- Choroby zakaźne
- Poznajemy prawidłową postawę
- V Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka
- Porządek i czystość w szkole
- Prawidłowe nawyki żywieniowe
- Wartości odżywcze owoców i warzyw
- Zdrowy styl życia
- Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
- Profilaktyka czerniaka
- WIOSENNA DEKORACJA W KLASIE II A
- Zdrowe drugie śniadanie
- Wiosna w II b
- Wiosenny wystrój klasy I b
- Pierwsza pomoc - bandażowanie
- Pierwsza pomoc - pozycja bezpieczna
- Pierwsza pomoc – resuscytacja
- Zdrowe drugie śniadanie
- Lekcje w bibliotece
- Aktywność fizyczna niezbędnym uzupełnieniem dobrej diety
- Owocowo – warzywne piątki w klasach I – III
- Wartość odżywcza owoców i warzyw
- Gimnastyka korekcyjna
Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
Jemy zdrowo i kolorowo!
W listopadzie w ramach działań z zakresu Szkoły promującej zdrowie uczniowie klasy I b poznali wartości odżywcze i walory smakowe owoców i warzyw. Zwrócili szczególną uwagę na zawarte w owocach i warzywach witaminy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju człowieka. Na podstawie tekstu i własnych doświadczeń wyciągały wnioski dotyczące zdrowego trybu życia.
Efektem końcowym zajęć było wykonanie plakatu promującego wartości odżywcze owoców
i warzyw.A. Ozdarska
KSZTAŁTOWANIE PRAWIDŁOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH
Zachowania żywieniowe to połączenie środowiska rodzinnego, szkolnego i przyzwyczajeń, które kreują trendy i media. Mówiąc najprościej – przekazanie przez rodziców właściwych wzorców wpływa pozytywnie na późniejszą dietę, a tym samym na późniejsze zdrowie i sylwetkę dziecka.
W szkole jest wprowadzanie praktycznych rozwiązań, aby pokazać dzieciom i rodzicom, że żywienie to element dobrego zdrowia, samopoczucia, a także odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Rodzice i nauczyciele powinni być sprzymierzeńcami w aspekcie kształtowania prawidłowych zachowań żywieniowych. Współpraca nauczycieli z rodzicami zwiększa szansę na efektywność podejmowanych działań prozdrowotnych.
Określenie prostych celów związanych z kształtowaniem prawidłowych nawyków żywieniowych podniesie szanse na przekonanie rodziców do współpracy. Cele, które chce osiągnąć szkoła to np.: zwiększenie spożycia przez dzieci warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, wyeliminowanie picia słodkich napojów na rzecz wody, ograniczenie spożycia słodyczy i niewyrzucanie jedzenia.
Uczniowie klas I-III na zajęciach mają wpajane nawyki prawidłowych zachowań żywieniowych. Wykonują gazetki, plakaty promujące wartości odżywcze owoców i warzyw. Uczestniczą w programie „Owoce i warzywa”.
Wspólne działanie nauczycieli, rodziców oraz dzieci z pewnością zaowocują trwałą zmianą nawyków żywieniowych i wpłyną na pozytywną zmianę postaw całej społeczności.