• Klasa 2a

        • Do widzenia szkoło – witajcie wakacje!

                          Nadeszły wakacje, czyli zasłużony czas odpoczynku po dziesięciu miesiącach nauki. Dnia 25 czerwca 2021 roku oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Dla uczniów klasy IIa był to rok pełen nowych wyzwań i wytężonej pracy. Z jednej strony rok niełatwy, z drugiej zaś rok wielu sukcesów naszej klasy, o których mieliśmy okazję przypomnieć sobie na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

                           Życzymy wszystkim uczniom udanych, słonecznych, mile spędzonych i bezpiecznych wakacji!!!

          A. Tomkalska

           

           

          Klasowy Dzień Taty

          Zbliża się Dzień Ojca, który co roku obchodzimy 23 czerwca. Tego dnia warto pamiętać o tym, aby złożyć Tacie życzenia i pokazać mu, że o nim pamiętamy.

          Z okazji tego dnia uczniowie klasy IIa przygotowali dla swoich Tatusiów małą niespodziankę.  Własnoręcznie wykonali oryginalne, kolorowe laurki. W taki sposób mieli szansę podziękować swoim Tatusiom - za miłość, wychowanie, za to, że są i ich wspierają.

          A. Tomkalska

           

           Pracujemy metodą projektu

                       Uczniowie klasy II a na przełomie maja i czerwca realizowali projekt  Zwierzęta świata. Pracowali indywidualnie lub współpracowali w parach. Najpierw wybrali zwierzę, na temat którego postanowili zbierać dodatkowe informacje. Następnie ustalili z jakich źródeł będą korzystać i w jakiej formie przedstawią finał swojej pracy. Wszyscy solidnie wywiązali się ze swojego zadania. Przygotowane materiały i wiadomości wykorzystali do wykonania plakatów. Poszczególne pary lub uczniowie indywidualnie zaprezentowali wiadomości i plakaty na forum klasy. 

                     Realizując projekt uczniowie mogli więcej dowiedzieć się na temat zwierząt żyjących na różnych kontynentach świata, poznali wiele ciekawostek. Pracując w parach, uczyli się odpowiedzialności za wykonanie powierzonego im zadania.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Bezpieczne wakacje …

          7 czerwca 2021 r. uczniowie klasy IIa wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami policji na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

          Pani policjantka w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawiła dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się podczas nadchodzących wakacji – nad morzem, w górach i nad jeziorami. Przypomniała również kwestie bezpiecznego zachowania się na drodze i chodniku.

          Dzieci słuchały z uwagą i co najistotniejsze wiele z nich wiedziało jak bezpiecznie zachowywać się we wskazanych miejscach oraz poruszać po drodze. Na zakończenie dzieci otrzymały krótki regulamin bezpiecznego zachowania podczas wakacji.

          A.Tomkalska

           

           

           

          Dzień Dziecka – święto dzieci

                      Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego.

                     W Polsce i naszej szkole Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca. Uczniowie klasy IIa świętowali ten dzień na wesoło. Bardzo chętnie brali udział we wszystkich grach, konkursach i zabawach oraz rozwiązywali zagadki, których tematem przewodnim były zwierzęta w ZOO.

                      Tego dnia wszyscy byli wygrani, bo otrzymali drobne upominki i słodki poczęstunek w postaci słodyczy.

          A.Tomkalska

           

           

          Kochanym Mamusiom…

                  26 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Matki. To wyjątkowe święto, podczas którego mamy okazję podziękować wszystkim mamom za trud włożony w wychowanie dzieci.

                  Z tej okazji – 24 maja uczniowie klasy IIa przygotowali dla swoich Mam krótki program artystyczny. Recytowali wiersze i śpiewali okolicznościowe piosenki.  W treściach zaprezentowanego programu  artystycznego wyrazili swoją wdzięczność za miłość, cierpliwość i dobroć. Dodatkową atrakcją było własnoręczne wykonanie przez drugoklasistów barwnych bukiecików kwiatów i kolorowych laurek dla Mam.

                  Uczniowie klasy IIa byli bardzo dumni, że w tak piękny sposób mogli podziękować swoim  Mamom za wszystko co dla nich zrobiły i robią.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Witaj, majowa jutrzenko…

                    Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 230 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Rocznica uchwalenia Konstytucji Majowej podobnie jak w roku ubiegłym tak i w tym roku szkolnym przypadła w trudnym czasie pandemii. Nie mogliśmy zorganizować uroczystej akademii w szkole, ale uroczyście obchodziliśmy to święto w klasie.

