- Klasa 1a
- Klasa 1b
- Klasa 2a
- Klasa 2b
- Klasa 3a
- Klasa 3b
- Mały Samorząd Uczniowski
- Cyrk w szkole...
- Cała szkoła biega
- Sprzątamy świat
- Ślubowanie Klas I
- Dzień Nauczyciela
- Wycieczka do Warszawy
- Przedstawienie w PCKiSz w Ciechanowie
- Jasełka
- Bal karnawałowy
- Konkurs międzyklasowy Ia i Ib Mikołaj
- Oceanarium
- Konkurs Marzanna
- Spektakl "Shrek - baśń o tolerancji"
- Święto Chrztu Polski
- Akademia 3 Maja
- Piotruś Pan
- WYCIECZKA DO WARSZAWY
- Święto Rodziny – Dzień Dziecka
- WYCIECZKA DO ŁODZI
Klasa 2a
Rozpoczynamy naukę w klasie drugiej!
Tegoroczny rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się czwartego września. Mamy nadzieję, że wyjątkowo długie wakacje sprawiły, że dzieci z radością powracają w szkolne mury.
Uczniowie klasy IIa wysłuchali przemówienia pani dyrektor i obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu kolegów i koleżanek z klas starszych. Z radością wkroczyli do sali lekcyjnej, w której będą kształtować swoje umiejętności i zdobywać wiadomości. Czeka ich rok szkolny, wypełniony nauką ale również zabawą, pełen nowych wyzwań i wrażeń.
Wszystkim, dla których szkoła to „drugi dom” – czyli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom - radości z osiągnięć ich pociech.
A. Tomkalska
Klasowy Dzień Chłopca
29 września dziewczęta z klasy IIa nie zapomniały o święcie swoich klasowych kolegach. Wraz z rodzicami zadbały o to, aby chłopcy w tym dniu poczuli się wyjątkowo.
W Dniu Chłopca oprócz tradycyjnych życzeń i gromkiego „Sto lat” dziewczynki wręczyły kolegom drobne upominki, a potem wybrały Najmilszego Chłopca w klasie, którym został Mateusz Włodkowski. Dzień Chłopca to wspaniała okazja, by wspólnie poświętować w klasie.
Wszystkiego najlepszego Chłopcy !!!
- Tomkalska
4Nasze zainteresowania i sukcesy
Nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz po zajęciach szkolnych uczęszcza na treningi piłki nożnej. Trenuje bardzo wytrwale i z sukcesami, ponieważ uzyskała tytuł Mistrza Dryblingu.
W piłce nożnej dryblingiem określa się serię szybkich wymachów nogami przy piłce, połączonych z płynnym balansem ciała, dynamicznymi zmianami kierunku biegu, a także szybkością poruszania się zawodnika w celu ominięcia zawodników przeciwnej drużyny i niestaceniu przy tym piłki.
Oli bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
- Tomkalska
Jesienny spacer do parku
23 października uczniowie klasy II a wykorzystując sprzyjającą pogodę udali się do pobliskiego parku na jesienny spacer. Wyjście na spacer poprzedził cykl zajęć, dotyczących pory roku – jesieni. Zatem w praktyce drugoklasiści mogli zweryfikować wszystkie swoje wiadomości.
Park odkrył przed dziećmi swe piękno. Podziwiały jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa. Bacznie obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią oraz barwy polskiej złotej jesieni. Rozpoznawały najpopularniejsze gatunki drzew i roślin. Z zapałem zbierały kolorowe liście, tworząc z nich piękne bukiety. Gromadziły też inne skarby jesieni, które po powrocie do szkoły znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym.
Piękna jest jesień w parku!!!
A. Tomkalska
9Nasze zainteresowania i sukcesy
Niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się sztuki walki - w szczególności Taekwondo. Nasze koleżanki Aleksandra Franckiewicz i Weronika Przybyszewska 21 i 22 października 2023r. brały udział w Mistrzostwach Mazowsza w Taekwondo Olimpijskim.
Ola Franckiewicz wywalczyła pierwsze i drugie miejsce i zdobyła dwa medale, za I miejsce medal złoty oraz medal srebrny za miejsce II.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!!!
- Tomkalska
Czytając poznajemy świat…
W tym roku szkolnym uczniowie klasy IIa biorą udział w innowacji metodyczno – programowej „Czytanki małej Franki – czytając poznajemy świat i rozwijamy wyobraźnię”. Mają możliwość czytania różnego rodzaju tekstów i doskonalenia umiejętności czytania, w tym czytania ze zrozumieniem.
Szybko zabrali się do pracy, na wstępie ułożyli ilustrowany kodeks czytelnika, dokładnie ustalili jak należy dbać o książki. W sali lekcyjnej utworzyli klasowy kącik ciekawej książki, z którego chętnie korzystają w wolnych chwilach. Następnie zaprojektowali i wykonali kolorowe zakładki do książek, które będą chronić kartki książek przed niszczeniem i zagniataniem. Powstały bardzo oryginalne i estetyczne zakładki do książek. 16 października drugoklasiści wybrali się do teatru Capitol, gdzie mogli obejrzeć spektakl pt. „Piotruś Pan”. Tam bacznie obserwowali jak aktorzy odgrywali swoje role, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem.
