- Choroby zakaźne
- Poznajemy prawidłową postawę
- V Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka
- Porządek i czystość w szkole
- Prawidłowe nawyki żywieniowe
- Wartości odżywcze owoców i warzyw
- Zdrowy styl życia
- Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
- Profilaktyka czerniaka
- WIOSENNA DEKORACJA W KLASIE II A
- Zdrowe drugie śniadanie
- Wiosna w II b
- Wiosenny wystrój klasy I b
- Pierwsza pomoc - bandażowanie
- Pierwsza pomoc - pozycja bezpieczna
- Pierwsza pomoc – resuscytacja
- Zdrowe drugie śniadanie
- Lekcje w bibliotece
- Aktywność fizyczna niezbędnym uzupełnieniem dobrej diety
- Owocowo – warzywne piątki w klasach I – III
- Wartość odżywcza owoców i warzyw
- Gimnastyka korekcyjna
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych
W ramach akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych uczniowie klasy II b zostali uświadomieni jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i zdrowie swoich bliskich. Na podstawie filmu edukacyjnego „ Szczepienia ważna rzecz” oraz dyskusji i doświadczeń własnych utrwalili zachowania prozdrowotne. Zrozumieli, jak ważne jest przestrzeganie zasad mających wpływ na zahamowanie pandemii (higiena, odżywianie, szczepienia) oraz wiedzą jak zapobiegać chorobom i ich rozprzestrzenianiu się.
Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej związanej z hasłami prozdrowotnymi.
Wioletta Kijewska
W dniach 12-15 września 2022 r. w naszej szkole była przeprowadzona akcja „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Celem tej akcji było uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie wartości niezbędnych do ochrony zdrowia.
W ramach akcji w zerówce został przeprowadzony scenariusz zajęć pt. „Poznajemy wirusa i zostajemy bohaterem w walce z nim”. Celem tych zajęć było kształtowanie postaw prozdrowotnych i wzbogacanie wiedzy na temat środowiska przyrodniczego. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Wirus”, prezentowały właściwe zachowanie podczas kichania, kaszlu, witania się oraz mycia rąk, układały puzzle oraz wykonały plakat pt. „Stop wirusom”.
STOP WIRUSOM!
W ramach akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w klasie III został przeprowadzony cykl zajęć, których celem było uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o zdrowie własne i najbliższych oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony.
Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o chorobach zakaźnych oraz sposobach zapobiegania zakażeniom. Wykonali prace plastyczne „Stop wirusom” oraz wykonali gazetkę informacyjną na korytarzu szkolnym „Profilaktyka chorób zakaźnych”.
Dzieci wiedzą, że higiena ciała, dbanie o czystość otoczenia, stosowanie szczepień ochronnych, sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna to podstawa w walce z chorobami zakaźnymi.
A. Wiśniewska
Klasa 7 obejrzała film o chorobach zakaźnych.
Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych w klasie 4b.
W klasie 4b w ramach tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych odbyła się pogadanka na temat chorób zakaźnych i następnie uczniowie podzielili się na 4 grupy. Każda grupa wykonała rysunek przedstawiający w/w temat. Następnie rysunki zostały połączone i utworzyły plakat pt. Jak chronić się przed wirusami.
Wychowawca kl. 4b
W związku z organizacją akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych uczniowie klasy 6b na godzinie wychowawczej obejrzeli film edukacyjny o tematyce prozdrowotnej - Szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych - przybliżający historię wynalezienia szczepionki, istotę jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Podczas projekcji filmu uczniowie odpowiadali na zadawane w nim pytania.
Następnie został zrealizowany scenariusz zajęć, którego celem było uwrażliwienie na zasady profilaktyki grypy. Uczniowie poznali różnice między grypą a przeziębieniem, charakteryzowali sposoby przenoszenia wirusów drogą kropelkową i kontaktową, opisywali metody zapobiegania w/w infekcjom dróg oddechowych, wymieniali możliwe powikłania pogrypowe. Wykonali plakaty związane z powyższą tematyką.
