• Międzyszkolny Konkurs Regionalny

Cudze chwalicie, swego nie znacie – Gmina Opinogóra Górna oczami młodych patriotów

Dnia 14.06.2018 r. w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej odbył się Międzyszkolny Konkurs Regionalny pod hasłem Cudze chwalicie, swego nie znacie  - Gmina Opinogóra Górna oczami młodych patriotów. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej pod patronatem Urzędu Gminy.

Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie,   budzenie zainteresowania historią i kulturą małej ojczyzny,  kształtowanie poczucia własnej tożsamości, popularyzowanie kultury regionalnej oraz integrowanie społeczności szkolnych i łączenie pokoleń wokół wspólnego przedsięwzięcia.

Do konkursu przystąpiły dwie szkoły – Szkoła Podstawowa w Opinogórze Górnej i Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Woli Wierzbowskiej, które reprezentowane były przez siedmioosobowe drużyny składające się z uczniów, rodziców i dziadków.

Konkurs miał charakter zmagań drużynowych i podzielony był na dwie części.

W I części  rywalizowały  ze sobą 2 siedmioosobowe drużyny składające się z uczniów klas I – III oraz wspierających ich rodziców i dziadków. Naszą szkołę reprezentowały - Maja Łyszkowska, Maja Pszczółkowska i Bartosz Urbański.

Drużyny prezentowały  plakaty  reklamujące Opinogórę Górną jako miejscowość turystyczną, rozwiązywały  krzyżówki, układały puzzle przedstawiające  zabytki opinogórskie oraz udzielały  odpowiedzi na pytania zawarte w teście  wiedzowym.

W II części do rywalizacji stanęły 3 siedmioosobowe drużyny składające się  z uczniów  klas IV – VII, rodziców i dziadków. Szkołę w Opinogórze Górnej  reprezentowały 2 drużyny:

I - Wiktoria Maćkowska, Anastazja Jackowska, Patrycja Gregorczyk,  II - Amelia Kijewska, Karolina Kowalska, Patrycja Purzycka.

W tej części  uczestnicy  zmagali się z serią pytań dotyczących Gminy Opinogóra Górna, prezentowali  przygotowaną  piosenkę  ludową,   plakat  reklamujący  Gminę Opinogóra Górna i rozpoznawali dawne przedmioty codziennego użytku znajdujące się w izbie regionalnej szkoły.

Wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością, inwencją twórczą i wiedzą na temat swojej gminy. Dowodzi to, że  gruntownie zapoznali się z literaturą przedmiotu i przygotowały się do poszczególnych konkurencji, a rodzice i dziadkowie wspaniale ich w tych działaniach wspierali,  dzieląc się swoją mądrością i doświadczeniem.

Jury w składzie: Jolanta Grochowska – przewodnicząca komisji,  Alicja Wodzyńska  i  Magdalena Wiercińska bardzo wysoko oceniło  zmagania zarówno gości z Woli Wierzbowskiej jak i naszych reprezentantów.

Na podium stanęły wszystkie drużyny, które zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wójta Gminy Opinogóra Górna.

Uroczystość poprowadziły uczennice  klasy II a – Dominika Kamińska i Aleksandra Malik,  a Oliwia Jaroszewska –  uczennica klasy V i  Kinga Miklaszewska – uczennica klasy III a, urozmaiciły czas piękną recytacją i śpiewem.

Na wszystkich przybyłych czekał też  mały poczęstunek, przygotowany przez rodziców i organizatorów.

Uczestnikom konkursu  serdecznie gratulujemy i dziękujemy za owocną współpracę.

Mariola Chojnowska

Anna Ozdarska