• KONKURSY

        •  

                          Jesteśmy finalistami Finansoaktywnych

                Tegoroczna misja brzmiała „Budżet. Ogarniamy wydatki". Dziesięć zespołów z całej Polski (5 w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja, 5 ze szkół średnich), które poradziły sobie najlepiej z zadaniem konkursowym: stworzeniem projektu inwestycji realizowanej w ramach budżetu partycypacyjnego oraz wypromowaniem go w szkole lub środowisku lokalnym, spotkało się 14 czerwca 2018 r. w Ministerstwie Finansów. Do tytułu laureata pretendowało 179 szkół z całej Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie kl. VIIb. Przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Ciechanowie, z naczelnikiem Tomaszem Sadowskim na czele, uroczyście wręczyli zaproszenie na Galę Finałową laureatom: Aleksandrze Baranowskiej, Adamowi Goździewskiemu, Anastazji Mosakowskiej, opiekunowi projektu Agnieszce Młodzianowskiej i dyrektorowi szkoły Teresie Kudlak.

               „Finansoaktywni" to program edukacyjny, którego celem jest zaznajomienie młodzieży z różnymi rodzajami budżetów, przychodów i wydatków oraz uświadomienie, dlaczego warto płacić podatki. Dzięki materiałom edukacyjnym, podczas przeprowadzonych zajęć poznawali oni budżet partycypacyjny, dowiadywali się, jakie są zasady jego wykorzystywania, w jaki sposób można wpływać na inwestycje w swojej okolicy oraz kto i w jaki sposób może zgłaszać swoje pomysły na projekty finansowane z budżetu jednostek samorządowych.

                Zadaniem konkursowym było opracowanie projektu inwestycji lokalnej realizowanej w ramach środków z budżetu partycypacyjnego w wysokości 100 tys. zł. Przystępując do projektu od razu pomyśleliśmy o naszych babciach i dziadkach. Jesteśmy gminą w większości rolniczą a dla naszych seniorów nie ma zbyt wielu atrakcji. Zabawiliśmy się w zespół pomocy medycznej i wypisaliśmy naszym dziadkom receptę na lek o nazwie ODNOWA – WIELOSKŁADNIKOWY, DZIAŁAJĄCY NA CIAŁO, DUCHA I UMYSŁ. Lek całkowicie bezpłatny - opłacony z budżetu partycypacyjnego, możliwy do zażycia tylko w akademii. Chcieliśmy, aby nasi seniorzy poczuli się jak za młodu – uczniami, stąd pomysł na utworzenie Opinogórskiej Weekendowej Akademii Seniora Od(nowa) - w skrócie O WAS Od(nowa), to zaczynać od początku edukację, stać się, jak za młodu, uczniem akademii, ale również od(nowa) jako odrodzenie się umysłu, stanu ducha i ciała.

                  Zgodne z potrzebami seniorów zaplanowaliśmy następujące zajęcia:

          • Angielskie robótki - zajęcia artystyczne połączone z nauką języka angielskiego  (nauka i wytwarzanie rękodzieła - kosze, doniczki i ozdoby z papierowej wikliny, palmy, stroiki, podczas działania uczymy seniorów zwrotów, słówek angielskich, uczymy konwersacji w języku obcym.
          • Oswajamy komputery (edytor tekstu, obsługa e-konta i poczty, zakładamy i prowadzimy stronę internetową swojej wsi, piszemy wspomnienia, prowadzimy zakładkę kulinarną - jak to dawniej się jadało, zakładamy i prowadzimy kanał na youtube- relacje z akademii).
          • Zagrać każdy może - zajęcia teatralne, przedstawienia wystawiamy dzieciom w szkole, na dożynkach, realizujemy warsztaty z aktorami lokalnego teatru Rozmyty kontrast, szyjemy kostiumy.
          • Co nieco o wszystkim - warsztaty tematyczne według potrzeb seniorów  np. nie daj się okraść, jesteś widoczny - wytwarzamy i organizujemy bank odblasków - zajęcia z policjantem, ze studentkami pielęgniarstwa na temat diety, zdrowego odżywiania, radzenia sobie z różnymi dolegliwościami, które będą prowadzone nieodpłatnie w ramach współpracy wolontariuszy z różnymi instytucjami. 
          • Klub starszego sportowca - ćwiczenia ze sprzętem rehabilitacyjnym i masującym.

