4 listopada 2016 roku uczniowie klasy I przygotowali samodzielnie, pyszną, zdrową i pełną witamin sałatkę owocową.
A. Ozdarska
4 listopada 2016 roku uczniowie klasy I przygotowali samodzielnie, pyszną, zdrową i pełną witamin sałatkę owocową.
A. Ozdarska
Uczniowie klasy III A zorganizowali w swojej klasie Dzień włoski. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wiedzy dotyczącej jednego z państw Unii Europejskiej - Włoch. Uczniowie wcielili się w rolę literatów, historyków, geografów, plastyków i kucharzy. Z dużym zaangażowaniem wykonywali przydzielone im zadania. Wyjątkowo pracowicie było w kąciku degustacyjnym i kulinarnym. Grupa naszych kolegów
i koleżanek pod opieką pani Joanny Kamińskiej przygotowała pizzę, wyjątkowe sosy do makaronu i kolorowe koreczki składające się ze smakołyków włoskiej kuchni. Zaproszona pani Dyrektor obserwowała pracę w poszczególnych kącikach. Po części oficjalnej odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Naszymi gośćmi były koleżanki i koledzy z klasy III B, którym posmakowała kulinarna twórczość.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących przebieg przedsięwzięcia.
wychowawca B. Makowska
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski klas IV-VI po raz pierwszy zorganizował konkurs pod nazwą „Jesienne stoliki”. Konkurs odbył się 27.10. Głównym jego celem było rozwijanie inwencji twórczej, pomysłów i kreatywności uczniów w przygotowaniu ekspozycji darów jesieni, promowanie zdrowego sposobu odżywiania oraz integracja uczniów poprzez wspólną zabawę.
Zanim przystąpiliśmy do konkursu, obejrzeliśmy przygotowane przez uczennice klasy VI prezentacje multimedialne na temat jesieni. Dziewczynki podkreśliły, że warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych.
Do zadań konkursowych uczniów należalo między innymi samodzielne zredagowanie wiersza i piosenki o tematyce jesiennej oraz udzielenie odpowiedzi na zagadki dotyczące warzyw i owoców, najsmaczniejszych darów tej pięknej pory roku. Ostatnim zadaniem naszych uczniów była prezentacja „Jesiennych stolików”. Każada klasa stworzyła niepowtarzalną kompozycję. Wszystkie stoliki były pomysłowo i oryginalnie przygotowane. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i wyobraźnią w wykonaniu jesiennych ekspozycji. Na koniec uroczystości miała miejsce degustacja zgromadzonych na stolikach darów jesieni.
Komisja konkursowa miała ogromny dylemat z wyłonieniem zwycięskiego zespołu klasowego. Po burzliwych naradach, jury przyznało pierwsze miejsce klasie VI, natomiast miejsce drugie zajęły egzekwo klasy: VA, VB, IVB.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom oraz rodzicom za pomoc i ogromne zaangażowanie w przygotowanie ekspozycji jesiennych darów. To był wyjątkowo radosny i udany dzień.
Beata Kołakowska-Nowacka
http://www.konkursy.mscdn.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=171&Itemid=470
Regulamin konkursu „Jesienne stoliki”
Ocenie będą podlegać:
Ocenie będą podlegać:
Beata Kołakowska-Nowacka
"Kto wiele przebywa z dziećmi odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez dźwięku"
J. W. Goethe
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole dnia 13 października. W części artystycznej uczniowie z klas III– VI śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Były piękne życzenia oraz sceny pokazujące w żartobliwy sposób dni z życia szkoły. Całość akademii uświetnił chór szkolny, który z każdą kolejną uroczystością śpiewa piękniej.
Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań, jakie czekają w pracy z dziećmi.
Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom serdecznie życzymy dalszych sukcesów w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.
Beata Kołakowska-Nowacka
BEZPIECZNI UCZNIOWIE – SPOTKANIE Z POLICJANTEM..
7 października 2016r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole pracowników policji z Powiatowej komendy Policji w Ciechanowie z Wydziału Ruchu Drogowego.
Spotkania z gośćmi zostały podzielone na trzy bloki: dla przedszkolaków ( 5- 6 latków), uczniów klas I- III i IV-VI.
Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo, na które szkoła kładzie duży nacisk oraz edukację związaną z bezpieczeństwem naszych przedszkolaków i uczniów.
Policjanci rozmawiali o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach na wsi i w mieście a w szczególności omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.
