WYWIADÓWKA
Informujemy, że 30 stycznia 2018r.
o godz. 15.00
odbędzie się zebranie z rodzicami.
Seredcznie zapraszamy.
WYWIADÓWKA
Informujemy, że 30 stycznia 2018r.
o godz. 15.00
odbędzie się zebranie z rodzicami.
Seredcznie zapraszamy.
,,Niezapomniana zabawa”
Jak co roku 13 stycznia 2018 roku odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Najpierw bawili się nasi młodzi koledzy z klas IV – VI, a później dopiero klasy siódme i gimnazjalne. Jak zwykle bawiliśmy się wspaniale w pięknie udekorowanej Sali. Na przekór zimowej aurze udekorowaliśmy wiosennie – kwiaty, motyle, pszczoły, bociany. Przy dźwiękach dyskotekowej muzyki tańczyliśmy aż do godziny dwudziestej. Zabawę prowadził Pan Grzegorz Pszczółkowski. Aby nabrać sił, udaliśmy się na posiłek, który przygotowali nam kochani rodzice. Już nie możemy się doczekać przyszłego roku i kolejnej szampańskiej zabawy.
20 grudnia w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja przyrody, którą poprowadził hodowca i miłośnik egzotycznych zwierząt.
Dzieci usłyszały wiele ciekawostek dotyczących niektórych bezkręgowców. Mogły zobaczyć np. pająki ptaszniki, patyczaki, kilka gatunków straszyków i liśćce, które tańczyły dla naszych uczniów. Dzieci obejrzały wylinkę ptasznika, dowiedziały się, w jaki sposób razi on i zabija swoje ofiary. Najodważniejsi mogli poczuć na własnej skórze siłę przyczepu straszyka lub przekonać się jak twardy jest chitynowy oskórek wija o256 odnóżach.
Po bezkręgowcach przyszedł czas na wyżej stojące na drabinie ewolucji kręgowce. Nasz gość specjalizuje się w gadach. Było kilka kameleonów. Dzieci mogły obserwować pojenie kameleonów, które zresztą same dopomniały się o wodę. W trakcie zajęć kameleony zjadały też lary owadów i uczniowie mogli zobaczyć ich długi zakończony przyssawką język.
Na podsumowanie, jak to zwykle na lekcji bywa, prowadzący sprawdził ile z zajęć zapamiętali ich uczestnicy. Uczniowie mogli zakupić niektóre zwierzęta i zapoczątkować własne hodowle (życzymy powodzeniaJ, pamiętajcie też że to duża odpowiedzialność opieka nad zwierzęciem.)
Ta niezwykła lekcja bardzo podobała się naszym uczniom i mam nadzieję, że znajdzie to odbicie w zainteresowaniach dzieci i ocenach z przyrody i biologii J.
Elżbieta Grzejda
Nasza Szkoła każdego roku 20 listopada upowszechnia prawa dziecka. W 2015 roku otrzymaliśmy wyróżnienie od Rzecznika Praw Dziecka za ciekawy pomysł na realizację lekcji (wtedy jeszcze jako Gimnazjum Z. Krasińskiego).
W tym roku szkolnym 6 listopada Szkolny Samorząd Uczniowski podjął inicjatywę zorganizowania szkolnego konkursu pt. Mam swoje prawa i nie zawaham się ich użyć. Każdy oddział (a mamy ich 21) miał za zadanie przygotować w dniu 20 listopada lekcję o prawach dziecka. Obserwatorami lekcji, reporterami, a jednocześnie jurorami byli uczniowie- członkowie samorządu uczniowskiego- nagrywali najciekawsze fragmenty lekcji, fotografowali efekty pracy, zapisywali swoje spostrzeżenia o tym, co ciekawego wydarzyło się na zajęciach. Następnie podczas burzliwych obrad wyłonili najciekawsze inicjatywy.
Pani przedszkolanka prawa dziecka umieściła w kolorowych kopertach, do których przykleiła plastikowe rybki. Zadaniem dzieci było złowienie jednej rybki z kopertą i wyciągnięcie z niej karteczki z danym prawem dziecka. Dzieci po kolei wyławiały koperty i razem omawiali każde wyłowione przez nich prawo dziecka.
Po omówieniu wyłowionych karteczek dzieci odpowiadały śmiało: „że nie wolno nas bić, przezywać, dokuczać nam, zmuszać do robienia złych rzeczy” itp.
Następnie Pani przedszkolanka przeczytała dzieciom wiersz Urszuli Kozłowskiej „Wyjątkowi”
Są w przedszkolu różne brzdące:
Jaś ma uszy odstające,
Grześ jest pulchny, Ewa – chuda,
Zosia – jak wiewiórka ruda.
Bladą skórę ma Renatka,
Ola jest jak czekoladka,
Paweł się czasami jąka,
Staś aparat ma na ząbkach.
Krzyś ma krótszą jedną nóżkę
i przyjeżdża do nas wózkiem.
Okularki ma Agata,
a ja … jestem piegowata!
Gdy zerkamy razem w lustro,
dostrzegamy różnic mnóstwo.
Co właściwie stąd wynika?
Nic! Lubimy razem brykać!
Świat niezmiennie nas zachwyca…
Wyjątkowość tkwi w różnicach.
Następnie poprosiła dzieci, aby przyjrzeli się sobie nawzajem i opisali swój wygląd, a potem ocenili czy są do siebie podobni czy różni. Dzieci odpowiadały, że są różne. Prowadziła rozmowę w taki sposób aby wytłumaczyć dzieciom, że one tak jak inne dzieci na świecie, mimo tego, że się różnią mają takie same prawa. Przekazała dzieciom informację, że na straży ich praw stoją dorośli i jeśli ktoś będzie ich prawa łamał zawsze mogą powiadomić o tym innego dorosłego – rodziców, dziadków, rodzeństwo, nauczycieli albo kogoś, komu ufają.
Następnie rozdała dzieciom kolorowanki przedstawiające dzieci różnych narodowości na świecie. Poprosiła, aby je pokolorowały. Dzieci chętnie przystąpiły do działania.
Aby podsumować zajęcia wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy plakat przedstawiający prawa dzieci. Jeszcze raz Pani przypomniała dzieciom, że mogą informować dorosłych o łamaniu ich praw.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą dzieci i kulę ziemską. Pani wytłumaczyła przedszkolakom, że jest to symbol tego, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa i wszyscy dorośli powinni ich przestrzegać i bronić.
Działo się również u sześciolatków. Oddział A zajęcie rozpoczął od zabawy przy piosence „ Mały człowiek”. Następnie dzieci obejrzały film edukacyjny Filmatek – Lekcje z Januszem Korczakiem. Dzieci poznały w nim swoich rówieśników – radosnych, mogących się bawić i uczyć pod opieką rodziców oraz afrykańskiego kolegę Diego, który przybył do nich sam, z powodu działań wojennych i pozbawionych warunków do życia w jego kraju. Diego jest chętnie przyjęty przez polskich dzieci, aczkolwiek tłumaczy im, że nie zamierza pozbyć się swoich przyzwyczajeń i tradycji kulturowych ( śpiew, taniec, wygląd zewnętrzny ), bo jest dzieckiem jak oni i ma do tego prawo. Bohaterowie filmu z ciekawością go wysłuchały i zaakceptowały jego tożsamość. Razem z nim bawiły się i uczyły w polskiej szkole.
Przedszkolacy obejrzeli również kilka zdjęć, które zaznajomiły je z sytuacją dzieci w różnych krajach ( zmuszanie do pracy fizycznej przez dorosłych, przyuczanie do walki zbrojnej).
Po obejrzanym filmie dzieci włączyły się do wspólnej zabawy przy muzyce „ Gdy się rączki spotykają..”.
W dalszej części zajęć Pani przedstawiła dzieciom plakat ilustrujący Prawa Dziecka. Czytając wiersz M. Brykczyńskiego „ O prawach dziecka”, odnosiła się do konkretnej ilustracji. Następnie dzieci odpowiadały – Do czego mają prawo? ( wskazywały właściwą ilustrację). Później przeprowadziła zabawę z wykorzystaniem chusty animacyjnej „ Co lubicie robić?”.
W kolejnej części zajęcia dzieci wybierały kolorowankę dotyczącą dowolnego prawa, pokolorowały ją kredkami. Wspólnie wybraliśmy kilka i przykleiliśmy na plakacie pod hasłem „ MAM PRAWO DO..”. Za wykonaną pracę każde dziecko otrzymało znaczek „ uśmiechniętą buzię”, którymi następnie ozdobiliśmy nasz plakat. Plakat powiesiliśmy na widocznym miejscu w klasie.
Podsumowaniem zajęcia była zabawa „ Szczęśliwe dziecko” – dzieci oglądały otoczenie przez kolorowe folie.
Przedszkolaki z oddziału B wspólnie wykonali książeczkę klasową pt. Moje Prawa
Nauczyły się krótkiej rymowanki „Mały człowiek”, a dzieci ilustrowały ruchem jej treść.
„ Mały człowiek, duża sprawa.
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie,
układamy dziecku życie.”
Kolejnym zadaniem dla dzieci było dobranie się w pary i wybranie obrazka do pokolorowania z zapisanym prawem. Każda para otrzymała inny obrazek i inne prawo.
Później wspólnie obejrzeliśmy wykonane prace i przypomnieliśmy wybrane prawa dzieci. Z wykonanych prac powstała piękna książeczka „ Moje prawa”.
Dzieci chętnie brały udział w zajęciach. Poznały swoje prawa, a zajęcia przebiegały w przyjaznej i życzliwej atmosferze.
Klasa Ia działała w zespołach dwuosobowych. Każda para losowała przygotowane przez nauczyciela pojęcia: DZIECKO, RODZI NA, UCZEŃ
Do wylosowanych pojęć uczniowie mieli przyporządkować jak najwięcej skojarzeń – gwiazda skojarzeniowa
Następnie nauczyciel podał problem, a uczniowie zgłaszali swoje pomysły na dokończenie zdania : „ Mam prawo do ….”- burza mózgów
A na koniec był tort ale decyzyjny
Które prawa są dla ciebie najważniejsze? – tort decyzyjny – praca indywidualna uczniów
Uczniowie zamalowują na torcie prawa, które są dla nich najważniejsze – uzasadniają swój wybór.
Dzieci z klasy Ib zaskoczyły nas najbardziej. Stworzyły Żywy Kodeks Praw
W klasie II dzieci otrzymały kartki z gwiazdą i napisem " dziecko". Ich zadaniem było wypisanie skojarzeń z ww. napisem. Prezentacja na tablicy.
Następnie " burza mózgów " dotycząca praw dzieci. Zapisywanie pomysłów na szarym papierze, na dużym formacie.
Kolejny etap to przygotowanie kwiatka symbolizującego dziecko i napisanie na nim najważniejszego według niego prawa, a następnie przyklejenie kwiatka na drzewie owocowym.
Potem nastąpiło omówienie: pień i gałęzie to dorośli stanowiący trzon opieki nad dziećmi
i zapewnienia im wszelkich potrzeb; kwiatki to dzieci, które mają potrzeby i prawa do tych potrzeb - akcent na " kwiatki okwitają i zamieniają się w dojrzały owoc". Jeśli kwiatek zna swoje prawa i rozumie potrzebę ich respektowania, to gdy dojrzeje i stanie się owocem, sam będzie szanował i przestrzegał praw kwiatków.
Klasa III b wykazała się kreatywnością, ponieważ przygotowała w plenerze mini heppening- recytując rymowankę wypuściły balony z wypisanymi prawami dziecka, żeby obwieścić całemu światu, że nie ma dzieci- są ludzie.
Klasa VI przygotowała bar
dzo interesujące inscenizacje według własnych scenariuszy.
Po napisaniu scenariuszy uczniowie wcielali się w swoje role, poruszające kwestie poszczególnych praw i kolejno prezentowali sytuacje.
Pozostali uczniowie byli uważnymi obserwatorami, którzy po przedstawionej inscenizacji podjęli dyskusję na temat przedstawionej sceny. Szóstoklasiści okazali się świetnymi aktorami, choć sami stwierdzili, że w życiu nie można grać.
Uczniowie zwracali uwagę na relacje obronne dzieci w przedstawionych przykładach zagrożenia ich praw.
Wskazywali jakie prawo zostało złamane w danej sytuacji oraz jak można temu zaradzić.
Rozważali czy najważniejsze postanowienia Konwencji są przestrzegane, a jeśli nie, dlaczego tak się dzieje.
Najwięcej punktów w ocenach jurorów otrzymał Chór Szkolny, który przygotował Prawa dziecka śpiewająco.
Zajęcia odbyły się w grupie dzieci w wieku od 8 do 15 lat, należących do szkolnego chóru.
Na początku zajęć po zwyczajowym muzycznym powitaniu, opartym na melodii gamy C-dur, nauczycielka zapytała dzieci, czy zauważyły jakąś różnicę w wyglądzie klasy. Dzieci zauważyły, że na pięciolinii zamiast nazw nut zapisane jest hasło Prawa dziecka śpiewająco. Odśpiewali to hasło a potem nastąpiło wprowadzenie dzieci w cel zajęć, którym jest poznanie praw dziecka, a ponieważ są to zajęcia muzyczne, to zrobić to mależy muzycznie, śpiewająco.
Kolejnym etapem zajęć była prezentacja multimedialna podstawowych praw dziecka zawartych w Konwencji Genewskiej na tle muzyki „Waiting For You”, w wykonaniu Ernesto Cortazara.
Po obejrzeniu prezentacji, krótko omówiono z dziećmi zawarte w niej prawa i zaproszono chórzystów do wysłuchania kilku piosenek. Były to 3 utwory:
Po wysłuchaniu piosenek rozpoczęła się aktywna część zajęć. Na jej początku Pani podzieliła dzieci na 3 grupy wprowadzając zasadę trójdźwięku, podstawowego akordu muzycznego.
Grupa C otrzymała zadanie przygotowania asocjogramu, przedstawiającego dziecko oczyma: rodzica, nauczyciela i dziecka.
Grupa E miała napisać lub zobrazować to, czego potrzebuje dziecko.
Grupa G- zastanowić się i przedstawić najważniejsze dla nich prawa dziecka zawarte w Konwencji i te, które ich zdaniem są najczęściej łamane.
Dzieci przystąpiły do pracy w zespołach
W asocjogramie grupy C oczyma rodzica dziecko jest m.in.: pracowite, mądre, grzeczne, uczynne, samodzielne, odpowiedzialne, po prostu idealne.
W oczach nauczyciela: pilne, inteligentne, systematyczne, pracowite, mądre, posłuszne, kreatywne...
Dziecko widziane oczyma dziecka jest: szczęśliwe, uśmiechnięte, szalone, wesołe, miłe, niegrzeczne czasami, pomocne...
Grupa E zobrazowała i wypisała., że dziecko potrzebuje m.in. miłości, rodziny, bliskości drugiego człowieka, domu, przyjaźni, ubrań, jedzenia, muzyki, zabawy, książek...
Chórzyści z grupy G za najważniejsze prawa dziecka uznali prawo do znajomości swoich praw, prawo do prywatności, do życia i rozwoju oraz m.in. do edukacji, wolności i ochrony przed konfliktem zbrojnym.
Najczęściej zdaniem dzieci łamane prawo to prawo do informacji, wyrażania własnych poglądów, wypoczynku i czasu wolnego.
Swoje plakaty dzieci opatrzyły zaprojektowanymi przez siebie znakami i symbolami tematycznymi.
Każdy z zespołów zaprezentował efekty swojej pracy pozostałym chórzystom. W trakcie prezentacji słuchający uczniowie uzupełniali prace o własne spostrzeżenia.
Efekty pracy grup zostały umieszczone na tablicy.
Po tym etapie zajęć nastąpiła rozmowa z dziećmi, w której przypomnieli, że tak jak w muzyce podstawą większości działań twórczych jest osiem dźwięków gamy, tak podstawą w życiu społecznym powinny być prawa zawarte w konwencji praw dziecka. Pani poprosiła uczniów o to by w jakiś sposób spróbowali połączyć te zasady. W wyniku burzy mózgów dzieci ustaliły, że można to zrobić śpiewając o prawach dziecka i prawa dziecka na melodię gamy.
W zespołach uczniowie przystąpili do pracy. Każdy zespół wymyślał hasła związane z prawami dziecka i lekcją, które można zaśpiewać na dźwiękach gamy.
Powstały takie wprawki muzyczne:
Śpiewająco się bawimy, prawa dzieci omówimy.
Prawa swoje dobrze znamy, o konwencji rozmawiamy.
Dobrze znać jest swoje prawa, bo to jest poważna sprawa.
O konwencji rozmawiamy, prawa dzieci wyśpiewamy.
Do rozwoju prawo mamy i tożsamość posiadamy.
Do miłości prawo mamy, być w rodzinie wychowanym.
Bezpieczeństwa prawo znamy a poglądy wyrażamy.
Do nauki prawo mamy, chętnie z niego korzystamy.
Z dóbr kultury korzystania, informacji posiadania.
Prawo do czasu wolnego, wypoczynku bezpiecznego.
Prywatności potrzebuje, przemocy nie toleruję.
Prawo do zdrowia ochrony, bez przemocy dni spędzonych.
Grupy na przemian prezentowały swoje rozśpiewki.
Prezentację nagraliśmy a potem wspólnie wysłuchaliśmy odtworzonej prezentacji.
Samorząd Uczniowski
13. października w Oranżerii Muzeum Romantyzmu odbyła się gala rozdania odznaczeń państwowych i medali Komisji Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: senator Jan Maria Jackowski, posłanka Anna Cicholska, wicekurator oświaty Andrzej Sosnowski, starosta Ciechanowski Sławomir Morawski, wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. Delegatura Ciechanowska Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie zwróciła się z prośbą, aby chór naszej szkoły uświetnił uroczystość koncertem. Poczuliśmy się zaszczyceni tym zaproszeniem i z ochotą ruszyliśmy do pracy. Przygotowaliśmy 9 piosenek, które przeplatane były aforyzmami dotyczącymi nauczycieli i nauczania.
Koncert bardzo spodobał się widowni, o czym świadczyły owacje na stojąco jakie otrzymaliśmy, prośba o bis i liczne gratulacje.
To było bardzo miłe i ważne wydarzenie dla naszej artystycznej działalności.
Uczniowie klas trzecich oddziałów gimnazjalnych pod koniec maja będą uczestniczyli w rekrutacji do szkół średnich. Będziemy ich wspierali w planowaniu dalszej ścieżki kształcenia w ramach szkolnego planu Orientacji Zawodowej.
W dniach 10 i 11 października 2017r. zorganizowałam uczniom zajęcia z doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Ciechanowie. Spotkania prowadziła p. Anna Perkowska- doradca zawodowy oraz p. Barbara Sadowska – specjalista do spraw rozwoju zawodowego. Zajęcia trwały dwie godziny. Każdy uczeń miał okazję porozmawiać ze specjalistami na temat swoich predyspozycji do wykonywania konkretnego zawodu, specyfiki pracy zawodu i planów na przyszłość.
Niektórzy mają już wizję i pomysł na siebie, ale wielu jeszcze się waha, którą szkołę ma wybrać. Takie rozterki są zrozumiałe, trzecioklasiści mają jeszcze trochę czasu do podjęcia konkretnych decyzji. Poza rozmową uczniowie rozwiązywali testy do samobadania zainteresowań zawodowych, oglądali prezentacje multimedialne i filmy o rożnych zawodach. Pracowali także metodą warsztatową.
Cieszy fakt, iż zarówno dziewczęta jak i chłopcy chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu i zadawali wiele pytań. Każdy z nich ma teraz czas na zastanowienie i refleksję nad wynikami testów i swoimi planami na przyszłość. To dobry początek. Z zakresu orientacji zawodowej planowane są kolejne działania i spotkania, które pomogą młodzieży w podjęciu najbardziej trafnych decyzji dotyczących kolejnego etapu kształcenia.
pedagog szkolny - Elżbieta Bońkowska
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej odbędzie się dnia 4 września 2017
uczniowie klas I,II, III, IV,V,VI,VII oraz klas gimnazjalnych o godzinie 12.00 na hali sportowej
dzieci z oddziałów przedszkolnych o godzinie 11.00 w salach oddziałów
R O Z K Ł A D
dowozu uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
04 września 2017r. na godz. 1200
Wyjazd:
11 00 trasa autobusu – Łęki – Kołaczków – Rembowo – Kobylin - Pałuki – Bogucin – Czernice - Opinogóra
11 00 trasa autobusu – Rąbież – Kołaki Kwasy - Kołaki Budzyno – Łaguny – Wola Wierzbowska - Wierzbowo – Dzbonie – Opinogóra
11 00 trasa autobusu - Klonowo – Długołęka – Trentowo – Wilkowo - Opinogóra
Zgodnie ze szkolną tradycją, również dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście zakończyły ostatni przedszkolny rok. W dniu 22 czerwca o godz.9.00 wspólnie z rodzicami żegnały panią wychowawczynię i innych uczących je pedagogów. Wierszami, piosenkami wspominały przedszkolne zabawy z kolegami, wspólne spacery i wycieczki, śmieszne sytuacje. Podczas uroczystości panował mieszany nastrój, smutek z powodu rozstania, radość z nadchodzących wakacji. Pani dyrektor Teresa Grzeszczak i wychowawczyni gratulowały dzieciom osiągnięcia gotowości szkolnej i życzyły dalszych sukcesów w edukacji. Rodzicom zaś, wielu powodów do dumy w wychowywaniu swoich pociech oraz radosnych i słonecznych wspólnie spędzonych wakacyjnych dni. Na pamiątkę uczęszczania do oddziału przedszkolnego każde dziecko otrzymało dyplom i książeczkę. Nasi najmłodsi uczniowie obiecali, że odwiedzą swoją salę przedszkolną.
„ Żegnamy cię dziś przedszkole, szkoła już woła nas!
Nie martw się tylko bardzo, bo wpadniemy tu jeszcze nie raz!”
K. Mitkowska
16 czerwca w opinogórskim „Folwarku” odbyło się spotkanie czytelnicze, na które zostali zaproszeni wyjątkowi Goście. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole programu czytelniczego, którego głównym celem jest rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
W roli lektorów wystąpili: pani Bożena Królik, ks. Jarosław Arbat – proboszcz opinogórski, pan Roman Kochanowicz – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz pan Piotr Czyżyk – wójt gminy Opinogóra Górna. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały fragmentów czytanych utworów, ulubionych książek naszych Gości, którzy podkreślali, iż otwarcie na literaturę, pokochanie książek jest najlepszą drogą do poznania świata, gdyż czytanie rozbudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
Beata Kołakowska-Nowacka
I miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – „Wiosna w Opinogórze” zdobył Łukasz Gostkowski, uczeń klasy Vb. Gratuluję sukcesu i jednocześnie zachęcam wszystkich uczniów do aktywności w konkursach.
Grażyna Bajgier
Rodzice, to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Dlatego też 12, 13 i 14 czerwca w naszych trzech grupach przedszkolnych spotykali się zarówno mamy jak i tatusiowie, by wspólnie świętować, by spędzić razem z dzieckiem kilka niezapomnianych chwil. Dla dzieci to dobra okazja, by wyrazić rodzicom swoją miłość, wdzięczność za dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i wspaniałomyślnie wybacza. Dzieci długo przygotowywały się do tego dnia. Wszystko z myślą o swoich rodzicach. Po części artystycznej i wręczeniu upominków dzieci ze swoją wychowawczynią i rodzicami udawali się do pobliskiego Happy Parku w Ciechanowie, aby dalej , w innej formie świętować Dzień Rodziny.
K. Mitkowska
W. Kijewska
B. Pawlak
Zwiedziliśmy Zamek Książąt Mazowieckich, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej na temat – „Życie codzienne w średniowiecznym zamku”. Ideą tej lekcji było uzmysłowienie, jak wyglądało życie codzienne w zamku, jak żyli oraz czym się trudnili jego mieszkańcy, zapoznanie z powszechnymi zawodami wykonywanymi w średniowieczu, takimi jak bednarz, rymarz, płatnerz. Zwiedziliśmy z panem przewodnikiem baszty, który bardzo interesująco opowiadał o historii związanej z zamkiem. Zwiedzanie zostało zakończone wybiciem własnej monety na dziedzińcu zamku. Otrzymaliśmy pamiątki.
Po zwiedzaniu Zamku Książąt Mazowieckich udaliśmy się do kręgielni oraz na pizzę. Wycieczka była fantastyczna.
Wychowawca klasy Vb - Grażyna Bajgier
„ Podróż dookoła świata”, to tytuł projektu programu edukacyjnego z zakresu wychowania artystycznego, do którego w ramach realizacji Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zaprosiło do udziału naszych przedszkolaków. Dwie grupy przedszkolne ( 5 i 6-latki) odbyły dziewięć spotkań ( jedno spotkanie w miesiącu).
Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom ciekawych zakątków ziemi, jej różnorodności kulturowej, obyczajowej i twórczej za pomocą kreatywnych działań artystycznych, których tłem była muzyka etniczna, folkowa i relaksacyjna. Na zajęciach dzieci wykonywały prace plastyczne będące symbolami różnych kultur.
Poprzez plastykę i muzykę dzieci pobudzały wyobraźnię i twórcze myślenie, rozwiały wrażliwość plastyczną i poczucie estetyki.
„Zwiedziły” następujące miejsca i kontynenty na ziemi: Arktykę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Antarktydę, Australię, Afrykę, Bliski wschód – półwysep arabski, Azję i Europę.
Dziękujemy organizatorom i paniom prowadzącym za duże zaangażowanie w przygotowanie zajęć. Dzieci słuchały informacji o odmiennych kulturach, obyczajach i środowiskach przyrodniczych odległych od nas kontynentów. Wskazywały omawiane miejsca na mapie, oglądały bogate w odmienność krajobrazów plakaty. Wykonywały prace plastyczne różnymi technikami, zawsze angażując się i doprowadzając je do końca. Świetnie też włączali się do nauki różnych regionalnych tańców. Zajęcia prowadzono dynamicznie, ciekawie a co najważniejsze dla dzieci, z dużą dawką humoru. Dzieci wykazywały się dużą kreatywnością i obyciem w nowym dla siebie otoczeniu. Uczyły się współdziałania, tolerancji i przestrzegania zasad bezpieczeństwa, z uwagi na wspólne przejazdy autobusem.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.
K. Mitkowska
W. Kijewska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PRZEDSZKOLACY NA WSPÓLNEJ WYCIECZCE.
W dniu 30 maja o godz. 9.30, wszystkie dzieci z dwóch grup przedszkolnych ( prawie wszystkie), wyruszyły autokarem poza Opinogórę. aż do...Płocka. Radośnie rozstały się z rodzicami, czując, że ten dzień spędzą poza domem w sposób wyjątkowy. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie wychowawczynie oraz kilkoro rodziców, którym bardzo dziękujemy. W autokarze panowała życzliwa atmosfera. Podróżując, dzieci podziwiały różnorodność krajobrazów, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami z siedzącymi obok kolegami i koleżankami. W Płocku dzieci obejrzały spektakl teatralny pt. „ Kopciuszek” w Teatrze Dramatycznym, w nieco unowocześnionej wersji. Następnie podróżując Ciuchcią Tumską wzdłuż Wisły, obejrzały panoramę miasta i wysłuchały historycznych ciekawostek o jego ważniejszych obiektach. Ciekawą atrakcją był spacer po ZOO. Dzieci mogły wzbogacić swoje zainteresowania o różnorodnym świecie zwierząt. W każdej sytuacji towarzyszył nam pan przewodnik. Jego rola była niezbędna, gdyż swoimi uwagami i informacjami uzupełniał ciekawość dzieci. Przed powrotną podróżą dzieci mogły samodzielnie dokonać zakupu pamiątek.
Mimo zmęczenia w drodze powrotnej nadal panowała ożywiona atmosfera. Zasnęli tylko nieliczni.
Wieczorne powitanie rodziców przed szkołą zakończyło etap
wycieczki. W przyszłym roku…wyruszymy w inną ciekawą stronę…
W. Kijewska
K. Mitkowska
W dniu 8 czerwca 2017r. dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej zaprosiły do swojej Sali młodszych kolegów na udział w konkursie matematycznym „ Łamigłówki małej główki”. Do konkursu przystąpiło siedmioro dzieci- czworo siedmiolatków i troje sześciolatków. Uczestnikami z grupy starszej były dzieci uczęszczające na zajęcia rozwijające z matematyki- Szymon Jaroszewski, Staś Góralczyk, Franek Kołakowski i Mikołaj Kaczorek. Z grupy młodszej ( wybrane przez wychowawcę) - Łukasz Sztejnert, Lena Stochmiałek i Karol Pszczółkowski. Głównymi celami konkursu było : wspieranie uzdolnień matematycznych, promowanie osiągnięć dzieci oraz doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji. Przedszkolacy zmierzyli się z ciekawymi matematycznymi łamigłówkami dostosowanymi stopniem trudności do dwóch grup wiekowych. Mali matematycy liczyli, dodawali i odejmowali z przekroczeniem dziesiątki ( w pamięci), klasyfikowali przedmioty, figury geometryczne, porównywali zbiory.
Nad całością czuwało jury w składzie: pani K. Walczak i pani B. Pawlak. Liczyło się bezbłędne wykonywanie zadań i czas ich wykonania. Konkurs przebiegał w przyjaznej i miłej atmosferze.
Najwięcej punktów i pierwsze miejsce zdobyli: Staś Góralczyk i Łukasz Sztejnert. Pozostałe dzieci prawidłowo wykonywali zadania lecz potrzebowali na nie dłuższego czasu. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Mamy nadzieję, iż wspólne zmagania w konkursie zaowocują bardzo dobrymi ocenami w szkole. Matematyka jest nieodzownym elementem naszego życia, nawet wieku przedszkolnego. Warto więc ją rozwijać i popularyzować w otoczeniu. Dziękujemy uczestnikom, a rodziców zachęcamy do wzbogacania pasji matematycznych swoich pociech.
K. Mitkowska
DZIEŃ DZIECKA
2 czerwca, to dzień, w którym uczniowie zapomnieli o obowiązkach szkolnych. Szkolna Rada Rodziców w porozumieniu z panią Dyrektor zadbała o to, aby w pełni uprzyjemnić dzieciom ten dzień z okazji ich święta. Już od samego ranka przedszkolacy opanowali „plac zabaw”.
Dmuchane zjeżdżalnie ( bez bariery płatniczej) oblegane były zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Innymi atrakcjami były zabawy w puszczanie baniek wodnych oraz malowanie twarzy. Dzieci wykazywały się dużym sprytem i aktywnością ruchową. Nad bezpieczeństwem czuwali wychowawcy oraz rodzice .Na każdego uczestnika wesołej zabawy czekał zdrowy poczęstunek.
B. Pawlak
W. Kijewska
K. Mitkowska
Jak co roku z okazji Dnia Mamy i Taty uczniowie klas drugich wspólnie przygotowali pod bacznym okiem wychowawców uroczystość dla swoich kochanych rodziców.
Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, szczęścia i ciepła rodzinnego. Dla każdego dziecka- rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu.
Był to wielki dzień, ponieważ uroczystość odbyła się na prawdziwej scenie w pięknej Oranżerii w kompleksie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Uroczystość rozpoczęliśmy od powitania gości: panią dyrektor i rodziców. Dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki tematycznie związane ze świętem a następnym punktem programu było przedstawienie „ Mój komputer i bajki”.
Rodzice też mogli zobaczyć prezentację multimedialną „Najpiękniejsze kwiaty dla mamy i taty.
Na koniec grupa dziewcząt w pięknych, białych sukniach z chłopcami zatańczyła poloneza. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców malowało się wzruszenie i duma z własnych pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom czerwone róże oraz własnoręcznie wykonane breloczki i pachnące mydełka. Następnie wszyscy usiedli do wspólnego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Panu R. Kochanowiczowi -dyrektorowi Muzeum Romantyzmu w Opinogórze składamy serdeczne podziękowania za udostępnienie tak urokliwego miejsca a pani A. Łyszkowskiej za współpracę i pomoc w organizacji tego rodzinnego dnia.
Wych. kl.IIb K.Walczak i kl.IIa B.Groszek
W dniu 31.05.2017r. uczniowie klasy I, IIa i IIb wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do urokliwego miasta położonego na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej – Płocka. Dzień wycieczki wypełniony był licznymi atrakcjami. W planach mieliśmy przedstawienie w płockim Teatrze Dramatycznym, wizytę w płockim ZOO jak również w Centrum Zabawy – Happy Park.
Przedstawienie pt. „Kopciuszek” było kostiumowym występem aktorów w nieco unowocześnionej wizji reżysera tej wszystkim znanej bajki. Przedstawienie dzięki temu mogło podobać się nie tylko najmłodszym, ale również nieco starszym widzom.
Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy Płocki Ogród Zoologiczny położony na unikalnym i malowniczym terenie. Uczniowie podczas spaceru mogli z bliska podziwiać dzikie zwierzęta w tym najrzadsze gatunki zwierząt prezentowane tylko w nielicznych ogrodach zoologicznych.
Najradośniejszym punktem wycieczki dla naszych uczniów okazał się Happy Park znajdujący się w miejscowości Stróżewko koło Płocka. W tym miejscu dzieci mogły aktywnie i zdrowo spożytkować swoją nieskończoną energię, wyćwiczyć umiejętności manualne jak również koordynację wzrokowo-ruchową. Mimo, że zabawom nie było końca i dzieciom trudno było oderwać się od zabawy musieliśmy udać się w drogę powrotną. Podczas powrotu w autokarze wszyscy uczestnicy wycieczki w pełni ekscytacji wspominali jakże miły i atrakcyjnie spędzony dzień.
K.Walczak
W dniu 29 maja uczniowie klasy IIb brali udział w warsztatach plastycznych w Muzeum w Opinogórze. Głównym tematem odbytych warsztatów był Dzień Mamy i Taty i związane z tym przygotowanie własnoręcznych upominków.
Dzieci po wstępnej prezentacji przez prowadzącą jak wykonać upominki przystąpili do własnoręcznego ich wykonania.
Dla swoich ukochanych mam uczniowie mieli za zadanie wykonać pachnące mydełka z zatopionym w nim listkiem mięty. Wcześniej przygotowaną masę dzieci wlewały do foremek a po jej zastygnięciu mydełka były gotowe do użycia. Każdy tata naszych uczniów miał zaś otrzymać breloczek w formie miniaturki samochodu. Także z tym zadaniem dzieci poradziły sobie bez zarzutu.
Upominki przygotowane z niezwykłą precyzją przez uczniów i osobiście wręczone przez nich rodzicom przyniosły im w dniu ich święta ogromną radość i wzruszenie.
Wych. kl. IIb K.Walczak
Powered by aSc EduPage