Przedmioty humanistyczne do 2022/23
Rok szkolny 2022/2023
I’d like to invite you...
A co jeśli na wakacjach w Hiszpanii poznam przyjaciół i chciałbym się z nimi spotkać kiedyś w Polsce? - często zastanawia się młodzież. Nic prostszego! Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas VI nabyli bardzo praktyczną umiejętność tworzenia zaproszeń urodzinowych dla kolegi lub koleżanki. Poznane umiejętności przełożyli na praktykę i stworzyli swoje projekty zaproszenia urodzinowego (tłumaczenie j. angielski: invitation), a także przykładowe odpowiedzi potwierdzające przybycie oraz wyjaśnienie niemożności uczestnictwa w przyjęciu. Teraz już z łatwością będą mogli zaprosić przyjaciół z zagranicy!
Ewelina Zamielska
Leksykon postaci Tolkiena
Uczniowie klas VI zagłębili się w świat baśniowych postaci oraz stworów w powieści „Hobbit” J. R. R. Tolkiena i przygotowali leksykon Tolkienowskich bohaterów. Powieść Tolkiena jest pełna przedziwnych postaci. Niektóre z nich są charakterystyczne dla świata baśniowego rożnych kultur, np. czarodziej, smok, mówiące zwierzęta. Inne są związane z określonym kręgiem kulturowym, np. elfy czy trolle, które spotykane są najczęściej w baśniach skandynawskich. Jeszcze inne, np. hobbity, są wytworem wyobraźni samego Tolkiena.
Beata Kołakowska-Nowacka
Co kraj, to obyczaj
Chętni uczniowie klas szóstych przygotowali prezentacje o miejscach, które pragną odwiedzić. W swoich pracach uwzględnili informacje o miejscach, które chcieliby zobaczyć, lokalnej kuchni oraz zwyczajach charakterystycznych dla mieszkańców danego regionu.
Celem podjętego działania było rozbudzenie w uczniach zainteresowań kulturą w innych państwach oraz poznanie różnych zakątków świata.
Beata Kołakowska-Nowacka
Słowniczki
W celu utrwalenia nowo poznanych wyrażeń i zwrotów uczniowie klas szóstych wykonali słowniczki.
Beata Kołakowska-Nowacka
Komiks na podstawie wybranej bajki
Uczniowie klas szóstych wykonali komiksy ilustrujące treść wybranych bajek Ignacego Krasickiego i Aleksandra Fredry. Powtórzyli wiadomości o komiksie i zastosowali je w praktyce. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Beata Kołakowska-Nowacka
Lekcja historii na Olimpie – projekt edukacyjny.
W grudniu odbyły się niecodzienne lekcje historii. Uczniowie klas piątych w ramach projektu edukacyjnego W świecie bogów olimpijskich przenieśli się w świat bogów olimpijskich. Przygotowali stroje, boskie atrybuty i domeny działania danego boga.
Mieliśmy okazję spotkać Zeusa, Posejdona, Hadesa, Afrodytę, Herę, Atenę, Apolla, Demeter, Hefajstosa i Hermesa. Piątoklasiści nie tylko utrwalili wiadomości na temat wierzeń starożytnej Grecji, ale także wspaniale się bawili.
Mariola Chojnowska
Zapraszamy do krainy Narnii!
Uczniowie klasy Va, po omówieniu lektury „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”,wykonali makiety Narnii. W swoich pracach uwzględnili elementy krajobrazu tej niezwykłej krainy i jej mieszkańców, rzekę, tamę, pieczarę fauna Tumnusa, domek Bobrów, zamek Ker-Paravel oraz graniczną latarnię…
Prace okazały się wspaniałe. Gratuluję kreatywności!
Beata Kołakowska-Nowacka
Niezwykła przygoda w Afryce!
Uczniowie klas VI po omówieniu lektury Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” podróżowali razem z bohaterami powieści i przygotowali projekty na podane tematy:
-Trasa wędrówki Stasia i Nel.
- Nieznane nam zjawiska przyrody.
- Flora i fauna Afryki.
- Wioski murzyńskie – ludzie, ich zwyczaje i obrzędy.
- Folder na zachęcający do podróży po Afryce.
Powstały bardzo ciekawe plakaty, mapy i gry planszowe.
Beata Kołakowska-Nowacka
Rok szkolny 2021/2022
Bazyliszek w wykonaniu czwartoklasistów.