Przypomnieli też o korzyściach noszenia elementów odblaskowych na ubraniu czy plecakach. Przestrzegali też przed zabawami w pobliżu jezdni.
Strażnicy prawa zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i omówili sposoby ich unikania.
Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa i pracy policjanta. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Na koniec spotkania najmłodsi uczestnicy – przedszkolaki otrzymali znaczki odblaskowe.
Przeprowadzenie tego typu zajęć w dużym stopniu przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Spotkanie z Policjantami jest jednym z wielu działań , które są realizowane w ramach Szkolnego Programu Profilaktyki.
Pedagog: K. Walczak
Dnia 11.10.2016r. odbył się w naszej szkole DZIEŃ JABŁKA. Dzień ten został zorganizowany przez członków Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI. Uczniowie odwiedzili każdą klasę i poczęstowali swoich kolegów tym pysznym owocem.
Celem przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom, jak ważne dla zdrowia człowieka jest jedzenie jabłek oraz podkreślenie roli, jaką odgrywają drzewa owocowe w wiejskim krajobrazie.
Jabłka to owoce jabłoni. Mają charakterystyczny kulisty kształt i smaczny miąższ, który kryje się pod skórką. W zależności od odmiany jabłka mają różne wielkości, różne kolory skórek (od jasnozielonych po intensywnie czerwone) oraz różny smak – kwaśne świetnie sprawdzają się w słodkich wypiekach, a słodsze najchętniej jemy na surowo jako przekąskę. Eksperci polecają sięgać po jabłka zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy mają najwięcej wartości oraz po to, by naturalnie wzmocnić organizm narażony na sezonowe infekcje.
W każdym jabłku znajdziemy bogactwo przeciwutleniaczy oraz praktycznie wszystkie występujące naturalnie witaminy. Po jabłka warto sięgnąć jednak głównie ze względu na pektyny i błonnik. Najwięcej tych cennych składników znajduje się w skórce i tuż pod nią. Pektyny oraz błonnik są ważne dla zdrowia jelit i pomagają pozbywać się z organizmu toksyn i metali ciężkich. Jabłka zawierają też pewne ilości witaminy C, która wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko infekcji, a także walczy z wolnymi rodnikami i substancjami chorobotwórczymi. Jeżeli chodzi o minerały, owoc ten dostarcza głównie potas, fosfor, wapń, sód, magnez i żelazo.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klasy I.
30 września 2016 roku o godz. 11:30 Dzieci z klasy I złożyły ślubowanie. Były pasowane na ucznia i zostały przyjęte w poczet społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a rodzice zapewnili słodki poczęstunek w ramach uświetnienia tego wydarzenia.
A. Ozdarska
Klasa IIIa Jesień 2016 roku powitała nieco inaczej niż zwykle. W tym dniu zajęcia edukacyjne związane były z tematem „Jak powstaje chleb?”. Uczniowie postanowili praktycznie odpowiedzieć na to pytanie. Dzięki Rodzicom zgromadzili wszystkie potrzebne składniki do upieczenia chleba, według przepisu zamieszczonego w podręczniku „Nasza szkoła”. Dzieci pracowały w trzech zespołach. Każdy odpowiedzialnie i z zaangażowaniem przystąpił do wykonania swojego zadania. Nowe umiejętności, które poznali uczniowie, dały im dużo zadowolenia i radości. Na koniec zajęć mogliśmy pochwalić się upieczonym chlebem
z ziarnami - smakował wybornie!
Naszą pracę dokumentowaliśmy zdjęciami. Pieczemy chleb.
wychowawca B. Makowska
Przed wielu laty ten chłopiec żył, lecz jego czyny trwają do dziś…
Święto św. Stanisława Kostki patrona dzieci i młodzieży uczciliśmy w naszej szkole tradycyjnie, organizując międzyklasowy konkurs wiedzy o Jego życiu. Odbył się on 28 września br.
Wcześniej, 15 września, dzieci w kościele przeżyły ze swoim patronem rekolekcje, prosząc Boga za wstawiennictwem św. Stasia Kostki o potrzebne w tym roku szkolnym łaski dla uczniów, o mądrość rozpoznawania Bożej woli i męstwo życia zgodnego z Ewangelią.
