- Plotka - scenariusz g. wychowawczej
- Lekcja wychowawcza
- Techniki TOC
- „Gala Mikserów”
- Scenariusz projektu pt. ,,Japonia- jej kultura i symbole”.
- „Co by było, gdyby Mickiewicz żył wśród nas?”
- „Dziady Adama Mickiewicza na wesoło”
- Wzór karty projektu
- Metoda Walta Disney’a
- „Wielka gra”
- Biologia - zapamiętywanie terminów
- Best wishes
- Mini -food book
- Lekcja angielskiego
- WIELKI POLAK – JAN PAWEŁ II
- ZANIM POWSTAŁA POLSKA…
- Lekcja otwarta z matematyki w klasie VI.
- OTWARTA LEKCJA HISTORII W KLASIE IV
- OTWARTA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE V a
- Poezja liczby pi
- OTWARTA LEKCJA CHEMII W KLASIE VII a
- ,,Japonia – symbol nowoczesnej gospodarki”
- Aktywna tablica
- ZASADY ZACHOWANIA NA TEAMS
- Krystalizacja soli kuchennej – doświadczenie
- Rozpuszczanie substancji w wodzie – doświadczenie
- Ekosystem w słoiku
- Gra terenowa Deszyfranci
- Zrób coś z niczego…
- LEKTUROWE PUZZLE
Aktywna tablica
Lekcja w ramach projektu „Aktywna tablica” z wykorzystaniem monitora interaktywnego
3 grudnia 2019 roku w klasie II a została przeprowadzona lekcja otwarta z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Lekcja została przeprowadzona w ramach zajęć unijnych realizowanych w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej.
Temat lekcji: I can do that!
Cel lekcji: nauka wyrażania umiejętności.
Zastosowanie wykorzystanej wiedzy w praktyce: umiejętność rozmawiania o własnych umiejętnościach.
Metody pracy:
- nauka słówek wyrażających umiejętności z wykorzystaniem monitora interaktywnego
- nauka piosenki o umiejętnościach z wykorzystaniem monitora interaktywnego i metody
TPR (technika reagowania całym ciałem)
- oglądanie filmiku o zwierzętach i ich umiejętnościach
- praca z kartą pracy
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w parach
- praca indywidualna
W czasie zajęć uczniowie pracowali metodą TPR (z ang. Typical Physical Response), polegającą na reagowaniu całym ciałem, na nowo wprowadzane słownictwo. Polega ona na uczeniu nowych słów i zwrotów poprzez ruch i zachęcanie dziecka do wykonywania ciałem czynności zgodnych z usłyszanym poleceniem. Technika reagowania całym ciałem pozwala zauważyć, że wykorzystanie ruchu w nauce sprzyja rozwijaniu u dziecka umiejętności słuchania, podążania za instrukcjami, a także ułatwia zrozumienie nowych zwrotów, które dziecko ilustruje za pomocą swojego ciała, wykonując ruch odpowiedni do wydanego polecenia. Nauczyciel stosujący powyższą technikę musi pamiętać o poprawnej wymowie oraz intonacji, dzięki którym dziecko rozumie jego słowa i adekwatnie do nich reaguje. Do zalet techniki reagowania całym ciałem należy zaliczyć, że dziecko nie czuje się skrępowane na zajęciach oraz rozumie i szybciej zapamiętuje używany podczas nich język czy inne wprowadzane zagadnienia. Ponadto dzięki zastosowaniu techniki reagowania całym ciałem można wyeliminować używanie języka ojczystego podczas nauki, co stanowi ważny cel dla każdego nauczyciela. Gesty i proste instrukcje pozwalają przeprowadzić zajęcia od początku do końca w języku obcym. Gwarantują przy tym solidną dawkę ruchu, który wprowadza dzieci w stan kontrolowanej swobody i zapewniają jednocześnie atmosferę bezpieczeństwa, tak istotną dla najmłodszych uczestników. Metoda Total Physical Response (TPR) ma wielu zwolenników, ponieważ zapewnia przyswajanie wiedzy w atmosferze interakcji i zabawy – ważnego elementu nauczania. Technika ta stanowi atrakcyjną alternatywę dla statycznej pracy przy stolikach, warto więc pamiętać, by znaleźć czas na jej jak najczęstsze stosowanie. Myślę, że lekcja z wykorzystaniem tej metody spodobała się uczniom, ponieważ nauczyli się oni wyrażać swoje umiejętności zarazem słownie, jak i poprzez gestykulację, co pozwoliło im lepiej zapamiętać nowe słownictwo.