- Tomkalska
1Pyszne i zdrowe soki warzywno – owocowe
Dzieci z klasy IIa doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy między innymi prawidłowo się odżywiać. Każdy drugoklasista rozumie potrzebę spożywania owoców oraz warzyw, bo mają one najwięcej witamin.
Z myślą o witaminkach, postanowili przystąpić do projektu i zrobić samodzielnie sok z jabłek i marchewki. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką oraz przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie przyniesionych marchewek i jabłek do maszyny i sok gotowy! Wykonany samodzielnie przez dzieci, bez dodatku cukru i konserwantów smakował wyśmienicie! Drugoklasiści swoimi wiadomościami o wartościach odżywczych owoców i warzyw podzielili się z uczniami klasy Ia i IIIb. Była też wspólna degustacja przygotowanych soków. Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
W tych jesiennych dniach przyda nam się duża dawka witamin dla wzmocnienia układu odpornościowego!!!
Ogromne podziękowania należą się rodzicom, na którzy jak zawsze możemy liczyć, bardzo pomogli nam w przygotowaniu soków.
A. Tomkalska
7Nasze zainteresowania i sukcesy
11 listopada z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ciechanowie odbył się turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży.
Nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz brała udział w tym turnieju i wraz z drużyną wywalczyła trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal i pamiątkową ststuetkę .
Turniej to kolejna, piękna lekcja przypominająca to wielkie wydarzenie. Oli bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
A. Tomkalska
Pani Jesień wiersze niesie…
Choć jesień nie wszystkim kojarzy się dobrze, to jednak jest to jedna z piękniejszych pór roku. Na drzewach pojawiają się kolorowe liście, a ciepłe promienie słonecznie ogrzewają leniwe popołudnia. Spacery po parku, czy po lesie nabierają zupełnie nowych barw.
W ramach działań innowacyjnych uczniowie klasy IIa właśnie tak widzą jesień, bardzo chętnie piszą wiersze o tej porze roku, ozdabiając je barwnymi ilustracjami. Oto niektóre z nich, pozostałe możecie przeczytać na tablicy przed salą lekcyjną drugoklasistów.
A. Tomkalska
„Jesień”
Idzie lasem Pani Jesień.
Bukiet liści w koszu niesie.
Świat nasz upiększa już od rana.
W kolorową suknię ubrana.
Wiktoria Kaliszewska
Jesień jest piękna i liście spadają,
a drzewa ładnie wyglądają.
Wesołe dzieci po parku biegają.
Złote kasztany na głowę spadają.
Dzieci dużo radości dają.
Jan Pszczółkowski
Idzie sadem pani Jesień,
kosz z jabłkami nam tu niesie.
Dużo dzieci w sadzie biega,
zrywa śliwki, gruszki zbiera.
Grabią liście i śpiewają,
że jesień bardzo kochają.
Tymon Malinowski
4Nasze zainteresowania i sukcesy
Taekwondo jest tradycyjną sztuką walki, zapewnia utrzymanie doskonałej kondycji. Przy tej sztuce walki ćwiczą wszystkie partie mięśni, dlatego łatwo jest zdobyć zgrabną sylwetkę, a ponadto zadbać o koordynację ruchową.
18 listopada nasza koleżanka Weronika Przybyszewska brała udział w Otwartych Technicznych Mistrzostwach Mazowsza w Taekwondo Olimpijskim Ciechanów 2023. Weronika zdobyła dwa medale zajmując I i II miejsce.
Weronice serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dążeniu do obranego celu!!!
A. Tomkalska
Nasze zainteresowania i sukcesy
Piłka nożna jest dyscypliną sportu, którą coraz częściej uprawiają dziewczęta. To bardzo dynamiczny sport. Wymaga od młodego człowieka dyscypliny, regularności, koncentracji i dobrej formy fizycznej.
19 listopada nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz wraz z koleżankami z drużyny brała udział w turnieju LOCZKI CUP 2023 w Wyszkowie. Wspaniałe piłkarki z: UKS Ząbkovia Ząbki, KS Włókniarz Białystok Kobiety, Varsovia Girls i APN OLIMP Ladies Ciechanów rozegrały ze sobą 9 meczów. Ola z turnieju przywiozła medal, puchar i dyplom. Dzień wcześniej, 18 listopada Ola uczestniczyła również w turnieju piłkarskim ORŁY SPORTU, z którego przywiozła medal i statuetkę.
Oli serdecznie gratulujemy, życzymy radości z uprawiania tej dyscypliny sportu oraz dobrej zabawy z przyjaciółmi i dreszczyku emocji !!!
A. Tomkalska
Życzliwość zawsze w cenie…..
20 listopada w przededniu Światowego Dnia Życzliwości, uczniowie klasy II a wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez panią psycholog Kamilę Kołakowską.