                    Aby upamiętnić to bardzo ważne dla wszystkich Polaków święto, uczniowie klasy II a przeprowadzili w klasie różne działania, które miały na celu upamiętnienie tego ważnego wydarzenia. Czytali informacje na temat majowych świąt narodowych, obejrzeli film edukacyjny „Święta Majowe z Panem Nauczanką”, wysłuchali pieśni tematycznie związanych z tym świętem. Na zakończenie wykonali z kolorowego papieru, piękne biało – czerwone kwiaty, którymi udekorowali tablicę w klasie.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Dbamy o naszą Planetę Ziemię

          Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko.

          Tak jak w ubiegłym roku uczniowie klasy IIa włączyli się w obchody tego święta. Przez cały tydzień realizowali tematykę dotycząca Dnia Ziemi. Podczas zajęć zdalnych zapoznali się z tematem ekologii i sposobami dbania o naszą Planetę. Bardzo chętnie przystąpili do akcji organizowanej w naszej szkole „Przywróć Naszą Ziemię”.

          Ziemia jest  naszym wspólnym domem, dlatego chrońmy ją przed zanieczyszczeniami. Pomyślcie, co Wy możecie zrobić dla naszej Ziemi?

          A. Tomkalska

           

           

           

          Nasza dziecięca ceramika

          Ceramika towarzyszy człowiekowi od kilkunastu tysięcy lat. Odzwierciedla naszą historię, postęp technologiczny i gusta kolejnych pokoleń. Przez stulecia udało się ulepszyć i opracować nowe metody wytwarzania oraz zdobienia wyrobów glinianych, które dla amatorów mogą się wydawać nieco skomplikowane.

          Uczniowie klasy IIa żeby przybliżyć sobie świat tej sztuki użytkowej, na zajęciach online zapoznali się z podstawowymi terminami i zagadnieniami. Odbyli wirtualną wycieczkę do fabryki ceramicznej, dowiedzieli się co jest podstawowym materiałem do wyrobu ceramiki, zapoznali się z procesem wytwarzania wyrobów ceramicznych. Drugoklasiści zainspirowani zagadnieniem postanowili samodzielnie wykonać z masy solnej proste naczynia i figurki. Lepienie figurek z masy solnej było świetną zabawą, ale także ćwiczeniem pobudzającym kreatywność, rozwijającym twórcze myślenie, wrażliwość zmysłową i sprawność rąk.

          A oto efekty pracy uczniów klasy IIa ….

          A. Tomkalska

           

           

           

          Nasze osiągnięcia…

                  Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym „Kolorowa Wielkanoc” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej. W kategorii „Pisanka” I nagrodę otrzymał Krzysztof Lesiński.

                   Krzysiowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! A oto nagrodzona praca.….

          A. Tomkalska

           

          Wiosenna hodowla roślin

                      Po przywitaniu Wiosny uczniowie klasy IIa  przystąpili do projektu, który polegał na samodzielnym założeniu hodowli wybranej przez siebie rośliny. Po posadzeniu lub posianiu roślin, przez dwa tygodnie pielęgnowali i bacznie obserwowali swoje uprawy. Z zaciekawieniem sprawdzali jak się rozwijały. Z pewnością drugoklasiści dowiedzieli się, jakich warunków rośliny potrzebują do tego, by rosnąć i się rozwijać ….

                    A oto wiosenne hodowle uczniów klasy drugiej …...

          A. Tomkalska

                      

           

           

           

          Palmy i palemki …..

                        Święta tuż, tuż…, Mimo trudnej sytuacji jaka nas wszystkich dotyka, aby tradycji stało się zadość uczniowie klasa IIa przystąpili do tradycyjnego robienia Palm Wielkanocnych.

                       Celem tego przedsięwzięcia było propagowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz  pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.  Robienie palm stwarza okazję do międzypokoleniowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm. W tradycji Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemkami biło się lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem.

                       Palmy duże i małe wykonane z zielonych gałązek, kwiatów z kolorowej krepiny i bibuły, wyglądały pięknie – były oryginalne i pomysłowe. Palmy te będą zdobiły domy drugoklasistów podczas Świat Wielkanocnych.