Anna Szymańska
Lekcja w ramach projektu „Aktywna tablica”
16 grudnia 2019 roku w klasie V a została przeprowadzona lekcja otwarta z matematyki z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Na lekcji uczniowie wykorzystując możliwości Activ Panelu mogli powtarzać zagadnienia i ćwiczyć umiejętności rozwiązywania zadań z zakresu geometrii. Zajęcia z wykorzystaniem interaktywnego monitora sprawiły, że lekcja stała się bardziej dynamiczna a uczniowie chętniej angażowali się w pracę.
Scenariusz lekcji matematyki w kl. V a
Temat: Powtórzenie wiadomości z działu "Figury geometryczne".
Cel główny lekcji: Doskonalenie umiejętności wykorzystania własności figur geometrycznych do rozwiązywania zadań..
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- rysować i odszukiwać proste prostopadłe i równoległe
- mierzyć kąty i nazywać je
- rysować kąty o danej mierze
- obliczać miary kątów w trójkątach i czworokątach.
- wykorzystać własności trójkątów i czworokątów w zadaniach
- odczytać informacje przedstawione na rysunku
- analizować sytuację problemową
Metody nauczania:
- praktyczna ćwiczeniowa,
- z kartą pracy
- praca z multibookiem
Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca indywidualna
- praca w zespołach 2-osobowych,
Środki dydaktyczne:
- karta pracy
- podręcznik
- monitor interaktywny
Czas trwania zajęć: 45 minut
Przebieg lekcji
Czynności organizacyjne
- sprawdzenie listy obecności
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu lekcji,
Wprowadzenie do zajęć
- zaznajomienie uczniów z celami lekcji,
- burza mózgów na temat zakresu wiadomości z tego działu.
(po omówieniu zakresu uczniowie dostają kartki do wklejenia z zakresem do powtórzenia)
Część właściwa
Rozwiązywanie zadań powtórzeniowych z multibooka, na panelu interaktywnym.
Zad 1. Uczniowie wykorzystując zasoby monitora dotykowego sprawdzali które z narysowanych prostych są równoległe, a które prostopadłe.
Zad 2. W zadaniu tym uczniowie mieli obliczyć obwód narysowanego czworokąta. Korzystając z możliwości Activ panelu uczniowie mogli na bieżąco uzupełniać rysunki obliczonymi wymiarami, podkreślać ważne dla zadania dane. Wizualna prezentacja danego zagadnienia pomogła im w sprawnym rozwiązaniu zadania.
Zad 3. Przy użyciu interaktywnych przyrządów geometrycznych uczniowie rysowali kąty o danej mierze.
Zad 4. Zestawienie multibooka i monitora interaktywnego pozwoliło na zmierzenie narysowanych kątów kątomierzem dotykowym.
Zad 5. Praca indywidualna z kartą pracy.
Zadaniem uczniów było obliczyć odwody danych figur geometrycznych. Po rozwiązaniu zadań na karcie pracy uzyskane wyniki mogli sprawdzić, uzupełniając na panelu tabelę interaktywnego zadania.
Zad 6. Praca w parach.
Uczniowie wykorzystując dane na rysunkach obliczali wskazane miary kątów w czworokątach.
Wyniki swoich obliczeń sprawdzali wpisując dane do zadania interaktywnego. Pozwoliło to na bieżąco ocenić umiejętności dzieci, a brak wyników podświetlanych na czerwono (świadczący o prawidłowym rozwiązaniu) motywował uczniów do dalszej pracy.
Podsumowanie lekcji
Zadanie pracy domowej
Dorota Franckiewicz
Lekcja w klasie II w ramach projektu „Aktywna tablica”
W klasie II a 20.01.2020 r. w ramach projektu „Aktywna tablica” została przeprowadzona lekcja otwarta dla nauczycieli z wykorzystaniem monitora interaktywnego.
Temat: Antarktyda – najzimniejszy kontynent.
Materiały i pomoce: kontur Antarktydy, podręcznik, karty ćwiczeń, monitor interaktywny, Szkolni Przyjaciele. E- Podręcznik nauczyciela . Multibook. Edukacja wczesnoszkolna. Klasa 2 cz. 2, Internet, encyklopedia, kolorowanka – pingwin.