W tym Dniu, na całym świecie organizowane są koncerty, akcje charytatywne oraz festyny. Głównym celem Dnia jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jako najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Życzliwość to nie tylko wielkie czyny, ale także drobne gesty, które świadczą o pozytywnych emocjach, jak choćby pamięć o bliskich osobach oraz troska o siebie i innych. Zawsze warto być życzliwym, bowiem proste gesty, zwykłe miłe słowo, mogą odmienić czyjś dzień.
Podczas zajęć dzieci wybrały najbardziej życzliwą osobę w klasie. Został nią Jaś Pszczółkowski. Serdecznie gratulujemy!
A. Tomkalska
My też możemy pomóc !!!
Uczniowie klasy II a podczas zbiórki charytatywnej swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że nie jest im obojętny los chłopca, który zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne, zatem drugoklasiści postanowili, wesprzeć chorego chłopca.
Dzięki tej akcji drugoklasiści uczyli się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijali uczucie empatii, kształtowali pozytywną postawę wobec potrzebujących.
Za pomoc i otwarte serduszka należą się wszystkim uczniom klasy II a serdeczne podziękowania.
A. Tomkalska
VI Turniej Szachowy
Szachy to niezwykle pasjonująca, wymagająca logicznego myślenia gra planszowa, której współczesne zasady ukształtowały się jeszcze w średniowieczu, przyciąga niczym magnez coraz to młodszych graczy. Uczniowie klasy IIa bardzo chętnie grają w szachy.
Nasze koleżanki Aleksandra Franckiewicz i Wiktoria Kaliszewska wzięły udział w VI Turnieju Szachowym, który odbył się 28 listopada 2023 r. w Wydziale MSCDN w Ciechanowie. Zawody były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych. Wśród drugoklasistów Ola zajęła I miejsce zdobywając złoty medal, a Wiktoria zajęła II miejsce zdobywając medal srebrny. Dziewczynki otrzymały również pamiątkowe dyplomy. Szkolnym koordynatorem turnieju jest p. Joanna Jabłońska, która przygotowywała i gorąco zachęcała Olę i Wiki do udziału w turnieju. 14 grudnia dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę w Finałowym Turnieju Szachowym w Warszawie
Oli i Wiktorii bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Będziemy wszyscy bardzo mocno trzymać kciuki!!!
- Tomkalska
Mikołajki klasowe
Grudzień to magiczny miesiąc. Zaczyna się zima, robi się biało, mroźno i wszyscy z utęsknieniem czekają na Świętego Mikołaja! 6 grudnia w naszej klasie zagościł świąteczny nastrój…. Od samego rana kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin Świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą klasową tradycję. Święty Mikołaj zostawił pod drzwiami naszej klasy dla drugoklasistów list i worek pełen słodkich upominków. Po otrzymaniu prezentów, wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci. Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia!!!
A. Tomkalska
Z wizytą w Gminnej Bibliotece
W dniu 11 grudnia, w ramach działań innowacyjnych dzieci z klasy IIa odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Opinogórze Górnej. Celem wyjścia było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz kształtowanie poczucia szacunku dla książek.
Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni i zapoznania się z biblioteką. Drugoklasiści z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresowani byli działem dla dzieci. Pani bibliotekarka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Miała dla dzieci zagadki wymyślone przez mole książkowe, dzięki którym uczniowie klasy IIa poznali zasady wypożyczania książek. Zobaczyli jak wygląda karta czytelnika, dowiedzieli się także, jak należy dbać o książki. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek na drugoklasistów czekał słodki upominek.
Wszystkim bardzo podobały się zajęcia w bibliotece. Dziękujemy bardzo p. Magdalenie Wiercińskiej za ciepłe i miłe przyjęcie nas w bibliotece.
- Tomkalska
2Pomagać może każdy …
Projekt „Szlachetna Paczka” jest realizowany w Polsce już od wielu lat. Z roku na rok dynamicznie się rozwija i sprawia przyjemność potrzebującym.
Darczyńcą może zostać każdy, uczniowie klasy IIa licznie wzięli udział w projekcie i dołożyli swoje cegiełki do tej szlachetnej inicjatywy. Chętni i gotowi do bezinteresownej pomocy innym, przynosili potrzebne artykuły i produkty. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk! Drugoklasistom pozostaje radość z tego, że mogli uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat !!!
A. Tomkalska
Warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum Romantyzmu
15 grudnia uczniowie klasy IIa udali się do Muzeum Romantyzmu, aby wziąć udział w warsztatach muzealnych „Cicha noc u Krasińskich”. Podczas zajęć edukacyjnych przygotowanych z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia cofnęli się nieco w czasie.
W programie pobytu znalazły się: lekcja poświęcona budowie i brzmieniu gitary oraz pianina, wspólne śpiewanie kolęd, kreatywne zajęcia plastyczne – wykonywanie ozdoby choinkowej, zwiedzanie powozowni z przewodnikiem, przygotowanie pożywnej sałatki warzywno – owocowej dla Pinusa i Pliszki oraz uczestniczenie w zabiegach pielęgnacyjnych koni.
