• Msza Św. na zakończenie roku szkolnego 2021]2022

          •  Przewielebny  Ksiądz mgr kan. Jarosław Arbat, proboszcz par. pw. św. Zygmunta w Opinogórze Górnej ZAPRASZA Nauczycieli, Rodziców, Uczniów na:

             Mszę Świętą na zakończenie

            roku szkolnego 2021/2022

             piątek (24.06.2022 r.) o godz. 9:00

            W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opinogórze Górnej.

            Katechetka

            Edyta Losz-Rutkowska

          • BEZPIECZNY W SIECI

          • 5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas VII na temat: „Bezpieczny w sieci”. Temat niezwykle ważny dla młodzieży, która wiele czasu korzysta z sieci.  Warsztaty prowadziły p. Marta Matuszewska i p. Monika Talarczyk Molewska,  pracownicy PP- P w Ciechanowie.  Panie w sposób ciekawy i zrozumiały dla młodzieży omówiły kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Dziękujemy za współpracę i liczymy na kolejne spotkania.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny

          • ZDZ CIECHANÓW

          • 11 kwietnia 2022 r. odwiedziła uczniów klas VIII dyrektor ZDZ w Ciechanowie p.  Iwona Romanowska oraz p. Marcin Talarek nauczyciel języka niemieckiego. Zapoznali uczniów z ofertą edukacyjną szkoły na rok 2022/2023. Omówili zalety nauki w Liceum Ogólnokształcącym oraz Technikum. Jako nowość od września będzie dostępny kierunek Technika Usług Fryzjerskich.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny

          • WYJAZD UCZNIÓW KLAS VIII DO ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM  KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO

          • 7 kwietnia 2022 r. uczniowie klas VIII pojechali   do ZSCKR w Gołotczyźnie, by zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz bazą dydaktyczną. Uczniowie  wysłuchali dyrektora p. Marka Rutkowskiego, który  ciekawie opowiedział o szkole i jej możliwościach, następnie już podzieleni na dwie grupy oglądali placówkę.  Pod opieką Róży i Matyldy zwiedzali kolejno pracownie, warsztaty, pawilon weterynaryjny, wzięli udział w konkursach, obejrzeli sprzęt rolniczy, byli na poczęstunku przygotowanym przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz obejrzeli pobliski internat szkoły. Ósmoklasiści wrócili zadowoleni i kilkoro z nich zadeklarowało, że podejmie naukę w szkole.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny

          • FAJNIE JEST WSPÓŁPRACOWAĆ

          • Uczniowie klas V 5 kwietnia 2022 r. uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez p. Martę Sychowską pedagoga i p. Anetę Tucholską psychologa z PP- P w Ciechanowie. Umiejętność współpracy w grupie, klasie czy parze to kluczowa kompetencja, która jest niezbędna w codziennym życiu każdego z nas. Warsztaty były  bardzo ciekawe i podobały się dzieciom.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny

          • WIEM JAK SIĘ UCZYĆ

          • 5 kwietnia 2022 r. w naszej szkole uczniowie klas IV brali udział w warsztatach „Wiem jak się uczyć”. Dla każdego ucznia nauka bywa czasem trudna i kojarzy się tylko i wyłącznie z obowiązkiem.  Panie Milena Załuska i Emilia Górczyk, psycholożki z PP- P w Ciechanowie  pokazały dzieciom  jak należy organizować sobie miejsce i czas na naukę, by była efektywna,  przyjemna i sprawiała satysfakcję.

            Elżbieta Bońkowska –pedagog szkolny

          • ZAJĘCIA UCZNIÓW KLAS VIII W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W CIECHANOWIE

          • W piątek 1 kwietnia 2022 r.  uczniowie klas VIII uczestniczyli w zajęciach w Zespole Szkół Technicznych w Ciechanowie. Po spotkaniu ogólnym, gdzie  p. Dyrektor Ewa Krajza  opowiedziała o zaletach nauki w szkole, uczniowie podzieleni już  na grupy uczestniczyli w ciekawych zajęciach w pracowniach zawodowych, pod opieką nauczycieli zawodu. Zajęcia bardzo podobały się uczniom.  Z pewnością ułatwią  im wybór  szkoły średniej. Dziękujemy za zaproszenie.