          A. Tomkalska

           

           

          Dzień dobry, wiosno!

                     Nieśmiało, po cichutku, przyszła… Nareszcie Wiosna!  Bardzo się za nią stęskniliśmy, dlatego też zgotowaliśmy jej huczne powitanie.

                   Uroczystość powitania Wiosny uczniowie klasy II a świętowali w klasie ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Najpierw wysłuchali listu od Pani Wiosny a następnie ochoczo przystąpili do wykonywania przygotowanych konkurencji. Był pokaz wiosennej mody, odgadywanie zagadek o wiośnie, rymowanki i przysłowia oraz konkurs na najładniejszy plakat przedstawiający Panią Wiosnę. Było bardzo wesoło i radośnie, wszyscy bawili się wybornie. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II a postanowili przystąpić do projektu: „Wiosenna uprawa roślin”, który polega na samodzielnym założeniu hodowli wybranej rośliny i bacznej jej obserwacji.

                     Mamy nadzieję, że na dobre pożegnaliśmy zimę i wreszcie upragniona Wiosna rozgości się u nas na dobre.

          A. Tomkalska

           

           

           

           

          Doświadczamy i eksperymentujemy…

                     Zainspirowanie doświadczeniami i eksperymentami przeprowadzonymi na zajęciach szkolnych uczniowie klasy II a postanowili poeksperymentować również w domu.                                                                            

          Wykonali kilka eksperymentów z wykorzystaniem środków spożywczych, które można znaleźć w kuchni. Przeprowadzili doświadczenie „Jak powstają kryształy?”. Przez tydzień prowadzili obserwacje doświadczenia, zapisywali wyniki, wyciągali wnioski. A oto efekty doświadczeń i eksperymentów…

          A. Tomkalska

           

           

           

          Klasowy Dzień Kobiet

                  8 marca obchodzimy święto wszystkich kobiet. Także w klasie II a uczniowie świętowali ten dzień.

                Uroczystość odbyła się w sali lekcyjnej, chłopcy zadbały o to, aby dziewczynki w tym dniu czuły się wyjątkowo. Najpierw złożyli dziewczynkom i wychowawczyni życzenia, odśpiewali tradycyjne „ Sto lat ” a następnie stosując się do wszelkich zasad sanitarnych wręczyli drobne upominki. Przygotowali również dla dziewczynek niespodzianki - były zagadki i rymowane wierszyki. Była to wspaniała okazja, by wspólnie poświętować w klasie.

                Wszyscy doskonale się bawili, panował radosny nastrój, a uśmiechy na twarzach dziewczynek mówiły same za siebie.

          A. Tomkalska

           

           

          Doświadczenia i eksperymenty…

                              Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Przekonali się o tym uczniowie klasy IIa.

                  Czwartego marca uczniowie z radością i dużym zainteresowaniem przystąpili podczas zajęć do przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów. Zadaniem uczniów było zaobserwowanie jakie substancje rozpuszczają się w wodzie. Przed rozpoczęciem doświadczeń omówili zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać podczas pracy. Poznali również profesjonalny sprzęt, wykorzystywany w laboratoriach. Wytrwale tworzyli roztwory wodne i zawiesiny a następnie omawiali swoje spostrzeżenia. Wymieniając się swoimi obserwacjami, mogli zapisać wnioski w kartach pracy.                 

                         Wykonywali również eksperymenty z wykorzystaniem środków spożywczych, które można znaleźć w kuchni. Chwilami wydawało się, że robią czarodziejski sztuczki.                            

          To jednak nie czary. To nauka!!!

          A. Tomkalska

           

           

           

          Konkurs „Karmnik dla ptaków”

                    Dwie uczennice klasy II a Zosia Rutowska i Zuzia Samkowska wzięły udział w konkursie „Karmnik dla ptaków” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej. Jury oceniało zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość oraz zwróciło uwagę z jakich materiałów został wykonany karmnik np. z naturalnych, pochodzących z recyklingu. Choć tym razem nie udało się zdobyć nagrody to dziewczynki za swoje prace otrzymały nagrody pocieszenia w formie biletu do kina.

