Przedmioty artystyczne od 2023
2023/2024
Abstrakcja kl. 7b
Uczniowie kl. 6a i 6b wykonali pracę techniczną - "Dekoracyjna kula świetlna"
1"Jesienny obrazek" w wykonaniu klas 5
Uczniowie kl. 7 w swoich pracach przedstawili widok przyrody i obiektów w sposób charakterystyczny dla fowistów. Fowizm to kierunek w sztuce nowoczesnej. Dzieła uczniów wyróżniają się niezwykłymi, kontrastowymi barwami, innymi niż faktyczne kolory.
Międzyklasowy konkurs fotograficzny –
„Nasze okolice w różnych porach roku” kl. VII
Jesień
4Świąteczny stroik w słoiku
Konkurs - Eko - kreatywni
4Organizer na biurko
Martwa natura z dzbankiem i owocami - kl. 6a i 6b
Konkurs fotograficzny - międzyklasowy - "Zima"
W ramach zajęć muzyki klasy szóste realizowały projekt pn. Karnawał.
Sama nazwa pochodzi od łacińskich słów carne vale, czyli “żegnaj mięso”, co zapowiadało nadchodzący post.
W czasie realizacji projektu szóstoklasiści zapoznali się z historią karnawału w Europie i na świecie, poznali tradycje karnawałowe. Podziwiali maski weneckie, obejrzeli filmy z parady szkół samby w Rio de Janeiro.
Działanie te stały się inspiracją do zaprojektowania strojów do samby. Każdy kostium musiał mieć temat przewodni. Fantazji nie zabrakło. Inspiracją były w klasie 6a rośliny, 6b-zwierzęta. Uczniowie poznali podstawowy krok samby i piosenkę w jej rytmie pt. „W karnawale”.
Efekty działań można podziwiać na zdjęciach.
Elżbieta Grzejda
10Klasy piąte na zajęciach muzyki realizowały projekt pn. Mój własny instrument strunowy. Uczniowie poznali zasady i sposób wydobywania dźwięku w różnych typach instrumentów strunowych. Poznali także ich budowę. Zajęcia posłużyły jako inspiracja do zaprojektowania i wykonania własnego instrumentu strunowego. Pomysłów było mnóstwo. Każdy ciekawy i kreatyny, i co najważniejsze, każdy z uczniowskich instrumentów wydawał dźwięk. Do wykonania uczniowie wykorzystali np. patelnię mamy, butelki po płynach, opakowania od serwetek. Funkcję strun pełniły żyłka, gumki recepturki, druty różnej grubości.
Elżbieta Grzejda
Mój własny instrument perkusyjny
Klasa czwarta na lekcjach muzyki poznawała dwa typy instrumentów perkusyjnych: melodyczne i niemelodyczne. Dzieci poznały genezę powstania pierwszych takich instrumentów, sposób wydobywania z nich dźwięku. Zajęcia stanowiły punkt wyjścia do realizacji marcowego projektu pn. Mój własny instrument perkusyjny. Uczniowie projektowali, wykonywali, nazywali a następnie przedstawiali innym swoje prace. Kreatywność uczniów zadziwiła a efekty zobaczcie na zdjęciach. Widać na nich jak dużo radości sprawiło im to działanie.
Elżbieta Grzejda
1I my tam byliśmy, podziwialiśmy i marzyliśmy
o swojej Nibylandii.
Formacja Artystyczna Freakshow zaprosiła nas na swoje kolejne widowisko pt. „ Piotruś Pan- wyprawa do Nibylandii”. Z radością w ramach artystycznego rozwoju skorzystaliśmy z zaproszenia.
Dokładnie 120 lat temu, w 1904 r została wydana powieść szkockiego pisarza J.M. Barriego „Piotruś Pan”. Historia chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć, doczekała się wielu ekranizacji filmowych, musicali oraz innych adaptacji teatralnych.
- W tym roku postanowiliśmy przygotować naszą wersję tej niezwykłej opowieści. Żegluga przez głębokie morskie fale, lot przez Nibylandię, złoty pył, magia, piraci – zapraszamy widzów do barwnego, widowiskowego świata, na opowieść o radości, przygodach, snach i marzeniach. Dla małych i dla dużych - bo Piotrusiem może być po trochu każdy z nas, niezależnie od wieku – twierdzi Agnieszka Grzejda, szefowa Freakshow.
Spektakl tworzy ponad setka tancerzy i akrobatów z Formacji Artystycznej FreakShow. W widowisku wykorzystano muzykę Silvio Amato z baletu Piotruś Pan. Reżyserem i choreografem widowiska jest Agnieszka Grzejda. Wśród wykonawców były dwie uczennice naszej szkoły Nikola Kosik-Bobińska i Alicja Mulińska.
Obejrzeliśmy je z zapartym tchem i szeroko otwartymi ze zdziwienia i zachwytu oczyma. To wspaniałe przedstawienie, pełne zwrotów akcji, z bardzo bogatą scenografią, pirotechniką i bajecznymi, niezwykłymi, barwnymi kostiumami. Takie wrażenia są bezcenne i uaktywniają w nas to co mamy najlepszego.
5Uczniowie klasy 4a podczas zajęć plastycznych wykonali plastyczno – matematyczne prace przedstawiające motyle. Ozdobione były one kształtami i figurami matematycznymi. Uczniowie ozdabiając symetryczne skrzydła owada ćwiczyli wykreślanie przy użyciu przyborów geometrycznych takich jak: cyrkiel, linijka, ekierka.