Drugoklasiści wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
- Tomkalska
8Szopka Bożonarodzeniowa - konkurs
Co roku w okresie Bożego Narodzenia staramy się o piękne przyozdobienie naszych domów. Ważnym elementem dekoracji są szopki przypominające o istocie przeżywanych świąt. W tym roku uczniowie zostali zaproszeni do samodzielnego przygotowania swojej bożonarodzeniowej stajenki. Szopka mogła być wykonana samodzielnie przez ucznia lub rodzinnie. Dla wielu z nich stało się to okazję do rodzinnego majsterkowania.
Uczniowie klasy IIa Mateusz Włodkowski, Daria Malinowska, Paweł Nawrocki i Piotr Nawrocki bardzo chętnie przystąpili do konkursu. Każda z przygotowanych stajenek, jak na rękodzieło przystało, była jedyna i niepowtarzalna. Każda pięknie nawiązywała do historii narodzin Pana Jezusa. Najbardziej doceniona została szopka Mateusza Włodkowskiego, który zajął miejsce II.
Mateuszowi i pozostałym uczestnikom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!!!
A. Tomkalska
IV Finałowy Turniej Szachowy za nami!W siedzibie MSCDN Wydział w Warszawie 14 grudnia 2023 roku zgromadziło się 88 finalistów z województwa mazowieckiego, aby wziąć udział w IV Finałowym Turnieju Szachowym dla uczniów z placówek biorących udział w projekcie „Szachy w mazowieckiej szkole”.
Nasze koleżanki Aleksandra Franckiewicz i Wiktoria Kaliszewska jako finalistki Turnieju Szachowego w Ciechanowie reprezentowały nasz powiat w Warszawie. Wszyscy finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności, Wśród drugoklasistów z województwa mazowieckiego Ola zajęła 5 miejsce a Wiktoria 6 miejsce. To bardzo dobre wyniki !!! Dziewczynki za zaangażowanie otrzymały upominki i pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy ! Ale najbardziej Oli i Wiktorii !!!
A. Tomkalska
Spotkanie świąteczne w klasie
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…”Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Wigilia to bardzo magiczny i radosny dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Jest choinka, są prezenty, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy życzenia oraz śpiewamy kolędy.
W świątecznej atmosferze 22 grudnia w klasie IIa odbyło się spotkanie wigilijne. Najpierw drugoklasiści wzięli udział w tradycyjnych jasełkach. Obserwowali jak z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role i przypomnieli wszystkim sceny rozgrywające się w stajence betlejemskiej, tułaczkę Maryi i Józefa, pokłon pasterzy i monarchów. Cudownie zaśpiewane kolędy, pastorałki i taniec aniołków zrobiły na wszystkich bardzo duże wrażenie. Po części artystycznej p. dyrektor Teresa Kudlak wraz z księdzem kanonikiem Zbigniewem Rembałą i p. katechetką Małgorzatą Szlaską wręczyli uczniom klasy IIa, biorącym udział w konkursie „Szopka Bożonarodzeniowa” nagrody i dyplomy. Następnie pojawił się Święty Mikołaj, który obdarował drugoklasistów prezentami. Obdarowani prezentami wrócili do klasy, gdzie składając sobie życzenia podzielili się opłatkiem.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości. Niech czas Bożego Narodzenia będzie czasem wyjątkowym, pełnym miłości, ciepła i wzajemnej życzliwości !!!
A. Tomkalska
10Czytając poznajemy świat…
Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.
W ramach działań innowacyjnych uczniowie klasy IIa nie tylko samodzielnie czytają książki, ale także słuchają jak czytają im dorośli. Podczas cyklu zajęć czytały drugoklasistom min. p. Joanna Jabłońska, p. Anna Ozdarska.
Głośne czytanie dziecku zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości.
- Tomkalska
Czytelnik Roku 2023
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – Wisława Szymborska.
Konkurs na najlepszego Czytelnika Roku stał się już tradycją Gminnej Biblioteki Publicznej w Opinogórze Górnej. Trwa cały rok, jest ogłaszany w styczniu a rozstrzygany w grudniu. Zwycięzcą w rankingu w dwóch kategoriach wiekowych zostaje czytelnik, który w ciągu roku wypożyczy najwięcej książek.
Zwycięzcą w kategorii wiekowej: 7 – 15 lat a zarazem Czytelnikiem Roku 2023 – został nasz kolega Bartosz Łada. 4 stycznia 2024 r. Bartosz odebrał z rąk p. Wójta Piotra Czyżyka i dyr. GBP Magdaleny Wiercińskiej nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom.
Bartkowi bardzo gorąco gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów czytelniczych.
- Tomkalska
„Zimowe rozmaitości”
Pod takim hasłem 8 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla uczniów klas drugich i trzecich. Konkurs to jedno z działań innowacji pedagogicznej prowadzonej w klasach drugich. Naszą klasę w konkursie reprezentowały: Wiktoria Kaliszewska, Weronika Przybyszewska i Maja Tyjeńska.
