• Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie

          • Drodzy Ósmoklasiści, Szanowni Rodzice!

            W związku z obecną sytuacją w naszym kraju Ministerstwo Edukacji Narodowej w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2020 roku wprowadziło możliwość przyjmowania wniosków rekrutacyjnych i innych dokumentów od przyszłych kandydatów i ich rodziców drogą elektroniczną.
            Aby zostać uczniem naszej szkoły, należy wypełnić wniosek o przyjęcie do szkoły i następnie przesłać na adres rekrutacja@bratne.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły w godz. 7.30 – 15.30, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
            Wniosek dostępny będzie od 11 maja 2020r na stronie internetowej szkoły: www.bratne.pl

             

          • WARSZTATY  BUDOWANIE RELACJI -SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA KONFLIKTÓW W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ

          • 6 marca  2020 r. odbyły się dla uczniów klasy VI b warsztaty na temat: „Budowanie relacji –sposoby  rozwiązywania konfliktów w grupie rówieśniczej.”

            Konflikty są nieuniknione w grupie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pragniemy, by nasi uczniowie potrafili sobie z nimi radzić bez agresji i przemocy.

            Warsztaty prowadziły  Panie z PP- P w Ciechanowie Marta Matuszewska i Irena Mydlarz. Zajęcia bardzo podobały się szóstoklasistom, były dla nich atrakcyjne i pouczające. Dzieci mogły metodą warsztatową wypracować różne sytuacje. Bardzo dziękujemy Paniom za wsparcie szkoły w   jej misji wychowawczej.

            Pedagog-Elżbieta Bońkowska

             

          • Apel do rodziców

          • Mazowiecka Policja Apeluje!


            Szanowni Rodzice i Opiekunowie!


            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

            Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

            Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

            Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

            Wyłączeni z tego obowiązku będą:

            - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

            - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.


            Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  


            Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

            Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

            Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

            Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

            Drodzy uczniowie!
            Mazowiecka Policja apeluje:​​​​​​​

            W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

            Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.

            Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

            Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

            Unikajcie miejsc publicznych!

            Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

            NOWY_Apel_Koronawirus.pptx​​​​​​​

          • MAM PLAN - UMIEM SIĘ UCZYĆ


          • Drodzy uczniowie Panie z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej Wiesława Machul i Anna Sacherska  przygotowały plan dnia, który pomoże Wam zaplanować sobie racjonalnie czas na naukę i wypoczynek.

            Elżbieta Bońkowska

            MAM-PLAN.pdf

          • Zdalne nauczanie

          • Zdalne nauczanie od 25 marca 2020r.

             Szanowni Państwo Rodzice

            Od 25 marca zaczynamy zdalną  realizację podstawy programowej.  Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkich. Bardzo serdecznie proszę wszystkich Państwa o wsparcie nas- nauczycieli w realizacji działań, proszę jednocześnie nieśmiało o wyrozumiałość. Wszystkim nam zależy, aby dzieciaki posiadły należytą wiedzę, stąd prośba o dopilnowanie starszaków i zachęcanie do systematycznego realizowania zadań oraz o szczególną pomoc dzieciakom klas I-III.

            Z doświadczenia wiemy, że przeciążenia serwerów powodują ich opieszałość. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość. Będziemy komunikować się na wszystkie możliwe sposoby.

            Szanowni Rodzice- jestem codziennie w pracy. Proszę dla bezpieczeństwa własnego unikać wizyt w szkole.  W razie pytań, wątpliwości zachęcam do kontaktu na dzienniku, mailowo dyrektor.opin@wp.pl, telefonicznie 23 671 70 16

            W sytuacjach nagłych (zachorowanie na koronawirusa, potrzeba niezbędnej pomocy - jestem pod prywatnym numerem telefonu 516 665 564

            Szanowni Rodzice, Kochane Dzieciaki. Zdrowia Państwu życzę, i choć to dotychczas dość mocno upowszechnione, standardowe  życzenie, w obecnej chwili nabiera swej mocy. Zatem uważajcie Państwo na siebie i dużo zdróweczka.

            Poniżej przedstawiam Państwu informacje na temat zdalnego nauczania.

             Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19   w porozumieniu z nauczycielami ustaliłam:

            1. Sposób i tryb realizacji zadań na zajęciach w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły. 
            1. zdalne nauczanie będzie miało charakter synchroniczny (zajęcia online w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi umożliwiających połączenie się z uczniami) z zastosowaniem następujących platform i aplikacji edukacyjnych:
            • www.epodreczniki.pl
            • www.gov.pl/zdalnelekcje
            • Learning Apps
            • Innych uznanych przez nauczycieli za właściwe do realizacji podstawy programowej
            1.  celu zróżnicowania form pracy i dbałości o higienę pracy nauczyciele  będą pracować z uczniami w sposób asynchroniczny (nauczyciel udostępnia materiały a uczniowie wykonują zadania w czasie odroczonym).Udostępnianie materiałów  odbywać się będzie za pośrednictwem e-dziennika lub poczty elektronicznej a w sytuacji braku dostępu do Internetu z wykorzystaniem telefonów komórkowych ucznia lub rodziców.
            2. nauczycieli będą prowadzić konsultacje merytorycznych z uczniami  w czasie zgodnym ze szkolnym planem nauczania i według form kontaktu określonych przez nauczycieli.(wskażą formę przy wysyłaniu zadań), nauczyciele będą prowadzić konsultacje dla rodziców według harmonogramu konsultacji przedstawionego Państwu za pomocą wiadomości przez e-dziennik. 
            3. Materiały do pracy na poszczególne zajęcia przesyłane będą  głównie poprzez dziennik elektroniczny ( w zakładce zadania domowe),  pocztę elektroniczną rodziców i uczniów, poprzez grupy założone na facebooku,
            1. Tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in. równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie zajęć i możliwości psychofizyczne ucznia.
            1.  zakres treści nauczania będzie wynikał z realizacji podstawy programowej  przewidzianej w przedmiotowych planach pracy.

            Rodzice naszych Przedszkolaków

            1. dzieci z oddziałów przedszkolnych będą otrzymywały materiały do pracy – z pewnością będzie ich sporo każdego dnia- nauczyciele przedstawią Państwu ofertę na zagospodarowanie czasu dziecka. To Państwo i dzieciaki zdecydują co ich interesuje, co w danym dniu chciałyby wykonać. Bardzo Państwa proszę, żeby jak najwięcej angażować dziecko, żeby nie zaniedbywało rozwoju ważnych sfer rozwojowych.(będą zadania do ćwiczenia pamięci- wierszyki, piosenki, będą te, które kształtują motorykę rączki- pisanie, malowanie).

