• Festiwal Nauki 2023

        • Szkolny „Festiwal Nauki Dzieci- Dzieciom”

                     W piątek 21 kwietnia w naszej szkole odbył się „Festiwal Nauki Dzieci- Dzieciom”.

          Uczniowie klas 4-8 przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek ciekawe zajęcia na których prezentowali im swoją wiedzę i umiejętności, pokazywali jaka ciekawa podróż w świat wiedzy przed nimi.  Dzieci do swoich zajęć wykorzystały pomoce, które otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W ramach pracowni przyrodniczo- biologicznej uczniowie przygotowali kilka prezentacji:

          • opisywali, w oparciu o modele, budowę komórek roślinnej i zwierzęcej,
          • przygotowali stanowiska mikroskopowe, na których można było obejrzeć prawdziwe komórki,
          • przedstawili budowę serca i pokazali jak zmienia się jego rytm w trakcie wysiłku fizycznego,
          • opowiedzieli o budowie układu kostnego człowieka,
          • zaprezentowali samodzielnie stworzone mini ekosystemy i opisali ich funkcjonowanie.

          Zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodszych dzieci. Z ogromną zaciekawieniem słuchały starszych kolegów, pięknie odpowiadały na pytania. Najwięcej radości i zdziwienia wywołały stanowiska mikroskopowe. Mam nadzieję, że to wydarzenie rozbudziło w młodych głowach chęć poznawania i doświadczania świata nauki.

                                                                                                             Elżbieta Grzejda

          W ramach zajęć informatycznych starsi uczniowie z klas 7-8 uczyli młodsze dzieci, z nauczania początkowego, projektowania modeli 3D w programie Tinkercad oraz drukowania na drukarce 3D. Młodsi uczniowie byli bardzo zainteresowane procesem powstawania modelu 3D zarówno w fazie projektowania, jak i drukowania. Zaprojektowali i wydrukowali razem gwiazdkę-zawieszkę, którą później każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę. 

          Uczniowie starszych klas nabyli też nowe, ciekawe doświadczenie, jakim było przekazania swoich umiejętności młodszym koleżankom i kolegom. Bardzo podobało im się to doświadczenie. Relacja fotograficzna i filmowa znajduje się poniżej (włącz dźwięk).

          Agnieszka Młodzianowska

          W ramach zajęć chemiczno – fizycznych uczniowie klasy 8 a pokazali uczniom klas I – III różnorodne doświadczenia, np. wykrywanie białka w różnych substancjach, badanie składu pierwiastkowego cukrów, reakcję zobojętniania, badanie odczynów roztworów, wykrywanie skrobi w ziemniaku i budyniu, strącanie osadów, otrzymywanie tlenku węgla(IV). Następnie młodsi uczniowie we współpracy ze starszymi kolegami, mogli samodzielnie poeksperymentować przy stoiskach fizycznych. Wyznaczali wartość siły za pomocą siłomierza, badali jak rodzaj powierzchni wpływa na tarcie, budowali obwody elektryczne, sprawdzili, jak liczba magnesów wpływa na wysokość, na jaką można wznieść wieżę ze stalowych kulek; wykonali doświadczenie z dryfującymi magnesami, sprawdzili oddziaływanie igły magnetycznej kompasu z magnesem oraz działanie elektromagnesu, wykonali doświadczenia z elektrostatyki. Przy stoisku chemicznym budowali modele przestrzenne różnych związków korzystając z kulkowych modeli atomów, np. cząsteczkę wody, tlenku węgla(IV), metanu.

          Zajęcia bardzo podobały się zarówno młodszym uczniom, jak i tym, którzy w tym dniu stali się „nauczycielami”. Mogli bowiem pochwalić się swoją wiedzą i umiejętnościami przed młodszymi kolegami.

          Joanna Zbrzezna

                    W ramach zajęć matematycznych uczniowie klasy VIII a i VIII b przekazali uczniom  klas I – III podstawowe wiadomości matematyczne z zakresu geometrii. Młodsi uczniowie pracując w trzech zespołach pod kierunkiem ósmoklasistów rozpoznawali wielokąty i figury płaskie, z elementów konstrukcyjnych tworzyli własne figury i omawiali ich własności, konstruowali bryły 3D. Nauka poprzez zabawę dała dzieciom wiele radości. Uczniowie wzorując się na pracy starszych kolegów mogli odwzorowywać geometryczne kształty lub bazując na swojej wyobraźni samodzielnie tworzyć nowe figury i bryły. Ogromne zaangażowanie podczas wspólnej lekcji matematyki, budowanie matematycznych konstrukcji wpłynęło pozytywnie na wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie. Ósmoklasiści zaś mogli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności matematyczne przed młodszymi kolegami, po raz pierwszy mogli sprawdzić się w roli nauczycieli.

          Dorota Franckiewicz