          Dziewczynkom bardzo serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Netykieta, czyli kultura w sieci

                     Internet to wspaniały wynalazek. Jest bogatym skarbcem informacji, pełno w nim stron z pięknymi ilustracjami, interesującymi tekstami i ciekawymi filmami. Żeby korzystanie z niego było przyjemne i bezpieczne, wszyscy powinni przestrzegać zasad dobrego zachowania w sieci.

                      Uczniowie klasy IIa wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Poznali zasady kulturalnego i bezpiecznego korzystania z sieci oraz sposoby wyrażania emocji. Drugoklasiści, zainspirowani tematem związanym z netykietą,  wyrażali swoje emocje za pomocą znaków – emotikonów. Zabawa wymagała nie tylko kreatywności, ale również koncentracji, precyzji i cierpliwości. Powstały ciekawe i oryginalne prace.

          A. Tomkalska

           

          Walentynki – radosna tradycja

                    Święto, którego  patronem jest Św. Walenty i obchodzone jest 14 lutego – to Walentynki. Stały się one nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Tego dnia ludzie obdarowują się drobnymi upominkami, kartkami, wierszykami a nawet słodkościami.

                 Ten radosny i magiczny dzień postanowili uczcić uczniowie klasy IIa. Zdecydowali, że przygotują drobne upominki na tą okoliczność dla swoich najbliższych lub osób, które najbardziej lubią. Z zapałem zabrali się do pracy pomagając sobie nawzajem.                                            

          A oto efekty pracy…

          A. Tomkalska

           

           

           

           

          Drzewo genealogiczne mojej rodziny

                 Genealogia jest nauką badającą pochodzenie i dzieje rodzin. Jest to pisana lub przekazywana ustnie historia rodu. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi.

               Chcąc poznać historię swojej rodziny uczniowie klasy II a zajęli się śledzeniem losów swoich najbliższych. Wspólnie z rodzicami ustalili rodzinne pokrewieństwo a następnie  zrealizowali projekt „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. W postaci rozgałęzionego drzewa, rysunków i zdjęć, ukazali związki pokrewieństwa między członkami swojej rodziny. Powstały przepiękne drzewa genealogiczne, które z pewnością staną się wspaniałą pamiątką rodzinną, a drugoklasiści mogą pochwalić się obszerną wiedzą dotyczącą swoich korzeni.

          A. Tomkalska  

               

           

          Nasze osiągnięcia…

                   Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym „Karty świąteczne” ogłoszony przez Mały Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Nagrodę w tym konkursie otrzymał uczeń naszej klasy – Kacper Chilarzewski.

                   Kacperkowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          A. Tomkalska

           

           

          Dzień Babci i Dziadka

                  Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków.

                 Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. W tym roku święto przypadło w trudnym czasie pandemii. Nie zraziło to jednak uczniów klasy II a. Na zajęciach plastycznych w szkole przygotowali własnoręcznie, piękne laurki z życzeniami, którymi obdarowali po powrocie do domu swoich ukochanych dziadków i babcie.

                     Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta!!!

          A.. Tomkalska

           

           

          Wigilia klasowa

                    „Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy zwykłe słowa zmieniają się w miłość, to czas gorejącego serca, to biały opłatek - kruchy jak dobro, szczęście i miłość.”

                 Osobno, a jednak razem ….   Ze względu na sytuację związaną z pandemią, organizacja obchodów wigilii klasowej w klasie II a wyglądała zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku. Nie mogliśmy spotkać się w klasie, ale w świątecznych nastrojach spotkaliśmy się online.

                    W świąteczny nastrój wprowadził nas wszystkich utwór „Dzień jeden w roku”. Następnie uczniowie rozmawiali o symbolach, tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi ze świętami. Rozwiązywali świąteczne zagadki, wyszukiwali online szczegóły różniące rysunki tematycznie związane ze świętami. Na zakończenie wspólnie złożyli sobie świąteczno - noworoczne życzenia i wysłuchali kolędy „Cicha noc” w wykonaniu koleżanki z klasy.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Nasze osiągnięcia…

                 Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym „Świąteczne Anioły” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej. Dwóch uczniów za wykonane prace otrzymało nagrody. W kategorii „Stroik” nagrodę otrzymał Oskar Obidziński, a w kategorii „Ozdoba choinkowa” nagrodę otrzymał Krzysztof Lesiński.

                  Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! A oto dwie nagrodzone prace.