Uczniowie klas czwartych pierwsze próby teatralne mają już za sobą. Z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do przygotowania krótkich inscenizacji „Legendy o warszawskim Bazyliszku”.
Wszyscy nie tylko wcielili się w poszczególne role, ale także zadbali o odpowiednie kostiumy, rekwizyty i dekoracje, dzięki którym klasa polonistyczna stała się niezwykłym teatrem.
Sztukę zaprezentowały cztery grupy, w których reżyserami byli: Karol Pszczółkowski, Alicja Kozłowska i Magdalena Noworucka.
Mariola Chojnowska
Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia wystawionego przez uczniów klas czwartych.
Wypowiedzenia
W celu utrwalenia wypowiedzeń uczniowie klas piątych wykonali okrągłe naklejki, które mogliby otrzymywać za bezbłędnie wykonane zadania. Na jednej z naklejek należało zapisać zdanie, a na drugiej – równoważnik zdania.
Beata Kołakowska-Nowacka
Polskie przysłowia w rebusach
Uczniowie klas piątych przedstawili treść wybranych przysłów polskich w rebusach.
Beata Kołakowska-Nowacka
Projekt – I wojna światowa
Uczniowie klasy VII a, pracując metodą projektu, przygotowali „Skrzynki wspomnień” związane z I wojną światową. Projekt stanowił podsumowanie działu „I wojna światowa”. Powstały ciekawe prace. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali informacje, listy, gazety, repliki broni i pamiątek z tamtych czasów. Siódmoklasiści zebrali najważniejsze wydarzenia i ciekawie o nich opowiadali. Wskazywali przyczyny konfliktu, jego przebieg, zakończenie i postaci z nim związane. Nie zabrakło ciekawostek i nawiązania do współczesnych wydarzeń. Po zakończeniu zajęć uczniowie wyeksponowali przygotowane prace w klasie. Zachęcamy do oglądania wystawy.
J. Górska
Zasady pisowni wyrazów z „u” i „ó”
Uczniowie klas piątych, po omówieniu na lekcji zasad ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „u” i „ó”, samodzielnie opracowali plakaty, które na pewno pozwolą lepiej zapamiętać poznane reguły pisowni.
Beata Kołakowska-Nowacka
Wymiana kartek świątecznych między klasą IV a i IV b
W ramach zbliżających się świąt Bożego Narodzenia klasy IV a i IV b przygotowały kartki świąteczne z życzeniami w języku angielskimi. Inicjatorami i koordynatorami pomysłu były wychowawczynie klas. Każdy uczeń klasy IV a został losowo przypisany do ucznia klasy IV b i w ten sposób uczniowie nawzajem napisali do siebie kartki. Wręczyli je na godzinach wychowawczych zanosząc danej klasie do sali i składając osobiście życzenia wraz z wychowawcą. Celem akcji było rozwijanie umiejętności pisania w j.angielskim i podtrzymanie relacji koleżeńskich ze swoich byłych klas III a i III b.
Ewelina Zamielska
Anna Szymańska
Makieta Placu Broni
„Chłopcy z Placu Broni” to powieść węgierskiego pisarza Ferenca Molnara. Autor opisał w swym utworze niezwykłą historię dwóch grup chłopców, którzy walczyli o miejsce do zabawy. Było to miejsce wyjątkowe.
Uczniowie klas piątych, w ramach projektu, stworzyli fantastyczne makiety, stanowiące wierne odwzorowanie Placu Broni. Każda z prac zawierała m.in.: sągi drewna, starą wozownię, tartak, budkę z desek, w której mieszkał Słowak pilnujący placu. Wśród tych elementów zostali umieszczeni bohaterowie. Do wykonania makiet piątoklasistom posłużyły różnego rodzaju materiały, m.in.: kamienie, gałązki, piasek, patyczki po lodach, plastelina, pudełka.
Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali w holu szkolnym. Wszystkim dzieciom gratulujemy kreatywności.
Beata Kołakowska-Nowacka
Międzynarodowy Dzień Języków Obcych został ustanowiony 26 września 2001 roku przez Radę Europy na zakończenie Europejskiego Roku Języków, którego organizatorami byli Rada Europy, UE oraz UNESCO. Podstawowymi celami święta są:
- pokazanie Europejczykom iż warto uczyć się języków obcych
- propagowanie różnorodności kulturowej Europy.
Uczniowie klasy IVa i IVb Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej przygotowali na języku angielskim z okazji tego święta prace projektowe z symbolami Wielkiej Brytanii.