                  Zwycięskie  zespoły wraz z opiekunami zaproszone zostały na uroczystą Galę, która odbyła się 14 czerwca br. w Ministerstwie Finansów, gdzie wiceminister Paweł Cybulski wraz z przewodniczącą kapituły konkursowej, wicedyrektor Departamentu Budżetu Państwa Anną Masym wręczyli uczniom nagrody w postaci dronów. Odbyło się spotkanie z ambasadorem programu, Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim oraz zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

          Agnieszka Młodzianowska

           

           

           

           

               Konkurs literacki Legenda o mojej miejscowości  rozstrzygnięty!

           

                   12 czerwca 2018  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego  Legenda o mojej miejscowości. 

          Celem konkursu było: zachęcenie uczniów   do prezentowania własnej twórczości literackiej; rozwijanie wrażliwości, wyobraźni i umiejętności literackich; zainteresowanie zagadnieniami dotyczącymi Małej Ojczyzny, tożsamości, poczucia przynależności i przywiązania do regionu; integracja międzypokoleniowa.

                   Autorami prac byli uczniowie klas IV – VI.

          Spośród 14 uczestników jury w składzie: p. Mariola Chojnowska i p. Teresa Grzeszczak  wyłoniło trzech  laureatów w kategorii klas IV i  trzech  laureatów w kategorii klas IV- VI.

           Laureatami zostali:

          Kategoria klas IV:

          I miejsce Mateusz Maciejewski – klasa IV a

          II miejsce Gabriela Brzozowska –  klasa IV a

          III miejsce Łukasz Wiśniewski –  klasa IV b

           

          Kategoria klas IV – VI:

          I miejsce Amelia Kijewska klasa – VI a

          II miejsce Jakub Nałęcz –  klasa VI a

          III miejsce Olga Chrabąszcz – klasa VI a

           

                 Zwycięzcy  otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez Wójta Gminy Opinogóra Górna. Najlepsze prace zostaną  wydane w wersji książkowej oraz zamieszczone na stronie internetowej.

           

              Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

           

          Mariola Chojnowska

           

           

           

          Świat przyszłości - konkurs literacki

                  Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu literackiego Świat przyszłości pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego w dwóch kategoriach wiekowych:  klas V-VI i klas VII.

                  Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania talentów pisarskich i publikacja najlepszych prac w formie książkowej.
          Uczniowie zmagali się:
          - w klasach V i VI z opowiadaniem (do 500 słów) o swoim wyobrażeniu przyszłości,
          - w klasach VII z wypracowaniem (do 500 słów) na temat zagrożeń, możliwości lub wyznawanych wartości w przyszłości.
                  Organizatorem przedsięwzięcia było  wydawnictwo Fida, które powstało, by odnajdować, rozwijać i promować młode talenty pisarskie w Polsce.

                  Takim ukrytym talentem  pisarskim okazał się Konrad Szwarczewski - uczeń klasy VI a prowadzony przez panią Mariolę Chojnowską.

                  Praca Konrada ukazała się w publikacji najlepszych opowiadań i felietonów uczniów klas 5-6 szkół podstawowych Województwa Mazowieckiego

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

          Mariola Chojnowska

           

           

                                               

           Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

          jaką sobie ludzkość wymyśliła


                                                                         W. Szymborska

           

           

                   18 maja 2018 roku  odbył się w Międzygminny Konkurs Czytelniczy pt. Lubimy czytać .

                   Organizatorem konkursu była  Szkoła Podstawowa im. P. J. Gołaszewskiego w Gołyminie-Ośrodku Szkoła Filialna w Gostkowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gołyminie-Ośrodku.

                  W konkursie z naszej szkoły wzięło udział  6 uczennic z klasy IV a, V i VIa:

           

          Gabriela Brzozowska i Julia Nałęcz  –  klasa IVa

          Oliwia Jaroszewska i Julia Purzycka – klasa V,

          Maria Bonisławska i Wiktoria Maćkowska – klasa VIa.

           

                   Dziewczynki  wykazały się  dużą wiedzą podczas rozwiązywania bardzo szczegółowego testu ze znajomości  następujących lektur:

          1. Roald Dahl Matylda
          2. Roald Dahl Wiedźmy
          3. Roald Dahl Charlie i fabryka czekolady
          4. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
          5. Lewis Caroll Alicja w Krainie Czarów (w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego). 

