• Rodzina Ulmów

          • Na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 8a obejrzeli film o rodzinie Ulmów.  Po obejrzeniu materiału dotyczącego polskiej rodziny, która podczas wojny pomagała społeczności żydowskiej, uczniowie dyskutowali o odwadze i poświęceniu tych ludzi.

            Bohaterska postawa Rodziny Ulmów

            Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

                        24 marca 1944 r. w okupowanej przez Niemców Markowej, za udzielanie pomocy prześladowanym Żydom, została rozstrzelana rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Ta tragiczna historia wciąż porusza kolejne pokolenia, a sami Ulmowie  stali się symbolem tych Polaków, którzy zdecydowali się pomóc prześladowanym, nierzadko narażając życie swoje i swoich bliskich. W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

                        Uczniowie klas VIa i VIIIb wykonali gazetkę w celu upamiętnienia bohaterskiej postawy Rodziny Ulmów.


            Beata Kołakowska-Nowacka

            Elżbieta Grzejda

            Klasa 7 utworzyła litofan upamiętniający bohaterstwo rodziny Ulmów.

                                          SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

            Skutkiem zbrodniczej decyzji III Rzeszy z 1942 r. o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” był Holokaust – wymordowano 6 milionów europejskich Żydów. Wielu bohaterskich Polaków, jak np. Irena Sendlerowa i inni członkowie organizacji „Żegota” ratowało Żydów. Polacy, którzy udzielali im pomocy, często swoje działania przypłacali życiem. Taki tragiczny los spotkał rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej. Rodzina Ulmów została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie ośmiorga Żydów. Zginęli rodzice oraz sześcioro ich małych dzieci.  Dziś rodzina ta jest symbolem poświęcenia tych Polaków, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Pośmiertnie Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów. 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się ich beatyfikacja. W związku z tym wydarzeniem wychowawcy klas I – III przeprowadzili z dziećmi pogadanki na temat rodziny, trudnych wojennych czasów, tragicznego położenia rodzin żydowskich oraz bezinteresownej pomocy niesionej innym ludziom. Uczniowie wykonali prace plastyczne związane z rodziną Ulmów. Każda z klas przygotowała własną wystawę prac.

                                                                                                                            Jolanta Górska

            Uczniowie klasy 5b obejrzeli reportaż o historii rodziny Ulmów - polskiej rodzinie, która podczas wojny pomagała społeczności żydowskiej. Następnie zapoznali się z wirtualnym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Na koniec wykonali upamiętniający rysunek

            POMAGAJĄC INNYM POMAGASZ SOBIE

            Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa wraz z siódemką dzieci w tym jednym nienarodzonym zginęli w 1944 roku z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za odwagę, poświęcenie dla bliźniego i niezachwianą wiarę oczekują na rodzinną beatyfikację. Rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom. W związku z tym wydarzeniem przedszkolaki z naszych oddziałów oglądały zdjęcia rodziny Ulmów, wychowawcy rozmawiali z dziećmi na temat pomocy drugiemu człowiekowi o tolerancji, dlaczego warto pomagać ludziom szczególnie w ciężkiej sytuacji. Dzieci oglądały filmy edukacyjne o pomaganiu, a także kolorowały obrazki na temat: jak pomagamy innym w dzisiejszych czasach. Na koniec każdy oddział zrobił pamiątkowe zdjęcie przy wspólnej gazetce.

            Uczniowie klasy 4a i 6b wykonali gazetkę ścienną o rodzinie Ulmów na korytarzu szkolnym, obejrzeli film na godzinie wychowawczej, w grupach rozwiązywali krzyżówkę. Informacje o działaniach uczniów będą zamieszczone w gazetce szkolnej MIKSER.

            Wychowawcy klasy 4a i 6b