            Rodzice uczniów klas I-III

            1. uczniowie klas I-III oraz uczniowie korzystający z zajęć rewalidacyjnych będą otrzymywali materiały do pracy. Tu Państwa pomoc jest zbawienna – sam fakt odebrania materiałów, odsłuchania nagrania od pani wychowawczyni może być kłopotliwe dla dziecka. Wesprzyjcie nas Państwo na ile się da.  Zadbamy o higienę pracy. Będziemy przeplatać edukację wczesnoszkolną z propozycją ćwiczeń fizycznych, śpiewem, działaniami plastycznymi. Nauczyciele pracujący z dziećmi  są do ich dyspozycji w czasie określonym tygodniowym planem zajęć, dla rodziców w wyznaczonym czasie wskazanym w harmonogramie konsultacji
            2.  bardzo Państwa proszę o zachowanie zasad higieny pracy
            1.  dziecko w wieku od 3 do 7 lat nie powinno spędzać czasu na oglądaniu telewizji dłużej niż 30 minut dziennie,
            2.  dziecko w wieku od 7 do 12 lat nie powinno spędzać czasu na oglądaniu telewizji dłużej niż 60 minut dziennie,
            3. te same wytyczne dotyczą komputera;
            1. Szanowni Rodzice. Pamiętajcie proszę, że nauczyciel  będzie kierował komunikaty do Dzieciaków. Na ile się da, nie wyręczajcie pociech, chyba, że zostaniecie państwo poproszeni przez nauczyciela o pomoc.  Nauczyciele będą wprowadzać pełne skrypty do nauki w postaci listu do uczniów, np. „Drogie dzieci, dzisiaj chciałam Was prosić, abyśmy popracowali nad…, a następnie zapisali w punktach…” . Opis zadań dla uczniów będzie zawierał informacje, co mają zrobić i w jakiej kolejności, kiedy zrobić sobie przerwę i się poruszać, ile czasu lekcja potrwa i czego powinni się nauczyć. Komunikacja będzie skierowana do uczniów, a nie tylko wyłącznie do rodziców.
            1. Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskiwanych przez niego ocenach.
            1. Nauczyciele mają obowiązek monitorowania postępów w nauce zdalnej uczniów;
            2. Nauczyciele mają obowiązek informowania uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych o osiąganych postępach i ocenach w trakcie nauczania zdalnego:
            3. Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć w pracy zdalnej (nauczanie w czasie rzeczywistym) lub na podstawie wykonanych m.in.: ćwiczeń, prac, quizów, projektów, zadań w czasie odroczonym (nauczanie w czasie odroczonym);
            4. Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w Internecie, np. na zintegrowanych platformach edukacyjnych lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej, np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą mailową;
            5. Zdalne nauczanie nie może polegać tylko i wyłącznie na wskazywaniu i/lub przesyłaniu zakresu materiału do samodzielnego opracowania przez ucznia. Uczeń ma prawo skorzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela do wykonania zadania w formach i czasie określonych wcześniej przez nauczyciela ;
            6. Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail, e-dziennik lub komunikatory społeczne);
            7. Nauczyciel informuje rodzica o postępach w nauce dziecka i otrzymanych przez niego ocenach w sposób wcześniej ustalony przez nauczyciela (np. poprzez e-mail, e-dziennik lub komunikatory społeczne);
            8. Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość (np. poprzez e-mail, e-dziennik lub komunikatory społeczne);
            9. W trakcie realizacji nauczania zdalnego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły;
            10. Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej;
            11. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu;
            12. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób- uczeń lub rodzic muszą wcześniej uprzedzić nauczyciela o zaistniałych problemach z dostępem do urządzeń TIK
            13. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na swoje ograniczone możliwości psychofizyczne, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób;
            14. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia;
            15. W czasie pracy zdalnej nauczyciele wystawiają oceny bieżące za wykonywane zadania, w szczególności za: quizy, rebusy, ćwiczenia, projekty, wypracowania, notatki i in.;
            16. Nauczyciele w pracy zdalnej mogą organizować kartkówki, testy, sprawdziany ze szczególnym uwzględnieniem możliwości samodzielnego wykonania pracy przez ucznia;
            17. Nauczyciele w pracy zdalnej mają obowiązek udzielenia dokładnych wskazówek technicznych, jak zadanie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych powinno zostać wykonane;
            18. Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania, określając jednocześnie warunki ewentualnej poprawy, jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy.
            1. W sprawach dotyczących warunków przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego  i pozostałych uregulowaniach prawnych zostanie wydane przez dyrektora szkoły odpowiednie zarządzenie, które zostanie zamieszczone na stronie internetowej szkoły w dniu 25.03.2020 r.

                                                                                                                Z wyrazami szacunku

                                                                                                              Dyrektor szkoły  Teresa Kudlak

             

          • EKOMISJA - NIE MARNUJĘ

          •  

            Projekt „Klasa” – jest częścią Programu edukacyjnego „EkoMisja – Nie Marnuję”.

            Projekt „Klasa” realizowany jest metodą projektu. Polega na opracowaniu przez zespoły uczniów tematów w czasie dłuższym niż godzina lekcyjna. Bezpośrednio w projekcie „Klasa” bierze udział minimum 100 uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne realizowane przez edukatora z Banku Żywności metodą projektu. Uczniowie  wprowadzeni zostali w zadania na pierwszym spotkaniu z edukatorem z Banku Żywności 11 marca 2020r . Następnie uczniowie opracowują wybrany przez siebie temat. Pracę uczniów wspiera nauczyciel koordynator programu .

            Założenia projektu „Klasa”:

            1. Dyrektor szkoły, rekomendował  cztery klasy do uczestnictwa w projekcie „Klasa”. W naszej szkole są to klasy: V a, V b, VI a, VI b.

             2. Edukator z Banku Żywności spotyka się z tą samą grupą uczniów 2 razy w ciągu trwania projektu „Klasa”.

            3. Pierwsze spotkanie edukatora z uczniami będzie miało na celu wprowadzenie uczniów w tematykę programu, tj. ekologicznych skutków marnowania żywności.

            4. W każdej klasie, która przystąpi do projektu „Klasa”, uczniowie będą pracować nad tematem wybranym spośród czterech:

            Projekt I: Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę.

            Projekt II: Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy.

            Projekt III: Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać.

