• Konferencja „Praktyczne wykorzystanie Laboratorium Przyszłości w szkole”

          • 12 maja 2023 p. Dyrektor Teresa Kudlak i p. Agnieszka Młodzianowska w Szkole Podstawowej im. Zuzanny Morawskiej w Mławie podczas konferencji „Praktyczne wykorzystanie Laboratorium Przyszłości w szkole”, zaprezentowały działania naszej szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości – projekt i druk 3D. W linku poniżej znajduje się krótka relacja z konferencji.

          • Tydzień dla bezpieczeństwa

          • Klasa I b

            Uczniowie klasy I b w ramach działań przeprowadzonych  w  Tygodniu dla bezpieczeństwa utrwalili znajomość podstawowych znaków drogowych i zasad bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Nauczyli się piosenki związanej z tą tematyką i ułożyli rymowankę o znakach drogowych. Podczas cyklu zajęć poświęconych przypomnieniu i utrwaleniu zasad postępowania w sytuacjach spotkania z osobą nieznajomą  rozmawiali na temat różnych niebezpiecznych sytuacji i jak należy się w nich zachować. Wykonali indywidualne prace plastyczne, które tworzą plakat dotyczący właściwego zachowania w sytuacjach niebezpiecznych. Obejrzeli filmy instruktażowe jak udzielić pierwszej pomocy i ćwiczyli praktycznie z wykorzystaniem między innymi fantomów.

            A. Ozdarska

             

            W dniach 11 – 19 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole Tydzień Bezpieczeństwa. W ramach tej akcji uczniowie poszczególnych klas IV - VIII wykonali kodeksy, plakaty, zdjęcia, znaki bezpieczeństwa przedstawiające bezpieczne zachowanie:  na boisku szkolnym i hali sportowej (kl. IV a), w czasie wolnym (kl. IV b), w czasie wakacji i ferii (kl. Va i Vb), w drodze do szkoły i ze szkoły (klasy VI), na przerwach i korytarzach szkolnych (kl. VII), na terenie przed szkołą, bezpieczeństwo komunikacyjne (kl. VIII b), szkolne znaki bezpieczeństwa (kl. VIII a). Ponadto uczniowie klas IV przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

            bezpieczenstwo_w_okolicach_naszej_szkoly.pptx

            Przedszkole

            W ramach działań przeprowadzonych w „Tygodniu dla  bezpieczeństwa” przedszkolaki utrwaliły sobie zasady ruchu drogowego, jak należy przechodzić po przejściu dla pieszych oraz najważniejsze znaki drogowe. Wybrały się na wycieczkę na przejście dla pieszych i przechodziły przez pasy. Dzieci wybrały się także do Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie na zajęcia edukacyjne. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, uświadomili dzieciom jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz w jakich okolicznościach wzywać straż. Przypomnieli także o numerach alarmowych, a także zaprezentowali na fantomie jak należy udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Przedszkolaki wzięły także udział w symulacji pożaru, a także w próbnej ewakuacji. Dzieci wraz z wychowawcami stworzyły nagranie, które było podsumowaniem ich wiedzy na temat bezpieczeństwa (dostępny w zakładce – Rozmówki zerówki). Przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne, które zostały podarowane Pani policjantce, która ich odwiedziła. Podczas tego spotkania, dzieci w sposób praktyczny mogły zastosować utrwalane zasady. Pani policjantka stworzyła dla nich miasteczko, w którym mogli poruszać się na rowerze, hulajnogą lub pieszo przez ścieżki, chodniki i przejścia dla pieszych. Poznały wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne podczas wykonywania służby.  Dodatkową atrakcja dla dzieci była wizyta „Płomyka” – maskotki policyjnej. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą jeśli chodzi o zasady ruchu drogowego. Były bardzo aktywne i zainteresowane tym spotkaniem,  w nagrodę otrzymały opaski odblaskowe i inne gadżety.

            Rozmówki zerówki:

            Dbamy o nasze bezpieczeństwo - grupy popołudniowe 3,4-latki i 5,6-latki

            Klasa I a

            Zbliżający się sezon letni i ładna pogoda zachęcają do spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu. W tym czasie wszyscy, dzieci i młodzież, chętnie korzystają z takich aktywności jak jazda na rowerze czy hulajnodze.

            Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym jest bardzo ważne, dlatego w czasie trwania Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, uczniowie klasy I a podczas cyklu zajęć przypomnieli sobie i utrwalili podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Omawiali aspekty bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życia codziennego, w szczególności spotkania z osobą nieznajomą. Przypomnieli sobie obowiązujące numery alarmowe. Mogli także zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, samodzielnie ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, nawet próbowali swoich sił w prowadzeniu reanimacji. Wysłuchali piosenek dotyczących zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wykonali prace plastyczne, z których stworzyli plakat dotyczący omawianej tematyki.

            A.Tomkalska

             

                        W ramach akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa” uczniowie klasy II b  w trakcie cyklu zajęć mieli możliwość zapoznania się z profilaktyką bezpieczeństwa w wielu obszarach, poszerzyć wiedzę i zwiększyć umiejętności pomocy w sytuacjach kryzysowych. Przypomnieli sobie zasady ruchu drogowego, najważniejsze znaki oraz numery alarmowe.                                       

            Na podstawie filmu edukacyjnego zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy. Samodzielnie przećwiczyli układanie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej.                                                                   

            Zakończeniem działań było wykonanie prac plastycznych, które posłużyły do stworzenia plakatu „Bądź bezpieczny na drodze”.

            W. Kijewska

            Wycieczka do Straży Pożarnej w Ciechanowie 5 latki "D" i "C"

            ZACHOWUJEMY ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

            W ramach realizacji zadań związanych z Mazowieckim Tygodniem Bezpieczeństwa uczniowie klasy II a zgłębiali wiedzę na temat bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych. Omówiono zasady właściwego poruszania się po drogach, bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, odpowiedniego reagowania w przypadku różnych zagrożeń, np. pożaru, wypadku drogowego. Przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy poznane w klasie I. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne. Dodatkowo na zajęciach z informatyki rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci i zagrożeniach internetowych. Dzieci uczestniczyły w zabawach i grach ruchowych związanych z tą tematyką. Podsumowaniem wszystkich działań było wykonanie plakatów ilustrujących bezpieczne zachowanie na drodze, w szkole, podczas zabaw i w domu. Prace zostały wyeksponowane na tablicy Małego Samorządu Uczniowskiego.

                                                                                                                          J. Górska


            W ramach działań przeprowadzonych w „Tygodniu dla  bezpieczeństwa” uczniowie klasy III utrwaliły sobie zasady ruchu drogowego, jak należy przechodzić po przejściu dla pieszych oraz najważniejsze znaki drogowe. Wybrały się na wycieczkę na przejście dla pieszych i przechodziły przez pasy. 

            Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym jest bardzo ważne, dlatego w czasie trwania Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, uczniowie klasy III podczas cyklu zajęć przypomnieli sobie i utrwalili podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Omawiali aspekty bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życia codziennego, w szczególności spotkania z osobą nieznajomą, bezpiecznego korzystania z interntu. Przypomnieli sobie obowiązujące numery alarmowe. Mogli także zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, samodzielnie ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, nawet próbowali swoich sił w prowadzeniu reanimacji. Na podsumowanie wykonywały mapę myśli –Żyć bezpiecznie.

            Agnieszka Wiśniewska