                                                                                                                                                                                 

          Julia Purzycka zajęła I miejsce a Wiktoria Maćkowska  otrzymała wyróżnienie.

          Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

          Mariola Chojnowska

           

           

           

          Konkurs Wydajemy Własną Książkę – etap wojewódzki.

               Julia Przybyłek za wzruszającą książkę „Mateuszek” zdobyła wyróżnienie w JUBILEUSZOWEJ  XXV EDYCJIA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ”. Konkurs organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury „MURANÓW” im. C. K. Norwida, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie oraz Wolskie Centrum Kultury.  Praca uczennicy wraz z innymi najlepszymi książkami stała się własnością Biblioteki „Białych Kruków” Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów”.

                                                                                           Joanna Jabłońska

           

                                                                 

           

           

           

           

          Szkolny Konkurs Recytatorski

                     

          Dnia 29.05. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Poezja Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego”, którego głównym celem było zainteresowanie uczniów poezją oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas VI-VII. Komisja konkursowa w składzie: pani Sylwia Zmysłowska oraz pani Joanna Jabłońska, wyłoniła następujących zwycięzców:

          I miejsce – Aleksandra Baranowska kl. VII B

          II miejsce – Wiktoria Maćkowska kl. VI A

          III miejsce – Maciej Orysiak kl. VII B

                      Wyróżnienia otrzymali: Renata Szarlak kl. VI B, Maria Głowacka oraz Jakub Łyszkowski kl. VII A.

                      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

          Beata Kołakowska-Nowacka

           

           

            X Powiatowy Przegląd Piosenki              

          Angielskiej              

                                                             ENGLISH SONG 2018

           

          W dniu 24 maja w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbył się X Powiatowy Przegląd Piosenki Angielskiej ENGLISH SONG 2018. Impreza jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 100 wykonawców (w tym zespoły i duety).

                     Honorowy patronat nad imprezą  objęła Szkoła Językowa INTERCLASS, która ufundowała dla zwycięzców cenne nagrody. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności językowych dzieci i młodzieży oraz inspirowanie do świadomego i twórczego uczestnictwa w dorobku kultury europejskiej. Jury w składzie: Magdalena Szemplińska, Grzegorz Chodkiewicz,  Dariusz Puchalski oraz ksiądz Michał Zadworny miało niezwykle trudne zadanie gdyż poziom konkursu z roku na rok stoi na bardzo wysokim poziomie.  Jury oceniało: poprawność językową oraz stopień trudności wykonywanych utworów, poziom warsztatu techniczno-muzycznego wykonawców oraz ogólny wyraz artystyczny.

          W tym roku naszą szkołę reprezentowało pięć uczennic: Klaudia Dąbrowska z piosenką „Don’t Blame Me” z repertuaru  Taylor Swift,  Daria Piotrowska, która zaśpiewała „Colours Of The Wind” z filmu „Pocahontas” oraz gimnazjalistki-duet Weronika& Wiktoria Pniewskie w repertuarze Sama Smitha „Too Good At Goodbyes” i Kinga Miklaszewska z przepiękną balladą „Without You” Mariah Carey.

           Uczennica klasy VI b Daria Piotrowska zajęła II w kategorii klas IV-VI, natomiast uczennica klasy III a Kinga Miklaszewska zajęła II miejsce w kategorii klas VII-III gimnazjum.

           Serdecznie gratuluję i życzę dziewczynkom dalszych sukcesów i wytrwałości w nauce języka angielskiego oraz spełnianiu swoich artystycznych marzeń!

          Sylwia Zmysłowska

           

           

           

           

           

          Konkurs strażacki.

                   Jak co roku Komenda Ochotniczej Straży Pożarnej w Opinogórze wraz z Urzędem Gminy zorganizowała Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,,Młodzież zapobiega pożarom”.

                   Turniej odbył się w dniach 1-2 marca 2018 roku w budynku Urzędu Gminy. 1 marca do turnieju przystąpili gimnazjaliści. Z pośród  9 osób najlepszymi okazali się

          I miejsce Krajewski Konrad kl. II c

          II miejsce Muziński Bartosz kl. II b

          III miejsce Kamińska Dominika kl. II a

                   2 marca rywalizowali uczniowie ze Szkół  Podstawowych. Tu najlepszymi okazali się:

          I miejsce Bartosz Krębski –

          Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej

          II miejsce Antonina Krzykowska – Szkoła Podstawowa w Kołaczkowie

          III miejsce Julia Górska – Szkoła Podstawowa w Kołaczkowie

                          Skład jury konkursu przedstawiał się następująco: Andrzej Chmielewski – przewodniczący; Zbigniew Borowski – sekretarz; Stanisław Leszczyński – członek; Mirosław Laskowski– członek. Otwarcia turnieju dokonał wójt gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk, który też wręczył wszystkim upominki i nagrody rzeczowe.