Anna Szymańska
Ewelina Zamielska
Rok szkolny 2020/2021
Zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Uczniowie klas czwartych, po omówieniu na lekcji zasad ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ch” i „h”, samodzielnie opracowali mapy myśli, które na pewno pozwolą lepiej zapamiętać poznane reguły pisowni.
Beata Kołakowska-Nowacka
Natchnieni lekcją o zamku “Warwick Castle” w Wielkiej Brytanii, Uczniowie klas czwartych, wykonali plakaty poświęcone jednemu z polskich zamków. Inspirowani informacjami w przewodnikach turystycznych oraz w internecie stworzyli prace w języku angielskim.
Komiksy, komiksy, magiczne obrazki…
Uczniowie klas czwartych doskonale wiedzą, czym jest plansza, kadr, dymki i chmurki. Swoją wiedzę wykorzystali, aby samodzielnie wykonać komiksy, opowiadające o postaciach lektury „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Dzieci mogły stworzyć także swojego bohatera i jego niezwykłe przygody. Ciekawych pomysłów nie zabrakło.
Beata Kołakowska-Nowacka
Pisownia przeczenia „nie” z różnymi częściami mowy
Mapy myśli są doskonałym narzędziem wspierającym uczenie się, dlatego też uczniowie klas czwartych, po omówieniu zasad ortograficznych dotyczących pisowni przeczenia „nie” z różnymi częściami mowy, samodzielnie opracowali takie mapy.
Beata Kołakowska-Nowacka
Zakładka do książki
Uczniowie klas czwartych, zainspirowani utworem Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska”, stworzyli zakładki do książki. Dzieci mogły przedstawić jedno z zadań wykonanych przez diabła, zilustrować Mefistofelesa bądź wybraną scenę przedstawioną w tekście albo opracować w kolejności alfabetycznej słowniczek wybranych archaizmów (wyrazów, które nie należą do czynnego zasobu słownego Polaków).
Dzieciom nie zabrakło pomysłów, by stworzyć kreatywne prace.
Beata Kołakowska-Nowacka
Piękna nasza Polska cała…
Uczniowie klas czwartych, po omówieniu na języku polskim kilku lekcji poświęconych Polsce, przygotowali prace zatytułowane „Najważniejsze informacje o Polsce”. Zadaniem dzieci było wykonanie plakatu poświęconego naszej Ojczyźnie.
Dzięki temu działaniu dzieci utrwaliły najważniejsze informacje o polskich symbolach narodowych, zabytkach, polskiej kulturze i tradycji.
Beata Kołakowska Nowacka
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W AFRYCE!
Uczniowie klasy V zainspirowani omówioną lekturą Henryka Sienkiewicza W pustyni i puszczy, wybrali się szlakiem Stasia i Nel do Afryki. Poszukiwali informacji na temat mieszkańców Afryki, niezwykłych zjawisk przyrody, egzotycznej fauny i flory. Przygotowali folder zachęcający do podróży po Afryce.
Powstały bardzo ciekawe albumy, plakaty, gry planszowe, mapy i prezentacje multimedialne,
Efekty swoich poszukiwań zaprezentowali podczas kilkuminutowych, świetnie przygotowanych wystąpień online.
Mariola Chojnowska
Jak_przygoda_to_tylko_w_Afryce_-_prace_uczniow_klasy_5..pdf
Fauna_Afryki_-_Szymon_Kijewski__klasa_5.pptx
Ludzie_ich_zwyczaje_i_obrzedy_-_wioski_murzynskie_-_Maja_Milewska__klasa_V.pptx
Prezentacja_-_Jakub_Dudkiewicz__klasa_5.pptx
Z okazji Walentynek, Uczniowie klas IV-tych przygotowali kartki walentynkowe z użyciem hasła anglojęzycznego. Dnia 11.02.2021r na lekcjach online z j.angielskiego odbył się konkurs, w którym Uczniowie wybrali najpiękniejszą kartkę walentynkową. Zwycięzcami w klasie IV a zostali: Bartosz Chilarzewski, Łukasz Lubiński oraz Julia Gryczan. Cała trójka uzyskała remisową liczbę głosów. W klasie IV b: I miejsce-Filip Cholewiński, II miejsce-Nikola Kowalska, III miejsce-Magdalena Ćwiklińska. Serdeczne gratulacje dla zwycięzców. Wszystkie kartki walentynkowe zostały nagrodzone słodkim upominkiem oraz dyplomem, a Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem.