            Elżbieta Bońkowska-pedagog szkolny

          • HEJT-MOWA NIENAWIŚCI

          • 28 marca 2022 r. uczniowie klas VIII mieli spotkanie z dzielnicowym p. Arturem Karwowskim na temat hejtu i jego konsekwencji.

            Hejt to najprościej mówiąc   celowe obrażanie, ośmieszanie i poniżanie w sieci.  Hejt wywołuje takie same reakcje i konsekwencje jak przemoc fizyczna.  Hejt jest przemocą psychiczną i tak samo jak w przypadku każdej innej formy przemocy należy się przed nią bronić. Każdy z nas ma prawo do obrony siebie, swoich praw czyli swojej godności jako człowieka. Każdy człowiek  zasługuje na szacunek i nikt nie ma prawa wyśmiewać z jakiegokolwiek powodu lub poniżać drugiej osoby.

            Niestety hejtu doświadcza coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy z nas powinien wiedzieć jak się przed nim bronić.

            Dziękujemy KP Policji za współpracę i p. Arturowi Karwowskiemu za ciekawe i pouczające spotkanie z młodzieżą.

            Elżbieta Bońkowska –pedagog szkolny

          • Ósmoklasisto a może  szkoła mundurowa?

          • Uczniowie klas VIII stoją przed wyborem  szkoły średniej.  By im ułatwić ten  niełatwy wybór na zajęciach z doradztwa zawodowego oraz zajęciach wychowawczych omawiamy różne możliwości kształcenia  jakie mają w naszym powiecie.

            Od kilku lat  szkoły mundurowe cieszą się popularnością wśród młodzieży.

            4 marca 2022 r. odwiedzili nas przedstawiciele  I LO CN- B im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie, Feniks. Plutonowy Adam Pytel omówił szczegółowo ofertę edukacyjną szkoły oraz pokazał wraz z uczniami sprzęt wojskowy jakim posługują się podczas ćwiczeń uczniowie tejże szkoły. Zachęcił również do odwiedzenia szkoły podczas  Wojskowego  Dnia Sportu, który odbędzie się 27.04.2022r., od godz. 10 do 14  na  terenie Miejskiego Ośrodka Sportu  i Rekreacji  przed halą sportową.

            22 marca natomiast odwiedzili naszych uczniów przedstawiciele  Mundurowej Szkoły Technicznej i  V Liceum Ogólnokształcącego.  Pułkownik Krzysztof Groch omówił specyfikę nauki w ich placówce i zachęcił młodzież do przybycia na dzień otwarty, który odbędzie się 22.04. 2022 r.od godziny 10.30 w  szkole przy ul. Płockiej 100.

            25 marca do szkoły przyjechali przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych  w Ciechanowie. Pan Kamil Kowalski  wraz z uczniami swojej szkoły  omówił specyfikę kształcenie w ich szkole i zachęcał uczniów klas VIII do przybycia na dzień otwarty, który zaplanowany jest na 28.04. 2022 r. od godziny 14.w budynku szkoły przy ul. Orylskiej 3 w Ciechanowie.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny

             

          • WYJAZD DO STOWARZYSZENIA  PIES I SPÓŁKA OSTOI MRUCZKÓW

          • „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.”

                                                                                                    Immanuel Kant

            11 marca 2022 roku  z grupą kilkorga uczniów pojechałam do Stowarzyszenia Pies i Spółka przekazać zebraną karmę dla kotów i psów. Szkolne koło wolontariatu zorganizowało zbiórkę  karmy i akcesoriów dla zwierząt. Cieszy nas bardzo tak duży odzew wśród naszych Uczniów, za co serdecznie  dziękujemy. Bardzo życzliwie przyjęła nas Pani Ilona Kowalska- wiceprezes Stowarzyszenia.

            Stowarzyszenie ma nową siedzibę  i opiekuje się zwierzętami, które  przybyły tam z różnych powodów, najczęściej z powodu porzucenia, choroby czy wypadku. Wszystkie potrzebują troskliwej i fachowej pomocy, często medycznej i specjalistycznej. Każda forma wsparcia jest mile widziana. Kiedy zwierzęta już dojdą do formy pod opieką wspaniałych ludzi i wolontariuszy  rozpoczyna się proces adopcji. Podczas wizyty uczniowie bawili się z  kotkami: Meridą, Fistaszkiem, Koko, Pralinką, Syriuszem , Fredem i Florą.    To był czas mile spędzony. Na pewno wkrótce to powtórzymy.

