Klasa 3a
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DZIECKA
1 czerwca jest świętem wszystkich dzieci na całym świecie. W naszej szkole ten dzień również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy III a już od rana przyjmowali życzenia.
Wszyscy z niecierpliwością czekali na klasowy konkurs: „Mam talent!”. A było o co walczyć, gdyż przewidziano atrakcyjne nagrody. Trzecioklasiści dowiedli, że mają wiele ciekawych zainteresowań, nie zabrakło talentów wokalnych czy gimnastycznych. Uczniowie bardzo się starali i chętnie brali udział w zabawie.
Następnie pod opieką wychowawczyni udali się na spacer do parku w Opinogórze. Odwiedzili Ptaszarnię, gdzie oglądali różne gatunki ptaków, pochodzących z pięciu kontynentów. Obserwowali między innymi pawie, papugi, bażanty czy gołębie. Kiedy wszyscy już trochę zgłodnieli, udali się do kawiarni „Pod Kasztanami”, a tam czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez klasową Radę Rodziców. Następnie bawili się i grali na placu zabaw. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do szkoły. Grali w planszówki, czytali ulubione książki i rysowali. Na koniec zgodnie stwierdzili, że był to czas pełen wrażeń.
W tym szczególnym dniu wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy samych radosnych chwil. Niech uśmiech i zadowolenie towarzyszą Wam w zdobywaniu wiedzy, a Wasze marzenia niech się spełniają.
Jolanta Górska
Dzień Matki
„WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD,
WIWAT WSZYSTKIE STANY!”
Ustawa rządowa - Konstytucja 3 maja była drugą na świecie a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą, kończyła okres Rzeczypospolitej szlacheckiej, rozpoczynała okres Rzeczypospolitej oświeconej. Uchwalona samodzielnie przez Polaków, bez ingerencji w nasze sprawy z zewnątrz, była próbą zerwania więzów zależności od obcych mocarstw.
Choć tegoroczne obchody majowych świąt ponownie odbywały się w cieniu pandemii, trzecioklasiści rozmawiali o patriotyzmie i szacunku do własnego kraju, obejrzeli krótki film i wysłuchali Poloneza Trzeciego Maja. Każdy z nich odpowiednim strojem podkreślił wagę święta. Uczniowie z tej okazji wykonali piękne patriotyczne kwiaty. Ponadto po powrocie do szkoły rozmawiali o wydarzeniach historycznych z tamtego okresu, a także o współczesnej roli narodu. Wiedzą, jak nazywa się najważniejszy akt prawny w Polsce, z czego składa się parlament, czym jest władza wykonawcza i sądownicza. Znają barwy narodowe i są z nich dumni.
Jolanta Górska
PRZYJACIELE ZIEMI
Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jest wspaniałą inicjatywą. Wiedzą o tym uczniowie klasy III a, którzy postanowili, że zostaną przyjaciółmi Ziemi. W czasie zajęć obejrzeli prezentację o zanieczyszczeniach powietrza, gleby i wody. Rozmawiali o globalnych problemach, związanych z zatruwaniem naszej planety. Zwrócili uwagę na konieczność ochrony przyrody, oszczędzania wody i segregacji śmieci. Niektórzy z nich napisali piękne listy do Ziemi i wiersze o ochronie środowiska, niosące przesłanie o wpływie człowieka na los wszystkich istot żywych. Wykonali także plakaty o oszczędzaniu wody. Trzecioklasiści chętnie włączyli się w akcję sprzątania Ziemi. Można śmiało stwierdzić, że są jej prawdziwymi przyjaciółmi.
Jolanta Górska
SPOTKANIE WIELKANOCNE
Tegoroczne spotkanie wielkanocne odbyło się w formie zdalnej. Tym razem uczniowie klasy III a obejrzeli prezentację o zwyczajach wielkanocnych, rozmawiali na temat tradycji, wykonali kartki i dekoracje świąteczne, a także przygotowali pokaz mody wielkanocnej. Samodzielnie zaprojektowali takie elementy stroju, które kojarzą się z Wielkanocą. Prezentowali się wspaniale. Tego dnia wszyscy mieli dobry humor.
J. Górska
ZAWITAŁA WIOSNA!