Ewelina Zamielska
Projekt ogólnopolski na rok szkolny 2020/2021
“Dzieci listy piszą - pen pal project” z języka angielskiego dla klas IV-tych.
Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze Górnej nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową im. Tadeusza Zawadzkiego ,,Zośki” w Grzegorzewie w celu realizacji projektu pt. “Dzieci listy piszą” z języka angielskiego. Projekt ten, skierowany jest do uczniów klas 4-8 w całej Polsce. Ma on na celu rozpowszechnienie umiejętności pisania w j. angielskim wśród młodych ludzi w formie listów i pocztówek. Koordynatorem w naszej placówce jest p. Ewelina Zamielska, nauczyciel j. angielskiego w klasach IV-tych, zaś autorem i koordynatorem projeku w Szkole z Nami współpracującej jest nauczyciel j. angielskiego, p. Iwona Lewandowska.
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzebę doskonalenia umiejętności pisania w j. angielskim, logicznego myślenia oraz rozwijania kreatywności wśród uczniów. Jest także połączony z jednym z kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/2021: Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych. Wymiana międzyszkolna listów i pocztówek uczy szacunku, cierpliwości, a także rozbudza w dzieciach ciekawość świata, poszerza wiedzę o innych regionach w Polsce, ale także na świecie.
Listy będą wysyłane minimum 4 razy w trakcie trwania roku szkolnego, pocztówki natomiast minimum 2 razy w roku. Listy i pocztówki kierowane są do konkretnego ucznia, który wcześniej został wylosowany, tzn każdy uczeń ma przydzielonego swojego przyciela korespondencyjnego (pen pal) z którym wymieniać będzie się listami i poczatówkami przez cały rok szkolny. Tematyka listów i pocztówek zawierać będzie m. in. życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczeń pisać będzie podstawowe informacje o sobie, przedstawia się, podaje informacje o swoich zainteresowaniach, hobby, jak spędza swój dzień, pisze kilka informacji na temat planów podczas wypoczynku zimowego. Uczniowie również będą mieli możliwość samodzielnie wybrać temat listu. Na zakończenie (maj/czerwiec), Uczeniowie opiszą swój miniony rok szkolny oraz podadzą informacje na temat swoich planów na wakacje.
Realizację projektu śledzić można na Naszej stronie - zapraszamy.
Narnia oczami czwartoklasistów
Uczniowie klas czwartych w grudniu omawiali lekturę C. S. Levisa „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Ciekawym dopełnieniem rozmów na temat książki był projekt makiety Narnii, pokazujący świat realistyczny i fantastyczny w powieści. Chętni uczniowie, tworząc własne wyobrażenie tej baśniowej krainy, wykazali się dużą pomysłowością.
Mam nadzieję, że praca nad wykonaniem makiety przyniosła dzieciom wiele radości i satysfakcji. Bardzo dziękuję za zaangażowanie.
Beata Kołakowska-Nowacka
Christmas cards
W ramach ogólnopolskiego projektu pt. ,,Dzieci listy piszą’’ na rok szkolny 2020/2021, klasy IV a i IV b wykonały kartki bożonarodzeniowe w języku angielskim.
Po otrzymaniu instrukcji, zadaniem Uczniów było indywidualne wykonanie kartki bożonarodzeniowej podczas pracy zdalnej w domu. Dzieci miały możliwość nauki nowych słówek oraz zwrotów związanych ze składaniem życzeń świątecznych w języku angielskim.
Wykonane kartki, Rodzice przynieśli do Szkoły - bardzo dziękuję Rodzicom za zaangażowanie. Dzieci z dużym zapałem podeszły do wykonania zadania, a praca dodatkowa przebiegła w świątecznej atmosferze.
Ewelina Zamielska
Projekt wymarzonej szkoły
i planu lekcji w języku angielskim
klasy IV
Rok szkolny 2019/2020
Rymowanki historyczne
Uczniowie klas V uczyli się o rozbiciu dzielnicowym w XII w. W 1138 zmarł Bolesław Krzywousty, który w testamencie podzielił Polskę na swoich synów. Aby łatwiej zapamiętać fakty historyczne- jakie dzielnice odziedziczyli książęta, jak toczyły się w tym czasie losy Polski warto przeczytać uczniowskie rymowanki:
Król Bolesław nauczony,
że ktoś będzie pokrzywdzony
swój testament więc napisał,
swoim synom coś zapisał.
Senioratem był najstarszy,
a juniorem ktoś najmłodszy.