Mariola Chojnowska
W ramach działań akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych, w klasie Vb została przeprowadzona lekcja wychowawcza na której uczniowie obejrzeli film edukacyjnych pt: „Zarażaj odpowiedzialnością.” Następnie wykonali broszury informacyjne na ten temat. Uczniowie w swoich ulotkach zawarli informacje odnośnie higieny, wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, a także wymienili kwestie dbania o czystość na co dzień. Swoją wiedzę poszerzyli o informacje odnośnie szczepień ochronnych i sposobie odżywiania.
Ewelina Zamielska
Podczas dwóch wrześniowych godzin wychowawczych klasa 8b zajmowała się tematyką profilaktyki chorób zakaźnych. Uczniowie na jednej lekcji oglądali film dotyczący tej tematyki przygotowany przez MZ dla dzieci i młodzieży. Zawierał on informacje dotyczące historii chorób zakaźnych w Europie i świecie oraz milionów ofiar tych chorób, a następnie historii powstawania pierwszych szczepionek i zasad ich działania. Uczniowie po projekcji filmu podzieleni na trzy grupy przygotowali hasła reklamujące szczepionki, rapowankę do nich zachęcającą i krótką informację na temat profilaktyki wraz z hasłami reklamowymi.
Oto efekt pracy ósmoklasistówJ
Z powodu chorób zakaźnych umiera na świecie miliony osób. Choroby zakaźne stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych lub chorych przewlekle. Lecz czym tak naprawdę jest profilaktyka? Profilaktyka to podejmowanie działań, skierowanych do różnych grup we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń chorób lub innych nie korzystnych zjawisk społecznych. Zapobiegać chorobom można poprzez szczepienia. Obowiązkowymi szczepieniami w Polsce są: • Szczepienia przeciwko pneumokokom • Gruźlicy • Wirusowemu zapaleniu choroby typu B • Błonicy • Krztuścowi • Odrze • Świńce • Różyczce Szczepionki wspierają naszą odporność i chronią przed zachorowaniem. Są to specjalne preparaty zawierające żywe, o obniżonej zjadliwości lub zabite drobnoustroje oraz substancje wspomagające. Po wstrzyknięciu lub podaniu doustnym stymulują wytworzenie skutecznej ochrony przeciwko tym drobnoustrojom, ale nie wywołują objawów choroby.
Szczepionkowa rapowanka
Szczep się, szczep się ,wtedy życie będzie lepsze
Bo każde szczepienie to życia zbawienie
Tysiące wirusów na świecie mamy i o szczepionkach na nie pamiętamy
To się widzi słyszy i czuje, że szczepionka życie ratuje
Warto szczepić się człowieku nie ważne, w jakim jesteś wieku
Szczepi się każdy człowiek zdrowy, bo gdy się szczepisz nie tracisz głowy
Każdy mądry człowiek wie, że zaszczepić warto się
Hasła reklamujące szczepionki.
1.”Szczepienie życie ratuje, a nie szczepienie rujnuje”.
2.”Zaszczep się chłopie dla bystrości, by covid u ciebie nie zagościł”.
3.”Szczepienie daje tak mało, ale dużo ludzi uratowało”.
4.”Chcesz pojechać na wakacje? Na pewno przyznasz mi rację. Potrzeba szczepienia jest wielka to tylko malutka igiełka”.
5.”Szczepicie się ludzie, szczepcie się wszyscy bo koniec pandemii, w końcu jest bliski”.
6.”Szczepmy się, szczepionka nie zabije cię”.
7.”Jeśli się szczepimy, swoje życie przedłużymy”.
8.”Szczep się, niebój się”.
9”Szczepienie nie boli, a chorobę przegoni”.
10.”Tylko prawdziwe lenie nie chodzą na szczepienie”.
11.”Zaszczep się przyjacielu, a unikniesz chorób wielu”.