          A. Tomkalska

                

           

          Karty świąteczne

               Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia a z nimi tradycja wysyłania kart świątecznych. To wieloletnia tradycja, którą warto pielęgnować. Największą przyjemność sprawiają nam karty zaprojektowane i wykonane własnoręcznie.

               Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Mały Samorząd Uczniowski pt. „Karty świąteczne”. Konkurs polegał na wykonaniu (indywidualnie) karty świątecznej techniką dowolną. Uczniowie bardzo chętnie i licznie przystąpili do konkursu, zaprojektowali i wyczarowali niepowtarzalne i oryginalne karty.

               Wszystkim uczniom klasy II a biorącym udział w konkursie dziękujemy za reprezentowanie klasy i życzymy sukcesów.

          A. Tomkalska

           

           

           

           

           

          W pracowni mistrza zegarmistrza

                Zegarmistrz to mistrz, potrafi poradzić sobie z naprawą i konserwacją każdego typu zegarków – od tradycyjnych do elektronicznych. 

                17 grudnia uczniowie klasy II a odbyli wirtualny spacer do pracowni zegarmistrzowskiej. Wysłuchali z uwagą czym zajmuje się zegarmistrz, dowiedzieli się jak wiele precyzji i cierpliwości wymaga ten zawód. W pracowni zegarmistrza mogli zobaczyć różnego rodzaju zegary: budziki, z wahadłem, na rękę, ścienne i zabytkowe. Uczniowie mieli okazję porównać wygląd mechanizmów różnych zegarów oraz narzędzi potrzebnych do ich naprawy. Oglądając zdjęcia zapoznali się również z historią zegara a na zakończenie nietypowej wizyty w pracowni zegarmistrzowskiej wysłuchali piosenki.

          A. Tomkalska

           

           

           

           

          Każdy może zostać św. Mikołajem?

                6 grudnia obchodzimy Mikołajki, tego dnia Mikołaj odwiedza najmłodszych by obdarować ich prezentami. Powtórnie przybywa do dzieci jeszcze raz w Święta Bożego Narodzenia saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Ale nie tylko Mikołaj może obdarowywać prezentami…

          Uczniowie klasy II a podczas zajęć online zastanawiali się, w jaki sposób i dla kogo mogliby przygotować mikołajkowe lub świąteczne prezenty. Podawali przykłady jak inaczej niż prezentem można sprawić komuś przyjemność. Wyjaśniali znaczenie słów – „prezent od serca”. Na zakończenie zajęć obejrzeli film „Pozdrowienia od Świętego Mikołaja” i rozwiązywali „mikołajowe zadania”.

          A. Tomkalska

           

           

           

           

          Poznajemy kontynenty…

                      Antarktyda – to najzimniejszy kontynent, który znajduje się na biegunie południowym, pokryty lodem i śniegiem, ze wszystkich stron otoczony lodowatym Oceanem Południowym. Wydawać by się mogło, że w tej niegościnnej krainie nikt nie mieszka. A jednak!

          Uczniowie klasy II a na początku grudnia podczas cyklu zajęć, odbyli wirtualną podróż do tego niezwykłego miejsca. Oglądali zdjęcia, filmy, słuchali odgłosów arktycznych zwierząt. Poznali położenie Antarktydy, warunki życia na tym kontynencie. Dowiedzieli się, że jest to królestwo pingwinów, ale nie tylko – na wybrzeżach i w okolicznych wodach można spotkać inne charakterystyczne dla tego miejsca zwierzęta.                                                                                             

          Na zakończenie wykonali prace plastyczne oddające niepowtarzalny charakter tego miejsca.

          A. Tomkalska

           

           

           

          Świąteczne aniołki

                    Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury pt. „Świąteczne aniołki”.

                  Konkurs polegał na wykonaniu (indywidualnie) pracy plastycznej płaskiej lub przestrzennej na w/w temat. Praca mogła być witrażem, kartką świąteczną z motywem aniołka, aniołkiem przestrzennym na choinkę lub płaskim aniołkiem z masy solnej. Wszystkim uczniom klasy II a dziękujemy za reprezentowanie naszej klasy i życzymy sukcesów.

