- Plan pracy
- Wartości odżywcze owoców
- Lekcje nt. wirusa covid-19
- Wartości odżywcze warzyw
- Prawidłowa postawa
- Wartości odżywcze owoców i warzyw
- Czy jestem skarbem świata?
- Gdy chcesz wspierać dziecko w radzeniu sobie ze stresem
- Zapobieganie zakażeniom i zatruciom
- Źródła stresu u dzieci
- Higiena pracy i umysłu
- 12 zasad zdrowego odżywiania
- Przemiany zachodzące w organizmie
- Żeby zdrowe zęby mieć …
- JEM ZDROWO I JESTEM AKTYWNY
- Dlaczego warto dbać o zęby?
- Czy jestem skarbem dla świata?
- W zdrowej buzi, piękny uśmiech -
- Jak myć zęby?
- Kto może mi pomóc, gdy źle się czuję w szkole?
- W zdrowym ciele zdrowy duch
- Śmieci tuczą dzieci
- Przestrzeganie zasad higieny w okresie dojrzewania
- Sposoby radzenia sobie ze stresem
- JEM ZDROWO I JESTEM AKTYWNY
- Zdrowe odżywianie
- Jak prawidłowo myć zęby?
- Happening - Żyj zdrowo i kolorowo
- Nauka udzielania pierwszej pomocy
- Moja rodzina
- Promocja życia rodzinnego
- Jak radzić sobie ze stresem - wskazówki
- Wartości odżywcze owoców i warzyw
- Znaczenie zdrowego odżywiania dla organizmu
- ZDROWE ODŻYWIANIE
- Dojrzewanie to czas wielkich zmian
- Klasa 5 odżywia się zdrowo
- Higieniczny tryb życia -
- Praca i wypoczynek
- Zdrowe przekąski
- Zdrowe odżywianie
- Owoce i warzywa w szkole
- Higiena ciała i odzieży
- Higieniczny tryb życia
- O właściwym odżywianiu
- Klasa 6b
- Śnieżnobiały uśmiech
- Śnieżnobiały uśmiech
- DBAMY O HIGIENĘ OSOBISTĄ
- Rymowanki o zdrowym odżywianiu
- ZDROWIE TO STYL ŻYCIA
- KLASA 4 B – PROMOCJA ZDROWIA
- Klasa VIII
- Dbamy o higienę ciała i odzieży
- Higieniczny tryb życia
- Ochrona środowiska w IIIb
- Klasa VIII
Higieniczny tryb życia
- higiena ciała i odzieży, praca i wypoczynek, hartowanie.
W ramach realizacji treści programu Szkoły promującej zdrowie, w marcu w klasie I odbyły się zajęcia edukacyjne na temat „Higiena ciała i odzieży, praca i wypoczynek, hartowanie”. Treści zostały poparte krótkimi filmami instruktażowymi.
Higiena osobista człowieka to głównie higiena skóry która obejmuje: systematyczną pielęgnację i utrzymywanie czystości, hartowanie i odpowiedni ubiór. Utrzymywanie czystości i pielęgnacja skóry polega przede wszystkim na myciu i kąpieli.
Celem tych zabiegów jest usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń, na które składają się: kurz, pył, bakterie, pot i łój oraz złuszczony naskórek. Zanieczyszczenia te utrudniają skórze spełnianie jej funkcji, mogą być i są przyczynami rozległych infekcji. Ciepła kąpiel nie tylko oczyszcza skórę, lecz także reguluje funkcję układu krwionośnego, pracę serca, wpływa kojąco na układ nerwowy i zapewnia dobry sen.
Ze względu na swoje funkcje skóra musi mieć zapewniony kontakt z promieniami słońca i powietrzem. Duże znaczenie ma tutaj ubiór: czysty, lekki, dostatecznie ciepły zimą, a przewiewny latem, nie utrudniający oddychania skórnego i parowania z powierzchni skóry. Higieniczność odzieży zależy od jej przewodnictwa cieplnego, przepuszczalności dla gazów oraz zdolności chłonięcia potu. .Podrażniona skóra stanowi wrota zakażenia dla różnych bakterii, wirusów i grzybów. Bielizna, odzież i obuwie nie powinny uciskać skóry, gdyż wywołuje to podrażnienia i utrudnia dopływ krwi do miejsc uciskanych, często powodując bolesne zgrubienia – odciski.
Stan zdrowia i wygląd skóry jest obrazem ogólnego stanu organizmu. Dlatego ,aby jak najdłużej zachować właściwości skóry ważna jest jej pielęgnacja poprzez: regularne mycie, kąpiel lub podstawowe mycie powinno odbywać się wieczorem, kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz a również pot i łój skórny zatykający pory.
Dla dzieci w wieku szkolnym nauka to ciężka praca, a po pracy powinien być czas odpoczynku. W tym roku, po różnych komplikacjach i stresie związanycm z pandemią, jest on wszystkim jeszcze bardziej potrzebny. Brak odpoczynku powoduje : przemęczenie, częste bóle głowy, problemy ze snem, zmiany w wyglądzie, nadmierną drażliwość, pogorszenie relacji z otoczeniem, brak radości z życia. Dobry odpoczynek pozwala odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia oraz poprawia nastrój. Po takim odpoczynku odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne i psychiczne. Osoba wypoczęta pragnie z powrotem przystąpić do wykonywania swoich obowiązków.
Bez niego człowiek nie jest w stanie funkcjonować, a nawet jeśli to bardzo krótko. Odpoczynek ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Jest nam potrzebny, niezbędny, wręcz konieczny do życia — jak powietrze, woda czy jedzenie.
Aby być zdrowym należy również pamiętać o hartowaniu organizmu. Hartowanie to naturalna metoda wzmacniania odporności. Polega na zwiększaniu wytrzymałości organizmu na zmienne warunki takie jak niska i wysoka temperatura, wilgoć, wiatr, czyli te czynniki, które wiele osób uważa za przyczynę przeziębień. Prawidłowe podejście do hartowania zakłada nie tylko wystawianie ciała na zmienne warunki (otoczenie, temperatura), ale powinno angażować również pozytywne myślenie i pracę z oddechem.
A.Wiśniewska