Cele lekcji
Uczeń:
– potrafi przeczytać tekst naukowy;
– opisuje pingwina cesarskiego;
– poznaje położenie Antarktydy, warunki życia na tym kontynencie oraz występujące tam zwierzęta;
– wykorzystuje barwy zimne do narysowania obrazu.
Metody:
- oparte na słowie (przekazywanie treści, rozmowa, dyskusja, praca z książką);
- oparte na obserwacji, ćwiczeń praktycznych i problemowych;
- aktywne metody nauczania TIK.
Kryteria sukcesu:
Uczeń:
- umie podać cechy charakterystyczne Antarktydy;
- potrafi wyszukać informacje o zwierzętach zamieszkujących Antarktydę;
Wiedza dotychczasowa uczniów: uczniowie przeczytali lekturę „Zaczarowana Zagroda.
Narzędzia TIK wykorzystane w czasie lekcji:
https://www.youtube.com/watch?v=BhR6cR2QUrg – uczniowie oglądają krótki film ok. 5 min. Poznają położenie i cechy Arktyki i Antarktydy, co pozwoli im wzbogacić wiadomości. Szkolni Przyjaciele. E- Podręcznik nauczyciela . Multibook. Edukacja wczesnoszkolna. Klasa 2 cz. 2 – wykorzystanie mapy, zadań interaktywnych i materiałów związanych z Antarktydą.
Przebieg zajęć:
- Powitanie. Zabawa „Jakie to zwierzę…”.
Uczniowie słuchając odgłosów zwierząt polarnych próbują je rozpoznać.
Wprowadzenie do tematu zajęć – uczniowie rozwiązują rebus (Antarktyda).
Oglądają krótki film o Antarktydzie: https://www.youtube.com/watch?v=BhR6cR2QUrg
- Uczniowie wskazują Antarktydę na mapie interaktywnej wyświetlonej na ekranie multimedialnym. Określają, czy leży ona na biegunie północnym czy na biegunie południowym.
- Czytanie tekstów o Antarktydzie.
Uczniowie czytają teksty „Dookoła świata” i „Mieszkańcy Antarktydy”. Na ich podstawie opisują klimat i wymieniają mieszkańców Antarktydy.
Oglądają krótki filmik (1 min.) o zorzy polarnej zamieszczony w multibooku . Po jego obejrzeniu rysują zorzę polarną.
Uczniowie oglądają główne zdjęcie i opisują zorzę polarną. Rysują ją na kartce z bloku. W tym czasie nauczyciel wyjaśnia zjawisko powstawania zorzy polarnej:
Zorza polarna to zjawisko świecenia górnych warstw atmosfery charakterystyczne dla obszarów arktycznych i antarktycznych. Zorza polarna może przyjmować różne formy: świecące wstęgi, łuki, smugi. Powstaje w wyniku oddziaływania z atmosferą ziemską prędkich cząstek emitowanych przez Słońce (na podstawie encyklopedii PWN).
- Uczniowie zamalowują Antarktydę na mapie świata. Otaczają pętlami zwierzęta, które można tam spotkać. Wykonują zadanie, wskazują zdania prawdziwe i fałszywe związane z Antarktydą. Wykonują interaktywne zadanie – rozpoznają zwierzęta polarne.
- Zabawa ruchowa „Naśladowanie pingwina”. Uczniowie spacerują po klasie, naśladując pingwiny.
- Przygotowani wcześniej uczniowie prezentują
informacje o pierwszym zdobywcy bieguna południowego, które wyszukali w dostępnych źródłach (Internet, encyklopedia), np.: Roald Amundsen był norweskim badaczem polarnym, który w 1911 roku jako pierwszy zdobył biegun południowy. Wielokrotnie uczestniczył w wyprawach polarnych. Przeleciał sterowcem nad biegunem północnym. Zaginął bez wieści podczas przelotu samolotem z Norwegii na Spitsbergen, spiesząc na pomoc innej wyprawie. Jego nazwiskiem nazwano część Oceanu Spokojnego (Morze Amundsena), lodowiec (Lodowiec Amundsena), stację badawczą oraz zatokę Oceanu Arktycznego.
Na podstawie tekstu „Pingwiny cesarskie” oraz czytanki „Opisujemy pingwina” uczniowie
opisują pingwina cesarskiego.
Podsumowanie zajęć: dzieci wypowiadają się, co im się najbardziej podobało na zajęciach. Praca w domu: kolorowanie pingwina cesarskiego.
Jolanta Górska