Dorota Franckiewicz
Beata Chwaszczewska
7Na lekcjach muzyki uczniowie klas szóstych poznawali zasadę budowy muzycznego ronda.
Wiedzą już co to refren a co kuplet. Wiedzę utrwalili śpiewając piosenkę „Na okrągło”, która w tekście zawiera najważniejsze informacje o tej formie muzycznej. Korzystając ze zdobytej wiedzy uczniowie graficznie przedstawiali rondo. Kreatywność była godna podziwu. Agata i Tosia z 6b poza graficznym obrazem przygotowały formę taneczną. Zapraszam do obejrzenia niektórych prac.
Elżbieta Grzejda
42024/2025
Zapraszamy do muzycznej kuchni
Klasy szóste na lekcjach muzyki zostały zaproszone do odwiedzenia muzycznej kuchni. Przyrządzały w niej szczególne danie: utwór muzyczny. Okazało się, że przypomina on tort, który przygotowuje się z różnych, tak samo niesamowitych jak klasyczne, składników. Składniki przepisu na muzyczny utwór- tort, to elementy muzyki, które występują w każdej kompozycji. Składniki są niby te same, ale sposobów na przygotowanie muzycznego tortu było wiele. Oto niektóre z nich.
Składniki: rytm, forma, dynamika, melodia, tempo, artykulacja, barwa dźwięku, harmonia.
- Biszkopt przygotowujemy z rytmu i formy. Dzielimy go na cztery części. Każdą część ciasta nasączamy pączem z dynamiki, żeby tort miał charakter i był wyrazisty. Na pierwszej części rozsmarowujemy frużelinę z melodii. Na frużelinę nakładamy krem z tempa. Przykrywamy kolejną częścią biszkoptu i nakładamy krem z artykulacji, żeby tort był bardziej zróżnicowany. Tworzymy krem z barwy dźwięku, nakładamy na trzecią część biszkoptu i przykrywamy czwartą częścią. Całość tortu wykańczamy kremem z barwy dźwięku. Po schłodzeniu tortu nakładamy polewę z harmonii. To przepis Dominika Szwejkowskiego.
- Tort zaczynamy od pokrojenia biszkoptu. Kładziemy pierwszy placek nasączamy go rytmem i tempem, przekładamy kremem o smaku melodii. Nakładamy kolejny placek, a na niego krem o smaku dynamiki. Boki obydwu placków smarujemy kremem o smaku dynamiki i posypujemy wiórkami z pulsu. Z kolejnego placka odcinamy boki, tak by były krótsze od poprzednich. Nakładamy placek na wierzch, nasączamy harmonią i smarujemy kremem o smaku formy. Ostatni placek robimy najmniejszy, nasączamy kompozycją i smarujemy barwą. Dekorujemy tort naszą wisienką, czyli kluczem wiolinowym. Teraz już tylko delektujemy się wspaniałością dzieła. Tak swój muzyczny przysmak przygotowałby Krzysztof Lesiński.
- A tak swój tort skomponował Karol Nałęcz
Składniki:
10 łyżek melodii,3 rytmu,3 tempa,4 harmonii, 300g barwy dźwięku, dynamika artykulacja i forma
Sposób przygotowania:
Ciasto:
Do jednej miski dodaj po 5 łyżek melodii, rytmu i tempoa. Wymieszaj składniki i przełóż do formy. Piecz w piekarniku w temperaturze 200°C 30min.
Krem 1
Do miski dodaj 4 łyżki harmonii i wymieszaj z 3 łyżkami melodii, która nada kremowi słodko-kwaśny melodyjny smak.
Krem 2
Do miski dodaj 2 łyżki melodii i 300g barwy dźwięku i ubij mikserem. Stworzy ona bardzo delikatny i słodki krem.
Wykonanie:
Upieczone i wystudzone ciasto przekrój na 3 placki. Na pierwszy placek ciasta nałóż KREM 1, przykryj 2 plackiem. Nałóż KREM 2. Zagraj dynamiką. Następnie połóż ostatni placek. Na koniec wykończ tort artykulacją i nadaj właściwą formę i gotowe.
SMACZNEGO !
Przyjemnej degustacji!
Może niektórzy z Was pokuszą się o przygotowanie własnego muzycznego dzieła? Zachęcam do pracy twórczej J
Elżbieta Grzejda
Mój własny instrument perkusyjny
Klasy czwarte na lekcjach muzyki poznawały dwa typy instrumentów perkusyjnych: melodyczne i niemelodyczne. Dzieci poznały genezę powstania pierwszych takich instrumentów, sposób wydobywania z nich dźwięku. Zajęcia stanowiły punkt wyjścia do realizacji marcowego projektu pn. Mój własny instrument perkusyjny. Uczniowie projektowali, wykonywali, nazywali a następnie przedstawiali innym swoje prace. Kreatywność uczniów zadziwiła głównie w nadawaniu nazw swoim instrumentom. Była szelestnica, przesuwak, jarakasy, niespodziankasy, szelestnik balonowy, fletownik, ryżownik, grzechotki smiechotki i wiele, wiele innych. Efekty zobaczcie na zdjęciach. Widać na nich jak dużo radości sprawiło im to działanie.
Elżbieta Grzejda
13