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego od dłuższego czasu wszyscy z utęsknieniem wyczekują jej nadejścia, a zwłaszcza towarzyszącej jej pięknej, wiosennej pogody. Uczniowie klasy III a witali wiosnę optymistycznymi wierszami, rozmawiali o wiosennych kwiatach, a także rozwiązywali quiz o wiośnie. Przygotowali informacje na temat powrotu ptaków i pojawiających się pierwszych wiosennych kwiatów. Na koniec narysowali kolorowe portrety Pani Wiosny.
J. Górska
CZEGO POTRZEBUJĄ ROŚLINY?
Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi. Bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia. Żywią nas, ogrzewają, dają schronienie, produkują potrzebny do życia tlen, ozdabiają domy i ulice. Trzecioklasiści postanowili dowiedzieć się, czego potrzebują rośliny, by mogły rosnąć i rozwijać się. W tym celu wzięli udział w klasowym projekcie badawczym, którego I etapem był zasiew nasion oraz założenie karty obserwacji. Poszczególne zespoły wybrały różne rośliny: rzeżuchę, sałatę, rzodkiewkę, bazylię, fasolę i owies. Wszyscy zgodnie podzielili się obowiązkami i pięknie współpracowali.
Ze względu na kontynuowanie edukacji w systemie zdalnym, uczniowie zabrali roślinki do domu, by zapewnić im stałe warunki życia i móc obserwować ich wzrost.
J. Górska
8 MARCA – ŚWIĘTO KOBIET
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet to święto międzynarodowe, o którym nie wypada zapomnieć. Tego dnia odświętnie ubrani chłopcy z klasy III a postanowili przygotować dla swoich koleżanek i wychowawczyni szereg niespodzianek. Złożyli piękne życzenia, zaśpiewali tradycyjne „Sto lat”, a nawet przygotowali samospełniającą się wróżbę. Zaplanowali zabawy, konkursy, a także wręczyli upominki w postaci zakładek do książek. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Wszystkim towarzyszył wyśmienity nastrój. Bardzo dziękujemy NASZYM WSPANIAŁYM ORGANIZATOROM.
KOLEŻANKI Z KLASY Z WYCHOWAWCZYNIĄ
Jak zbudować robota?
Czy można stworzyć robota zachowującego się jak człowiek? Czy takie roboty będą mogły naśladować proste gesty i czy w przyszłości będą pomagać ludziom w domu i w pracy? Nad tymi pytaniami zastanawiali się trzecioklasiści, poznając nowe technologie oraz analizując informacje dotyczące robotów humanoidalnych. Budowa takiego mechanizmu to trudne zadanie, gdyż wymaga ono wiedzy z zakresu elektroniki, mechaniki i programowania. Okazało się, że chłopcy interesują się elektroniką. Karol Pszczółkowski zaprezentował działanie wykonanego przez siebie robota. Dowiedzieliśmy się, że pracuje nad budową kolejnego. Wszystkim dzieciom bardzo spodobał się robot Karola, dlatego zaprojektowali własne humanoidalne maszyny.
Jolanta Górska
NASZE SUKCESY
Uczniowie klasy III a wzięli udział w konkursie „Karmnik dla ptaków” organizowanym przez GOK w Opinogórze Górnej. Za wykonane prace zostali nagrodzeni. II nagrodę zdobyła Zuzanna Budniak, III nagrodę otrzymały dwie uczennice - Aleksandra Zajkowska i Aleksandra Szwąder, Wyróżniony został również domek lęgowy wykonany przez Lenę Stochmiałek. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Jolanta Górska
WALENTYNKI
Dzień Świętego Walentego - ,,walentynki” wprowadza wszystkich w miły nastrój. Jest okazją do wyznawania uczuć, obdarowywania drobnymi upominkami, słodyczami i kwiatami osób szczególnie bliskich sercu. Uczniowie klasy III a zorganizowali pocztę walentynkową, dzięki której mogli przekazać kartki z miłymi życzeniami, wierszami i pozdrowieniami dla najsympatyczniejszych osób. W czasie zajęć wykonali piękne lampiony ozdobione serduszkami. O święcie nie zapomnieli również rodzice, którzy przygotowali z tej okazji słodkie walentynkowe serduszka. W tym dniu uśmiech i zadowolenie nie opuszczały trzecioklasistów.
