- 2. Wzmacnianie zdrowia psychicznego wszystkich członków społeczności szkolnej – tworzenie przyjaznego klimatu sprzyjającego poczuciu bezpieczeństwa, dobrej komunikacji i kulturze zachowania w szkole.
- 3. Kształtowanie i utrwalenie zdrowych, prawidłowych nawyków żywieniowych.
- 4. Pierwsza pomoc przedmedyczna – nauka i utrwalenie.
- 5. Kształtowanie i utrwalenie nawyków higienicznych – higiena osobista.
- 6. Kształtowanie postaw proekologicznych.
4. Pierwsza pomoc przedmedyczna – nauka i utrwalenie.
Wyeksponowanie we wszystkich klasach w widocznym miejscu numerów alarmowych.
W oddziałach przedszkolnych dzieci miały okazję poznać numery alarmowe i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy ich używać. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci uczyły się, jak prawidłowo dzwonić na numer alarmowy 112 oraz jakie informacje należy przekazać podczas rozmowy z operatorem. Zajęcia obejmowały również omówienie innych numerów alarmowych, takich jak 999 (pogotowie ratunkowe), 998 (straż pożarna) oraz 997 (policja). W każdej sali powstało miejsce z powieszonymi numerami alarmowymi, aby każdego dnia dzieci mogły sobie utrwalać poznane numery.
P. Kacprzak
2Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
w przedszkolu.
Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu ze studentami Pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Akademii Nauk stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Dzieci wysłuchały informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Studenci pokazali przedszkolakom jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci poznały numery telefonów alarmowych, obserwowały w jaki sposób wykonuje się resuscytację. Same próbowały swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Bardzo dziękujemy studentom za wizytę i bardzo wartościowe zajęcia.
26Lekcja otwarta z Pierwszej Pomocy
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy w każdym wieku jest darem bezcennym. Zgodnie z zaleceniami Ministra Edukacji Narodowej nauczyciele zobowiązani są do przekazywania wiedzy na temat pierwszej pomocy uczniom już od najmłodszych lat.
20 listopada w ramach szkolenia z Pierwszej Pomocy "Ratujemy Umiemy Ratować" WOŚP, Pani Wioleta Grabowska wraz ze swoimi uczniami z klasy IIb w obecności Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor przekazała uzyskane na nim informacje odnośnie udzielania Pierwszej Pomocy nauczycielom i uczniom klas I-III.
Dzieci miały możliwość obserwacji jak należy zachować się w sytuacji, gdy zauważymy poszkodowanego oraz w jaki sposób udzielić mu pomocy. Zwrócona została również uwaga na to co jest najważniejsze, czyli zadbanie o bezpieczeństwo nie tylko poszkodowanego, ale najważniejsze, zadbanie o bezpieczeństwo swoje. Nie udzielimy pomocy jeśli sami nie będziemy bezpieczni! Przypomniane zostały także numery alarmowe, na które należy dzwonić gdy zauważymy poszkodowanego oraz jakie informacje należy przekazać operatorowi.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali przekazywanych informacji i obserwowali swoich rówieśników podczas wykonywania różnych czynności, pomocy poszkodowanemu. Na koniec mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poprzez odpowiadanie na pytania i ćwiczenia w układaniu poszkodowanego w pozycji bocznej gdy wyczuwalny jest oddech oraz resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie, gdy tego oddechu nie ma .
W. Grabowska
16NUMERY ALARMOWE
W ramach promocji zdrowia klasy 1-3 rozmawiały na temat numerów alarmowych. Dzieci przypomniały sobie najważniejsze numery, które służą do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie wykonali też prace plastyczne i obejrzały film edukacyjny.