12.”Choroba to nie zabawa. Zaszczep się to prosta sprawa”
13.”Chcesz uniknąć zarażenia, rusz się bracie na szczepienia”.
HASŁA DOTYCZĄCE PROFILAKTYKI
Nie bądź jak miliony osób zaszczep się dla dobra losu.
Szczepmy się by być zdrowym.
Szczepmy się by być razem.
Sezon chorób tuż tuż, zaszczep się już.
Profilaktyka rzecz święta każdy człowiek o tym pamięta.
Lepiej zapobiegać niż leczyć więc profilaktycznie warto się zaszczepić.
Profilaktyka cię chroni, profilaktyka cię strzeże więc pamiętaj człowieku o tym procederze.
Chroń swe zdrowie, chroń twych bliskich, dzięki profilaktyce przetrwacie wszyscy.
BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH
Potrzeba dbania o własne zdrowie, właściwe zachowania zdrowotne i wczesna profilaktyka stanowią ważny cel edukacji zdrowotnej. Klasa II a wzięła udział w kampanii edukacyjno-informacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego i organizacji pozarządowych.
Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą zapobiegania chorobom zakaźnym. W klasie przeprowadzono pogadankę na temat zdrowia i higieny rąk. Drugoklasiści wykonali kolorowe zakładki do książek związane z dbaniem o zdrowie i zapobieganiem chorobom.
J. Górska
W ramach działań z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych uczniowie klasy VIII a na godzinie wychowawczej obejrzeli film edukacyjny pt: „Szczepienia. Profilaktyka chorób zakaźnych.” Podczas projekcji filmu uczniowie odpowiadali na zadawane w nim pytania, dyskutowali na tematy poruszane w prezentowanym materiale. Następnie wykonali baner edukacyjny dotyczący chorób zakaźnych.
Omawiana tematyka przybliżyła dzieciom historię szczepień ochronnych, uświadomiła potrzebę dbania o własne zdrowie i właściwe postępowanie sanitarne.
Dorota Franckiewicz
Przedszkole
Dbamy o zdrowie nasze i naszych najbliższych...
Uczniowie klasy I a wzięli udział w akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych. Akcja, ta ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych.
Pierwszoklasiści najpierw wysłuchali piosenki i obejrzeli krótki film o wirusach i sposobach walki z nimi. Następnie wykonali prace plastyczne tematycznie związane z wysłuchaną piosenką i filmem.
Powstały oryginalne i niepowtarzalne prace…
A. Tomkalska
W ramach tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych uczniowie klasy Va obejrzeli film profilaktyczny o tematyce prozdrowotnej zatytułowany – Zarażaj odpowiedzialnością, polecany przez MeiN – Portal Gov.pl oraz wykonali plakat o tym jak unikać chorób zakaźnych.
Anna Szymańska
W ramach akcji Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w klasie VIa została przeprowadzona lekcja wychowawcza, której nadrzędnym celem było uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o zdrowie własne i najbliższych oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony.
Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o chorobach zakaźnych oraz sposobach zapobiegania zakażeniom. Wykonali też ulotki informacyjne na ten temat.
Dzieci wiedzą, że higiena ciała, dbanie o czystość otoczenia, stosowanie szczepień ochronnych, sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na dobry stan zdrowia.
Beata Kołakowska-Nowacka
anie o czystość otoczenia stosowanie szczepień
Uwaga wirusy !!!
W ramach tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych dzieci z klasy I b 15 września obejrzały film pt. „Bajka o wirusie”, która opowiadała o tym skąd bierze się wirus, co powoduje i jak zadbać o to, aby się go pozbyć lub uniknąć zarażenia. Następnie rozmawiały o doświadczeniach z wirusem z własnego życia. Na koniec wykonały pracę plastyczną „Moje wyobrażenie wirusa”. Z powstałych prac stworzyliśmy wystawę.
A. Ozdarska