Celem konkursu było przede wszystkim zainteresowanie uczniów poezją, rozwijanie zdolności recytatorskich, wspieranie uzdolnień i zainteresowań, prezentacja umiejętności, upowszechnianie kultury żywego słowa wśród uczniów oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Dzieci miały okazję pokonać tremę, oswoić się z wystąpieniem publicznym, a przede wszystkim zaprezentować swój talent recytatorski. Każdy uczeń recytował i przedstawił wybrany przez siebie wiersz o tematyce zimowej. Prezentowane wiersze były bardzo ciekawe, wesołe i barwnie zaprezentowane. Po długim zastanowieniu i dyskusji komisja wyłoniła zwycięzców. W konkursie III miejsce oraz nagrodę książkową i dyplom otrzymała Maja Tyjeńska.
Młodym artystom kibicowali koledzy z klasy i wychowawcy za co serdecznie dziękujemy! Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym życząc im dalszych sukcesów.A. Tomkalska
6Konkurs „Świąteczna choinka”
W Bożonarodzeniowym Konkursie Plastycznym dla dzieci zorganizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej pt. „Świąteczna choinka” wzięli udział uczniowie naszej klasy: Wiktoria Kaliszewska, Paweł i Piotr Nawroccy. Tym razem nie udało się zdobyć nagród ale pozostaje satysfakcja z udziału w konkursie.
Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w konkursach i życzymy powodzenia!
A. Tomkalska
Turniej ZĄBKOVIA CUP
Nowy 2024 Rok nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz rozpoczęła Turniejem ZĄBKOVIA CUP. W turnieju rywalizowały dziewczynki z rocznika 2015 i młodsze. To była super zabawa, wiele pięknych akcji i bramek.
Życzymy Oli i wszystkim uczniom klasy II a wielu sukcesów nie tylko sportowych w Nowym Roku!!!
- Tomkalska
Bezpieczni w sieci
Internet to wspaniały wynalazek. Jest bogatym skarbcem informacji, pełno w nim stron z pięknymi ilustracjami, interesującymi tekstami i ciekawymi filmami. Żeby korzystanie z niego było przyjemne i bezpieczne, wszyscy powinni przestrzegać zasad dobrego zachowania w sieci.
Uczniowie klasy IIa wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez p. psycholog Kamilę Kołakowską, poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Poznali zasady kulturalnego i bezpiecznego korzystania z sieci oraz sposoby wyrażania emocji. Na zakończenie zajęć drugoklasiści, zainspirowani tematem rozwiązywali krzyżówkę. Teraz już na pewno będą wiedzieli jak bezpiecznie korzystać z internetu!!!
A. Tomkalska
8Drzewo genealogiczne mojej rodziny
Genealogia jest nauką badającą pochodzenie i dzieje rodzin. Jest to pisana lub przekazywana ustnie historia rodu. Ukazuje więzy pokrewieństwa między ludźmi.
Chcąc poznać historię swojej rodziny uczniowie klasy II a zajęli się śledzeniem losów swoich najbliższych. Wspólnie z rodzicami ustalili rodzinne pokrewieństwo a następnie zrealizowali projekt „Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. W postaci rozgałęzionego drzewa, rysunków i zdjęć, ukazali związki pokrewieństwa między członkami swojej rodziny. Powstały przepiękne drzewa genealogiczne, które z pewnością staną się wspaniałą pamiątką rodzinną, a drugoklasiści mogą pochwalić się obszerną wiedzą dotyczącą swoich korzeni.
A. Tomkalska
5Turniej o Puchar Burmistrza
Nasza koleżanka Aleksandra Franckiewicz 11 lutego wraz z drużyną brała udział w Turniej u o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Glinojeck. W turnieju rywalizacja była zaciekła, było wiele pięknych akcji i bramek ale także super zabawa. Wszystko zwieńczone kolejnym medalem.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów !!!
- Tomkalska
Walentynkowa tradycja
Święto, którego patronem jest Św. Walenty, obchodzone 14 lutego – to Walentynki. To nie tylko święto zakochanych, bo Walentynki to również życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi.
14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole to święto. Na początek w ten radosny i magiczny dzień uczniowie klasy II a zostali obdarowani przez rodziców słodkimi upominkami. Potem drugoklasiści do zorganizowanej przez Mały Samorząd Uczniowski poczty walentynkowej, mogli przekazywać ozdobione kartki z miłymi życzeniami, wierszami i pozdrowieniami dla najsympatyczniejszych koleżanek i kolegów. Na pamiątkę chętnie wzięli udział w walentynkowej sesji fotograficznej.
