• Gazetka "MALUCH" 

        •  

           Gazetka_nr_5_MALUCH_(2).pdf  

           

          Gazetka_nr_4_MALUCH_(5).pdf

           

          Warsztaty muzealne – jak powstała Myszka Miki.

           

                    Grupa dziennikarska gazety „Maluch” wybrała się na warsztaty muzealne. To była kolejna podróż w czasie. Tym razem cofnęliśmy się do lat 30’ żeby poznać historię znanej i lubianej nam wszystkim Myszki Mickey. Na początku zajęć poznaliśmy historię jej twórcy.

                        Był nim Walt Disney. Był amerykańskim producentem filmowym, reżyserem, scenarzystą, aktorem dubbingowym, animatorem. Był jednym z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy. Jest twórcą takich postaci jak Myszka Miki, (pod którą Disney początkowo sam podkładał głos), pies Pluto czy Kaczor Donald. W 1955 założył pierwszy park rozrywki Disneyland.

                    Na warsztatach Pani szczegółowo opowiedziała nam jak doszło do stworzenia Myszki Miki.

          Twórcami Myszki Miki (Mickey Mouse) byli Walt Disney i Ub Iwerks, którzy stworzyli ją, jako następcę Królika Oswalda po tym, gdy wytwórnia Disneya straciła prawa do postaci. Początkowo Walt Disney chciał, żeby nowa postać nazywała się Mortimer Mouse, jednak na to nie zgodziła się jego żona, tłumacząc, że to imię brzmi zbyt arogancko. Jednak postać o takim imieniu później i tak się pojawiła, będąc jednym z największych rywali Mikiego.

                  Myszka Miki z lat 20. wyglądała zupełnie inaczej niż ta współczesna. Małe kropki w miejscu oczu, patykowate nogi i ręce, spiczasta twarz, po 3 palce u rąk – tak wyglądała na początku. Wiele niedociągnięć, w tym nerwowe ruchy myszki wynikały z niedoskonałości technicznych, m.in. braku płynności przejść między scenami i wyblakłego obrazu. Jednak z każdym miesiącem animacja była coraz lepsza i już na początku lat 30. Miki i jego przyjaciele nabrali barw dzięki technicolorowi, a Disney postanowił zwiększyć tempo produkcji. Myszka bardzo szybko zdobyła olbrzymią popularność. Myszka Miki po raz pierwszy została pokolorowana w latach 30. XX wieku. Od czasu debiutu Myszka Miki pojawiła się w niemal niezliczonej ilości filmów, z czego obraz "Fantazja" z 1940 roku został nagrodzony Oscarem i uznany za jeden z najlepszych i najbardziej wartościowych amerykańskich filmów w historii!

                Pani odtworzyła nam także krótki film, w którym ukazane były etapy rysowania.

          To była ciekawa lekcja. Dzięki niej poznaliśmy lepiej naszą ulubioną postać z kreskówki Walta Disneya. Zwróciliśmy uwagę na to, że myszka ewaluowała i nie zawsze wyglądała tak dobrze jak dziś.

           

           

                                                                                                                   Opiekunowie: K. Walczak i B. Groszek

           

           

           

                Mali redaktorzy gazety "Maluch" uczestniczyli w lekcjach muzealnych dotyczących architektury. Na pierwszym spotkaniu pani Paulina przybliżyła dzieciom temat stylu gotyckiego. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem, a także brali czynni udział w zajęciach zadając pytania i odpowiadając na pytania prowadzącej. 

          Tydzień później odbyły się warsztaty plastyczne, które pozwoliły na utrwalenie wiadomości o gotyku. Uczniowie wykonywali okna w stylu gotyckim z pięknymi witrażami. Dzieci pracowały chętnie, w miłej i serdecznej atmosferze, a warsztaty ocenili bardzo pozytywnie. 

           

           

             Gazetka_nr_3.pdf

           

             Gazetka_nr_2_MALUCH_(1).pdf

             

             Gazetka_nr_1(1).pdf

           

                    W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas III rozpoczęli redagowanie szkolnej gazetki klas I-III pt. "Maluch". Podczas cotygodniowych spotkań uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarza, przygotowują plan kolejnych wydań oraz samodzielnie przygotowują treści gazetki. Dodatkowo dwa razy w miesiącu uczniowie biorą udział w dedykowanych warsztatach w Muzeum Romantyzmu pod opieką p. Pauliny, podczas których zbierają i tworzą materiały do gazetki. Wszyscy uczniowie mogą zapoznać się z treściami "Malucha", które są wywieszane na gazetce na korytarzu na parterze. Gazetka jest aktualizowana co najmniej raz na dwa miesiące. Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym numerem "Malucha", który ukaże się już niebawem!

           

          B. Groszek, K. Walczak