            Elżbieta Bońkowska

             

             

          • Liga Krasiniaka 2022

          • REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI

            LIGA ZADANIOWA KRASINIAK 2022

             

            §1 Informacje wstępne

             

            1. Niniejszy regulamin, zwany dalej „Regulaminem”, określa warunki udziału w Lidze Zadaniowej Krasiniak 2022.
            2. Organizatorami Ligi są Stowarzyszenie Wychowanków i Wychowawców I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie „IRYDION” oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie z siedzibą w Ciechanowie, ulica 17 Stycznia 66, tel. 23 6722404; sekretariat@krasiniak.pl
            3. Konkurs odbywa się w siedzibie organizatorów.
            4. Do udziału w Lidze organizatorzy zapraszają uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.
            5. Rywalizacja w ramach Ligi Zadaniowej ma charakter indywidualny.

             

            §2 Cele Ligi Zadaniowej

             

            1. Popularyzacja wiedzy i umiejętności przydatnych w edukacji ogólnokształcącej.
            2. Promowanie aktywizujących metod pracy oraz umiejętności twórczego rozwiązywania zadań i problemów badawczych.
            3. Wyzwalanie kreatywności i samodzielności uczniów.
            4. Promowanie osiągnięć uczniów, ich nauczycieli i szkół.
            5. Promowanie I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie w środowisku lokalnym.

             

            §3 Zasady uczestnictwa i przebieg Ligi

             

            1. W Lidze biorą udział uczniowie szkół podstawowych pod merytoryczną opieką nauczyciela.
            2. Udział w Lidze jest dobrowolny i bezpłatny.
            3. Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie do siedziby organizatora lub wysłanie na adres poczty elektronicznej I LO w Ciechanowie (sekretariat@krasiniak.pl) pracy konkursowej wraz z wypełnionym i podpisanym zgłoszeniem (skan). Wzór zgłoszenia stanowi załącznik do Regulaminu.
            4. Zawody Ligi mają przebieg dwuetapowy.
            5. Zawody Ligi dzielą się na sekcje:
              1. sekcja polonistyczno-artystyczna;
              2. sekcja społeczno-historyczna;
              3. sekcja języków obcych;
              4. sekcja przyrodnicza;
              5. sekcja ekologiczna;
              6. sekcja przedmiotów ścisłych.
            6. Pierwszy etap to przygotowanie pracy o charakterze badawczym lub/i rozwiązanie ogłoszonych na dany rok zadań.
            7. Każda z sekcji co roku ogłasza listę zadań/problemów badawczych oraz harmonogram działań stanowiące załączniki do Regulaminu.
            8. Do drugiego (finałowego) etapu Ligi kwalifikowane są najlepsze prace (od 10% do 30% ogólnej liczby zgłoszonych).
            9. Etap finałowy polega na obronie tez sformułowanych w pracy badawczej/ weryfikacji zastosowanych metod rozwiązywania zadań/ rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego. Obejmuje 10-15 minutową rozmowę / lub wykonanie dodatkowych zadań przygotowanych przez Komisję.
            10. W każdej sekcji przyznaje się zwycięskie miejsca (I, II, III) potwierdzone stosownym zaświadczeniem, którego wzór stanowi załącznik do Regulaminu.
            11. Komisje konkursowe oceniając prace oraz wykonanie zadań stosują następujące kryteria:
              1. prawidłowość zastosowanych metod badawczych/metod rozwiązywania zadań;
              2. rzetelność i wnikliwość;
              3. inwencja i kreatywność;
              4. oryginalność zastosowanych metod badawczych;
              5. samodzielność i twórcze ujęcie zagadnień konkursowych.
            12. Wyniki obu etapów Ligi oraz wszystkie dodatkowe informacje będą publikowane na stronie internetowej: www.krasiniak.pl  oraz na profilu Facebook szkoły.
            13. Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów dla zwycięzców odbędzie się w czasie Dnia Otwartego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie w dniu 23 kwietnia 2022 r.

