• Święta majowe

•    Przedszkole

Nauczanie wczesnoszkolne

Klasa IVa

Naród, który zapomina o swojej historii, przestaje istnieć

Maj to szczególny miesiąc w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy, Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W bieżącym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy IVa na godzinie wychowawczej przypomnieli genezę i historię tych świąt. Obejrzeli również film edukacyjny, który przybliżył im tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. oraz sylwetki wybitnych reformatorów.

Pamiętajmy o przeszłości, pielęgnowaniu w sobie ducha poszanowania własnego kraju, ponieważ cytując słowa Józefa Piłsudskiego Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

Beata Kołakowska-Nowacka

Klasa IVb

Maj - miesiąc szczególny dla wszystkich Polaków. Obchodzimy w nim ważne święta narodowe - Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 Maja.

O majowych świętach pamiętali uczniowie klasy 4b.

Obchodziliśmy je w szczególny sposób, razem, a jednak osobno.

Uczniowie oczywiście świętowali w swoich domach, ale również na zajęcia wychowawcze przygotowali prace związane z historią tych świąt. Powstały piękne wiersze i plakaty Zapraszamy do obejrzenia prac.

Mariola Chojnowska

Klasa Va

Uczniowie klasy 5 obchodzili święta majowe pod hasłem „Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”. Obejrzeli film na temat uchwalania Konstytucji 3 Maja, Rejtan – na ratunek Polsce. Historia bohatera sprzed 200 lat. Następnie wykonali ćwiczenia interaktywne (uzupełnianie tekstu, puzzle, łączenie w pary), które pozwoliły im utrwalić posiadaną wiedzę: ćwiczenie 1, ćwiczenie 2, ćwiczenie 3.

W dalszej części obejrzeli film „Spotkanie z mistrzem / Jan Matejko Konstytucja 3 maja 1791 oraz wykonali ćwiczenia interaktywne (Milionerzy, dopasowywanie podpisu do fragmentu obrazu, krzyżówka) sprawdzające znajomość obrazu: ćwiczenie 1, ćwiczenie 2, ćwiczenie3.

Agnieszka Młodzianowska

Klasa VIa

Na godzinie wychowawczej online uczniowie klasy VI a uczcili ważne dla wszystkich Polaków święto narodowe – 230  Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas zajęć obejrzeli prezentację o historii Polski, zaprezentowali krótki występ. Ubrani w galowe stroje i z biało czerwonymi kotylionami zaprezentowali przygotowane wiersze i piosenki.

D. Franckiewicz

Klasa VIIb

W tym roku obchody uchwalenia konstytucji świętowaliśmy 5 maja na godzinie wychowawczej. Najpierw obejrzeliśmy sondę uliczną na temat konstytucji i niestety przekonaliśmy się, że wiedza Polaków  jest niewielka. Tylko grupka młodych ludzi udzieliła prawidłowych odpowiedzi. Następnie taką sondę przeprowadziła wychowawczyni – też nie było idealnie. Dlatego z przyjemnością obejrzeliśmy prezentację na ten temat. Pani uświadomiła nam, że należy co roku przypominać sobie wiadomości związane z tym majowym świętem, by już nikt nie miał wątpliwości, ze Konstytucję 3 maja uchwalono w roku 1791 i była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej.

Teraz już wiemy, że patriotyzm to również wiedza na temat ważnych wydarzeń z historii naszego kraju.