A. Tomkalska
2
Mobilne Oceanarium15 lutego uczniowie klasy II a mieli możliwość spędzić trochę czasu w bardzo interesujący sposób. Naszą szkołę odwiedziło Mobilne Oceanarium, które zabrało dzieci w niezwykłą podwodną podróż. W specjalnej kopule ustawionej w sali zabaw, wyświetlona została prezentacja 3D. Dzieci po wejściu do kopuły, mogły odnieść wrażenie, że znajdują się na dnie oceanu. A to wszystko za sprawą pływających wokół ryb i innych morskich stworzeń, mieszkańców raf koralowych, takich jak żółwie morskie, płaszczki, ośmiornice, delfiny, rekiny i wiele innych.
Ta inspirująca podróż w głąb mórz i oceanów była dla dzieci źródłem wielu pozytywnych emocji i wrażeń. Pokaz dostarczył uczniom niezapomnianych przeżyć, pozwolił rozbudzić zainteresowania i zaspokoić ciekawość, a wszystko niewielkim kosztem, bez konieczności wychodzenia ze szkoły.
A. Tomkalska
Wiersze o Zimie
Zima to niezwykle wdzięczna pora roku. Śnieg przykrywający drzewa i dachy, mróz malujący wzory na szybach – wszystko to tworzy zachwycający obraz, który daje natchnienie i inspiruje. Zimowy krajobraz ma w sobie coś baśniowego i choć jest surowy, to skrywa w sobie niewymówione piękno. Nie należy zatem dziwić się, że motyw zimy pojawia się w wierszach wielu twórców – tych światowej sławy i nieznanych.
W ramach działań innowacyjnych uczniowie klasy IIa także, bardzo chętnie układali i pisali wiersze o tej porze roku, ozdabiając je barwnymi ilustracjami. Oto niektóre z nich, pozostałe możecie przeczytać na tablicy przed salą lekcyjną drugoklasistów.
A. Tomkalska
Przyszła zima, biała zima,
śniegiem drzewa otuliła.
Dzieci na śniegu się bawiły,
aniołki ze śniegu robiły.
Przyszła zima, biała zima,
na saneczki dzieci wzywa.
Wiktoria Kaliszewska
Zima, zima śniegiem sypie,
pokryły się śniegiem gałązki na lipie.
Z dachu zamiast kropli,
wiszą długie rzędy lodowych sopli.
Dzieci cieszą się biegają,
z górki na sankach zjeżdżają.
Aleksandra Franckiewicz
Zima jest fajna i jest wesoło,
gdy śniegu jest dużo naokoło.
Bierzemy sanki, lepimy bałwana
i jest zabawa od samego rana.
Bartosz Łada
Doświadczenia i eksperymenty…
Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Przekonali się o tym uczniowie klasy IIa.
Piątego marca drugoklasiści z radością i dużym zainteresowaniem przystąpili podczas zajęć do przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów. Zadaniem uczniów było zaobserwowanie jakie substancje rozpuszczają się w wodzie. Przed rozpoczęciem doświadczeń omówili zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać podczas pracy. Poznali również profesjonalny sprzęt, wykorzystywany w laboratoriach. Wytrwale tworzyli roztwory wodne i zawiesiny a następnie omawiali swoje spostrzeżenia. Wymieniając się swoimi obserwacjami, mogli zapisać wnioski w kartach pracy.
Wykonywali również eksperymenty z wykorzystaniem środków spożywczych, które można znaleźć w kuchni. Chwilami wydawało się, że robią czarodziejskie sztuczki. To jednak nie czary. To nauka!!!
- Tomkalska
3Klasowy Dzień Kobiet
8 marca obchodzimy święto wszystkich kobiet. Także w klasie II a uczniowie świętowali ten dzień.
Uroczystość odbyła się w sali lekcyjnej, chłopcy zadbali o to, aby dziewczynki w tym dniu poczuły się wyjątkowo. Najpierw złożyli dziewczynkom i wychowawczyni życzenia, a następnie wręczyli upominki. Upominki były nie tylko niespodzianką, ale także sprawiły dziewczynkom wielką radość i przyjemność. Była to wspaniała okazja, by wspólnie poświętować w klasie. Wszyscy doskonale się bawili, panował radosny nastrój, a uśmiechy na twarzach dziewczynek mówiły same za siebie.
A. Tomkalska
Eksperymentujemy…
Zainspirowani doświadczeniami i eksperymentami przeprowadzonymi na zajęciach szkolnych uczniowie klasy II a postanowili poeksperymentować również w domu.
Wykonali kilka eksperymentów z wykorzystaniem środków spożywczych, które można znaleźć w kuchni. Przeprowadzili doświadczenie „Jak powstają kryształy?”. Przez tydzień prowadzili obserwacje doświadczenia, zastanawiali się na czym polega zjawisko – krystalizacji. A oto efekty eksperymentu…
A. Tomkalska
Konkurs „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”
Uczniowie klasy II a wzięli udział w gminnym wielkanocnym konkursie plastycznym „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej.
Za udział w konkursie i wykonanie pięknych prac słodkie upominki otrzymali: Mateusz Włodkowski, Krzysztof Bujała, Paweł i Piotr Nawroccy.
Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! A oto nagrodzone prace i ich wykonawcy.
