- Podziękowania
- Wyróżnienie
- Życzenia
- Kardynał Stefan Wyszyński
- Zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców na pieszą pielgrzymkę do Rostkowa
- Pielgrzymka do Rostkowa 2021
- Zakaz bycia egoistą
- Różaniec w plenerze
- KONKURS PLASTYCZNY
- Św. Jan de La Salle – patron nauczyciel
- WSPOMINAMY ZMARŁYCH...
- Dzień Praw Dziecka
- Środa popielcowa
- Modlitwa o pokój
- Droga Krzyżowa
- Konkurs
- Niedziela Palmowa
- Wielkanoc
- Osiągnięcia
- Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego - 1 maj
- Majowe
Znaczenie popiołu
"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię" - te słowa wypowiadają kapłani podczas mszy świętych w Środę Popielcową, posypując głowy wiernych popiołem. Niektórzy przynoszą ze sobą również książeczki religijne, w których, między stronami, ksiądz umieszcza szczyptę popiołu do zaniesienia nieobecnym na mszy świętej.
Popiół to symbol przemijalności, a w znaczeniu biblijnym - znak pokuty i znakiem zniszczenia czegoś, aby mogło powstać coś nowego.
Pochodzenie popiołu
Popiół do posypywania głów pochodzi ze spalonych palm (poświęconych w Niedzielę Palmową). A te z kolei są symbolem powitania Jezusa w Jerozolimie, gdy na jego drodze ludzie kładli gałązki palmy, a kilka dni później skandowali "ukrzyżuj go!".
Zgodnie z instrukcją z Mszału Rzymskiego popiół na Środę Popielcową powinien pochodzić ze spalonych ubiegłorocznych gałęzi palm. Nie wystarczy jednak spalić ich w ognisku, bo wtedy popiół może mieć niską jakość. Odpowiedni na Popielec popiół uzyskuje się z powolnego spalania bez dostępu tlenu. Dlatego wiele parafii kupuje gotowy popiół w sklepach z dewocjonaliami.
Post
W Środę Popielcową obowiązuje tzw. post ścisły. Oznacza to, że - według kodeksu prawa kanonicznego - należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych, a w ciągu dnia spożyć nie więcej niż trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta.
Ścisły post jest obowiązkowy dla wszystkich wiernych w wieku od 18 do 60 lat, a młodzi w wieku od 14 do 18 lat powinni zachować tylko wstrzemięźliwość od mięsa.Katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej w Środę Popielcową. Jest to wskazane, ale Popielec nie jest tzw. świętem nakazanym.