Rozpoczynamy naukę w klasie trzeciej!
Rok szkolny 2024/2025 rozpoczął się drugiego września. Mamy nadzieję, że wyjątkowo długie wakacje sprawiły, że dzieci z klasy IIIa z radością powracają w szkolne mury.
Uczniowie klasy IIIa wysłuchali przemówienia Pani Dyrektor i obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu koleżanek ze swojej klasy i klasy IIIb. Z radością wkroczyli do sali lekcyjnej, w której będą kształtować swoje umiejętności i zdobywać nowe wiadomości. Czeka ich rok szkolny, wypełniony nauką, pełen nowych wyzwań i wrażeń.W nowym roku szkolnym nauczycielom życzymy pozytywnej energii, uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności, natomiast rodzicom radości z osiągnięć ich pociech.
A. TomkalskaKlasowy Dzień Chłopca
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie dnia chłopaka na stałe wpisało się w kalendarz imprez klasowych.
Dziewczynki złożyły w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Były słodkości i drobne upominki. W ten sposób chciały podkreślić jak ważni są koledzy w każdej klasie. W klasie IIIa odbyły się w tym dniu wybory „Chłopaka na medal”. Głosy oddawały wszystkie dziewczynki. Chłopakiem na medal został Jaś Pszczółkowski, który otrzymał specjalną odznakę.
Wszystkim chłopcom w tym dniu życzymy wszystkiego najlepszego, humoru radosnego i oby dnia każdego spotkało Was coś dobrego !!!
- Tomkalska
2Rozpoznajemy i wyrażamy emocje
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To dzień, w którym ludzie na całym świecie zwracają uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego i przypominają, jak o nie dbać. W tym dniu szczególnie ważne jest, abyśmy pamiętali, że każdy z nas ma prawo do mówienia o swoich uczuciach, szukania wsparcia i szczęśliwego życia. W klasie IIIa odbyła się pogadanka z psychologiem szkolnym podkreślająca, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Omówione zostały także strategie radzenia sobie w różnych stanach emocjonalnych.
- Tomkalska
Budzimy wyobraźnię, czyli lekcja kleksografii
Chyba wszyscy pamiętają sławną lekcję kleksografii przedstawioną w książce pt. "Akademia Pana Kleksa". Uczniowie klasy IIIa też mieli okazję przenieść się w świat fantazji i uczenia się obchodzenia z atramentem.
Trzecioklasiści zamiast atramentu używali farb. Za pomocą kolorowych farbek robili kilku dużych kleksów na arkuszu papieru, który następnie składali na połowę i odczytywali różne historie z powstałych w ten sposób obrazków. Wszyscy świetnie się bawili, z radością odkrywając kolorowe i symetrycznie odbite kształty. W powstałych pracach każdy zobaczył coś innego – wszak wszyscy mają prawo do własnej interpretacji sztuki. Powstałe przy tej okazji dzieła plastyczne były dowodem na to, że trzecioklasiści mają pełne głowy ciekawych pomysłów tak jak sam Ambroży Kleks.
- Tomkalska
Wiersze i rymowanki o Jesieni…
Choć jesień nie wszystkim kojarzy się dobrze, to jednak jest to jedna z piękniejszych pór roku. Na drzewach pojawiają się kolorowe liście, a ciepłe promienie słoneczne, ogrzewają leniwe popołudnia. Spacery po parku czy po lesie nabierają zupełnie nowych barw.
Właśnie tak jesień widzą uczniowie klasy IIIa, bardzo chętnie piszą wiersze o tej porze roku. Oto niektóre z nich…
„Idzie Jesień”
Przez parki i lasy,
idzie do nas Jesień.
Pięknie ubrana kolorowa dama.
Liście i krzewy pięknie ozdobiła,
Cały świat w bajkowy zamieniła.
Maja Chilarzewska
„Jesień”
Jesień do parku zawitała.
Liście i grzyby nam dała.
Kasztany z drzew spadają,
dzieciom w kaptury wpadają.
A jeże i myszki zbierają na zimę szyszki.
Bartosz Łada
„Dary Jesieni”
Idzie jesień, złota jesień
bukiet liści w koszu niesie,
Jabłka, gruszki no i śliwy,
to są cenne dary nasze.
Z drzew liście spadają i złoty kolor mają,
Są pomarańczowe, szare, srebrne i brązowe.
Fajna jest ta nasza jesień,
Ciekawe co za rok nam przyniesie?
Wiktoria Kaliszewska
„Cudowna jesień”
Gdy nadchodzi jesień spadają liście w lesie.
Z mamą i tatą codziennie spacerować chce się,
z tego jesiennego spaceru każdy z nas na pewno
niejednego kasztana przyniesie. Cudowna jesień!
Filip Dworzyński
„Kolorowa Jesień”
Jaka ta jesień kolorowa!!!
Liście z drzew spadają, drzewa różne kolory mają.
Dzisiaj były chmury a jutro będą wichury.
Z drzew kasztany spadają i brązowy kolor mają.