                   Najlepsi w zawodach gminnych 16 marca reprezentowali gminę Opinogóra Górna w kolejnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Ciechanowie. W zawodach tych Bartosz Krębski zajął III miejsce w kategorii Szkół Podstawowych.

                   Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju i zapraszamy za rok.

           

           

                  9 maja, w ramach projektu gimnazjalnego, odbył się konkurs ,, Jeden z dziesięciu” na temat  życia i przesłania Św. Stanisława Kostki.

                   Rok 2018 jest ogłoszony rokiem świętego Stanisława Kostki –patrona dzieci i młodzieży, dlatego też głównym  celem grupy projektowej  było przybliżenie postaci Świętego . W tym celu przygotowali pytania do konkursu oraz  prezentację na temat:,, Życie  i przesłanie naszego patrona”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

                                                                                                                  Małgorzata Szlaska

           

           

           

           

           

          KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO:

          LET’S READ!  (II edycja)

           

          Dnia 10 maja 2018 roku odbył się drugi szkolny konkurs cichego czytania ze zrozumieniem w języku angielskim. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII . Do konkursu zgłosiło się 53 uczestników, którzy prezentowali bardzo zbliżony poziom umiejętności językowych.

          Celem konkursu było zbadanie umiejętności ucznia związanych z rozumieniem tekstu czytanego oraz rozwijanie wyobraźni i zdolności do wyszukiwania informacji. Każdy uczestnik otrzymał zestaw 4 tekstów, na bazie których należało wykonać przypisane  zadania:

           umiejętność rozwiązywania zadań typu prawda – fałsz, uzupełnianie luk, układanie  wydarzeń w porządku chronologicznym oraz dobieranie odpowiedzi do pytań.

                                   Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowało wydawnictwo Oxford oraz Rada Rodziców naszej szkoły.

           

          W kategorii klas IV:

          I miejsce zajął Bartosz Kamiński,

          W kategorii klas V:

          I miejsce zajęła Julia Purzycka

          W kategorii klas VI:

          I miejsce zajął Szymon Cienkowski

          W kategorii klas VII:

          I miejsce ex aequo  zajęli: Wiktoria Cedler, Maria Głowacka oraz Filip Wodzyński

           

          Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratuluję i zachęcam do dalszego czytania po angielsku bo dzięki temu wzbogaca się zasób słownictwa, utrwala pisownię, gramatykę a przede wszystkim pogłębia i rozwija swoją wyobraźnię i wiedzę o świecie.

           

          Organizator konkursu: Sylwia Zmysłowska

           

           

           

           

          Konkurs matematyczny

               Uczeń klasy IIIa gimnazjum, Jakub Mysiewicz, zajął III miejsce w Konkursie matematycznym dla młodzieży gimnazjalnej i  ponadgimnazjalnej”, zorganizowany w kwietniu przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Przasnyszu.

          Serdecznie gratulujemy.

          Agnieszka Młodzianowska

           

           

           

           

          OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI – KRASINIAK 2018

                      To już tradycja, że nasi uczniowie biorą udział w konkursach wiedzy organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące w Ciechanowie. W tym roku szkolnym w kategorii Powiatowy Konkurs z Języka Polskiego uczeń klasy II a gimnazjum – Adam Zbrzezny zajął III miejsce. Od zwycięstwa dzieliły go tylko dwa punkty. Sukces jest tym większy,  że rywalizował on  z gimnazjalistami z klas trzecich. Konkurencja była duża. Do konkursu sprawdzającego umiejętność analizy i interpretacji tekstu, czytania ze zrozumieniem i wiedzę z gramatyki przystąpiło bowiem około 60. uczniów.

           Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Beata Chwaszczewska

           

           

           

           

          W dniu 24 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach powiatowych konkursu BRD, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Ciechanowie. Drużyna naszej szkoły to uczniowie klasy VII b, którzy zakwalifikowali się do udziału w eliminacjach gminnych. 

