• Promocja zdrowia

W ramach realizacji programu "Owoce i warzywa w szkole" uczniowie klasy IIIa zajadają się słodkimi marchewkami. W ramach zajęć przygotowywują też inscenizacje wierszy o warzywach. Pomagają im w tym maskotki "Świeżaki", które odgrywają role postaci z wierszy.

B. Groszek

I ty możesz pomóc - spotkanie uczniów z ratownikami medycznymi.

Mały Samorząd Uczniowski w dn. 23 XI 2017r. zorganizował spotkanie z ratownikami medycznymi w kl. I – III. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych, lecz niezbędnych czynności tj. udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowe zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać i obejrzeć prezentację na temat udzielania pierwszej pomocy. Poznali numery alarmowe oraz czynności, które wykonuje się w przypadku oparzeń, zasłabnięć oraz padaczki.

W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo opatrzyć rany oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto uczniowie ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Dzieci zapoznały się również z folią NRC, którą nazywa się kocem termicznym. Służy ona do poprawy komfortu cieplnego i zmniejsza ryzyko wychłodzenia termicznego.

Następnie po części teoretycznej przyszła pora na część praktyczną. Dzieci kolejno podchodziły do fantoma i próbowały swoich sił w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wykonywały uciśnięcia klatki piersiowej oraz wdechy ratownicze.

Dzięki temu spotkaniu nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy. Dzieci nauczyły się sposobów niesienia pomocy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

K. Walczak, B. Groszek

Od września nasza szkoła bierze udział w nowym programie Agencji Rynku Rolnego "Mleko, owoce i warzywa w szkole". Nowy program promuje wśród uczniów zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa oraz produkty mleczne, korzystając przy tym z najlepszych doświadczeń zebranych podczas wieloletniej realizacji programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”.

W ramach nowego programu dzieci:

- otrzymują bezpłatnie warzywa i owoce oraz produkty mleczne,

- biorą udział w działaniach edukacyjnych mających na celu poprawę wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz pochodzenia żywności i rolnictwa.

W każdy czwartek dzieci w oddziałach przedszkolnych mają "Dzień owoców i warzyw", a uczniowie klas I-III codziennie zjadają porcję warzyw i owoców oraz piją mleko.

Bożena Groszek