Piotr Nawrocki
Jesienne kompozycje
Jesień przynosi nam w tym roku wiele słońca a nie tylko chłód i słotę, przynosi również bogactwo faktur i kolorów. Uczniowie klasy IIIa wykonali jesienne prace z zasuszonych kolorowych liści. Trzecioklasiści wykorzystując swoją wyobraźnię, pomysłowość i własną kreatywność wykonali jedne z piękniejszych prac plastycznych.
- Tomkalska
1Nasze zainteresowania i sukcesy
Niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się sztuki walki - w szczególności Taekwondo. Nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz 17 listopada 2024r. brała udział w Otwartych Technicznych Mistrzostwach Mazowsza w Taekwondo Olimpijskim.
Ola Franckiewicz w tych mistrzostwach wywalczyła dwa pierwsze miejsce i zdobyła dwa medale oraz puchary, a także miejsce II i III i kolejne dwa medale.
Oli gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!!!
- Tomkalska
Puzzle z Prawami Dziecka
20-go listopada każdego roku obchodzony jest w naszym kraju Dzień Praw Dziecka. Dzień ten ma na celu przypomnieć nam, że każde dziecko to człowiek posiadający swoje prawa. Każde dziecko, bez względu na to, gdzie mieszka, kim są jego rodzice, jak wygląda – ma takie same prawa. Każde dziecko powinno być traktowane z szacunkiem i tolerancją.
Tego dnia w klasie III a przeprowadzone zostały zajęcia, których tematem były Prawa Dziecka. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy w „skojarzenia do słów – prawa i obowiązki”. Następnie uczniowie oglądając prezentację, przypomnieli sobie prawa zapisane w „Konwencji o Prawach Dziecka”, po czym wypowiadali się na temat posiadanych praw przysługujących dzieciom niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. W dalszej części uczniowie starannie kolorowali rysunki przedstawiające wybrane przez siebie prawo, aby móc później stworzyć z rysunków kolorowe puzzle. Każdy uczeń miał za zadanie pociąć rysunek i przygotować puzzle, które z kolei koleżanka lub kolega z ławki miał ułożyć, tak aby powstał wcześniejszy rysunek. Podsumowaniem odbytych zajęć było wspólne wysłuchanie piosenki pt. „Prawa Dziecka”.
- Tomkalska
7VIII Turniej Szachowy
Uczniowie klasy IIIa bardzo chętnie grają w szachy. W tym roku szkolnym cztery osoby reprezentowały klasę i szkołę w turnieju szachowym.
Aleksandra Franckiewicz, Wiktoria Kaliszewska, Jan Pszczółkowski i Mateusz Włodkowski wzięli udział w VIII Turnieju Szachowym, który odbył się 19 listopada 2024 r. w Wydziale MSCDN w Ciechanowie. Zawody były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych. Wśród trzecioklasistów w kategorii dziewcząt Ola zajęła I miejsce zdobywając złoty medal, Wiktoria zajęła II miejsce zdobywając medal srebrny. Wśród chłopców z klas trzecich Jaś zajął II miejsce i zdobył medal srebrny. Wszyscy uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy. Szkolnym koordynatorem turnieju jest p. Joanna Jabłońska, która przygotowywała i gorąco zachęcała dzieci do udziału w turnieju. 4 grudnia wszyscy troje będą reprezentowali naszą szkołę w Finałowym Turnieju Szachowym w Warszawie
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Będziemy bardzo mocno trzymać kciuki!!!
- Tomkalska
Wiersze i rymowanki o owocach i warzywach – w ramach programu rozwoju czytelnictwa
„Jedz owoce bo są zdrowe, no i bardzo kolorowe!!!”
Zachęcać do jedzenia owoców i warzyw można w różny sposób. W ramach planu rozwoju czytelnictwa uczniowie klasy IIIa układali wiersze i rymowanki o owocach i warzywach oraz zdrowym odżywianiu. Każdy wiersz lub rymowanka zostały ozdobione kolorowymi ilustracjami i powstała ilustrowana książka klasowa o owocach i warzywach oraz ich wartościach odżywczych. A oto niektóre wiersze i rymowanki…
„Mango”
To jest mango,
wnet zatańczy dla nas tango.
Dojrzałe, smaczne, ma witaminy,
jemy je latem oraz w czasie zimy.
Filip Dworzyński
„Pietruszka”
Nazywam się pietruszka,
często wpadam do garnuszka.
Gotuję się tam w zupie,
za to w surówce bardzo chrupię
Bartosz Łada
„Ogórek”
W ogródku jesienią ogórki się zielenią.
Ogórek jest zielony a mój stolik ozdobiony.
Daryna Smal
„Arbuz”
Jaki ten arbuz słodki,
tak samo jak małe kotki.
Pyszny, soczysty aż leci ślinka,
a w środku czerwony jak mała malinka.
Lecz większy jest o wiele,
smakuję go w każdą niedzielę.