A.Tomkalska
Warsztaty w Muzeum Romantyzmu
22 marca uczniowie klasy IIa udali się do Muzeum Romantyzmu, aby wziąć udział w warsztatach muzealnych „Wagary w muzeum”. Podczas zajęć edukacyjnych cofnęli się nieco w czasie, by podziwiać stroje i sposób ubierania się w XIX wieku.
W programie pobytu znalazły się: lekcja muzealna - Być jak Eliza Krasińska – w gotowalni arystokratki, kreatywne zajęcia plastyczne – wykonywanie karty świątecznej z motywem wielkanocnego zajączka, zwiedzanie Dworku Krasińskich z przewodnikiem, lekcja z muzykoterapii.
Drugoklasiści po odbytych warsztatach wrócili do szkoły zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
- Tomkalska
6Święta tuż, tuż...
Wielkanoc to święta radosne i kolorowe. W przedświąteczną środę, 27 marca wielkanocny zajączek obdarował uczniów klasy IIa słodką niespodzianką.
W nastrój Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wprowadziła wszystkich rozmowa na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i opowiadali o rodzinnych zwyczajach świątecznych w ich domach. Wraz z wychowawczynią złożyli sobie życzenia, wesoło spędzonych świąt i mokrego dyngusa.
Dziękujemy Rodzicom za miłą niespodziankę!!!
A.Tomkalska
Wodolubek
W ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczniowie klasy IIa stanęli przed nie lada wyzwaniem. Otóż zadaniem drugoklasistów było wymyślenie i przedstawienie postaci o nazwie Wodolubek, czyli postaci, co o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia.
Technika wykonania był dowolna, powstały bardzo oryginalne i pomysłowe prace. Widać było duże zaangażowanie oraz ogromną kreatywność dzieci.
- Tomkalska
7Konkurs „Portret Zygmunta Krasińskiego”
W marcu z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego przeprowadzono szkolny konkurs plastyczny pt.: „Portret Zygmunta Krasińskiego”. Nasza koleżanka Daryna Smal zajęła III miejsce wśród uczestników konkursu z klas drugich, a na pamiątkę otrzymała dyplom i drobny upominek.
Serdecznie gratulujemy Darynie i życzymy kolejnych sukcesów, nie tylko plastycznych!!!
Warsztaty w Muzeum Romantyzmu
12 kwietnia uczniowie klasy IIa udali się do Muzeum Romantyzmu, aby wziąć udział w kolejnych warsztatach muzealnych. Czy kaligrafia może być interesująca dla współczesnych uczniów? Jak pisał Zygmunt Krasiński? Właśnie na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć sobie drugoklasiści.
W programie pobytu znalazły się: „Pisać jak Zygmunt Krasiński” – warsztaty kaligraficzne, „Dawne oranżerie, czyli egzotyka za szkłem” – lekcja muzealna oraz zwiedzanie Oficyny z przewodnikiem.
Drugoklasiści po odbytych warsztatach wrócili do szkoły zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
- Tomkalska
2Woda na zdrowie!!!
Woda stanowi ponad połowę masy naszego ciała, jest to najważniejszy składnik organizmu. Jest nieustannie wydalana przez skórę, nerki i płuca, dlatego tak ważne jest aby była dostarczana w odpowiedniej ilości i umożliwiała prawidłowy przebieg fizjologicznych procesów w organizmie. Tak naprawdę jest obecna niemal w każdej tkance, komórce, pełni ważne funkcje:
W ramach działań innowacyjnych uczniowie klasy IIa na potrzeby projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” postanowili ułożyć krótkie rymowanki o wodzie i jej spożywaniu. Chcieli w ten sposób zachęcić do nawyku picia wody oraz rozwijania ekologicznych zachowań a także podkreślić wartość i rolę wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin oraz funkcję wody w organizmie ludzkim.
- Tomkalska
Projekt „ Zdrowo jem, więcej wiem”
Uczniowie z klasy II a wzięli udział w wiosennej edycji projektu ”Zdrowo jem, więcej wiem”. Organizatorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Wiosenna edycja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” poświęcona była warzywom i owocom oraz wodzie. Uczniowie zdobyli wiedzę o walorach smakowych i odżywczych owoców i warzyw oraz dowiedzieli się, jak ważne jest picie wody. Podczas lekcji, konkursów i doświadczeń drugoklasiści dowiedziali się, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety dzieci i odgrywają bardzo dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju. Dostarczają organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Wprowadzenie ich do naszej codziennej diety dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych witamin, dzięki którym jesteśmy zdrowi. Drugoklasiści otrzymali także porcję wiedzy na temat roli wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz funkcji wody w organizmie ludzkim. Zdobyta wiedza przyczyniła się do kształtowania nawyku picia wody oraz rozwijania ekologicznych zachowań. Każdy z drugoklasistów wykonał „Wodolubka” według własnego pomysłu – maskotki, postaci bajkowej, śmiesznej a zarazem sympatycznej, zachęcającej do picia wody. Uczniowie układali także rymowanki o wodzie i jej walorach odżywczych i smakowych.
