Czy nauczyciele podejmują działania służące przezwyciężaniu trudności w nauce w odniesieniu do każdego ucznia?
Tak, stwarzają okazje, aby każdy uczeń mógł odnieść sukces na miarę własnych możliwości, stosują indywidualizację pracy, dają możliwość poprawy ocen, zachęcają uczniów do podejmowania aktywności. Efektem troski nauczycieli o uczniów jest mała liczba uczniów z ocenami niedostatecznymi na półrocze w porównaniu z latami ubiegłymi.
- Czy Pani zdaniem szkoła współpracuje z rodzicami na rzecz rozwoju dzieci? Jakie działania są prowadzone w ramach tej współpracy?
Szkoła współpracuje z rodzicami uczniów na rzecz rozwoju dzieci:
- we współpracy z rodzicami i za ich aprobatą realizowany jest projekt unijny Rozwój kompetencji kluczowych szansą na lepszą przyszłość”
- rodzice współtworzyli program wychowawczo- profilaktyczny szkoły
- organizowane są prelekcje dla rodziców ze specjalistami ( we wrześniu szkoła diagnozuje potrzeby rodziców w zakresie potrzeb szkoleniowych)
- rodzice zaangażowani są do realizacji projektu e- twinning, projektu Szkoły promującej zdrowie,
- organizowane są lekcje otwarte dla rodziców, prezentowane są dla rodziców efekty pracy uczniów- przedstawienie teatralne Nasi Milusińscy w ramach realizacji innowacji teatralnej
- organizowane są Dni Otwarte w celu umożliwienia konsultacji rodziców z każdym nauczycielem,
- rodzice współpracują z pedagogiem szkolnym w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych, ustalają kierunki wspólnych oddziaływań wychowawczych,
- rodzice włączają się z realizację działań szkoły- w realizację planu rozwoju czytelnictwa, klasowe projekty w uroczystości.
- Czy rodzice współpracują z nauczycielami na rzecz rozwoju dzieci?
W zdecydowanej większości tak, choć jest grupa rodziców, którzy bardzo niechętnie podejmują współpracę, ich działania opierają się na wizytach w szkole najczęściej na prośbę nauczyciela a nie z inicjatywy rodzica. Większość rodziców angażuje się w życie szkoły i klasy, interesują się postępami dzieci, w sytuacjach trudnych wspólnie z nauczycielami ustalają kierunki działań.
Narzędzie: wywiad z pedagogiem szkolnym
- W jaki sposób rozpoznawane są w przedszkolu i szkole podstawowej możliwości psychofizyczne i potrzeby rozwojowe dzieci?
Możliwości psychofizyczne dziecka w przedszkolu i szkole podstawowej rozpoznawane są przede wszystkim przez obserwacje nauczyciela jak dziecko radzi sobie w roli ucznia czy przedszkolaka i prowadzone diagnozy .
- Jakie działania są podejmowane przez szkołę w ramach wspierania uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji?
Wiele działań jest podejmowanych w ramach pomocy i wspierania dzieci i uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi na terenie naszej szkoły. Przede wszystkim prowadzona jest obserwacja dziecka, w przypadku kiedy nauczyciel dostrzega problemy ucznia w nauce lub w zachowaniu informujemy o tym rodzica. Zachęcamy do przeprowadzenia diagnozy w PP- P. Na spotkaniach zespół nauczycieli uczących dziecko omawia i ustala wieloaspektowe działania wobec ucznia. Uczeń zostaje objęty wieloaspektową pomocą na terenie szkoły poprzez zajęcia wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne czy zajęcia rozwijające. Rodzicom udzielane są wskazówki do pracy z dzieckiem w domu, prowadzone są zajęcia otwarte i różnego rodzaju szkolenia w ramach pedagogizacji. Ja jako pedagog jestem w systematycznym kontakcie z rodzicami i szczegółowo omawiam sytuacje szkolna dziecka na bieżąco. Ściśle współpracuję z wychowawcą i nauczycielami analizując postępy dziecka.
- Ilu uczniów zostało rozpoznanych, jako potrzebujących wsparcia w szerokim zakresie tego słowa?