Paweł Nawrocki
„Boróweczka”
Boróweczka, boróweczka malutka
niebieska i słodka jak w lesie jagódka.
Lecz większa i piękniejsza
i w jedzeniu dużo smaczniejsza.
Piotr Nawrocki
„Gruszka”
Przez sad idzie mały Krzyś,
śmieje się do słonka,
a tu pac,pac - żółciutką gruszkę
zrzuca mu dorodna grusza.
Weronika Przybyszewska
Nasze zainteresowania i sukcesy
Piłka nożna jest dyscypliną sportu, którą coraz częściej uprawiają dziewczęta. To bardzo dynamiczny sport. Wymaga od młodego człowieka dyscypliny, regularności, koncentracji i dobrej formy fizycznej.
24 listopada nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz brała udział w turnieju „Dziewczyny też kochają piłkę nożną” i otrzymała medal oraz puchar dla najlepszej bramkarki w tym turnieju.
Oli serdecznie gratulujemy i życzymy radości z uprawiania tej dyscypliny sportu!!!
A. Tomkalska
Czym jest empatia ???
Empatia to zdolność do rozpoznawania i współodczuwania emocji innych osób, umiejętność postawienia się na miejscu innej osoby i spojrzenia na daną sytuację z jej punktu widzenia. Człowiek empatyczny jest świadomy tego, co inni ludzie odczuwają w danej chwili. Dzięki temu jest w stanie zareagować adekwatnie do sytuacji.
Uczniowie klasy IIIa wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez p. psycholog K. Kołakowską dotyczących empatii. Z uwagą wysłuchali, iż uważne słuchanie drugiej osoby, wczucie się w jej sytuację pozwala na lepsze zrozumienie tego, co dana osoba przechodzi i odczuwa w danym momencie. Wspólnie wykonali kilka ćwiczeń i doświadczeń.
- Tomkalska
VI Finałowy Turniej Szachowy za nami!
4 grudnia 2024 r. w Warszawie odbył się VI Finałowy Turniej Szachowy w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”. Do rywalizacji przystąpili uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału podczas turniejów rejonowych w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.
Naszą szkołę i klasę reprezentowali: Aleksandra Franckiewicz, Wiktoria Kaliszewska i Jan Pszczółkowski – medaliści Turnieju Szachowego w Ciechanowie.
Po zaciętej rywalizacji IV miejsce otrzymała Wiktoria Kaliszewska a V miejsce otrzymała Aleksandra Franckiewicz. To wspaniałe wyniki!!! Wszyscy uczestnicy za wzorową postawę i rywalizację otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zmagania przebiegały w przyjaznej atmosferze. Finałowy Turniej Szachowy był doskonałą okazją do rozwijania umiejętności szachowych wśród uczniów, a także promował zdrową rywalizację i współpracę.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i osiągniętych wyników!!!- Tomkalska
Mikołajki klasowe
Grudzień to magiczny miesiąc. Zaczyna się zima, robi się biało, mroźno i wszyscy z utęsknieniem czekają na Świętego Mikołaja! 6 grudnia w naszej klasie zagościł świąteczny nastrój…. Od samego rana kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin Świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą klasową tradycję. Święty Mikołaj zostawił pod choinką w naszej klasie dla trzecioklasistów list i wielki prezent. Sprawił nam wszystkim ogromną radość. Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia!!!
Dziękujemy Rodzicom za pomoc Mikołajowi w dostarczeniu tego ogromnego prezentu, małe Elfy pewnie by sobie nie poradziły…?
A. Tomkalska
Mikołajkowy Turniej Milan Sport Girls
8 grudnia nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz brała udział w Turnieju Mikołajkowym Milan Sport Girls. Wraz z drużyną Ola zajęła I miejsce i otrzymała medal oraz puchar dla najlepszej bramkarki w tym turnieju. To była super zabawa, wiele pięknych akcji i bramek.
Oli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
- Tomkalska
Pomoc innym – ważna sprawa!!!
Uczniowi klasy IIIa licznie wzięli udział w ogólnopolskim projekcie społecznym „Szlachetna paczka”, którego głównym celem jest materialna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Trzecioklasiści chętni i gotowi do bezinteresownej pomocy innym, przynosili potrzebne artykuły i produkty.
Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk! Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.
A. Tomkalska
Warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum Romantyzmu
12 grudnia uczniowie klasy IIIa udali się do Muzeum Romantyzmu, aby wziąć udział w warsztatach muzealnych „Cicha noc u Krasińskich”. Podczas zajęć edukacyjnych przygotowanych z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia cofnęli się nieco w czasie.
W ramach świątecznej oferty znalazło się: zwiedzanie zabytkowego zameczku z p. przewodnik oraz opowieść o XIX-wiecznych zwyczajach świątecznych. Podczas warsztatów plastycznych trzecioklasiści wykonali własną szopkę, nie zabrakło również wspólnego śpiewania i historii jednej z piękniejszych kolęd – “Mizerna, cicha…”, do której słowa napisał romantyczny poeta Teofil Lenartowicz.
- Tomkalska