Władek dostał Śląsk
Bolek zaś Mazowsze
Mieszko Wilkopolskę,
a Heniek Ziemię Sandomierską.
Wielki problem z tego powstał,
bo się bracia pokłócili
i do wspólnej walki wyruszyli.
Państwo polskie podzielili,
a na koniec Tatarzy nas dobili.
Kacper Budniak Va
Wiek XII to wiek trudny. W roku 1138 zmarł Bolesław Krzywousty.
Gdy testament ojcowski otworzyli, Polskę naszą podzielili.
Z czterech synów Śląsk i Kraków otrzymał Władysław, zaś Mazowszem zarządzał Bolesław.
Mieszko Wielkopolską władał, a młody Henryk za ziemię sandomierską odpowiadał.
Lecz nikt nie władał Polską w całości, każdy swych ziemi strzegł z chciwości.
Podziały te do tego doprowadziły, że polską ziemię nieprzyjaciele nachodzili.
Krzyżacy, Prusowie i Tatarzy, Polsce już dobrze się na darzy.
Biedna była ta kraina cała, bo szczęścia niestety nie zaznała.
Kolejne bitwy, kolejne wojny, naród polski już zmęczony.
A Mongołowie na laurach nie poprzestają, pod Legnicą nasze siły w pył rozbijają.
Lecz choć czasy są trudne i nieciekawe, Polska po latach z kolan powstanie.
Kacper Leszczyński Va
Polski władca Krzywousty
słynął z wojen, nie z rozpusty.
A że kilku synów miał
w testamencie swym zapis dał.
Tam wprowadził prawo nowe
znane nam jako ,,rozbicie dzielnicowe".
Nie chciał by synowie jego
doprowadzili do stanu bratobójczego.
I o ziemię się pobili,
więc naszą Polskę rozbili...
Zasadę senioratu wprowadzili
i nad pozostałymi juniorami władzą byli.
Władysław najstarszy został seniorem,
Ziemi Krakowskiej i Śląska mentorem.
Bolesław Kędzierzawy
otrzymał Mazowsze i Kujawy.
Mieszko Stary- Wielkopolska,
czyli Gniezno, Poznań i Ziemia Kaliska.
Henryk- Ziemię Sandomierską miał,
lecz testament na nic się zdał,
bo....
W 1138
zmarł Bolesław Krzywousty.
Gdy testament otworzyli
Polskę naszą podzielili.
Bracia strasznie się kłócili
i do wojny między sobą doprowadzili.
Władysław przegrał i z kraju go wygnano,
a po śmierci Śląsk jego synom przyznano.
Był też Kazimierz Sprawiedliwy,
syn najmłodszy Bolesława,
nie dostał żadnej dzielnicy,
gdyż mieszkał z matką w Łęczycy.
W 1177 roku
dokonał ważnego kroku.
Z pomocą możnowładców i duchowieństwa krakowskiego
doprowadził do przejęcia rządów rodu Piastowskiego.
To rozbicie dzielnicowe
było bardzo przełomowe.
Każdy książę dbał o siebie
i nie myślał o kraju w potrzebie.
Piastowie już niewiele na arenie międzynarodowej znaczyli,
tak że w XIII w. Pomorze Zachodnie i Gdańskie na rzecz Krzyżaków stracili.
Tak się o władzę książęta sprzeczali,
że w 1241 r. Tatarzy ich najechali.
Mateusz Milewski kl. Vb.
RYMOWANKA O KRÓLACH, BRACIACH, SYNACH
I OJCA PRZESŁANKIGdy Bolesław ze Zbigniewem, bratobójczą walkę toczył,
by uniknąć swej przeszłości, testament utworzył.Wszyscy wcześniej oni żyli za pan brat,
lecz nie po śmierci ojca.
W 1138, gdy testament otworzyli, aż się przerazili.Senioratem we władaniu najstarszego syna darzył,
Władysława, co o całej Polsce marzył.
I nad braćmi juniorami, miał trzymać rękę nad wodzami.Wówczas wtedy wojowali i granice dzielnic przestawiali.
Władzę sobie wyrywali, a seniora Władzia, za chciwość do Czech wygnali
i przydomek Wygnaniec dali!
A sami dalej się przez lata szturmowali,
rozbicia Polski na 200 lat dokonali.
Na kawałki jak tort urodzinowy całą Polskę rozkroili, podzielili !Mimo, że każdy kawałek ziemi od ojca dostali – i tak tego nie przestrzegali.