Każdy uczeń, który potrzebuje tego wsparcia jest nim objęty na terenie szkoły. Liczba uczniów zmienia się na bieżąco. Szczegółowy rejestr pomocy psychologiczno- pedagogicznej sporządza każdy wychowawca i dostępny jest u dyrektora.
- Jak ocenia Pani zaangażowanie rodziców w działania sprzyjające rozwojowi uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych?
Wielu rodziców jest bardzo zaangażowanych w pomoc swojemu dziecku i systematycznie współpracuje ze szkołą. Zdarzają się jednak rodzice, których motywujemy wraz z wychowawcami do większego zaangażowania w sprawy dziecka, ale jest to niewielki procent.
Wnioski:
- Szkoła rozpoznaje możliwości i potrzeby rozwojowe każdego ucznia. Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim potrzebującym uczniom oraz podejmowanie działań na rzecz własnego rozwoju.
- Oferta zajęć pozalekcyjnych uwzględnia zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia; zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia kreatywności, badawcze, zajęcia unijne oraz specjalistyczne organizowane dla uczniów wymagających szczególnego wsparcia.
- Nauczyciele podejmują działania służące przezwyciężaniu trudności w nauce w odniesieniu do każdego ucznia, stosują różnorodne metody i formy pracy z uczniami, różnorodnie i systematycznie oceniają. Podejmują liczne działania, by umożliwić uczniom o niskich możliwościach rozwój edukacyjny, angażują uczniów w pracę na rzecz własnego rozwoju. Na lekcjach wykorzystują tablice multimedialne i rzutniki, zasoby baz internetowych wydawnictw edukacyjnych a także zasoby biblioteki szkolnej. Systematycznie przeprowadzane i analizowane są diagnozy osiągnięć uczniów: egzaminów próbnych, sprawdzianów semestralnych, egzaminów gimnazjalnych.
- Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności na różnych płaszczyznach: w szkolnym chórze, podczas tworzenia gazetek: „Maluch” i „Mikser”, udziału w przedmiotowych ligach zadaniowych, konkursach szkolnych i zewnętrznych,
- Każdy uczeń w szkole ma możliwość rozwijania swoich umiejętności i odniesienia sukcesu, uczestnicząc w różnego rodzaju akcjach organizowanych przez Samorząd Szkolny i Szkolny Klub Wolontariusza zarówno na terenie szkoły jak i poza nią.
- Uczniowie mają możliwość zgłaszać problemy do wychowawców, nauczycieli i pedagoga szkolnego, a także poprzez „Skrzynkę problemów”.
- Szkoła współpracuje z instytucjami odpowiedzialnymi za wspomaganie uczniów w ich potrzebach rozwojowych i sytuacjach życiowych
- Pedagog szkolny systematycznie monitoruje poczucie bezpieczeństwa i samopoczucia uczniów, uczestniczy w posiedzeniach do spraw oceny efektywności pieczy zastępczej w PCPR w Ciechanowie, współpracuje z realizatorami projektu „Świetlicy pod Kasztanami” organizowanymi przez GOPS.
- Szkoła współpracuje z rodzicami, na rzecz rozwoju uczniów, podejmuje działania wspierające rodziców w wychowywaniu, angażuje ich do wspólnych inicjatyw sprzyjających rozwojowi dzieci.
Rekomendacje:
- W dalszym ciągu podejmować działania w celu tworzenia warunków sprzyjających uczeniu się i pokonywaniu trudności w nauce przez uczniów.
- Systematycznie motywować uczniów do aktywnego udziału we wszystkich oferowanych przez szkołę zajęciach.
- Nadal kontynuować działania motywujące uczniów do odnoszenia sukcesów edukacyjnych na miarę swoich możliwości.
- Wzmocnić współpracę nauczycieli z rodzicami, których dzieci mają trudności w nauce.
- Udzielać rodzicom indywidualnych wskazówek do pracy z dzieckiem.
Opracował zespół do spraw ewaluacji:
Dorota Franckiewicz
Agnieszka Młodzianowska
Anna Szymańska
Agnieszka Wilińska
Małgorzata Materska
Anna Wróblewska
Grzegorz Pszczółkowski