• w klasie III

• W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej zorganizowano dla uczniów kl. III zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki. Uczęszczają na nie dzieci mające problemy z przyswajaniem wiedzy  matematycznej. Zajęcia te odbywają się w ramach projektu „ Mam szansę” realizowanego przez Gminę Opinogóra Górna/GZEAS. Specjalnie do tych zajęć opracowano program mający za zadanie odbudowanie motywacji do nauki matematyki, wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci, a w szczególności rozumowania operacyjnego, jak również dostosowania procesu uczenia do możliwości rozwojowych dzieci.

Głównym celem tego programu jest kształcenie umiejętności służących do zdobywania i utrwalania wiedzy matematycznej.

Na zajęcia, które odbywają się raz w tygodniu, uczęszcza pięcioro uczniów.

W małej grupie uczniowie chętniej i odważniej mierzą się ze wszelkimi problemami i zadaniami z zakresu matematyki. Uczniowie i nauczyciele prowadzący mają do dyspozycji ciekawe i atrakcyjne pomoce matematyczne, których zakup został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Mam szansę”.

Klocki, kostki matematyczne , gry planszowe i multimedialne zachęcają uczniów do pracy, która jest również atrakcyjną zabawą. Chętnie układają figury przestrzenne, bawią się kołem do odmierzania odległości, ustawiają czas na zegarach ćwiczeniowych, dodają, odejmują, mnożą i dzielą układając domino matematyczne.

Podczas dobrej zabawy dzieci przestają bać się porażki, stają się odważniejsze i chętniej podejmują się wyzwań matematycznych. Procentuje to u większości z nich lepszymi ocenami na sprawdzianach, poprawą w zakresie sprawnego rachowania, orientacji przestrzennej, wzrostu umiejętności dokonywania różnego rodzaju pomiarów oraz umiejętności korzystania z przyrządów codziennego użytku.

Katarzyna Ziulczyk