Pamięć o tych, którzy odeszli…
28 października 2022r. klasa II a udała się na cmentarz w Opinogórze. Uczniowie w ramach akcji „Szkoła pamięta” odwiedzili zabytkowe groby przyjaciół rodziny Krasińskich, a także mogiły najbliższych zmarłych. Zapalili znicze, pogrążyli się w zadumie i cichej modlitwie. Pamiętali także o starych, zaniedbanych grobach. Dzieci odczytywały napisy na nagrobkach i zadawały pytania. Odwiedzenie cmentarza i pamięć o tych, którzy odeszli to ważny element wychowawczy.
J. Górska
SZKOŁA PAMIĘTA
O ludziach, których czyny rozeszły się echem
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy 4 a i 6 b wraz z wychowawcami, 28 października 2022 r., odwiedzili miejsca związane z rodem Krasińskich na opinogórskim cmentarzu. Usłyszeli także historie o ludziach pochodzących z naszej gminy, którzy swoją postawą zasłużyli na uznanie i pamięć. Uczniowie dowiedzieli się, że z pobliskich Kątów pochodził Roman Konwerski - bohater publicznej egzekucji, która odbyła się 17.12. 1942 r. na dziedzińcu zamku w Ciechanowie. Nie chciał on zamordować skazanych przez hitlerowców czworga żołnierzy Armii Krajowej, wypowiadając słowa: Braci swych wieszać nie będę. Za ten czyn został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego Mouthausen, gdzie zginął 20. 07.1943 r.
W tymże obozie został również zamordowany w 1945 r. – Wacław Zmorzyński - ostatni wójt gminy Opinogóra w II Rzeczypospolitej. Jego historię opowiedziała nam wnuczka - pani Szymańska. Pokazała symboliczny grób dziadka, poinformowała również o tablicy pamiątkowej, która znajduje się w Urzędzie Gminy w Opinogórze Górnej. W Kątach natomiast znajduje się tablica poświęcona Romanowi Konwerskiemu, którą ufundowali mieszkańcy.
To była niezwykła lekcja historii i patriotyzmu.
Wychowawcy kl.4 a i 6 b
„Szkoła Pamięta”
28 października klasa II b wzięła udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Uczniowie wykonali prace plastyczne oraz odwiedzili groby na cmentarzu w Opinogórze, na których zapalili znicze. Był to dzień zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli.
W. Kijewska
Udział klasy 5a w akcji „Szkoła pamięta”
Klasa 5a wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach akcji uczniowie klasy 5a odwiedzili cmentarz opinogórski gdzie porządkowali bezimienne i opuszczone groby. Odwiedzając groby, klasa upamiętniła pamięć o tych którzy odeszli z okazji dnia Wszystkich Świętych przypadającego na 1 listopada.
Anna Szymańska
SZKOŁA PAMIĘTA – ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Jej celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.
Dzieci z oddziału przedszkolnego całym sercem się zaangażowały do akcji. Wraz z wychowawcami przygotowały gazetki upamiętniające ważne wydarzenia oraz bohaterów naszej ojczyzny. Wykonały prace plastyczne, odwiedziły pobliski cmentarz, gdzie zapaliły znicze. Dodatkowo dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie przy tablicy upamiętniającej lokalnego bohatera, dawnego wójta Gminy Opinogóra Górna Wacława Zmorzyńskiego.
Klasa VI a pamięta
28 października 2022 roku klasa VIa wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze na grobach ludzi należących do dworu Krasińskich oraz żołnierzy z pułku Szwoleżerów Gwardii. Odwiedzili też grób żołnierzy 20 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.
Była to ważna lekcja pamięci oraz wychowania patriotycznego i obywatelskiego.
Beata Kołakowska-Nowacka
Pamięć o tych, którzy odeszli…
28 października 2022r. klasa II a udała się na cmentarz w Opinogórze. Uczniowie w ramach akcji „Szkoła pamięta” odwiedzili zabytkowe groby przyjaciół rodziny Krasińskich, a także mogiły najbliższych zmarłych. Zapalili znicze, pogrążyli się w zadumie i cichej modlitwie. Pamiętali także o starych, zaniedbanych grobach. Dzieci odczytywały napisy na nagrobkach i zadawały pytania. Odwiedzenie cmentarza i pamięć o tych, którzy odeszli to ważny element wychowawczy.
J. Górska
Uczniowie klasy 7 również odwiedzili zabytkowe groby na opinogórskim cmentarzu, aby uczcić pamięć o tych, którzy odeszli.
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, uczniowie klasy V b wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”.
Uczniom dobrze znana jest tradycja palenia zniczy na grobach, dlatego w tym roku postanowili wykonać znicze samodzielnie. Wykorzystali do tego puste słoiki, jesienne liście, szyszki, wstążki, koraliki, ryż, groch, kamyczki i oczywiście małe świeczuszki tzw. podgrzewacze. Przy okazji każdy opowiedział dla kogo wykonuje swój znicz, a także porozmawialiśmy o właściwym zachowaniu na cmentarzu. Kilka zniczy zostało wykonanych na lokalny cmentarz na który udali się następnego dnia na lekcji religii. Tam uczniowie w ciszy, zadumie i skupieniu zapalili znicze na zabytkowych i opuszczonych nagrobkach.
Ewelina Zamielska
Pamięć o tych, którzy odeszli…
27 października 2022r. klasa III a udała się na cmentarz w Opinogórze. Uczniowie w ramach akcji „Szkoła pamięta” odwiedzili zabytkowe groby przyjaciół rodziny Krasińskich, a także mogiły najbliższych zmarłych. Zapalili znicze, pogrążyli się w zadumie, pamiętali także o starych, zaniedbanych grobach. Dzieci odczytywały napisy na nagrobkach i je porządkowały. Odwiedzenie cmentarza i pamięć o tych, którzy odeszli to ważny element wychowawczy.
Przygotowali w klasie gazetkę upamiętniającą ważnych bohaterów naszej ojczyzny, układali rymowanki.
A.Wiśniewska
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 8a przygotowali gazetkę ścienną o bohaterach związanych z naszą okolicą. W przedstawionych materiałach zaprezentowali postać Róży Roboty – kobiety urodzonej w 1921 roku w Ciechanowie, która poniosła męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz – Birkenau. Drugą opisaną postacią był patron jednej z ciechanowskich ulic Władysław Sikorski.
Dorota Franckiewicz