          1. Aleksandra Baranowska
          2. Anastazja Mosakowska
          3. Adam Goździewski
          4. Karol Tyczyński

          Rowerowe zmagania obejmowały 3 konkurencje: test wiedzy, rowerowy tor przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Udział w tym Turnieju wymagał od uczniów wielu przygotowań i  ćwiczeń. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tak trudnymi zadaniami, szczególnie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

          Drużyna z naszej szkoły zajęła IV miejsce spośród 10 startujących z powiatu ciechanowskiego.  Otrzymaliśmy dyplomy i upominki.

          Zachęcamy do udziału w tym Turnieju!

                                                                                 Opiekun: Grażyna Bajgier

           

           

           

           

              POWIATOWY KONKURS ARTYSTYCZNY

          „IMPRESJE ROMANTYCZNE”

                          Czworo uczniów naszej szkoły: Maria Głowacka kl. VII A, Jakub Łyszkowski kl. VII A, Patrycja Gregorczyk kl. VII B oraz Anastazja Mosakowska kl. VII B, wzięło udział w Powiatowym Konkursie Artystycznym „Impresje romantyczne”. Konkurs został zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie. Jego celem było zainteresowanie uczniów estetyką i wrażliwością romantyzmu, rozwój i promocja talentów artystycznych oraz promowanie idei kultury słowa. Konkurs obejmował różnorodne formy wypowiedzi literackiej, np. wiersz lub cykl poetycki, opowiadanie, opowiadanie dramat.

                      Anastazja Mosakowska oraz Jakub Łyszkowski w konkursie zajęli I miejsca, a Patrycja Gregorczyk zajęła II miejsce.

                      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

           

          Beata Kołakowska-Nowacka

           

           

           

          XXXII Powiatowy konkurs plastyczny „Pisanki, kraszanki, palmy”

              Nasza szkoła każdego roku bierze z powodzeniem udział w konkursach plastycznych organizowanych przez PCKiSz w Ciechanowie. W tym roku uczennice klasy IIa gimnazjum - Dominika Kamińska i Aleksandra Malik  wykonały koszyk wielkanocny z pisankami. Otrzymały oczywiście nagrodę. Gratulujemy.

           

           

          XLI Powiatowy Konkurs „Najładniejsza Marzanna”

                 21 marca 2018 (w pierwszy dzień wiosny) nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu powiatowego na najładniejszą Marzannę. Kukła wykonana przez Julię Przybyłek - uczennicę klasy IIa gimnazjum zachwyciła jury. Przyznano jej nagrodę. Gratulujemy i oczekujemy na wiosnę.

           

           

          Nagroda za koszyk z pisankami

                 Ciechanowski Cedrob ogłosił konkurs na pisanki w koszyku w aranżacji wielkanocnej. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszej fazie należało przesłać do organizatora zdjęcie z wykonanej pracy. Do konkursu nadesłano 31 prac, z których jury wybrało 25 najładniejszych. Następnie 14 marca nastąpiła prezentacja 25 koszyków z pisankami w siedzibie organizatora. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców- 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Koszyk reprezentujący naszą szkołę otrzymał wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł. Pieniądze przekazane zostały na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na Dzień Dziecka. W następnych konkursach będziemy walczyć o nagrodę główną, a z wyróżnienia oczywiście bardzo się cieszymy.

           A oto nasze dzieło:

           

           

          Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”

           

                  Jak co roku w naszej szkole 15 marca 2018r odbył się Konkurs "Kangur Matematyczny"

          Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Rozgrywany jest sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:

           

          Żaczek

          klasy 2 szkół podstawowych;

          Maluch

          klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

          Beniamin

          klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

          Kadet

          klasy 7 szkół podstawowych i II gimnazjów;

          Junior

          klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
          I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;

          Student

          klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.

           

          W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 30 uczniów z klas III – VII Szkoły Podstawowej i klas II – III Gimnazjum.

          Kategoria Maluch – 10 uczniów.

                           Beniamin – 5 uczniów

                           Kadet – 13 uczniów

                           Junior – 2 uczniów

          Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut. Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawierał 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty. Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierały po 30 zadań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymywał w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.

          Ale na ostateczne wyniki konkursu musimy poczekać do maja!!!

          Wszystkim uczestnikom życzymy jak najlepszych wyników i trzymamy za nich mocno kciuki.

