- SKŁAD RADY SU
- Dzień Chłopaka
- Światowy Dzień Uśmiechu
- DZIĘKUJEMY WAM DRODZY NAUCZYCIELE
- Dynia - królowa jesieni
- DZISIAJ WIELKA JEST ROCZNICA…
- 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- Andrzejki
- Mikołajki
- DZIECKO W SIECI
- Dzień Pozytywnego Myślenia
- WALENTYNKI
- 17 lutego - Światowy Dzień Kota
- DZIEŃ KOBIET
- Każda z nas jest Księżniczką
- Światowy Tydzień Mózgu
- PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
- ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
- Światowy Dzień Kostki Rubika
- DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
- DZIEŃ PRZYJACIELA
- Światowy Dzień Bez Tytoniu
- Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa
Światowy Tydzień Mózgu
W tym roku Światowy Tydzień Mózgu przypada na 15 - 20 marca. W ciągu tych dni podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy i akcje mające na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu.
Mózg jest jak 100 mld minikomputerów pracujących razem. To najbardziej skomplikowany organ, który steruje naszymi emocjami i naszym ciałem. Chociaż stanowi jedynie ok. 2 proc. masy ciała, to od niego zależy, czy będzie ono funkcjonowało prawidłowo. Mózg zapewnia i kontroluje praktycznie każdą funkcję ciała - racjonalnego myślenia, emocji, bicia serca, oddychania, jedzenia, snu.
O organ ten należy dbać, aby cieszyć się jak najdłużej zdrowym i sprawnym mózgiem. Oto co możesz zrobić:
- Jedz zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa.
- Jedz dobre tłuszcze. Mózg nie może prawidłowo pracować bez tłuszczu, dlatego diety nadmiernie ograniczające tłuszcz prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.
- Tłuszcz tłuszczowi nierówny. Mózg potrzebuje m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w które bogate są np. ryby. Groźne dla naszego mózgu jest za to śmieciowe, przetworzone jedzenie, bogate zarówno w nasycone kwasy tłuszczowe, jak i w nadmiar węglowodanów. To zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu.
- Konieczny jest wysiłek fizyczny. Pod wpływem ruchu w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Badania dowodzą, że u osób, które nie ćwiczyły, ryzyko wystąpienia depresji było o 44 proc. (a więc prawie o połowę większe) niż w przypadku ludzi ćwiczących jedną lub dwie godziny tygodniowo. Co ciekawe, z badań wynika, że wielu przypadkom depresji dałoby się zapobiec, gdyby ludzie ćwiczyli zaledwie jedną godzinę tygodniowo. Ruch wpływa także pozytywnie na plastyczność mózgu i utrzymanie funkcji poznawczych nie tylko u osób starszych.
- Pamiętaj, wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.
- Wysypiaj się! Chroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera. Brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu – białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów w płynie mózgowo-rdzeniowym.
- Rusz głową! Nie wolno wpadać w lenistwo intelektualne, trzeba ciągle gimnastykować mózg np.: słuchając muzyki, rozwijając hobby i pasje.
Idąc za tą ostatnią wskazówką, proponuję rozwiązywać dużo krzyżówek, łamigłówek i zadań, rozwiązywać testy online z różnych przedmiotów.
A oto przykłady stron, gdzie możecie pogimnastykować swój mózg:
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/cwicz-umysl-bezplatne-lamiglowki-i-zagadki-do-pobrania
https://www.matzoo.pl/lamiglowki