Uczestnicy projektu dzielili się zdobytą wiedzą z innymi uczniami. Sporządzili wystawę swoich prac. Podczas projektu zrealizowano sześć zadań, z wykonania każdego z nich powstał raport, opatrzony zdjęciami a następnie przesłany do oceny.
- Tomkalska
5VII Turniej szachowy
7 maja 2024 r. w Wydziale MSCDN w Ciechanowie odbył się VII Turniej Szachowy dla uczniów klas I, II i III ze szkół podstawowych biorących udział w projekcie „Szachy w Mazowieckiej Szkole”. Wzięło w nim udział 54 uczniów z 11 szkół podstawowych. Naszą klasę reprezentowało czworo uczniów: Aleksandra Franckiewicz, Wiktoria Kaliszewska, Jan Pszczółkowski i Mateusz Włodkowski. Szkolnym koordynatorem turnieju jest p. Joanna Jabłońska, która przygotowywała i gorąco zachęcała drugoklasistów do udziału w turnieju.
W rywalizacji szachowej Ola Franckiewicz zajęła I miejsce zdobywając złoty medal, a Wiktoria Kaliszewska III miejsce i medal brązowy. Dziewczynki otrzymały również pamiątkowe dyplomy, a w czerwcu będą reprezentować naszą szkołę i powiat na turnieju szachowym w Warszawie.
Oli i Wiktorii bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! Będziemy wszyscy bardzo mocno trzymać kciuki!!!
- Tomkalska
Turniej Sołectw Gminy Opinogóra Górna
Turniej Sołectw to wyjątkowa impreza, która łączy mieszkańców całej gminy w wesołych zmaganiach sportowych. 18 maja uczniowie z klasy IIa chętnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Do rywalizacji stanęli: Aleksandra Franckiewicz, Weronika Przybyszewska, Jan Pszczółkowski, Darina Smal, Maja Tyjeńska i Mateusz Włodkowski. Podzieleni na różne drużyny, w sportowych zmaganiach Sołectw Gminy Opinogóra Górna wywalczyli pamiątkowy puchar.
Wszystkim uczestnikom życzymy wielu sukcesów sportowych i wytrwałości w dążeniu do celu!!!
A. Tomkalska
V Finałowy Turniej Szachowy
12 czerwca 2024 r. w Wydziale MSCDN w Warszawie odbył się V Finałowy Turniej Szachowy dla uczniów klas I, II i III ze szkół podstawowych biorących udział w projekcie „Szachy w Mazowieckiej Szkole”. Naszą szkołę reprezentowały finalistki turnieju powiatowego Aleksandra Franckiewicz i Wiktoria Kaliszewska.
W rywalizacji szachowej Ola Franckiewicz zajęła IV miejsce a Wiktoria Kaliszewska – V miejsce. Dziewczynki za udział w turnieju i zmagania szachowe otrzymały pamiątkowe dyplomy. To wspaniałe wyniki, bo dziewczynki zmagały się z zawodnikami i zawodniczkami z całego województwa mazowieckiego.
Oli i Wiktorii bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
- Tomkalska
Zakończenie innowacji metodyczno – programowej „Czytanki małej Franki”
Zajęcia innowacyjne w klasie II a odbywały się raz w tygodniu, udział w nich brało 15 uczniów. Zajęcia miały na celu promowanie wśród drugoklasistów czytania różnego rodzaju tekstów oraz rozbudzenie ciekawości literackiej i stwarzanie optymalnych warunków do rozwijania ich zainteresowań czytelniczych. Poprzez udział w tych zajęciach dzieci rozwijały umiejętność czytania. Miały możliwość czytania różnego rodzaju tekstów i doskonalenia umiejętności czytania, w tym czytania ze zrozumieniem Miały możliwość słuchania czytanych tekstów przez osoby dorosłe: rodziców, panie z biblioteki, wychowawczynię.
Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie. Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła polonistycznego mogli rozwijać swoje zainteresowania w innych warunkach niż na lekcji. Na zajęciach obowiązywały zupełnie inne formy pracy, swobodna atmosfera, współdziałanie i tematyka zajęć wykraczająca poza obowiązujący program nauczania, uwzględniająca zainteresowania uczniów. Wszystkie te czynniki sprzyjały wzmożonej aktywności uczniów i rozbudzały ich pasję poznawczą.
- Tomkalska
Do widzenia szkoło – witajcie wakacje!
Nadeszły wakacje, czyli zasłużony czas odpoczynku po dziesięciu miesiącach nauki. Dnia 21 czerwca 2024 roku oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Dla uczniów klasy IIa był to rok pełen nowych wyzwań i wytężonej pracy. Z jednej strony rok niełatwy, z drugiej zaś rok wielu sukcesów naszej klasy, o których mieliśmy okazję przypomnieć sobie na uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Życzymy wszystkim uczniom udanych, słonecznych, mile spędzonych i bezpiecznych wakacji!!!
A. Tomkalska