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                   Alina Tomkalska

                                                                                                                                                   Agnieszka Młodzianowska

                                                                                                                                                   Dorota Franckiewicz

           

           

           

           

           

          KONKURS – „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

           

           Urzędzie Gminy w Opinogórze Górnej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII. Zajęli III miejsce drużynowo. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzorową postawę, za chęci, zainteresowanie, pracę na rzecz szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów.

           

                                                                                                                Grażyna Bajgier

           

           

           

           

           

           

          Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2017

          – konkurs dla szkół rozstrzygnięty

                Do Biura Rzecznika Praw Dziecka wpłynęło prawie 400 sprawozdań z całej Polski ze szkolnych obchodów tego święta.  Wybór najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie Marek Michalak postanowił wyróżnić dzieci i młodzież z 30 placówek, w tym SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ w Opinogórze Górnej.

          Nasza szkoła przeprowadziła szereg inicjatyw. W 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie od Rzecznika Praw Dziecka za ciekawy pomysł na realizację lekcji (wtedy jeszcze jako Gimnazjum Z. Krasińskiego).

          W tym roku szkolnym każdy oddział (a mamy ich 21) miał za zadanie przygotować w dniu 20 listopada lekcję o prawach dziecka. Zajęcia o tej tematyce były pięknym festiwalem pomysłów.  Dzieci świetnie się bawiły, ale jednocześnie przypomniały nam dorosłym o tym, co jest dla nich ważne.

          Serdecznie gratuluję moim koleżankom pomysłowości a moim fantastycznym, twórczym uczniom wielu podobnych sukcesów.

          Poniżej lista nagrodzonych - placówki wyróżnione przez Rzecznika Praw Dziecka:

          •          Szkoła Podstawowa w Witoni
          •          Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wapnie
          •          Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej
          •          Szkoła Podstawowa nr 14 im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku
          •          Zespół Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym
          •          Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi
          •          Przedszkole Publiczne nr 12 we Włocławku
          •          Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 w Rybniku
          •          Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim
          •          Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kucharach
          •          Przedszkole Międzynarodowe „Stokrotka” Centrum Doskonałości Małego Dziecka w Gliwicach
          •          Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie
          •          Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej
          •          Publiczne Przedszkole w Majdanie Królewskim
          •          Przedszkole Publiczne nr 1 w Wadowicach
          •          Przedszkole nr 88 w Gdańsku
          •          Przedszkole Miejskie nr 1 w Dębicy
          •          Przedszkole nr 5 „Mali Przyrodnicy” w Gnieźnie
          •          Przedszkole nr 28 „Na fali” w Gdańsku
          •          Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży
          •          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Piecki
          •          Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim
          •          Niepubliczna Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa im. Johna Deweya w Obornikach Wielkopolskich
          •          Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie
          •          Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzelcach Opolskich
          •          Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie
          •          Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla w Krakowie
          •          Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku
          •          Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Piechcinie

                                                                                                                       Teresa Kudlak

           

           

           

           

           

                                      KONKURS  LITERACKI

                              21 listopada jedenaścioro uczniów z klasy VIA i V przystąpiło do konkursu literackiego „Świat przyszłości” polegającego na napisaniu opowiadania o swoim wyobrażeniu przyszłości.

          Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i skierowany był do uczniów klas IV-VII wszystkich szkół podstawowych w Województwie Mazowieckim.

                    Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania talentów pisarskich i publikacja najlepszych prac w formie książkowej.

                    Najlepsze opowiadanie napisał Konrad Szwarczewski uczeń klasy VIA. Wyróżniona praca zostanie opublikowana w formie książkowej zatytułowanej „Świat przyszłości”  wydanej  przez Wydawnictwo Fida.

          Publikacja książek zaplanowana jest na marzec 2018 roku. 

          Uczniom biorącym udział w konkursie bardzo dziękuję za zaangażowanie i życzę dalszych sukcesów! Rozwijajcie swoje talenty.

           

          Szkolny opiekun konkursu klas IV-VI

          Mariola Chojnowska

           

           

           

           Szkolny Konkurs matematyczny

          „Potyczki matematyczne”

           

           

                    7 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny adresowany do uczniów klas VI. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klasy VIa i VIb. Uczniowie współpracując w parach przystąpili do następujących konkurencji:

          I.     rozwiązywanie wylosowanych zadań dotyczących jednostek czasu, miary, wagi,

                 powierzchni.

