• Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2017 r. minęła 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 1795 r. państwo polskie na 123 lata  zniknęło z mapy Europy. Jego obszary zostały podporządkowane  zaborcom: Rosji, Prusom i Austrii. Polacy kilkakrotnie, lecz bez rezultatu, zrywali się do walki zbrojnej. Aż wreszcie nadszedł ten upragniony dzień - 11 listopada 1918r.

Aby go  uczcić, uczniowie naszej szkoły    przygotowali piękny montaż słowno-muzyczny, który dwukrotnie zaprezentowali 10  listopada (na trzeciej godzinie lekcyjnej dla klas młodszych i ich rodziców,  natomiast na czwartej dla klas starszych,  oddziałów gimnazjalnych i społeczności lokalnej.  Całość uroczystości uświetniły patriotyczne pieśni wykonane przez szkolny chór.  Narratorzy przypomnieli widzom, jak trudna była droga do niepodległości. Wspaniale odegrane  scenki: pantomima rozbiorów, rozpacz  kobiety w czarnej sukni czy pożegnanie powstańca  przez dziewczynę, wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Przejmująca treść listu tęskniącej za ojcem córeczki poruszyła serca widzów i z pewnością w niejednym oku zakręciła się łezka. Najmłodsi uczniowie z dumą wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka”.  Przepiękna muzyka, kostiumy aktorów i  scenografia sprawiły, że atmosfera tego święta była podniosła i dawała poczucie wspólnoty. Z tej okazji wszystkie klasy przygotowały biało-czerwone kotyliony, a niektóre z nich nawet  transparenty z patriotycznymi hasłami.                                                                                                        Wszyscy uczniowie  mają świadomość, że wolność  nie jest nam dana raz na zawsze, toteż każdy Polak powinien o tym pamiętać i dbać o dobro ojczyzny.

Jolanta Górska