            Projekt IV: Jakie działania może podjąć każdy?

            11 marca 2020 roku edukatorzy p. Jolanta Felba i p. Dorota Jezierska z Banku Żywności spotkały się z uczniami klas V a, V b, VI a, VI b i omówiły cel i zadania projektu. Uczniowie w każdej klasie podzielili się na grupy i mają za zadanie opracować wybrany projekt. Swoje projekty uczniowie będą mogli zaprezentować pozostałym uczniom w szkole około 22 kwietnia.

            Pomocą służy  pedagog Elżbieta Bońkowska oraz bibliotekarz Joanna Jabłońska.

            Pedagog - Elżbieta Bońkowska

          • Szanowni Państwo,

          • ​​​​​​​w załączeniu przekazujemy apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do rodziców/opiekunów prawnych w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 12 - 25 marca 2020 r.

            Kuratorium Oświaty w  Warszawie

            Al. Jerozolimskie 32

            00-024 Warszawa

            ​​​​​​​MAZPWI_1(1).pdf

          • Szanowni Rodzice

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Państwa i Państwa dziecka, zajęcia w szkole i oddziałach przedszkolnych zostaną zawieszone od 12 marca do 25 marca.    12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;- dla dzieci, którym rodzice nie zdołają zapewnić opieki;
            • zachęcajcie dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli macie Państwo dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej ZUS;
            • przekażcie Państwo osobom, które będą opiekować się dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegajcie w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie;
            • śledźcie Państwo na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły na stronie szkoły i dzienniku.

            Teresa Kudlak

          • Szanowni Państwo

          •  

            W związku z pojawiającymi się w sąsiadujących krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa przedstawiam Państwu ważne informacje:

            1. W poniedziałek 2 marca odbędą się pogadanki z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania (podczas  kaszlu  i  kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej  wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %).
            2. Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa  lub  ust  zanieczyszczonymi  rękami,  może spowodować przeniesienie  się wirusa z powierzchni na siebie
            3. W łazienkach szkolnych wywieszone są w widocznym miejscu instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;
            4. Bardzo proszę  rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
            5. Postaram się, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy
            6. Szanowni Państwo, jeśli Państwo lub Państwa dzieci nie mieliście  kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
            7. Jeśli Państwa dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
            8. Rodzicom dziecka do roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa,
              Dz.U. 2017, poz. 1368

            Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?

            • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
            • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz
            • przez dłuższy czas,  ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym co osoba chora, w tym samym pokoju

            Koronawirus jest wirusem osłoniętym  cienką  warstwą  tłuszczową,  dlatego  jest  wrażliwy  na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV.

             

            Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości. Wirus przenosi się:

            • bezpośrednio,  drogą  kropelkową - zawierające  wirusa  drobne  kropelki  powstające  w  trakcie  kaszlu,  kichania,  mówienia  mogą  być  bezpośrednią  przyczyna  zakażenia. Odległość  1- 1,5   m   od   osoby,  z  którą  prowadzimy  rozmowę traktowana   jest   jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem)
            • pośrednio poprzez  skażone  wydzieliną  oddechową  (podczas  kichania  czy  kaszlu) przedmioty   i   powierzchnie. Wirus  nie  ma  zdolności  przetrwania poza   organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku, kilkunastu godzinach.
          • „Bezpieczeństwo w sieci - konsekwencje hejtu”

          •  

            30 stycznia 2020 roku odbyło się spotkanie uczniów klas VI  oraz VIII z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji sierżant sztabową p. Małgorzatą Listkowską na temat: „Bezpieczeństwo w sieci-konsekwencje hejtu”.

                W związku z tym, że  dzieci  i młodzież  spędzają dużo czasu przed komputerem  oraz w mediach społecznościowych pragniemy zadbać o ich bezpieczeństwo, dlatego zaprosiliśmy specjalistę, który omówił zagrożenia związane z aktywnością w sieci.

            Pani sierżant w sposób ciekawy i zrozumiały dla młodzieży opowiedziała o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Poruszyła problem powszechnego obecnie hejtu i uświadomiła uczniom jego konsekwencje, w aspekcie prawnym i społecznym.  Poinstruowała co należy zrobić w przypadku kiedy ktoś padnie ofiarą szykanowania i hejtu. Uczniowie zadawali wiele pytań.

            Spotkanie było ciekawe ale przede wszystkim pouczające.

