- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
- Godziny otwarcia biblioteki
- Regulamin biblioteki
- Plan pracy biblioteki szkolnej
- Plan rozwoju czytelnictwa
- Realizacja planu rozwoju czytelnictwa 2024/2025
- Realizacja planu rozwoju czytelnictwa 2023/2024
- Realizacja planu rozwoju czytelnictwa 2017-2023
- Jak znaleźć książkę w naszej bibliotece.
- Czytelnictwo
- Dlaczego warto czytać książki?
- ZŁOTA LISTA
- Wpływ czytania na rozwój dziecka
- Czytajcie dzieciom - ulotka
- Jak rozwijać w dziecku pasję do czytania?
- Historia szkoły
- Wywiady
Historia szkoły
-
HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OPINOGÓRZE
Nasza szkoła, dzięki swej kilkudziesięcioletniej działalności, na trwałe wpisała się w krajobraz kulturalno – oświatowy opinogórskiej gminy.
Jej historia sięga 20 – lecia międzywojennego. Niestety, w archiwum szkoły nie zachowała się żadna dokumentacja dotycząca przebiegu nauki, liczby nauczycieli i uczniów. O tym wiemy tyle, ile przekazali ludzie. I tak według relacji pana Stanisława Łukasiewicza: „w 1918 roku szkoła już istniała, uczył w niej jeden nauczyciel, pan Ślubowski. Był to człowiek surowy i wymagający, uczył kaligrafii”. Do szkoły uczęszczało 18 (osiemnaścioro) uczniów.
Z kolei, pani Stanisława Smolińska, długoletni dyrektor szkoły, wspomina, że jej mama, pani Stanisława Długołęcka, chodziła do istniejącej w Opinogórze ochronki, w której dziewczęta uczono czytania, pisania i robótek ręcznych.
Do 1936 roku szkoła była czteroodziałowa, jednoklasowa. Uczył w niej tylko jeden nauczyciel. Do klas wyższych niektórzy uczniowie docierali pieszo do Ciechanowa.
Od 1936 roku szkoła była już pięcioklasowa i zwiększyła się liczba oddziałów do sześciu. Do wojny była już pełną szkołą podstawową 7 – klasową.
W czasie okupacji działalność edukacyjna szkoły została formalnie zawieszona i wznowiona dopiero w I kwartale 1945 roku.
Pierwszym powojennym kierownikiem szkoły był pan Piotr Mossakowski, a wraz z nim pracowali: Stanisława Mossakowska, Krystyna Kamińska, Stefania Pęczkowska i Lucjan Komosiński. W szkole uczyło się wtedy 200 uczniów. Do poszczególnych klas uczęszczały dzieci z kilku roczników. Pierwsi absolwenci 7 – letniej Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Zygmunta Krasińskiego ukończyli ją w roku szkolnym 1947/48.
W 1950 roku budynek szkoły został zniszczony przez pożar. Z tego powodu zajęcia lekcyjne w roku szkolnym 1950/51 rozpoczęły się dopiero w październiku i odbywały się w budynku, w którym potem mieściły się biura PGR – u.
Głównym inspiratorem odbudowy szkoły był kierujący nią w latach 1951 – 1956, pan Seweryn Czaplicki, który przy wydajnej pomocy Komitetu Rodzicielskiego i znacznej części mieszkańców Opinogóry, zdołał ją odbudować.
W tym czasie w szkole pracowali: panie – Stanisława Smolińska i Maria Pawlak, panowie – Tadeusz Woźniak i Zdzisław Ciarciński, a następnie: pani Barbara Bałtroczyk i pan Eugeniusz Trojanowski.
Organizowane wówczas wieczorowe kursy umożliwiały ukończenie szkoły podstawowej tym, którzy nie podlegali już obowiązkowi szkolnemu.
Od września 1957 roku obowiązki kierownika szkoły przejął pan Jan Komór, który przybył do Opinogóry z żoną Zofią, również nauczycielką. Pan Komór kierował szkołą do 1965 roku.