          II.    krzyżówka matematyczna

          III.   zapałczane zagadki

          IV.   rozwiązywanie zadań typu  PRAWDA/FAŁSZ

          V.    matematyka w przysłowiach i powiedzeniach

          VI.   rebus matematyczny

          VII.  rozwiązywanie wylosowanych zadań – zadania rozmaite

          VIII. tangram

          Wszyscy uczestnicy dzielnie stawili czoła podanym konkurencjom, pracowali z wielkim zapałem, sprawnie i wytrwale. Wykazali się ogromną kreatywnością, gdy trzeba było wyszukać przysłowia, bądź powiedzenia związane z matematyką.

          Jury w składzie:

          dyr. Teresa Kudlak

          Agnieszka Młodzianowska

          Elżbieta Grzejda

          przyznało:

                      I miejsce parze – Jakub Nałęcz i Adrian Kowalski z klasy VIa

                      II miejsce parze – Anastazja Jackowska i Karolina Kowalska z klasy VIb

                      III miejsce parze – Szymon Michalak i Kacper Krętkowski z klasy VIb

          Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki, które będą mogli wykorzystać na lekcjach matematyki. Pozostali uczestnicy konkursu również zostali nagrodzeni dyplomami za udział i drobnymi upominkami.

          Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursie za rok.

           

                                                                                                                    Alina Tomkalska

           

           

           

           

           

           

           

           

          KONKURS LITERACKI

           

                      Troje uczniów naszej szkoły: Aleksandra Baranowska, Patrycja Purzycka oraz Jakub Łyszkowski, wzięło udział w Konkursie Literackim A więc piszę, bo muszę pisać, piszę dlatego, że piszę, nie mam wyboru mogę tylko pisać... – epistolomania Zygmunta Krasińskiego.

                      Głównymi celami konkursu, zorganizowanego przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, było m.in. propagowanie życia i twórczości Zygmunta Krasińskiego oraz  zachęcenie młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej.

                      Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej, której autor wcielił sie w rolę Zygmunta Krasińskiego i na podstawie jego listów przygotował kilka wpisów na fikcyjnym blogu poety.

                      Patrycja Purzycka, uczennica klasy VII A, otrzymała wyróżnienie.

          Sredecznie gratulujemy.

           

          Beata Kołakowska-Nowacka

           

           

                              MY DAY IN THE UNITED KINGDOM

           

                            16 listopada siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie literackim „My day in the United Kingdom” polegającym na napisaniu opowiadania w języku angielskim o swoim dniu w Zjednoczonym Królestwie. Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i skierowany był do uczniów klas IV-VII wszystkich szkół podstawowych w Województwie Mazowieckim. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania talentów pisarskich i publikacja najlepszych prac w formie książkowej. Najlepsze opowiadania w naszej szkole napisały Julia Purzycka z klasy V  oraz Aleksandra Baranowska uczennica klasy VIIb. Wyróżnione prace zostaną opublikowane w tomiku opowiadań „My day in the United Kingdom” wydanym przez Wydawnictwo Fida. Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękuję za zaangażowanie i życzę dalszych sukcesów!

          Szkolny opiekun konkursu,

          Sylwia Zmysłowska

           

           

           

           

          „Do wyższych rzeczy jestem powołany i dla nich pragnę żyć…”

                                                                                Św. Stanisław Kostka

                      We wrześniu br. zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie wiedzy o życiu św. Stanisława Kostki organizowanym przez  Szkołę Podstawową w Woli Wierzbowskiej, której patronem jest  św. Stanisław Kostka.

          Konkurs odbył się 25 października 2017 r. W konkursie wzięli udział uczniowie z 6 szkół podstawowych (SP z Woli Wierzbowskiej, SP z Zielonej, SP z Kołaczkowa, SP z Szulmierza, SP z Bogatego i SP z Opinogóry Górnej).

                      Naszą szkołę reprezentował 3-osobowy zespól w składzie: Anastazja Jackowska z kl. VIb, Wiktoria Maćkowska z kl. VIa i Renata Szarlak z kl. VIb.

          Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali pisemny test, w drugim etapie malowali pastelami  dowolną scenkę z życia św. Stanisława Kostki, a w trzecim etapie opowiadali o tym, co namalowali.