             

            §4 Przetwarzanie danych osobowych

             

            1. Przetwarzanie danych osobowych uczestników Konkursu odbywa się zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z 27.04.2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
            2. Uczestnik Konkursu i jego opiekun prawny świadomie wyraża zgodę na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych przez organizatorów Ligi.
            3. Udostępniający zostaje poinformowany, iż brak zgody uniemożliwia uczestnictwo w konkursie. Udostępniający ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich poprawienia lub usunięcia, a także do wycofania niniejszej zgody, przy czym wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

            §5 Postanowienia końcowe

             

            1. Treść Regulaminu znajduje się na stronie internetowej www.krasiniak.pl.
            2. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym Regulaminie oraz interpretacji jego postanowień. Informacja o zmianach regulaminu zostanie zamieszczona na stronie www.krasiniak.pl.
            3. W sprawach nieujętych w  Regulaminie zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.

            Zał. nr 1

            SEKCJA POLONISTYCZNO-ARTYSTYCZNA

             

            Udział w konkursie polega na przygotowaniu przez zespół uczestników prezentacji multimedialnej na wybrany temat. Uczniowie powinni w swoich pracach uwzględnić różne teksty kultury. Mogą również wykorzystać przygotowane przez siebie prace plastyczne, zdjęcia, krótkie filmy.

            Cele konkursu

            • rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych wśród uczniów szkół podstawowych
            • rozwijanie wyobraźni i zdolności artystycznych uczniów
            • inspirowanie uczniów do twórczej aktywności artystycznej

            Adresaci

            • konkurs skierowany jest do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych
            • w konkursie udział biorą zespoły liczące od 3 do 5 uczestników
            • uczestnicy przygotowują prezentację na jeden wybrany temat

            Tematy prezentacji:

            • Młodość
            • Miłość
            • Śmierć
            • Wolność
            • Ojczyzna
            • Natura
            • Cierpienie

            Czas projekcji prezentacji: 3-5 minut.

             

            Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

            • I etap

            Uczniowie w grupach przygotowują prezentacje multimedialne na wybrany temat i przesyłają je na adres szkoły we wskazanym terminie. Trzyosobowa komisja powołana przez dyrekcję szkoły ocenia prace uczestników i kwalifikuje do II etapu prezentacje, które otrzymały najwyższą liczbę punktów. Ilość prac zakwalifikowanych do kolejnego etapu jest zależna od ilości nadesłanych prezentacji.

             

            • II etap

            Zespoły wyróżnione w I etapie prezentują przygotowaną prezentację przed komisją konkursową. Następnie komisja przeprowadza z uczestnikami rozmowę na temat wykonanych przez nich prac. Rozmowa ma na celu sprawdzenie samodzielności pracy oraz wykazanie jej związku z zakresem tematycznym konkursu. Rozmowa odbywa się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie.

             

            Kryteria oceny

            • w I etapie komisja, oceniając nadesłane prace, przede wszystkim zwraca uwagę na: samodzielność, oryginalność, inwencję twórczą, ogólny wyraz artystyczny oraz zgodność pracy z tematyką konkursu
            • w II etapie komisja ocenia elementy wskazane wyżej, a dodatkowo: ogólną wiedzę uczestników w wybranego przez nich tematu oraz umiejętność formułowania wypowiedzi i poprawność językową uczniów

             

            Terminy

            • prace konkursowe oraz wypełnione karty zgłoszeń należy składać do

            21 marca 2022 r.  w sekretariacie I LO w Ciechanowie lub kierować na adres: I Liceum Ogólnokształcące, ul. 17 Stycznia 66, 06-400 Ciechanów. Można również przesłać prezentacje na adres e-mail: sekretariat@krasiniak.pl

            • lista uczestników zakwalifikowanych do II etapu zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły: www.krasiniak.pl oraz szkolnym profilu Facebook do 24 marca 2022 r. Uczestnicy zostaną również poinformowani drogą mailową.
            • II etap konkursu odbędzie się w siedzibie I LO w Ciechanowie 26 marca 2022 r. o godzinie 12:00.

            Zał. nr 2

            SEKCJA HISTORYCZNA

             

            CIECHANÓW Z HISTORIĄ W TLE

             

            I etap

             

            Znajdź na terenie Ciechanowa lub w jego najbliższej okolicy miejsce upamiętniające jakieś wydarzenie historyczne (np. zabytek, pomnik, miejsce pamięci), udokumentuj je (np. za pomocą zdjęcia, rysunku, obrazu, komiksu itp.) i opatrz krótkim komentarzem (max. 500 słów), w którym wyjaśnisz jego związki z historią.