          A. Tomkalska

           

           

          Aktywni fizycznie

                   Uczniowie z klasy II a, tak jak wszyscy uczniowie szkół podstawowych, ze względów zdrowia i bezpieczeństwa uczą się we własnych domach w trybie zdalnym. Pomimo nowych realiów, podejmują się wielu nowych działań. Z dużym zaangażowaniem przystępują również do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. Wszyscy systematycznie dbają o swoją sprawność  fizyczną i ruchową, wykorzystując do tego celu różne przybory dostępne w domu – czasem bardzo nietypowe. Zdarza się, że zapraszają do wspólnej aktywności młodsze rodzeństwo.

          A. Tomkalska

           

          Andrzejkowe wróżby

                   29 listopada to data znana wszystkim zwolennikom dobrej zabawy. Na ten dzień w tym roku przypadły andrzejki – tradycja lubiana w wielu krajach i chętnie obchodzona jako ostatnia okazja do rozrywki przed adwentem. Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Jest bardzo dużo wróżb, ale należy pamiętać, żeby zawsze traktować je jako żarty i dobrą zabawę.

                       Wszystkie dzieci z radością biorą udział w zabawach andrzejkowych, urządzając klasowe wróżby. W tym roku uczniowie klasy II a niestety nie mogli urządzić wróżb w klasie. Pomimo to 27 listopada odbyły się zajęcia na których, uczniowie omawiali zwyczaje, wróżby i zabawy andrzejkowe. Prezentowali przysłowia związane z tym dniem. Następnie w domu zaprosili do wspólnej zabawy i wróżb najbliższych z rodziny i świetnie się bawili wróżąc sobie nawzajem.

          A. Tomkalska

           

              

           

           

          Co mówi meteorolog?

                      Ludzie od najdawniejszych czasów obserwowali pogodę. Nauczyli się rozróżniać chmury i wiatr zwiastujące dobrą i złą pogodę. Dziś korzystamy z pracy meteorologa, który bada zjawiska pogodowe i prognozuje pogodę na najbliższy czas.

                   Uczniowie klasy II a na jednej z lekcji zapoznali się z pracą meteorologa. Poznali elementy pogody, które obserwujemy najczęściej, oraz przyrządy, którymi mierzy się niektóre z nich. Dowiedzieli się skąd można czerpać informacje o pogodzie i odczytywali prognozy pogody. Następnie wcielili się w rolę meteorologa, zaprojektowali i wykonali kalendarz pogody. Po czym obserwując pogodę, wypełniali swymi obserwacjami kalendarz przez jeden tydzień.   

                         A oto efekty pracy małych meteorologów …

          A. Tomkalska

           

           

           

          Narodowe Święto Niepodległości

                  102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku obchodziliśmy odmiennie niż zwykle. Przypadła w trudnym czasie pandemii, wobec czego nie mogliśmy zorganizować uroczystej akademii. Pomimo trudnej sytuacji, w klasie IIa przeprowadzono różne działania, które miały na celu upamiętnienie tego ważnego święta.

                        Najpierw uczniowie klasy IIa przeczytali legendę o powstaniu państwa polskiego, przypomnieli sobie polskie symbole narodowe. Następnie zapoznali się z postacią Józefa Piłsudskiego – pierwszego marszałka Polski oraz poznali niezwykłą historię powstania hymnu państwowego. Dzięki przekazanym zdalnie zadaniom, dzieci poznały wagę wydarzeń historycznych w kształtowaniu się niepodległej Polski. Wykonały również przepiękne biało – czerwone kotyliony.

          A. Tomkalska

           


           

           

           

          Pamiętamy o tych, którzy odeszli…

              1 listopada to dzień podczas którego szczególnie wspominamy zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół czy bohaterów narodowych. Odwiedzamy cmentarze po to, aby złożyć na grobach kwiaty i zapalić symboliczne znicze. Chociaż w tym roku obchodziliśmy ten dzień nieco inaczej niż zwykle.

               Uczniowie klasy IIa 29 października 2020 r. na zajęciach edukacyjnych zapoznali się z  tekstem „Przeprowadzić się”, którego autorem jest ks. Jan Twardowski. Tematyka utworu nawiązywała do obchodów Wszystkich Świętych i Zaduszek. W klasie przeprowadziliśmy rozmowę na temat wspomnień i pamięci o bliskich, którzy odeszli. W dowód pamięci o Nich uczniowie klasy IIa wykonali przepiękne chryzantemy z kolorowego papieru.

          A. Tomkalska


           

           

          Dzień Edukacji Narodowej

                  14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, dlatego uczniowie klasy IIa świętowali ten dzień we wtorek 13 października.

