Kształtuje się postawy uczniów
Raport z ewaluacji wewnętrznej
Obszaru 2.5 Kształtuje się postawy uczniów
w Szkole Podstawowej
w Opinogórze Górnej
Przebieg ewaluacji
Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej przez zespół ds. ewaluacji wewnętrznej powołany na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 w sprawie nadzoru pedagogicznego, uchwałą z dnia 14. 09. 2010 Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej.
Zadaniem zespołu było przeprowadzenie ewaluacji wewnętrznej ( badania ) obszaru „ 2.5 Kształtuje się postawy uczniów”, która polegała na zaplanowanym i podporządkowanym pewnym rygorom metodologicznym zbieraniu oraz przetwarzaniu informacji o warunkach, przebiegu i skuteczności działań.
W trakcie badania ( ewaluacji )zbierano informacje pochodzące z wielu źródeł np.: ankiety dla rodziców, nauczycieli, wywiady z pracownikami szkoły, jak również obserwacji zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, wybranych uroczystości szkolnych, wyjść i wycieczek. Analizie poddano również dokumentację szkolną: Program Wychowawczy Szkoły, Program Profilaktyczny Szkoły, Program Zdrowotny Szkoły oraz harmonogram uroczystości szkolnych. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metod badawczych wyniki ewaluacji wewnętrznej charakteryzują się wysokim stopniem wiarygodności, ponieważ została ona zaplanowana i wykonana profesjonalnie, a wykonawcy mimo, że są pracownikami placówki, starali się zachować jak największy obiektywizm.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 01. 10. 2010 – 03. 06. 2011 przez zespół ds. ewaluacji wewnętrznej w składzie:
- Alina Tomkalska – nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej – przewodnicząca zespołu
- Wanda Adamska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
- Beata Kołakowska – Nowacka – nauczyciel języka polskiego i informatyki w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
- Krystyna Mitkowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
- Grażyna Bajgier – nauczyciel przyrody, wych. fizycznego oraz wychowawca na świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej.
W badaniu, w trakcie którego szukano odpowiedzi na 4 pytania kluczowe:
1. Jakie sposoby planowania działań wychowawczych stosuje się w szkole?
2. Jak często i w jaki sposób dokonuje się analizy działań wychowawczych?
3. W jaki sposób wnioski z analizy są wdrażane w celu dostosowywania działań wychowawczych do potrzeb uczniów?
4. W jakich działaniach sprzyjających kształtowaniu i uzyskiwaniu pożądanych postaw uczestniczą uczniowie?
wzięło udział ok. 50% rodziców i 14 nauczycieli.
Wnioski i rekomendacje z ewaluacji wewnętrznej
w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
dotyczące obszaru
2.5 Kształtuje się postawy uczniów
W Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej kształtowane są postawy uczniów. Dzieje się tak dzięki temu, że szkoła planuje swoje działania wychowawcze i posiada Program Wychowawczy Szkoły, Program Profilaktyczny i Zdrowotny. Nauczyciele zaś dokładają wszelkich starań i podejmują działania na rzecz wychowania w społeczeństwie, działania mające na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego uczniów oraz działania na rzecz obrzędowości i samorządności szkolnej.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli, działania wychowawcze są systemowo analizowane na posiedzeniach Rady Pedagogicznej, doraźnie na spotkaniach zespołów wychowawców i w miarę potrzeb na spotkaniach z rodzicami. Na zebraniach Rady Pedagogicznej wychowawcy i pedagog szkolny zdają relacje ze swoich działań i pojawiających się problemów wychowawczych, natomiast zespół wychowawców klasowych zwoływany jest, jeśli zachodzi bieżąca potrzeba. Wśród uczniów i rodziców prowadzone są ankiety, których celem jest rozpoznawanie celowości i skuteczności podejmowanych przez szkołę działań wychowawczych. Analizy działań wychowawczych dokonują w szkole wszyscy: Dyrektor, Rada Pedagogiczna, indywidualnie nauczyciele, zespoły nauczycieli, rodzice i sami uczniowie. Wnioski z analiz wykorzystywane są do modyfikacji działań wychowawczych i ujmowane są w Planie Pracy Szkoły w formie zadań do realizacji na kolejny rok szkolny.
Kształtowanie postaw ucznia jest ściśle związane z procesem wychowania. Proces wychowania kształtuje osobowość ludzką, wzbudza elementy uczuciowe i emocjonalne, wyzwala cechy charakteru, kształtuje intelekt oraz rozwój fizyczny i psychiczny młodego człowieka. Osobowość ucznia kształtuje się w procesie dydaktyczno – wychowawczym na zajęciach teoretycznych i praktycznych. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród rodziców szkoła duże znaczenie przywiązuje do organizowania działań edukacyjnych sprzyjających kształtowaniu i uzyskiwaniu pożądanych postaw. Ankietowani wskazali, że ich dzieci w 95% uczestniczą w akademiach i apelach szkolnych; 55% wyjeżdża na wycieczki szkolne; 86% bierze udział w uroczystościach szkolnych takich jak: Andrzejki, Wigilia klasowa, Choinka szkolna, Dzień Dziecka. Zdaniem większości rodziców można zauważyć wysoki stopień zaangażowania uczniów w przygotowywanie apeli i akademii szkolnych.
Poprzez apele, akademie i uroczystości szkolne kształtuje się postawy: obywatelskie, kulturalne, społeczne i etyczne.
Szkoła ponadto wspiera rodziców w budowaniu i rozwijaniu właściwych postaw poprzez realizację programów zgodnych z potrzebami szkoły i dostosowanych do potrzeb uczniów. W ramach działań mających na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego uczniów realizowano program „ Trzymaj formę”, w którym uczestniczyło 100% społeczności uczniowskiej. W ramach programu „ Owoce w szkole” smaczne owoce, warzywa i soki spożywali uczniowie klas I – III w 100%. Wyżej wymienione programy rozwijały postawy prozdrowotne i ekologiczne.
Potwierdzają to wszystkie analizowane źródła tj.: ankietowani rodzice, nauczyciele, dokumenty oraz obserwacja szkoły.