• w klasie IIb

• W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej prowadzone są specjalistyczne zajęcia dla uczniów klas drugich, którzy objęci są pomocą psychologiczno- pedagogiczną. Skierowane są one do uczniów z trudnościami w czytaniu, pisaniu i zagrożonych ryzykiem dysleksji. Celem nadrzędnym tego rodzaju zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, efektywne usprawnianie zaburzonych funkcji i wzmacnianie mocnych stron ucznia. Program finansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Mam szansę” realizowany jest przez Gminę Opinogóra Górna we współpracy z GZEAS. Zajęcia w wymiarze trzydziestu godzin pozwalają na wykorzystanie urozmaiconych metod nauczania tj. czynnościowej, ćwiczeniowej, aktywizacyjnej, praktycznego działania, gier i zabaw. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego uczniowie mają do dyspozycji szeroką gamę pomocy dydaktycznych. Pomagają one w sposób efektywny zdobywać nowe wiadomości i umiejętności przy jednoczesnym przezwyciężaniu swoich trudności. Laptop, gry komputerowe i multimedialne oprogramowanie „Dysleksja” wspomagają prowadzoną terapię pedagogiczną zmierzającą do rozwiązania trudności w czytaniu i pisaniu. Program ten łączy w sobie ćwiczenia rozwijające wiele obszarów: koordynację wzrokowo- słuchowo- ruchową, grafomotorykę, logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętność klasyfikacji. Atrakcją są również gry komputerowe i glottodywanik, dzięki którym uczniowie aktywnie ćwiczą i zwiększają swoje umiejętności, poprawiają koncentrację, wyobraźnię, rozwijają sprawności językowe i komunikacyjne jak również orientację przestrzenną. Pomagają także w podnoszeniu umiejętności ortograficznych jak i doskonalenia techniki czytania i poziomu graficznego pisma. Forma programu oparta o multimedia jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci.

Stosowane formy nauczania, metody pracy i liczne pomoce dydaktyczne pozwalają uczniom brać udział w zajęciach, których przeżywanie i doświadczanie staje się dla nich niezapomnianą przygodą. Otwartość i aktywność dzieci pokazuje, że nauka staje się dla nich czymś więcej niż tylko codziennym obowiązkiem. Prowadzony program bez wątpienia podnosi atrakcyjność i poziom nauczania dzieci biorących w nim udział.

Krystyna Walczak.