Jego następczynią została pani Stanisława Smolińska, która pełniła tę funkcję do 1981 roku. W tym czasie do starej części szkoły zastała dobudowana nowa część, tak zwana przybudówka, w której mieściły się 3 izby lekcyjne. Dobudowanie dodatkowych klas było niezbędne, gdyż wzrosła liczba dzieci, przede wszystkim klas IV – VIII.
Kadrę pedagogiczną w 1965 roku stanowili: panie – Stanisława Borowska, Elżbieta Łątkowska, Jadwiga Karczewska, Hanna Niestępska, Wanda Kaliszewska i pan – Waldemar Łątkowski.
Z początkiem roku szkolnego 1972/73 szkoła w Opinogórze stała się Zbiorczą Szkoła Gminną. Gminnym Dyrektorem Szkół została pani Aniela Dunajska. Swoją funkcję dyrektora pełniła do 1975 roku, kiedy to na skutek reorganizacji przeszła do pracy w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ciechanowie.
Pani dyrektor Dunajska była inicjatorką budowy domu dla nauczycieli.
Następcą pani Dunajskiej był pan Kazimierz Jankowski, a jego zastępcami panie Agnieszka Karwacka i Stanisława Smolińska.
W tym czasie w szkole pracowało 16 (szesnaścioro) nauczycieli i uczyło się 318 (trzysta osiemnaścioro) uczniów. Przybyli potem uczniowie ze szkół filialnych z Trentowa i Władysławowa.
Rok 1982 przyniósł kolejne zmiany w kierownictwie szkoły. Gminnym dyrektorem została pani Agnieszka Karwacka, a jej zastępcami: pani Jadwiga Toporowska i pan Kazimierz Jankowski.
Od 1984 roku szkoła stała się samodzielna placówką, a dyrektorem został ponownie pan Kazimierz Jankowski, który pełnił funkcję do 1989 roku.
Następnie obowiązki dyrektora szkoły przejęła pani Jadwiga Toporowska. Pani Toporowska włożyła dużo zaangażowania i serca w to, aby doprowadzić do wybudowania nowej szkoły. Dzięki przychylności władz gminnych i pomocy rodziców i społeczności gminy Opinogóra, rok szkolny 1994/95 rozpoczął się w nowej szkole.
W roku 1999 pani Toporowska została dyrektorem Gimnazjum w Opinogórze, dyrektorem Szkoły Podstawowej – pani Teresa Grzeszczak.
Rok 1999 – to rok wielkich zmian w oświacie. Od tego roku, szkoła podstawowa kończy się na szóstej klasie. W naszej 6 – klasowej szkole podstawowej uczyło się 179 (stu siedemdziesięcioro dziewięcioro) uczniów w 8 oddziałach. Był również oddział przedszkolny. W szkole pracowało 13 (trzynaścioro) nauczycieli, działała też biblioteka, koło modelarskie, odbywały się zajęcia w sali komputerowej, z której korzystaliśmy wspólnie z kolegami z gimnazjum. W szkole działał również radiowęzeł, wydawana była gazetka szkolna, funkcjonował sklepik, dzięki czemu można było zjeść drugie śniadanie. Organizacją życia szkolnego zajmował się Samorząd Uczniowski.
W roku szkolnym 2002/2003 decyzją Rady Gminy została zamknięta Szkoła Podstawowa w Pałukach, a dzieci z obwodu tej szkoły przyszły do naszej placówki.
W roku szkolnym 2004/2005 decyzją Rady Gminy została zmieniona organizacja Szkoły Podstawowej w Trętowie – Pełzach. Stała się ona szkołą filialną, z klasami I – III, Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej. Uczniowie starszych klas, czyli IV – VI zostali przyjęci w poczet uczniowskiej społeczności naszej szkoły.
Przy opracowaniu historii szkoły wykorzystano:
- artykuł z „Gazety Opinogórskiej” napisany przez
p. Jadwigę Toporowską,
- wypowiedzi p. Stanisławy Smolińskiej i innych mieszkańców Opinogóry.
Opracowała p. Stanisława Czerwińska
-