             

            Na prace czekamy do 25 marca 2022 r. Lista zakwalifikowanych do II etapu zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły www.krasiniak.pl oraz  szkolnym profilu Facebook do 30 marca 2022 r.

             

            II etap

             

            Rozmowa na temat wykonanej pracy w dniu 9 kwietnia 2022 r. o godz. 9:00 w budynku I LO w Ciechanowie.

            Zał. nr 3

            SEKCJA JĘZYKÓW OBCYCH

             

            SEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

             

             

            DZIEŃ Z MOJEGO ŻYCIA - nagraj filmik w języku angielskim (nie dłuższy niż 5 minut) prezentujący dzień z Twojego życia.

             

            I etap

            Uczestnicy konkursu przygotowują film w języku angielskim uwzględniający 3 dowolne aspekty życia. Efekty swojej pracy składają, przesyłają lub dostarczają w formie elektronicznej do siedziby organizatora (lub na adres sekretariat@krasiniak.pl)  do dnia 21 marca 2022 roku.

             

            II etap

            Etap finałowy polega na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego.

             

            Terminy

            I etap – dostarczanie filmów do  21 marca 2022 r. Ogłoszenie wyników: do 24 marca 2022.

            II etap – 26 marca 2022, godz. 10.00

             

            SEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

             

             

            Etap I składa się z testu leksykalno-gramatycznego, trwającego 30 minut, który odbędzie się 26 marca 2022 r. o godzinie 10³0.

            Etap II polega na rozmowie zwycięzców I etapu z komisją konkursową  na 3 tematy, które losują uczestnicy : Mein Alltag /  Meine Familie /   Meine Freizeit. Etap odbędzie się 9 kwietnia 2022 r. o godzinie 11:00.

             

            Kryteria oceniania i ostateczne wyniki

                        Uczniowie, którzy przystąpią do pierwszego etapu konkursu i  uzyskają 50% z testu leksykalno-gramatycznego, zostaną zakwalifikowani do drugiego, ustnego etapu, do którego przygotowują sobie krótkie 2- 3 minutowe wypowiedzi do podanych wyżej  tematów. Tematy uczestnicy losują w trakcie rozmowy. Ostateczne wyniki i nazwiska  laureatów konkursu z języka niemieckiego zostaną zamieszczone na stronie szkoły www.krasiniak.pl i profilu Facebook szkoły.

             Zał. nr 4

            SEKCJA PRZYRODNICZA

             

            Gospodarka wodno-mineralna roślin.

            W realizacji powyższego projektu należy zaplanować i przeprowadzić doświadczenie  związane z gospodarką wodno-mineralną roślin np. wpływ czynników zewnętrznych na intensywność transpiracji. Wskazana jest innowacyjność tematyki doświadczenia.

            Zabronione jest wykorzystywanie związków toksycznych lub trujących. Obiekt doświadczenia, czyli określony gatunek rośliny uczestnik wybiera dowolnie, zgodnie z zainteresowaniami. Praca doświadczalna uczestnika konkursu przyrodniczego może być wykonana przez ucznia samodzielnie lub w grupie liczącej dwie osoby.

             

            1 Etap – przeprowadzenie eksperymentu i opracowanie uzyskanych wyników

             

            Uczniowie po przeprowadzeniu badania biologicznego ( eksperymentu) powinni przygotować opracowanie wyników zgodnie ze wzorem opisanym poniżej:

             

            1. Imię i nazwisko autora/autorów, klasa i nazwa szkoły

            2. Temat doświadczenia  (problem badawczy)

            3. Hipoteza

            4. Przebieg doświadczenia

            5. Wyniki

            6. Wnioski

            Opracowanie wyników powinno być przedstawione w zwięzłej  i przejrzystej formie.

            Opis przeprowadzonego doświadczenia, zgodnie z powyższym wzorem, należy przedstawić max. na 2 stronach A4 ( czcionka- min. 14) i złożyć w wersji elektronicznej (sekretariat@krasiniak.pl)  lub papierowej do sekretariatu I LO do dnia 31 marca 2022 r.

             

            Wskazane jest, aby uczestnicy konkursu gromadzili wszystkie uzyskane wyniki i dokumentowali obserwacje np. w zeszycie laboratoryjnym czy też w formie zdjęć,  tak aby możliwa była ich ponowna analiza i przedstawienie Komisji podczas obrony pracy.