Władysławowi senioralną ziemię zapisano.
Małopolskę z Krakowem i Śląskiem ofiarowano.Lecz po nim zwany Kędzierzawy,
władzę przejął nad Piastami
i na Mazowszu robił wrzawy,
bo Bolek rodzice mu imię nadali.Mieszko III , mówiąc Stary,
władzę kilka razy przejmował po Kędzierzawym.
Mimo, że Wielkopolską był obdarowany.Henryczek Sandomierską ziemię obejmował,
a po śmierci braciom ją podarował.Kazimierz z rodu tego, gdzieś tam zapomniany,
przez ojca nie obdarowany.
Z mamusią na Łęczycy lat 39 mieszkał.
Fajnego syna dożył, ten nasz koleszka.
Łamiąc testament senioratu.
Przejmując jako najmłodszy władzę w kraju.
W 1177 najmłodszemu Kazimierzowi rządy się udały.
Wsparli go duchowni i możni za plecami,
by razem nad Polską władzę sprawowali.I syn po Sprawiedliwym – bo tak go nazywali,
Kazimierza, co miał syna Leszkiem Białym zwanym.
Zwołał posiedzenie, lecz tam go zamordowali.
Bo celem tego było, poswatać się z braciami,
w 1227 roku do Gąsaw zwołanych.Lecz brat Białego – Konrad na pomysł wpadł wspaniały
i w 1226 roku się swatał z Krzyżakami,
co ziemnie nasze i Prus podbijali.
I na ziemni chełmińskiej zamieszkali,
państwo zakonne zbudowali.I jak by było mało, Mongołów w 1241 roku też przygnało.
Palili, pustoszyli i bitwę z księciem naszym Pobożnym stoczyli.
Lecz Henio nasz tu poległ, gdzieś koło Legnicy.
Tatarzy zwyciężyli i na szczęście Polskę opuścili!Tak to jest, gdy w XIII wieku, bracia nie rozmawiają
i rządy z kimś innym trzymają, a ziemnie ojca się rozpadają
i obce ręce je zagarniają.Lecz i morał jest szczęśliwy
w gospodarkę ludy nasze uderzyły.
Kolonizację zakładali, głównie z Niemiec ją nabywali
i chrześcijaństwo poszerzali.I taki koniec rymowanki o królach,
braciach, synach … leeepszej niż bajki.
Bartek Urbański
W 1138
zmarł Bolesław Krzywousty
Gdy testament otworzyli
Polskę naszą podzielili:
Senioralną i Śląsk-Władysław
Mazowsze-Bolesław
Mieszko III-Wielkopolska
Henryk-ziemia sandomierska
Najmłodszy Kazimierz nie otrzymał dzielnicy
Mieszkał z matką w jej Łęczycy.
Najstarszy z rodu został seniorem
Zaś każdy pozostały-juniorem.
Mimo jasnego podziału,
nie było pokoju w kraju.
Trwały walki bratobójcze,
aż Władysław uciekł do Czech
Każdy rządzić chciał w Krakowie
i mieć „koronę” na głowie.
Udało się to najmłodszemu
Kazimierzowi Sprawiedliwemu
Po nim tron objął Leszek Biały
Władca prawie doskonały
Jednak w Gąsawie możnowładcy się stłoczyli
I Leszka Białego zabili
Księstwa istniały więc w świecie nowym
zwanym rozbiciem dzielnicowym.
Przez blisko dwieście lat
Piastowie stracili ziemi szmat:
nie tylko przygraniczne tereny,
Zachodnie i Gdańskie Pomorze,
przez co trudno było jechać nad morze.
Książę Konrad Mazowiecki
sprowadził zakon krzyżacki.
W 1241 roku
napadli na nas Tatarzy po zmroku.
Książę Henryk Pobożny,
pan wielki i możny,
co u stopy miał palców sześć,
nie dał się zwieść.
Zaatakował niedaleko Legnicy,
niestety przewagę mieli mongolscy wojownicy.
Jednak klęska rycerstwa polskiego,
nie zostawiła śladu trwałego.
Maja Łyszkowska
Uczniowie klasy siódmej wystawili na klasowej scenie fragmenty Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa.
,,Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli…”.
O tym przekonał się Ebenezer Scrooge, bohater powieści - zatwardziały, zgryźliwy pozbawiony serca samotny skąpiec, pogardzający Świętami Bożego Narodzenia, który w noc wigilijną przechodzi niesamowitą przemianę. Pod wpływem odwiedzających go w nocy duchów, zmienia się w człowieka życzliwego, hojnego i celebrującego święta. Bohater zrozumiał, że najważniejsze są – miłość, rodzina i pomoc innym.