            Dziękujemy za wspieranie szkoły w  zapewnieniu uczniom bezpieczeństwa.

            Elżbieta Bońkowska

            Pedagog szkolny

             

          • Zajęcia w Zespole Szkół Technicznych

          •  

            29  stycznia 2020 roku uczniowie klas VIII pojechali na zajęcia do Zespołu Szkół Technicznych w Ciechanowie. Ósmoklasiści stoją przed wyborem szkoły średniej.  Nie jest to łatwe z powodu szerokiej i różnorodnej oferty  szkół ponadpodstawowych, dlatego pragniemy ułatwić im podjęcie decyzji dotyczącej wyboru dalszej drogi edukacyjnej.

            Zajęcia zaczęły się spotkaniem z dyrektorem  ZST oraz nauczycielami przedmiotów zawodowych, którzy szczegółowo omówili specyfikę nauki w szkole, na poszczególnych kierunkach. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których przechodzili na zajęcia w pracowniach.

            Uczniowie byli zadowoleni z zajęć w pracowniach zawodowych, poznali bowiem specyfikę zawodów:  technika geodety, technika budownictwa , technika reklamy z elementami fotografii i multimediów oraz  technika ochrony środowiska z elementami kosmetologii.

            Mamy nadzieję, że wyjazd pomoże młodzieży   dokonać właściwego wyboru szkoły średniej.

             

            Elżbieta Bońkowska

            Pedagog szkolny

          • Spotkanie rodziców z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ciechanowie

          •  

            28 stycznia 2020 roku , w ramach pedagogizacji rodziców uczniów klas I-III odbyło się spotkanie z przedstawicielami PP- P  na temat: „Granice w wychowaniu- jak radzić sobie w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem dziecka, zwłaszcza wybuchami złości”.

            Panie Dorota Bielas i Marta Matuszewska w sposób interesujący i przystępny omówiły jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dzieci. Rodzice słuchali z uwagą, zwłaszcza wskazówek dotyczących wprowadzania dzieciom zasad oraz jak radzić sobie, kiedy dziecko wybucha niekontrolowaną złością.

            Dziękujemy Paniom za wsparcie szkoły w procesie wychowania dzieci i młodzieży.

            Elżbieta Bońkowska

            Pedagog szkolny

          • Konsekwencje zachowań ryzykownych dzieci w sieci – szkolenie dla Rodziców

          • 28 stycznia 2020roku odbyło się w ramach pedagogizacji spotkanie rodziców uczniów klas VI z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji sierżant sztabową p. Małgorzatą Listkowską. Prelekcja była na temat: „Konsekwencje zachowań ryzykownych dzieci w sieci”.

            W związku z tym, że dzieci i młodzież spędzają dużo czasu przed komputerem pragniemy zadbać o ich bezpieczeństwo, dlatego zaprosiliśmy specjalistę, który omówił zagrożenia związane z aktywnością w sieci. Omówił z rodzicami na co należy zwrócić uwagę, kiedy dziecko korzysta z mediów społecznościowych, uświadomił jak zadbać o jego bezpieczeństwo a w przypadku niepokojących sygnałów zareagować. 

            Spotkanie było ciekawe ale przede wszystkim pouczające. Dziękujemy za wspieranie szkoły w sprawach dbania o bezpieczeństwo naszych uczniów.

            Elżbieta Bońkowska

            Pedagog szkolny

          • Bezpieczne ferie

          • 30 stycznia 2020 roku odbyło się spotkanie uczniów klas III oraz IV z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji, profilaktykiem p. Kamilą Nosarzewską na temat bezpieczeństwa podczas ferii.

                Podczas spotkania prelegentka w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazała uczniom zasady bezpiecznego korzystania z lodowiska, zabaw na świeżym powietrzu oraz Internetu. Poruszyła również kwestie odpowiedzialnego zachowania w domu kiedy dzieci są same. Przypomniała, gdzie należy zadzwonić w przypadku zagrożenia. Przypomniała także jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Dzieci obejrzały kilka filmików ilustrujących konkretne sytuacje oraz otrzymały wskazówki na ulotce, których powinny przestrzegać.

            Spotkanie było interesujące ale przede wszystkim pouczające.

            Dziękujemy za wspieranie szkoły w  zapewnieniu uczniom bezpieczeństwa.

            Elżbieta Bońkowska

            Pedagog szkolny