Jolanta Górska
ZAMKI I ZAMCZYSKA
Piękne stare zamki podobają się wszystkim, a związane z nimi tajemnice i legendy nie przestają ciekawić. Uczniowie klasy III a rozmawiali na temat Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz zachwycali się pozostałościami zamków warownych. Zastanawiali się czy dałoby się cofnąć w czasie i wziąć udział w turnieju rycerskim na dziedzińcu zamkowym. Przy tej okazji pojawił się pomysł wykonania makiety zamku. Podczas edukacji technicznej trzecioklasiści, podzieleni na zespoły, pracowali z niezwykłym zapałem. Wcześniej zaplanowali swoje działania i przygotowali różne materiały, np. karton, plastikowe, kubeczki czy filc. Dzięki temu powstały wspaniałe makiety zamków. Niektóre z nich mają baszty z otworami strzelniczymi, a nawet mosty zwodzone. Trzeba przyznać, że uczniom nie zabrakło kreatywności i pomysłowości.
J. Górska
TWORZYMY ALBUMY CZYTELNICZE
Czytanie książek pozwala na uczenie się bez doświadczania, na czerpanie wiedzy z dorobku ludzkości oraz poznanie faktów z różnych dziedzin wiedzy. Podczas lektury mamy okazję wczuwać się w sytuację i uczucia bohaterek i bohaterów, współodczuwać z nimi oraz przewidywać konsekwencje ich zachowania i decyzji. Zatem ważne jest zachęcanie uczniów do samodzielnej lektury książek, zwłaszcza tych czytanych dla przyjemności. Najlepszą motywacją do czytania jest dzielenie się wrażeniami po przeczytaniu ciekawej książki w klasowym kręgu. Uczniowie klasy III a rozmawiają o przeczytanych książkach, a także przygotowują prace plastyczne związane z bohaterami ulubionych pozycji książkowych. Tworzą w ten sposób plastyczne albumy czytelnicze. Wykonali wspaniałe, warte obejrzenia ilustracje.
Jolanta Górska
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE
21 grudnia 2020r. w klasie IIIa odbyło się spotkanie wigilijne online. Dzieci zaprezentowały przygotowany wspólnie program artystyczny, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój. Rozmawiały o tradycjach bożonarodzeniowych i właściwym zachowaniu przy stole, przygotowały też pięknie ozdobione pierniczki. Śpiewały kolędy i pastorałki. Miłym akcentem spotkania były utwory grane na saksofonie i skrzypcach w wykonaniu uczennic: Leny Franckiewicz i Alicji Kozłowskiej. Nie zabrakło serdecznych życzeń w miłej i ciepłej atmosferze. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez trzecioklasistów.
J. Górska
POZNAJEMY ZAWÓD GÓRNIKA
Praca górnika nie należy do łatwych zawodów. Choć współcześnie górnicy używają nowoczesnego sprzętu, nadal jest to ciężka i zagrażająca życiu profesja. Górnik pracuje w kopalni podziemnej lub odkrywkowej, gdzie wydobywa bogactwa naturalne, sól, węgiel brunatny, kamienny czy rudy miedzi. 4 grudnia trzecioklasiści, w związku z obchodami Dnia Górnika, poznali ten niebezpieczny i wymagający zawód. Dzieci już wiedzą, że praca pod ziemią niesie duże zagrożenie, wobec czego górnicy muszą dokładnie znać zasady panujące w kopalni i posiadać wiele uprawnień, by korzystać z nowoczesnych urządzeń. Uczniowie dowiedzieli się też, jak wygląda strój górnika, a także wykonali piękne górnicze czapki. Rozmawiali na temat kopalni, które obecnie można zwiedzać na wiele sposobów. Na koniec wirtualnie odwiedzili Solilandię, krainę pełną soli i soliludków.
J. Górska
MIKOŁAJKI
Święty Mikołaj jest ulubieńcem wszystkich dzieci. Co roku obdarowuje je wspaniałymi prezentami - oczywiście pod warunkiem, że były bardzo grzeczne. Okazało się, że wszyscy uczniowie z klasy III a otrzymali mikołajkowe prezenty, co oznacza, że na nie zasłużyli. Dodatkowo święty Mikołaj przekazał trzecioklasistom wiadomość w formie nagrania wideo. Dzieci obejrzały też krótki film i poznały legendę związaną z Mikołajem. Rozwiązywały rebusy i zagadki oraz kolorowały renifera. Było bardzo miło – wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.