Uczniowie pracowali w grupach projektowych – przygotowywali kostiumy, rekwizyty, ćwiczyli swoje role. Towarzyszyło im wiele emocji i wrażeń. Wszystkie grupy poradziły sobie doskonale.
,,Przeznaczeniem człowieka - mówiło widmo - jest żyć wspólnie z innymi ludźmi, razem z nimi pracować dla wspólnego dobra, razem cierpieć w niedoli, dzielić swoje radości i samemu cieszyć się szczęściem innych’’.
M.Ch.
,,Zamieniałeś ludzi w kamień, teraz sam się w skałę zamień!”
Legenda o warszawskim Bazyliszku na klasowej scenie
awno, dawno temu w lochach średniowiecznej Warszawy przy ulicy Krzywe Koło mieszkał stwór zwany Bazyliszkiem. Wyglądał przerażająco – opisywany był jako kogut, wąż lub indyk, z ogonem jaszczurki i oczami żaby. Mówiono, że strzegł skarbów ukrytych w piwnicy, a każdy, kto spojrzał mu prosto w oczy zamieniał się w kamień.
Uczniowie klasy czwartej wystawili Bazyliszka, przedstawienie na podstawie legendy w opracowaniu Wandy Chotomskiej.
Zaprojektowali kostiumy, rekwizyty oraz elementy dekoracji. Zaprosili również swoich starszych kolegów i koleżanki. Doskonale spisali się w roli aktorów.
Ponadto wszyscy mieli okazję wcielić się w rolę recenzentów, oceniając wzajemnie swoją pracę, z której mogą być dumni, bowiem pierwsze ich samodzielnie przygotowane przedstawienie zaliczyli celująco.
M.Ch
CZAS PAST SIMPLE TO DLA NAS BUŁKA Z MASŁEM!
(ang. idiom - a piece of cake)
13 grudnia w klasie VII a odbyła się lekcja otwarta dla rodziców. Tematem lekcji było powtórzenie i utrwalenie wiadomości o czasie przeszłym - Past Simple. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od narysowania mind map czyli mapy myśli, na którą nanosili skojarzenia oraz najistotniejsze informacje dotyczące czasu przeszłego. Dzięki tej metodzie dzieci w szybki i twórczy sposób przypomniały sobie najważniejsze zagadnienia. Podczas lekcji uczniowie pracowali indywidualnie rozwiązując krzyżówkę z czasownikami nieregularnymi oraz w grupach. Praca grupowa polegała na wyszukiwaniu błędów oraz poprawianiu zdań, uczniowie przekonali się, że nie jest to takie łatwe zadanie. Dwie drużyny otrzymały jednak maksymalną ilość punktów czyli 12/12. Ostatnim zadaniem była grupowa zabawa w tłumacza. Uczniowie z rozsypanki wyrazów układali zdania, które musieli przetłumaczyć na język angielski. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem pod czujnym okiem rodziców.
Sylwia Zmysłowska
LET’S TAKE A BREAK! - CHRISTMAS SONGS
29 listopada w klasie V b odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego dla nauczycieli. Tematem lekcji była nauka języka angielskiego za pomocą piosenek o tematyce świątecznej. Piosenka towarzyszy nam codziennie, słyszymy ją w radiu, telewizji, internecie, jest wszechobecna w reklamach. Pomaga rozwijać zdolności receptywne jak słuchanie i czytanie ponieważ zawiera elementy leksykalne i strukturalne. Piosenka to nie tylko melodia i tekst, to słowa i rymy oraz rytm i treść. Dzięki nim szybciej zapamiętujemy oraz uczymy się wymowy. Podczas piątkowej lekcji dzieci miały możliwość nauki nowych słówek oraz zwrotów związanych chociażby ze składaniem życzeń świątecznych. Uczniowie pracowali w parach, w grupie oraz indywidualnie. Podczas zajęć wykorzystałam trzy piosenki z anglojęzycznego obszaru kulturowego: „We Wish You a Merry Christmas”, „O Christmas Tree” oraz ”Christmas lights, Christmas bells”. Zadaniem uczniów było uzupełnianie luk z tekstem piosenki, układanie wersów piosenki w porządku chronologicznym oraz wykorzystanie intuicji językowej podczas tłumaczenia tekstu. Dzieci z dużym zaangażowaniem podeszły do wykonywania ćwiczeń językowych, wszystkie zadania wykonały poprawnie, uwieńczeniem ich pracy było wspólne odśpiewanie poznanych utworów. Lekcja przebiegła w miłej i świątecznej atmosferze.
