• zajęcia logopedyczne

•  W ramach projektu „ Mam szansę ” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  prowadzone są zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy.                                                                                 W terapii logopedycznej uczestniczy czterech uczniów klas I-II Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej w wymiarze 30 godzin. Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu przez jedną godzinę w grupie czteroosobowej.

Po wstępnej diagnozie uczniów, u których stwierdzono nieprawidłową artykulację głosek szumiących, syczących oraz rotacyzm czyli nieprawidłową wymowę głosek      ( sz, ż, cz, dż, s, z, c, dz oraz r) został opracowany program grupowych zajęć logopedycznych.  Grupowa forma zajęć jest dla dzieci swobodną i bezstresową formą zabawy-pracy. Podczas terapii szczególną uwagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych oaz koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej by wypracować odpowiedni poziom sprawności językowej.

Dzięki środkom finansowym uzyskanym w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego zostały zakupione liczne pomoce logopedyczne tj. specjalistyczne książki, ćwiczenia, gry logopedyczne oraz profesjonalne logopedyczne programy multimedialne. Służą one do kształtowania prawidłowej wymowy zaburzonych głosek oraz wspomaganie prawidłowego rozwoju u dzieci.

Systematyczne ćwiczenia prowadzą do rozwijania sprawności aparatu artykulacyjnego  dziecka oraz poprawnej wymowy co wpływa na rozwijanie podstawowych umiejętności językowych takich jak czytanie, pisanie czy ustne komunikowanie się.