J. Górska
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja pozwalała spojrzeć w przyszłość. Andrzejki kojarzone były z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Te organizowane współcześnie są przede wszystkim dobrą okazją do zabawy i wróżb z przymrużeniem oka.
Trzecioklasiści 30 listopada sprawdzili, co ich czeka w przyszłości. Dzięki wróżbom, przygotowanym przez klasowe wróżki i klasowych wróżbitów, dowiedzieliśmy się, jakie zawody kiedyś będą wykonywały dzieci i czy będą wtedy szczęśliwe. Nie zabrakło też klasowej wróżby z laniem wosku. Ku zaskoczeniu wszystkich, rzeźba była okazała i przypominała rafę koralową. Nasi wróżbici uważają, że oznacza ona daleką podróż dla całej klasy. Kto wie… – może przepowiednia się spełni. Wszystkie dzieci chciałyby pojechać na wycieczkę.
Jolanta Górska
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to jedna z najpopularniejszych zabawek, która jest najczęściej kojarzona z beztroskim dzieciństwem. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, przypadającego na 25 listopada, trzecioklasiści opowiadali historie związane z ich ulubionymi zabawkami. Przeczytali komiks związany z okolicznościami ustanowienia tego dnia, a także otrzymali karty „Odwrócony Piotruś z misiem” do samodzielnego wykonania. Okazało się, że każde dziecko w swojej domowej kolekcji zabawek posiada pluszowego misia.
Jolanta Górska
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W czasie lekcji nikomu nie zabrakło uśmiechu i pozytywnych emocji. Trzecioklasiści w tym dniu przekazywali pozdrowienia innym oraz starali się powiedzieć im coś miłego. Nie zapomnieli również o swoich kochanych rodzicach. Niektórzy z nich przesłali przygotowane pozdrowienia do redakcji szkolnej gazetki.
J. Górska
Ciepła, uśmiechu, dużo radości
przesyłam Ci dziś w Dniu Życzliwości.
Dużo słodyczy, kolegów wielu
niedługo się spotkamy mój przyjacielu,
i nie zapomnimy tych chwil wielu.
ZUZIA
Pozdrowienia z promieniem słońca
przesyłam Tobie dziś bez końca.
Uścisków, miłości i życzliwości
niech uśmiech na twojej buzi zagości,
bo dziś jest Dzień Życzliwości,
a mój wiersz sprawi Ci dużo radości.
MAJA
Fantasy worlds z języka angielskiego
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Odzyskaliśmy wtedy niepodległość po 123 latach niewoli. Ten szczególny dzień to dobra okazja do przypomnienia tamtych wydarzeń i rozważań nad patriotyzmem. Niestety, ze względu na sytuację związaną z pandemią, organizacja obchodów tego święta wyglądała zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych. Tym razem w klasie III a została przeprowadzona lekcja na temat niepodległości i patriotyzmu. Dodatkowo uczniowie kolorowali obrazki związane z Polską. Wszyscy z nich wykonali piękne biało-czerwone kotyliony oraz patriotyczne fotografie. Zaśpiewali też piosenkę :”Co to jest niepodległość?”. Dzieci już wiedzą, czym jest prawdziwy patriotyzm.
J. Górska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominaliśmy cudowny, bajkowy świat. Uczniowie klasy III a rozmawiali na temat ulubionych postaci, słuchali piosenek z najpopularniejszych bajek i kolorowali obrazki przedstawiające bliskich sercu bohaterów. Dzieci przebrały się za bajkowe postacie, co sprawiło im wiele radości. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie swoich ulubionych, bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, a także oswajają dziecięce lęki. Stanowią też wzór do naśladowania, a czasem pomagają najmłodszym rozpoznać zło.
Należy pamiętać, że to święto nie dotyczy wyłącznie najmłodszych. Jego celem jest także zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną najpiękniejszych bajek.
J. Górska
JESIENNE SOWY
Z jesiennych darów natury można zrobić prawdziwe cuda. Wiedzą o tym uczniowie klasy III a, którzy nazbierali mnóstwo kolorowych liści, kasztanów, żołędzi. Wykonali z nich nie tylko kasztanowe i żołędziowe stworki, ale również piękne, jesienne sowy. Dzięki takim samodzielnie przygotowanym dekoracjom klasa nabrała ciepłego i przytulnego klimatu.