Sylwia Zmysłowska
Rok szkolny 2018/2019
Edukacja i praca
Niecodzienna październikowa lekcja wiedzy o społeczeństwie odnośnie tematu ,,Edukacja i praca”. Uczniowie klasy VIII na lekcjach wcześniejszych poznawali różne zawody, omawiali predyspozycje do danego zawodu, uczyli się zachowania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej (elementy z protokołu dyplomatycznego i savoir vivre), a na koniec prezentowali swoje zainteresowania odnośnie dalszej drogi kariery. Już teraz zastanawiali się nad wyborem szkoły a później zawodu. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, co chcą robić po ukończeniu szkoły, ale myślą nad przyszłością. Efektem tych zajęć była przeprowadzona praktycznie rozmowa kwalifikacyjna – co dało wspaniałe efekty. Ciekawa, fajna, praktyczna, trzymająca w napięciu lekcja- na pewno zapamiętana na zawsze i wykorzystana w przyszłości.
AW
Niecodzienna lekcja wiedzy o społeczeństwie w październiku odnośnie tematu ,,Edukacja i praca”. Uczniowie na lekcji poznawali różne zawody. Omawiano predyspozycje do danego zawodu a na koniec prezentowali swoje zainteresowania odnośnie dalszej drogi kariery. Już teraz zastanawiali się nad wyborem szkoły a później zawodu. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, co chcą robić po ukończeniu szkoły, ale myślą nad przyszłością. Na lekcji uczniowie praktycznie podeszli do rozmowy o pracę umiejętnością nauki wiązania krawata, którą chętnie podjęli - co dało wspaniałe efekty. Znajomość nieoceniona w przyszłości nie tylko dla panów ale i pań. Ciekawa, fajna, praktyczna lekcja- na pewno zapamiętana na zawsze.
AW
Rok szkolny 2018/2019
QUIZ FILMOWY
Uczniowie klas ósmych realizowali w II półroczu bieżącego roku szkolnego projekt edukacyjny pt. „Quiz filmowy”. Prezentacja projektu miała miejsce na lekcjach języka polskiego. Celem działań było powtórzenie na zajęciach zagadnień z zakresu edukacji filmowej oraz sprawdzenie posiadanej wiedzy. Następnie najlepsze projekty zostały przedstawione w klasach siódmych oraz zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Uczestnikom quizów zapewniono świetną zabawę oraz nagrody.
Wiesława Cywińska
PAMIĄTKI RODZINNE
Uczniowie klas IV, zdobywając wiadomości o swojej przeszłości, poszukiwali źródeł, zastanawiali się czy w ich domach znajdują się rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Okazało się, że takie cenne przedmioty, mające nie tylko historyczną, ale także sentymentalną wartość, znajdują się w każdym domu. Czwartoklasiści przynieśli swoje „rodzinne skarby” na lekcję historii, by opowiedzieć o nich koleżankom i kolegom.
Jolanta Górska
DRZEWO GENEALOGICZNE MOJEJ RODZINY
„ Mimo, że wiele osób z mojej rodziny już odeszło, to drzewo wypuszcza wciąż nowe listki. Jednym z tych listków jestem ja…” – pięknie napisał uczeń klasy IV - Adam Sadowski, podsumowując pracę nad przygotowanym przez siebie drzewem genealogicznym.
Najczęściej przygoda z genealogią rozpoczyna się już w szkole, kiedy młody człowiek zaczyna poznawać kolejnych przodków. Wiedzą o tym z pewnością wszyscy uczniowie klas IV, którzy pod opieką nauczycieli języka polskiego i historii zrealizowali interdyscyplinarny projekt „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Pracowali oni nad odnalezieniem swoich przodków i chronologicznym umieszczeniem przygotowanych danych i zdjęć na drzewie. Projekt wymagał niewątpliwie wsparcia rodziców, rodzeństwa, dziadków oraz często dalszej rodziny, co nie było łatwe. Powstały przepiękne drzewa genealogiczne, które z pewnością staną się pamiątką rodzinną. Twarze dumnych czwartoklasistów, prezentujących drzewa swoich rodzin, z pewnością wyrażają celowość tego typu projektów.
Jolanta Górska