• Lekcja wychowawcza

        •  

          Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie IV b.

          Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej.
           

          Temat: Poznajemy się.
          Cele główne:

          • uczniowie zapoznają się z grupą oraz nowym wychowawcą
          • uczniowie uczą się integracji i funkcjonowania w klasie


          Cele operacyjne:

          • uczniowie zapoznają się z kolegami i koleżankami oraz wychowawcą
          • uczniowie deklarują swoje upodobania
          • uczniowie rozumieją, że ludzie są różni i mają prawo do swojej indywidualności
          • wszyscy uczniowie biorą aktywny udział w zajęciach


          Metody pracy:

          • pogadanka, gry i zabawy ruchowe, praca w grupach – koło powitania, plan lekcji, zmień miejsce jeśli… akcja- reakcja,


          Formy pracy:

          • praca w grupach
          • praca zbiorowa


          Miejsce zajęć: zajęcia w terenie (orlik)
          Czas trwania zajęć: 45 minut 
          Tok lekcji: 

          1.Powitanie
          Nauczyciel wita się z dziećmi i zaprasza do wyjścia na świeże powietrze.

          2.Wprowadzenie.

          Nauczyciel ustawia dzieci w dwóch kołach - jedni stoją  w środku, drudzy z zewnętrznej strony. Dzieci ze środkowego koła, trzymając się za ręce poruszają się w lewą stronę , natomiast koło zewnętrzne porusza się w prawą stronę. Gdy nauczyciel da znak – dzieci zatrzymują się i te stojące naprzeciw siebie muszę się przywitać i przedstawić ( uścisnąć rękę, ukłon, można wykorzystać powitanie w innym języku np. angielskim, zapoznać dzieci z innymi ciekawymi powitaniami obowiązującymi na świecie)
           

          3.Plan lekcji.

          Nauczyciel przy pomocy np. skakanek formułuje pięć kręgów ( są to klasy gdzie odbywają się różne zajęcia- np. przyroda, historia , technika, j. angielski i w-f. Dzielimy dzieci na grupy pięcioosobowe ( celowo podziału dokonuje nauczyciel aby uniknąć ewentualnych konfliktów). Nauczyciel podaje przykładowy plan lekcji każdej grupie.( muszą go odczytać ,zapamiętać i oddać) Każda grupa idzie do swojej „klasy” i czeka na dzwonek. Gdy nauczyciel zadzwoni na przerwę uczniowie (–dla utrudnienia stojąc do siebie plecami i trzymając się ramionami w haczyk) muszą jak najszybciej przejść na kolejną lekcję tak szybko jak to możliwe. Oczywiście utworzone przez nich koło nie może się rozpaść.

           

           

           

          4. Zmień miejsce jeśli…

          Nauczyciel przed rozpoczęciem zabawy musi przygotować szarfy ( jeśli to niemożliwe można narysować tyle miejsc w kole ilu jest uczniów, opcjonalnie jeśli zajęcia odbywają się w klasie- ustawiamy krzesełka w kole) W środku staje nauczyciel i wypowiada zdanie startowe np.: Zmień miejsce jeśli lubisz zupę pomidorową. Ci uczniowie którzy lubią muszą zmienić miejsce. Nauczyciel włącza się do zabawy co powoduje ,że jedna osoba zawsze zostanie na środku wywołując kolejną „ kategorię” zmiany. Dzieciom bardziej nieśmiałym można podpowiadać ciekawe pomysły.



          5 Akcja- reakcja.

          Przed zajęciami przygotowujemy pudełko- w środku na karteczkach opisujemy różne sytuacje z życia klasy np. Jak zareagujesz gdy starszy kolega będzie chciał zabrać ci drugie śniadanie?

          Co zrobisz w sytuacji gdy zobaczysz pozostawiony portfel na parapecie okiennym w korytarzu? Itp. Uczniów dobieramy w pary ( losują numerki – muszą odnaleźć ucznia który wylosuje ten sam numerek). Dzieci siedzą w kole, podając sobie pudełko z opisanymi scenkami w środku. Na znak gwizdka osoba trzymająca pudełko musi wylosować pytanie i w porozumieniu ze swoją „ parą” udzielić najodpowiedniejszej formy reakcji na prezentowane zagadnienie.
           

          6. Podsumowanie zajęć- ewentualne pytania, problemy.

          7.Pożegnanie.