            Do dnia  6 kwietnia 2022 r.  zostanie udostępniona lista osób, które zakwalifikowały się do

            2 etapu.

             

            2 Etap – obrona pracy doświadczalnej odbędzie się  w dniu 9 kwietnia 2022 r. o godz. 12:00 w I LO w Ciechanowie.

            Podczas 2 etapu uczestnicy przystępują do obrony pracy badawczej (forma ustna). Uczniowie odpowiadają na pytania, których celem jest potwierdzenie samodzielności wykonania eksperymentu. Podczas obrony pracy wskazane jest przedstawienie dodatkowo zebranych danych związanych z przebiegiem analizowanego procesu w postaci np. zdjęć czy zeszytu obserwacji.

            Zał. nr 5

            SEKCJA EKOLOGICZNA

             

            Ślad węglowy mojej rodziny - wykrycie wampirów energetycznych w rodzinnym domu i wprowadzenie działań obniżających emisję CO2 do atmosfery

             

            Cel główny projektu: wskazanie zadań, które osobiście możemy podejmować w życiu codziennym, wpływające jednocześnie na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
             

            Cel pośredni: walka z globalnym ociepleniem.

             

            1 etap A - przeprowadzenie obliczeń śladu węglowego rodziny uczestnika projektu z wykorzystaniem kalkulatora online

            1 etap B - specyfikacja wampirów energetycznych w rodzinnym domu uczestnika projektu

            1 etap C - zaproponowanie działań obniżających wkład w emisję CO2 do atmosfery oraz działania już wdrożone w domu rodzinnym uczestnika projektu

             

            Działania szczegółowe 1 etapu A-C:

            1. Zapoznanie się z zestawieniem przedstawiającym globalną emisję CO2 do atmosfery ze strony World Bank "CO2 emissions"

            http://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC

            2. Zestawienie średnich emisji CO2 w przeliczeniu na osobę własnego kraju (Polski) i porównanie danej z wszystkimi 7 sąsiadującymi państwami.

            3. Obliczenie średniej własnej emisji CO2 do atmosfery z wykorzystaniem kalkulatora emisji CO2 online: https://www.carbonfootprint.com/calculator.aspx

            4. Porównanie własnej emisji CO2 do atmosfery (dane z kalkulatora online) ze średnimi dla własnego kraju oraz 7 krajów sąsiadujących.

            5. Wysnucie wniosków!

            6. Wykrycie wampirów energetycznych we własnych domach z wykorzystaniem dostępnych w domach specyfikacji urządzeń, etykiet energetycznych urządzeń i watomierzy.

            7. Przedstawienie zadań, które podejmujecie (lub chętnie podejmiecie) aby utrzymywać niższą wartość emisji CO2 do atmosfery niż średnia globalna lub średnia własnego kraju.

             

            Miłej pracy i zastanawiania się nad wpływem naszych codziennych działań na proces Global Warming a nawet Global Weirding!

             

            Opracowanie wyników powinno być przedstawione w zwięzłej i przejrzystej formie. Opis, fotografie oraz zrzuty ekranu (m.in. z kalkulatorów śladu węglowego online) należy przedstawić w formie prezentacji. Prezentację należy wysłać na adres mailowy: geografialo1@wp.pl do dnia 27 marca 2022 r.

            Ocenie podlega: poprawność wykonywania zadań 1 etapu A-C oraz zaproponowane działania i ich skuteczność w ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery, na ocenę projektu nie wpływa wielkość emisji CO2 do atmosfery rodziny uczestnika projektu. 

             

            W dniu 5 kwietnia 2022 r. zostanie udostępniona lista osób, które zakwalifikują się do 2 etapu.

             

            2 etap - obrona pracy projektowej

            Odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2022 r. w I LO w Ciechanowie o godz. 10:00.

             

            Podczas 2 etapu uczestnik przystępuje do obrony pracy projektowej (forma ustna). Uczeń odpowiada na pytania, których celem jest potwierdzenie samodzielności wykonywania projektu. Podczas obrony pracy uczeń posiłkuje się swoją prezentacją  (dostarcza ją na nośniku danych typu: pendrive).

            Zał. nr 6

             

            SEKCJA PRZEDMIOTÓW ŚCISŁYCH

             

            Etap I

            Część pierwsza z informatyki:

                        Zaprojektuj na platformie dostępnej w Twojej szkole (Office 365 lub Google) Escape room o tematyce dotyczącej Twojej szkoły lub miejscowości zamieszkania. Zaprojektowany Escape room powinien zawierać od pięciu do dziesięciu pokoi.