          Uczennice z naszej szkoły zaprezentowały się  w konkursie najlepiej i zdobyły pierwsze miejsce. Za zwycięstwo otrzymały nagrody rzeczowe.

           Serdecznie gratulujemy im zwycięstwa.

                                                                                                        Anna Wróblewska

           

           

           

           

          „Młody jak my, wesoły jak my…”.

                          20  października 2017 r. w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs wiedzy o św. Stanisławie Kostce – patronie dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas IV-VII. Najliczniej zaprezentowała się klasa VIa (9 uczestników). W ramach konkursu  dzieci rozwiązywały test składający się z 40 pytań. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi można było zdobyć maksymalnie 94 punkty.

          Jury w składzie:

                                 Wróblewska Anna

                                  Jabłońska Joanna

                                  Bońkowska Elżbieta

          przyznało:

              • I miejsce Kijewskiej Amelii z kl. VIa
              • II miejsce Mosakowskiej Anastazji z kl. VIIb
              • III miejsce (ex aequo) Maćkowskiej Wiktorii z kl. VIa i Baranowskiej Aleksandrze z kl. VIIb.

          Zwycięzcy otrzymali „słodkie” nagrody  (bombonierki, batony, cukierki), pozostali uczestnicy konkursu również zostali poczęstowani słodyczami.

                      Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursie za rok.

           

                                                                                            Anna Wróblewska

           

           

           

           

          „Myśląc Ojczyzna…”

          17 października 2017 r. w Kawiarni  Artystycznej przy ul. Strażackiej 5 w Ciechanowie odbył się konkurs recytatorski poezji religijnej i patriotycznej w kategorii szkół podstawowych, którego organizatorem był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Józefa w Ciechanowie. Do konkursu przystąpiło 17 uczestników ze szkół ciechanowskich i spoza Ciechanowa m. in.  uczniowie naszej szkoły tj. Klaudia Dąbrowska z klasy VIIb i Kacper Franckiewicz z klasy VIIa. Każdy z uczestników przygotował do recytacji dwa wiersze: jeden o tematyce religijnej, drugi o tematyce patriotycznej. Klaudia recytowała wiersz Jana Pawła II pt.  „Do sosny polskiej” oraz wiersz nieznanego autora pt. „O Janie Pawle II”, Kacper natomiast recytował wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” oraz wiersz nieznanego autora  pt. „Dar od Boga”.

              Kacper w tym konkursie zdobył trzecie miejsce i otrzymał nagrodę rzeczową oraz dyplom. Klaudia również otrzymała dyplom za udział w konkursie i książkę o papieżu Franciszku.  Serdecznie im gratulujemy.

                Konkurs został zorganizowany w ramach projektu edukacyjno-ewangelizacyjnego „Podążaj ich śladem. Wielcy Polacy XXI wieku” współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie.

                                                                                            Anna Wróblewska

           

                   W ramach tego samego projektu dwoje uczniów klas siódmych wzięło udział w konkursie na prezentację multimedialną pt. "Podążaj ich śladem". Oboje wykonali prace dotyczące Św. Jana Pawła II. Kacper Franckiewicz z kl. VIIa zajął I. miejsce, za co otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.

          Serdeczne gratulacje.

          Agnieszka Młodzianowska

           

           

          Olimpiada Matematyczna Juniorów

                 

          28 września 2017 r. odbył się etap szkolny XIII Olimpiady Matematycznej Juniorów organizowanej przez Instytut Matematyczny PAN. Udział wzięło w nim 2 uczniów klasy IIIa gimnazjum – Łukasz Mysiewicz i Jakub Mysiewicz. Rozwiązanie testu polegało na rozstrzygnięciu, które stwierdzenia podane w podpunktach do każdego zadania są prawdziwe, a które fałszywe. Za podanie trzech poprawnych odpowiedzi we wszystkich podpunktach jednego zadania otrzymywali 1 punkt, za dwie poprawne 1/2 punktu, w pozostałych przypadkach 0p. 

          Chłopcy spisali się bardzo dobrze uzyskując średnią punktów powyżej powiatu, województwa i kraju. Poniżej prezentujemy statystyki opublikowane przez Komitet Organizacyjny OMJ.

           

                            

                              Szkoła 50%,       powiat 41%,         województwo 49%,          kraj 47%.

          Serdecznie gratulujemy chłopcom i życzymy sukcesu w II etapie konkursu.

          Agnieszka Młodzianowska