                Uroczystość ze względu na czas pandemii odbyła się w sali lekcyjnej. Z okazji tego święta uczniowie klasy IIa przygotowali dla swojej pani miłą niespodziankę – były gorące życzenia płynące prosto z małych dziecięcych serduszek, recytacje krótkich wierszyków i piosenki. Następnie uczniowie wykonywali okolicznościowe laurki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Ale największym zaskoczeniem była lekcja informatyki, na której to uczniowie wykonali dla swojej pani laurki, popisując się zdolnościami komputerowymi.

                   Naszym nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

          A. Tomkalska



           


           


           

           

           

          Plakaty o mojej miejscowości w języku angielskim

          Uczniowie samodzielnie oraz w parach wykonali plakaty o swojej miejscowości (bądź okolicy).

          Projektowali ciekawe miejsca, kolorowali budynki i opisywali  w języku angielskim.

          Wystawa plakatów została wywieszona w szkole na II piętrze. 

           

          Klasowy Dzień Chłopca

                   30 września obchodzimy święto wszystkich chłopców. Także w klasie II a uczniowie świętowali ten dzień.

                   Uroczystość odbyła się w naszej sali lekcyjnej, dziewczynki zadbały o to, aby chłopcy w tym dniu czuli się wyjątkowo. Przygotowały dla chłopców niespodzianki - były zagadki i rymowane wierszyki. Potem złożyły chłopcom życzenia, a następnie stosując się do wszelkich zasad sanitarnych wręczyły drobne upominki. Była to wspaniała okazja, by wspólnie poświętować w klasie.

                   Wszyscy doskonale się bawili, a uśmiechy na twarzach chłopców mówiły same za siebie.

          A. Tomkalska


           

          Rolnik – jak wygląda jego praca?

                 Rolnik to jeden z najbardziej tradycyjnych zawodów w Polsce. Chociaż głównym zajęciem rolnika jest uprawa ziemi, to bardzo często łączy on ją z hodowlą zwierząt.

                Uczniowie klasy IIa na podstawie własnych doświadczeń, obejrzanej prezentacji i krótkiego filmu, opowiadali jakie prace wykonują rolnicy na polach. Wymieniali plony zbierane w końcu lata i na początku jesieni na polach, w sadach i w ogrodach. Rozpoznawali kłosy zbóż. Opowiadali jakie zwierzęta hodują rolnicy i jakie maszyny rolnicze ułatwiają ciężką pracę rolnikom.

                 Wszyscy uczniowie zgodnie zauważyli, że jest to jeden z trudniejszych zawodów, wiążący się z wieloma wyrzeczeniami. Podkreślili również, iż wbrew pozorom, praca rolnika trwa cały rok. 

          A. Tomkalska

           

           

           

          Zdrowie i higiena w okresie pandemii

                   W pierwszym tygodniu września uczniowie klasy II a zostali zapoznani z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19 obowiązującymi na terenie naszej szkoły.

                       25 września kontynuowaliśmy podjęty wcześniej temat o przeciwdziałaniu zakażeniu Covid-19. Na kolejnych zajęciach uczniowie obejrzeli bajkę „O wirusie w koronie”, z której dowiedzieli się czym jest niebezpieczny wirus, jak się przed nim chronić i jak zapobiegać zakażeniu. Na zakończenie zajęć uczniowie wysłuchali piosenki „O koronawirusie”, okazało się, że niektórzy ja znają, więc razem zaśpiewali.

                       Teraz już wiemy jak zachowywać się w nietypowych i trudnych dla nas czasach.

          A. Tomkalska

           

           

          Jesteśmy już w drugiej klasie!

                  1 września spotkaliśmy się, aby w uroczysty sposób pożegnać okres wakacji i rozpocząć naukę w nowym roku szkolnym.

                  Nowy rok szkolny uczniowie klasy IIa powitali w zupełnie innych okolicznościach niż zwykle. Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane z nadal utrzymującą się pandemią, uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w sali lekcyjnej. Uczniowie wypoczęci, z uśmiechami na twarzach, spotkali się z wychowawcą, koleżankami i kolegami.

                  W nowym roku szkolnym życzymy sobie i wszystkim uczniom, aby nauka była przyjemnością i zabawą, a wtedy rok szkolny na pewno będzie dla nas udany!

          A. Tomkalska