            Opis planu oraz zasady poruszania się po projekcie dokonaj w znanym Ci edytorze tekstu. 

            Do oceny należy przesłać:

            • link do zaprojektowanego Escape roomu z możliwością wyświetlania
            • link lub plik z planem projektu

            Wyżej wymienione informację proszę przesłać na adres:

             

             

            Część druga z matematyki:

             

            Zabawy z liczbami.  Zadania do rozwiązania.

             

            1. Jaka jest ostatnia cyfra w liczbie: 22000  + 32000 + 52000? Odpowiedź uzasadnij.

             

            2. Do ponumerowania stron pewnej książki zużyto 1990 cyfr. Ile stron liczyła ta książka.

             

            3.Dodatnia liczba całkowita, która w zapisie dziesiętnym posiada wyłącznie cyfry 1 i 2 nazywa się „prostą”. Na przykład 2121; 11; 222 są liczbami „prostymi”, natomiast np. 1021 nie jest liczbą „prostą”. Ile jest liczb „prostych” mniejszych niż 1 milion?

             

             

             

            Etap II

             

            Komisja konkursowa przeprowadza dla uczestników zakwalifikowanych do II etapu, krótką pracę  pisemną dotyczącą zadań  z matematyki  na potwierdzenie samodzielności wykonanej pracy ( zadania analogiczne). Praca pisemna ok. 45 minut odbędzie się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowie w dniu 26 marca 2022 r.

             

            Terminy:

             

            Prace z I etapu należy przesłać do 21 marca 2022r.

            Ogłoszenie wyników: do 23 marca.

            II etap –26 marca godz. 11.00

            30 marca 2022 r. na stronie internetowej szkoły  zostanie podana lista laureatów.

             

             

             

          • JAK WSPOMÓC DZIECKO W NAUCE CZYTANIA?

          • 24 lutego 2022 r. w naszej szkole odbyły się w ramach pedagogizacji warsztaty dla rodziców uczniów kl. I-III na temat:

            Jak wspomóc dziecko w nauce czytania?

            Czytanie to jedna z tych  umiejętności, bez których nie da się funkcjonować we współczesnym  świecie. Jest niezbędna nie tylko do poznawania literatury, ale też w codziennych sytuacjach ( czytanie książek, cen w sklepach, składu produktów, przepisów, blogów, wiadomości w mailach, pism urzędowych  itp. ).

            Czytanie jest kluczową umiejętnością dla każdego ucznia podczas nauki w szkole.

            Rodzice i nauczyciele wspierają dzieci w nauce czytania, bowiem wiele z nich ma trudności na początku przygody z czytaniem.

            Panie Marta Sychowska i Elżbieta Kicińska z PP-P w Ciechanowie  w przystępny i bardzo ciekawy sposób zaprezentowały rodzicom  jak poprzez zabawę  doskonalić  u dziecka umiejętność czytania.

             

            Elżbieta Bońkowska-pedagog szkolny

             

             

          • Konsekwencje przemocy i cyberprzemocy

          • 10 grudnia 2021 r. odbyły się w ramach profilaktyki zachowań ryzykownych warsztaty dla uczniów klas VII, które prowadziła trenerka i terapeutka Bogusława Kaszuba. 

            Przemoc dotyka każdego z nas w różnych aspektach naszego życia, pod wieloma postaciami i jest to temat niezwykle ważny w kontekście wychowania młodego człowieka. Powinien on wiedzieć jak ją rozpoznać, jak może jej unikać, jak powinien zareagować  i gdzie może otrzymać pomoc, jeśli jej doświadczy.

            Zajęcia były ciekawe i w sposób zrozumiały dla młodzieży omawiały kwestię przemocy i cyberprzemocy.

            Elżbieta Bońkowska-pedagog szkolny

          • KONSEKWENCJE  UZALEŻNIEŃ

          • 6 grudnia  2021 r. odbyły  się warsztaty dla uczniów klas VIII, które prowadziła terapeuta  Bogusława Kaszuba. Zajęcia były dostosowane do uczniów i ciekawie prowadzone. Uczniowie poznali między innymi mechanizm uzależnienia, konsekwencje i sposoby jak się przed nim ustrzec.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie z narkogoglami. 