J. Górska
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami…”
W każdym dziecku drzemie nadzieja, że na swej drodze edukacyjnej spotka kogoś, kto zainspiruje je do działania i pozwoli realizować marzenia. Nauczyciele wkładają wiele wysiłku, by nie ugasić tego zapału, a jednocześnie starają się wzbudzić pragnienie sukcesu u każdego ucznia. „Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć…” – to piękne, ponadczasowe słowa Janusza Korczaka. Wskazują, że to właśnie uczący odgrywają znaczącą rolę w rozbudzaniu u dzieci kreatywności i motywacji do zdobywania wiedzy.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto nauczycieli i oświaty. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tej okazji uczniowie klasy III a, wspierani przez panią Kingę, odbywającą w naszej szkole praktyki zawodowe, przygotowali piękną część artystyczną. Każdy z uczniów przekazał miłe słowa podziękowania wyrażone wierszem. Trzecioklasiści złożyli życzenia wychowawczyni i innym nauczycielom, wręczając przygotowane wcześniej kolorowe kartki. Na koniec nie zabrakło również słodkiego poczęstunku – oczywiście z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych.
Jolanta Górska
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
2 października 2020r. klasa III a włączyła się w akcję nauczycieli matematyki i Samorządu Uczniowskiego związaną z obchodami Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Trzecioklasiści bardzo chętnie walczyli o tytuł mistrza i w skupieniu rozwiązywali zadania. Wyniki wykorzystywali, by sprawdzić, jakiej barwy mogą użyć do pokolorowania obrazka. Powstały piękne, kolorowe papugi, a uczniowie otrzymali odznaki Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w obchodach tego dnia.
J. Górska
„Nawet Batman nie jest taki super jak Ty!” - Dzień Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z klasy III a przygotowały różne niespodzianki. Na początku złożyły chłopcom życzenia i tradycyjnie zaśpiewały „Sto lat”. Następnie podarowały im własnoręcznie narysowane portrety. Trzeba przyznać, że dziewczynki bardzo się postarały - podobieństwo było uderzające. Każdy z chłopców otrzymał medal i dyplom - „Nawet Batman nie jest taki super jak Ty!”. W tym dniu świętujących nie opuszczał dobry humor. Wszyscy chętnie grali w kalambury, a słodka czekoladowa niespodzianka umiliła wspólną zabawę.
Jolanta Górska
Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma…
Słowa piosenki „Każdy ma jakiegoś bzika” wykonywanej przez zespół „Fasolki” są doskonale znane uczniom klasy III a. Okazało się, że trzecioklasiści mają szerokie zainteresowania: tańczą, śpiewają, grają na instrumentach, rysują, uprawiają różne dyscypliny sportu, a niektórzy z nich nawet hodują gołębie pocztowe. Dzieci chętnie opowiadały ciekawostki o swoich kolekcjach, zbiorach i wyróżnieniach. Zgodnie stwierdziły, że hobby daje im nie tylko przyjemność i satysfakcję, ale także sprawia, że łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami.
Jolanta Górska
NASZ KODEKS KLASOWY
Ustalenie zasad panujących w klasie to jedna z bardzo ważnych spraw. Uczniowie klasy III a rozmawiali na temat właściwego zachowania. Wspólnie ustalili, że uczeń powinien wytrwale pracować w czasie lekcji, przygotowywać się do każdych zajęć, chętnie odrabiać prace domowe, wspierać innych i grzecznie zachowywać się nie tylko na zajęciach, ale również w czasie przerw. Dzięki temu powstał „Kodeks klasowy”, którego uczniowie zobowiązali się przestrzegać. Zasady zostały spisane i wyeksponowane w klasie. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że będą ich przestrzegać.
J. Górska
NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!
Pierwsze spotkanie w szkole już za nami.
Tym razem witaliśmy rok szkolny w zdecydowanie innych okolicznościach niż do tej pory. Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane z pandemią, rozpoczęcie roku odbyło się w sali lekcyjnej, gdzie uczniowie spotkali się z wychowawcą. Dzielili się wakacyjnymi wrażeniami, wspominali zdalną naukę, a także rozmawiali o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19. Wszyscy bardzo cieszyli się ze wspólnego spotkania.
W nowym roku szkolnym życzymy uczniom wielu powodów do radości, bezpiecznej nauki, powodzenia na kolejnym etapie kształcenia i samych sukcesów.
J. Górska