W szkole podczas konkursu dzieci w formie zabawy i współzawodnictwa pogłębiły i utrwaliły wiedzę o swoim patronie, uświadomiły sobie, że nie należy podporządkowywać się temu, co doraźne, wygodne i fałszywe, ale ich szansą jest tworzenie tego, co piękne, szlachetne i dobre. Mając za wzór św. Stanisława Kostkę, warto dążyć do spraw Bożych, chcieć być Chrystusowym rycerzem, „do wyższych rzeczy stworzonym”.
W konkursie wzięło udział 11 zespołów po 2-3 uczniów (łącznie 23 uczniów kl. IV-VI). Najwięcej uczniów reprezentowało klasę Va. Wśród tych uczniów wyłonili się zwycięzcy konkursu. Zostały nimi uczennice: Zuzanna Wiśniewska i Olga Chrabąszcz. Dziewczęta zdobyły maksymalną ilość punktów. Drugie miejsce egzekwo zdobyły uczennice – Wiktoria Maćkowska i Amelia Kijewska oraz Zuzanna Chojnacka i Maria Bonisławska. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję wiedzy i dziękuję za udział w nim.
Nagrodą za uczestnictwo w konkursie były słodycze i „6” z religii w dzienniku.
Anna Wróblewska
Dziewczynki z klasy IIIa przygotowały 30 września niespodzianki swoim kolegom. Wyrecytowały życzenia i zaprosiły do zabawy. Każdy chłopiec miał do wykonania jedno zadanie, które starał się perfekcyjnie wykonać. Potem koleżanki wręczały słodkie upominki. Sympatycznym akcentem tego dnia był przygotowany poczęstunek. Szczególnym powodzeniem cieszyły się słodkie babeczki upieczone przez Julkę Nałęcz pod kierunkiem mamy. Oj działo się, działo …!
wychowawca B. Makowska
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW PO PARKU.
W dniu 27 września dzieci z grup przedszkolnych spotkały się z panem przewodnikiem, aby wspólnie odbyć wycieczkę alejkami naszego parku. Często spacerujemy i podziwiamy tajemniczy Pałacyk, nasz największy zabytek ale ciekawi byliśmy również zwyczajów niedawno sprowadzonych ptaków ozdobnych, mieszkających w dużych wolierach. Pan przewodnik przekazał nam dużo informacji i zaspokoił naszą ciekawość. Obiecaliśmy , że będziemy właściwie zachowywać się w pobliżu naszych skrzydlatych przyjaciół. W dalszej części wycieczki przemieściliśmy się w głąb parku, aby zwrócić uwagę na najstarsze drzewa, które są już pomnikami przyrody. Dzieci uświadomiły sobie, że musimy żyć w zgodzie z przyrodą, aby móc cieszyć się jej urokiem. Pan przewodnik zachęcał dzieci do nieniszczenia roślin i drobnych zwierząt, dzięki czemu nasz park będzie miłym miejscem do spędzania wolnego czasu z rodziną.
Wychowawczynie grup przedszkolnych
Odział przedszkolny to najstarsza grupa przedszkolna w naszej szkole. Aby zachęcić dzieci do różnorodnej aktywności we wspólnym gronie, przygotowaliśmy w dniu 22 września krótką inscenizację pt. „ Żegnamy Lato”. Cieszymy się, bo wysłuchały nas nie tylko młodsi przedszkolacy, ale i uczniowie klasy I.
Dzieci wyposażone w letnie akcesoria wspominały wakacyjne przygody w letnim słonku. Główna postacią była pani Lato- koleżanka Magda – w letniej sukni, z wianuszkiem na głowie i koszem owoców, pełnych cennych witamin. Dzieci obiecały je zjadać, aby być zdrowym podczas chłodniejszej jesieni. Pani Lato pożegnała się z dziećmi i obiecała wrócić w czerwcu następnego roku z nowymi wspaniałymi wakacyjnymi niespodziankami. Podziękowaliśmy jej za to wszystko, czego doznaliśmy i czym nas obdarowała w ogrodach, lasach i na polach.
K. Mitkowska
30 września nieodłącznie wiąże się ze szkolnymi obchodami „Dnia Chłopca”. W tym dniu w naszej szkole dziewczynki z klas IV-VI podczas krótkiego apelu złożyły swoim kolegom najserdeczniejsze życzenia.
Beata Kołakowska-Nowacka
23 września 2016r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI. Zostały one poprzedzone kampanią wyborczą, podczas której uczniowie prezentowali swoje propozycje działań, zachęcające do głosowania na nich.
Wszystkim wyborcom dziękujemy za udział w głosowaniu, a wybranym przedstawicielom społeczności uczniowskiej serdecznie gratujujemy i życzymy owocnej pracy.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego:
Przewodnicząca: Aleksandra Baranowska
Zastępca: Klaudia Dąbrowska
Skarbnik: Patrycja Purzycka
Sekcje Samorządu Uczniowskiego:
Artystyczno-Kulturalna
Przewodnicząca: Maria Głowacka
Weronika Grabowska, Wiktoria Maćkowska, Daria Piotrowska, Anastazja Jackowska, Hubert Trętowski
Charytatywna
Przewodniczący: Adam Goździewski
Kinga Goździewska, Jakub Łyszkowski, Amelia Kijewska, Jakub Nałęcz, Szymon Michalak, Aleksandra Pikus
Informacyjno-Porządkowa
Przewodnicząca: Anastazja Mosakowska
Wiktoria Cedler, Kacper Franckiewicz, Szymon Cienkowski, Mateusz Ochelski, Dominik Myc
Beata Kołakowska-Nowacka
20 września w grupach przedszkolnych naszej szkoły odbył się DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Dzieci 5 i 6-letnie spotkały się na wspólne zabawy, natomiast 4 – letnie maluszki świętowały w swojej klasie.
Po krótkim wprowadzeniu i wyjaśnieniu dzieci odśpiewały piosenkę „Dzień Przedszkolaka” i zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Dzieci bawiły się wesoło przy muzyce - tańczyły, śpiewały i pokazywały ruchem : Krasnoludek, Komar, Tańczymy labada, Stonoga, Jadę, jadę, Zieloną doliną. Były też zabawy z chustą Klanzy i balonami.
Radość i głośny śmiech uczestników świadczyły o dobrej zabawie. Na zakończenie dzieci wysłuchały książeczki o „ Przygodach Kubusia Puchatka”. W nagrodę za dobrą zabawę dzieci otrzymały ordery – SUPER PRZEDSZKOLAKA, małe upominki i usiadły do poczęstunku.
Święto dostarczyło dzieciom wielu miłych wrażeń.
Wioletta Kijewska
Rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo, a 1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. W tym dniu w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie poprzedziła Msza Święta o godzinie 8.00 w kościele parafialnym w Opinogórze. Następnie cała społeczność uczniowska udała się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczął się uroczysty apel, przygotowany przez Panią Mariolę Chojnowską oraz Panią Elżbietę Grzejdę. Ważnym momentem akademii było wspomnienie smutnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście - Wójt Gminy Opinogóra Górna – Pan Piotr Czyżyk oraz odchodząca na zasłużoną emeryturę Pani Katarzyna Ziulczyk. Pani Dyrektor podziękowała Pani Ziulczyk za olbrzymie serce, cierpliwość i wyrozumiałość. Podkreśliła, że jej droga zawodowa ukazywała na prawdziwe zamiłowanie do pracy nauczycielskiej, która zawsze potrafiła połączyć wykonywanie swoich obowiązków z pasją. Do życzeń dołączył również Pan Wojt. Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko i życzymy, aby dalsze lata upływały w zdrowiu, szczęściu i spokoju.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła życzenia uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, aby rozpoczęty rok szkolny przyniósł każdemu wiele radości i satysfakcji. Następnie uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami.
Beata Kołakowska-Nowacka
Harmonogram uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017
Godzina 8.00 – msza święta w Kościele parafialnym w Opinogórze Górnej
Godzina 8.30 – rozpoczęcie roku szkolnego w oddziałach przedszkolnych cztero- i pięciolatków – w salach oddziałów
Godzina 9.00 – rozpoczęcie roku szkolnego w klasach I – VI oraz oddziale przedszkolnym sześciolatków - sala gimnastyczna
Serdecznie zapraszamy
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA
1 blok rysunkowy A3, 1 blok techniczny biały A3, 2 bloki rysunkowe kolorowe A4, 2 bloki techniczne kolorowe A3, wycinanka samoprzylepna i zwykła, plastelina, flamastry, 2 ołówki, gumka, klej duży w sztyfcie, nożyczki, kredki ołówkowe grube bambino z temperówką, jedno opakowanie bibuły kolorowej, patyczki do liczenia, teczka papierowa na gumkę, cienki pędzelek, kolorowanka wg. zainteresowań dziecka, piórnik nierozkładany (na suwak),
Kapcie i worek na kapcie
Powered by aSc EduPage