            Warsztaty odbyły się w ramach profilaktyki i zostały sfinansowane przez

            GOPS.  Serdecznie dziękujemy za  zajęcia.

            Elżbieta Bońkowska-pedagog szkolny

          • „BOGATYM NIE JEST TEN, KTO POSIADA, LECZ TEN, KTO DAJE”

          •   Jan Paweł II

             

                     Jak co roku  cała społeczność szkolna zebrała   produkty żywnościowe i środki czystości dla potrzebujących seniorów z naszej gminy.  Wśród nauczycieli zebrano środki, za które zakupiono pościel, kołdry, koce, poduszki i ręczniki.   Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną dobroć i serce-zawsze możemy na Was liczyć, co bardzo cieszy „Nikt nigdy nie stał się biednym dając”

            Elżbieta Bońkowska

          •  ,,Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

          •                                                       ks. Jan Twardowski

             

            Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

            Sylwii Zmysłowskiej

                                          naszej serdecznej Koleżanki, wspaniałej Nauczycielki i Wychowawczyni.                           

            Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.

             

                    Sylwia Zmysłowska całe życie zawodowe związana była ze Szkołą Podstawową im. Z. Krasińskiego            w Opinogórze Górnej. Pracę z dziećmi - jako nauczyciel języka angielskiego - rozpoczęła 1 września 2007 r.      a ukończyła w 2020 r.  Odeszła mając zaledwie 44 lata. 

            Przeżyła swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposobów. Swoją postawą życiową, poświęceniem wobec dzieci i najbliższych, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywała nam, co jest w życiu ważne i istotne. Kochała pracę, a dobro dziecka było dla niej zawsze najważniejsze. Spełniała się w trudnej pracy nauczycielskiej.

                 Żegnamy Cię, droga Koleżanko i Przyjaciółko. Swoim spokojem i optymizmem umiałaś załagodzić trudne sytuacje. Pamiętamy nasze wspólne spotkania, wyjazdy pełne rozmów i żartów.  Dziękujemy za to! 

            Miałaś tyle planów i marzeń. Choroba przyszła nagle, podstępnie i była bezlitosna. Stanowczo za wcześnie, ale wobec śmierci jesteśmy bezsilni, pozostaje tylko serce przeszyte bólem i wiara będąca źródłem duchowej pogody i spokoju.                                                                                       

            Odeszłaś, pozostawiając puste miejsce, którego nikt nie zdoła zastąpić.

                        Będziemy Ci towarzyszyć w Twojej ostatniej drodze, a Ty poprowadzisz dla nas ostatnią lekcję wychowawczą Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” /ks. Jan Twardowski/.  

                 Będziesz żyła w naszej pamięci zawsze…

             Spoczywaj w pokoju.

             

             


             

             

             

             

          • ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH I ZAGROŻENIE CYBRPRZEMOCĄ

          • 29 października 2021 roku odbyło się spotkanie uczniów klas VII oraz VIII z przedstawicielem KP Policji w Ciechanowie, mł. aspirant Małgorzatą Listkowską, która w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawiła młodzieży   konsekwencje prawne zachowań ryzykownych.

            Prowadząca spotkanie poinformowała  uczniów jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w życiu realnym jak i  w cyberprzestrzeni, do kogo można się zwrócić jeśli  nas coś niepokoi lub mamy obawy, że doszło do kradzieży danych, przejęcia konta w mediach społecznościowych  lub użycia wizerunku bez naszej zgody. Uświadomiła uczniom konsekwencje  palenia tytoniu, picia alkoholu, zażywania dopalaczy i łamania norm społecznych oraz prawa w aspekcie zdrowotnym i społecznym.

            Dziękujemy za wspieranie szkoły w wychowaniu młodzieży.

             

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny .

          • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

          • 27 października 2021 roku odbyły się zajęcia uczniów klas I-III z  mł. aspirantem Arturem Karwowskim oraz p. Kamilą Nosarzewską z KP Policji w Ciechanowie na temat zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły.  Prelegenci w sposób ciekawy i zrozumiały dla dzieci  omówili  wszystkie zasady bezpiecznego korzystania pieszego z drogi, ze zwróceniem uwagi na obowiązek noszenia odblasków, które zwiększają naszą widoczność i bezpieczeństwo.

            Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny