- Czytanki Małej Franki
- Przygoda z Williamem Szekspirem
- Zaczarowany teatr malucha
- Klub małego odkrywcy
- Nie taka chemia i fizyka straszne
- Obserwuję, eksperymentuję...
- Cicho wszędzie, głucho wszędzie...
- Matematyka na wesoło
- Z piosenką dookoła świata
- Origami – rozwija i bawi
- Stosujemy arytmetykę mentalną
- KULTURY ŚWIATA
- Usprawnianie przez działanie
- Ziemia nasza misja
- Zmierz uczucia
- Bystre dzieciaki poznają egzotyczne smaki
- Program InstaLing
- Przygoda z książką
- Chwała Bohaterom
- Pierwsze kroki w nauce tabliczki mnożenia
- Choć jestem jeszcze młody poznaję różne, mniej znane zawody
- Tanecznym krokiem przez świat
KULTURY ŚWIATA
Innowacja pedagogiczna
Autor: Agnieszka Wilińska
Opinogóra Górna 2020 – 2022r
Wstęp
“Kreatywność wymaga odwagi do zrobienia czegoś nowego,
do postawienia stopy na ziemi niczyjej,
do wejścia w las, w którym nie ma wydeptanych ścieżek,
skąd nie powrócił dotychczas nikt, by służyć nam za przewodnika”
(R. May).
,,Kultury świata” to cykl spotkań, podczas których przenosimy się w najróżniejsze zakątki świata. Wraz z uczniami prezentującymi stroje, filmy, prezentacje, foldery, muzykę mówiącymi o odległych krajach. Pomysł stworzenia innowacji ,,Kultur świata” zrodził się kilka lat temu, podczas tworzenia projektu edukacyjnego. Od tamtego czasu do dziś ewaluował. Chciałaby pokazać piękno kultur, tradycji, obyczajów niektórych państw na różnych kontynentach większej rzeszy uczniowskiej. Do tej pory projekty edukacyjne odbywały się w obrębie jednej klasy. Chciałabym, aby niesamowitą przygodę poznawczą przeżyli wszyscy uczniowie szkoły. Najlepszym słowem, które określa poznanie i promocję miejsc, kultur jest przymiotnik ,,kolorowy”. Kolorowy odcień skóry mają jej barwnie ubrani mieszkańcy. Kolorowy jest krajobraz, który urzeka bujną, egzotyczną roślinnością, uspokaja lazurową taflą wody, rozgrzewa złotą barwą piasku i mrozi krystaliczną bielą lodowców.
Piękno krajobrazów, różnorodność kultur, wierzeń i obyczajów sprawiło, że w większym stopniu należy upowszechniać wiedzę dotyczącą państw i kontynentów świata. Obserwując u dzieci zainteresowanie wiedzą o świecie – jej narodach, kulturze i życiu – zdecydowałam się napisać innowację pedagogiczną dla uczniów klasy ósmej. Chciałabym przybliżyć dzieciom historię i kulturę państw świata, pokazać im ciekawe miejsca, znane zabytki, flagi i mapy poszczególnych państw oraz stroje ludowe, opowiedzieć o słynnych ludziach, o tradycjach i zwyczajach. Taką niecodzienną podróż uatrakcyjnią pokazy, filmy, muzyka, prezentacje. Uczniowie oprócz ciekawostek będą mogli też powtórzyć wiadomości z przerobionego materiału geografii.
Pomysł stworzenia innowacji wykraczającej poza treści podstawy programowej powstał w celu wzbudzenia i pogłębiania zainteresowań uczniów. Jest on nowym przedsięwzięciem, które ma na celu odejście od tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy. Jego zadaniem jest usamodzielnienie pracy ucznia w procesie kształcenia, rozwinięcie twórczej inwencji, kreatywności i zachęcenie go do podejmowania nowych inicjatyw. Na współczesnej szkole spoczywa obowiązek tworzenia takiej sytuacji dydaktycznej, w której uczeń osiągnie sukces. Sprzyjać temu będzie wprowadzenie niekonwencjonalnych form i metod pracy. Stosowane metody aktywizujące pomogą rozwinąć kreatywne myślenie uczniów do twórczego rozwiązywania postawionych zadań. Mam nadzieję, że przeprowadzenie ciekawych lekcji, rozbudzi zainteresowanie uczniów przedmiotem oraz przekona ich do zdobywania i pogłębiania wiedzy, co w konsekwencji podniesie wyniki nauczania.
Informacja o autorze
Imię i nazwisko – Agnieszka Wilińska
Wykształcenie – wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym
Stanowisko – nauczyciel geografii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa
Stopień awansu zawodowego – nauczyciel dyplomowany
Temat: ,,Kultury świata”
Przedmiot nauczania objęty innowacją: geografia
Rodzaj innowacji: metodyczna
Beneficjenci: uczniowie klas VIII
Czas trwania innowacji: rok szkolny 2020/21, 2021/22
Miejsce wdrażania działalności innowacyjnej
Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze
06-406 Opinogóra, ul. Z. Krasińskiego 25
Tel. 23 671 73 59
e-mail: spopinogora@wp.pl
Charakterystyka innowacji pedagogicznej ,,Kultury świata”
Niniejsza innowacja pedagogiczna przeznaczona jest do realizacji podczas zajęć geografii dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Głównym założeniem jest zapoznanie uczniów z istnieniem innych grup społecznych, kultur, ras ludności i przekonań oraz przygotowanie ich do świadomego uczestnictwa w życiu globalnego świata. Innowacja jest również swoistą podrożą po wszystkich kontynentach, ma na celu rozwijanie u uczniów zainteresowania światem oraz zdobywanie wiedzy o omawianych państwach. Realizacja zamierzeń edukacji globalnej ma charakter poznawczy, wychowawczy i służy przede wszystkim kształtowaniu wśród uczniów pozytywnych postaw, takich jak poszanowanie godności innych, tolerancja czy szacunek do odrębności narodowej. Dlatego też głównym zamiarem niniejszej innowacji pedagogicznej jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania właściwej postawy społecznej.
,,Kultury świata” obejmują zarówno działania twórcze jak i odtwórcze. Efektem tych działań jest rozwijanie zainteresowań i potencjalnych możliwości zarówno uczniów jak i nauczyciela. Ważne jest, aby w toku zintegrowanych działań intensywnie kształcić i rozwijać wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Materiały zawarte w innowacji pedagogicznej są tematycznie związane z tradycjami, obyczajami, kulturą, historią, charakterystyką krajobrazu wybranych państw, kontynentów. Realizacja założeń począwszy od treści bliskich uczniom do treści coraz trudniejszych stopniowo wprowadza wychowanków w problematykę integracji globalnej. Program ma charakter otwarty, można go modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości uczniów. Zakłada osiąganie przez uczniów umiejętności twórczego wykorzystania zdobytej wiedzy o krajach i kontynentach na świecie.
Opis innowacji
Celowość wprowadzenia innowacji
Główną przyczyną wprowadzenia innowacji jest dokonanie przeglądu poszczególnych kontynentów poprzez samodzielne wyszukiwanie przez uczniów w oparciu o mapy, podręcznik, Internet oraz inne źródła wiedzy, informacji na temat położenia, atrakcyjnych turystycznie regionów świata, zamieszkujących tam ras ludzkich z wytworami ich kultury. Rozbudzenie zainteresowań ucznia, rozwijanie samodzielności i twórczego myślenia. Na podstawie tych wiadomości uczeń zdobędzie wiedzę o wzajemnych relacjach, jakie zachodzą między przyrodą a człowiekiem.
Proponowany program innowacji stwarza możliwości do realizowania w sposób praktyczny tematyki geograficznej. Nastawiony jest na samodzielność w dochodzeniu do wiedzy, sytuuje ucznia na pozycji lidera, propaguje metody aktywizujące, kładzie nacisk na pracę zespołową, eliminuje werbalne, encyklopedyczne przyswajanie wiedzy.
Adresatami innowacji są uczniowie klas ósmych. Działania, które podejmą zachęcą do aktywności nawet te osoby, które do tej pory były bierne. Ponadto uczniowie zdobędą wiele umiejętności społecznych, np. porozumiewanie się, współpracę w grupie, rozwiązywanie problemów, dzielenie się doświadczeniem z innymi, podejmowanie decyzji.
Spodziewane efekty:
dla uczniów:
> nabycie umiejętności praktycznego zdobywania wiedzy ;
> rozwój zainteresowań przyrodniczych;
> kształtowanie umiejętności myślenia i jasnego formułowania wypowiedzi;
> przedstawienie i interpretacja tematyki geograficznej za pomocą różnych form przekazu np.: fotografii krajobrazu, zdjęć satelitarnych, technik multimedialnych;
> budzenie zainteresowania różnorodnością zjawisk i procesów przyrodniczych, społecznych w przestrzeni geograficznej oraz kształtowanie potrzeby samodzielnego poszukiwania i odkrywania prawidłowości rządzących tymi zjawiskami;
> rozbudzanie zainteresowania bardziej lub mniej odległymi zakątkami naszego globu;
> uświadamianie postaw poszanowania innych narodów i kultur;
> wyrabianie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i lokalnej oraz dumy z naszego dziedzictwa kulturowego;
> kształtowanie dociekliwości, refleksyjności i zdrowego krytycyzmu wobec informacji o świecie w mediach oraz formułowaniu indywidualnego poglądu na świat;
> większa samodzielność, odpowiedzialność za pracę własną i grupową;
> wyposażenie w umiejętności konieczne do wykorzystania posiadanej wiedzy geograficznej, tak dla rozwoju indywidualnych zainteresowań, jak i w toku dalszej edukacji.
dla nauczycieli:
< wzbogacenie własnego warsztatu pracy;
< satysfakcja i zadowolenie z pracy uczniów;
< dzielenie się wiedzą i doświadczeniem;
dla rodziców:
< radość z rozwoju dziecka;
dla szkoły:
> podnoszenie jakości pracy szkoły;
> promocja szkoły w środowisku lokalnym
> rozpowszechnianie podjętych działań - publikacja materiałów na stronie internetowej szkoły.
Cele innowacji
Cel główny:
> rozwój świadomości uczniów co do wartości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze i kulturowe własnego regionu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i społeczności;
> wzbudzenie zainteresowania uczniów różnorodnością świata i rozbudzenie ich ciekawości poznawczej.
Cele szczegółowe:
< rozwój i doskonalenie umiejętności praktycznego zdobywania wiedzy z zakresu geografii;
< poznawanie walorów turystycznych wybranych państw świata;
< kształtowanie postaw tolerancji wobec innych kultur;
< rozszerzenie zakresu słownictwa o dodatkową tematykę z zakresu geografii regionalnej świata;
< poznanie walorów turystycznych wybranych państw świata;
< popularyzacja wiedzy przyrodniczej na terenie szkoły,
< efektywna współpraca w grupie;
< umiejętność prezentowania efektów pracy zespołowej.
Warunki realizacji innowacji pedagogicznej ,,Kultury świata”
Proponowany program innowacyjny „Kultury świata” będzie realizowany w poszczególnych miesiącach od września do czerwca i obejmie prezentację po każdym przerobionym dziale – danym kontynencie. Bazą do kształcenia kompetencji uczniów są treści edukacyjne realizowane podczas zajęć jak i w domu. Klasa będzie podzielona na zespoły uczniowskie liczył nie więcej niż 6 osób z uwagi na możliwości realizacyjne poszczególnych zadań. Proponowana innowacja pedagogiczna przyczynia się do rozwoju i wychowania uczniów. Rozwija wrażliwość estetyczną, poszerza horyzont myślenia twórczego, daje możliwość poznania tradycji i zwyczajów panujących w innych krajach. Pozwala uczniom poznać sławnych ludzi, ich dorobek życiowy i artystyczny, jak również zabawy dzieci z innych państw. Zaproponowana przeze mnie oferta skierowana jest do uczniów aktywnych, chętnych do niekonwencjonalnych działań, gotowych wdrażać nowe pomysły i realizować je w czasie i miejscu dogodnym dla własnej inwencji. Ogólna atmosfera wspierająca realizację innowacji pedagogicznej wymaga zainteresowania nie tylko uczniów, lecz także nauczyciela prowadzącego, wspόłpracownikόw ale i rodziców wychowanków.
Metody, formy i środki realizacji innowacji pedagogicznej ,,Kultury świata”
< metody asymilacji wiedzy (podające):
pokaz opis opowiadanie wykład praca z tekstem, książką pogadanka dyskusja oglądowa (film edukacyjny).prezentacja
< metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy (problemowe):
burza mózgów praca z mapą quiz gry dydaktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
<indywidualna (jednolita i zróżnicowana)
< grupowa (jednolita i zróżnicowana)
< zbiorowa (jednolita i zróżnicowana)
Środki dydaktyczne:
-konwencjonalne ( podręczniki, publikacje, teksty źródłowe, czasopisma, broszury, karty pracy, pomoce graficzne, zdjęcia, albumy, flagi, mapy, plansze, atlasy, przewodniki, wycinki z gazet)
- techniczne (gry dydaktyczne, prezentacje multimedialne, płyty cd, e – book, Internet).
Przewidywane osiągnięcia uczniów
Realizując przedstawiony program zamierzam osiągnąć następujące efekty:
• uczniowie posiadają wiedzę o krajach świata
• poznają najpiękniejsze zabytki omawianych krajów , perły architektury różnych kultur, skarby przyrody i fascynujące miasta
• uczniowie rozumieją znaczenie umiejętności językowych w poznawaniu współczesnego świata, znajdywaniu interesujących informacji i poszerzaniu swojej wiedzy
• poszerzą swoje kompetencje językowe wzbogacając zasób słownictwa
• uczniowie podczas zajęć zdobędą, bądź utrwalą umiejętności:
– wyszukiwania informacji geograficznych w różnych źródłach
– operowania informacją ( selekcjonowania i wykorzystywania w praktyce)
– posługiwania się mapami o różnej treściSposób realizacji
Program innowacji będzie realizowany ramach zajęć powtórzeniowych po każdym dziale z podręcznika geografii. Jest on skierowany do uczniów klas VIII szkoły podstawowej. Na początku uczniowie przy pomocy map i informacji dostępnych w podręczniku, prezentacjach, Internecie będą określali położenie danego kraju czy regionu oraz główne cechy środowiska przyrodniczego. Następnie szczegółowo będą omawiane kwestie dotyczące głównych walorów przyrodniczych, kulturowych, gospodarczych oraz zaprezentują ciekawostki danego regionu, państwa. Na koniec grupa uczniów przedstawi w formie pokazu (tradycyjne stroje, jedzenie, rytuały), prezentacji, muzyki, kulturę wybranych państw z poszczególnych kontynentów: Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Australii.
Metody pracy
– uczniowie będą pracować na zajęciach indywidualnie, w grupach, parach, w oparciu o techniki multimedialne oraz aktywizujące metody nauczania– uczniowie będą też pracować indywidualnie w domu przygotowując prezentacje, pokaz, gazetkę, folder
– efekty swojej pracy uczniowie będą prezentować na forum klasowym , szkolnym oraz dzielić się nimi z innymi ( np. na stronie internetowej szkoły)
– nauczyciel będzie motywował uczniów do pracy poprzez dbanie o atrakcyjną formę zajęć oraz poprzez udzielanie uczniom wsparcia
Ewaluacja
Ewaluacji podlegać będą:
– stopień realizacji zaplanowanego materiału (prace uczniów mogą być wykonane w różnych technikach - pokaz, album, prezentacja multimedialna)
– skuteczność metod i form pracy
– stopień atrakcyjności i użyteczności dla uczniów
Narzędzia służące do ewaluacji:
– rozmowy z uczniami
– obserwacja pracy i zaangażowania uczestników
– analiza efektów pracy uczniów
- ankieta przeprowadzona przez uczniów objętych ewaluacją dotycząca przydatności zdobytej wiedzy i umiejętnościKoszty innowacji:
Brak kosztów
Innowacja pedagogiczna – projekt ,,Kultury świata – Azja”
Uczniowie klasy VIII a zaprezentowali w grudniu projekt innowacji pedagogicznej z geografii pt. ,,Kultury świata – Azja”. Przygotowali się do projektu rewelacyjnie i solidnie, pokazując najistotniejsze elementy kultury azjatyckiej: stroje japońskie – kimona, uczesanie w kok, pismo kenji, rytuał picia herbaty, ciasteczka z wróżbą, tradycyjne jedzenie – sushi, prezentacje o środowisku naturalnym, gospodarce i kulturze Azji. Pokaz zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom, którzy zaciekawieniem go obejrzeli.
Aga W.
Innowacja pedagogiczna – projekt ,,Kultury świata – Ameryka”
Uczniowie klasy VIII b w maju zaprezentowali wspaniały pokaz kultury, zwyczajów a także strojów Ameryki Północnej i Południowej w ramach innowacji pedagogicznej pt. ,,Kultury Świata”. Do obejrzenie swojego występu zaprosili młodszych kolegów i koleżanki z przedszkola, którzy również w ramach pokazów zręcznościowych rzucali ,,lassem” . Oprócz pokazu mody farmerów, kowbojów i Indian uczniowie pokazali najpopularniejsze jedzenie Ameryk a także skosztowali popkornu przygotowanego przez ósmoklasistów. Na koniec uczniowie zatańczyli taniec ,,belgijkę”. Wszyscy dobrze się bawili, a klasa VIII b swoim zaangażowaniem podbiła serca maluchów.
Aga W.