- Godziny pracy pedagoga
- DYŻUR PEDAGOGA
- TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
- Działania pedagoga 24/25
- Działania pedagoga 23/24
- Działania pedagoga 22/23
- JESTEM WIDOCZNY - JESTEM BEZPIECZNY
- Odblaski ratują życie
- Lekcja zdrowia
- Sposoby radzenia sobie ze stresem
- Sposoby ochrony przed kleszczami
- Słów kilka o depresji
- Ebook nt. konstruowania cv i rozmowy kwalifikacyjnej
Działania pedagoga 24/25
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI
„Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją.”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji omówili zagadnienie dysleksji na wiele sposobów. Między innymi omówili, co to jest dysleksja, jej objawy i sposoby jak sobie z nią radzić w życiu szkolnym i codziennym. Poznali losy sławnych ludzi, którzy mieli dysleksję. Zapoznali się z informacjami umieszczonymi na gazetce szkolnej przygotowanej przez psychologa.
Pedagog przygotowała prezentację na temat dysleksji i sławnych ludzi z dysleksją, którą zaprezentowała i omówiła na zajęciach z uczniami klas IV-VIII.
Specjaliści na swoich zajęciach omówili, czym się charakteryzuje dysleksja i jak w szkole wspiera się uczniów z dysleksją.
Elżbieta Bońkowska-pedagog szkolny
2SPOTKANIE Z DORADCĄ ZAWODOWYM Z MOBILNEGO CENTRUM INFORMACJI ZAWODOWEJ W CIECHANOWIE.
Uczniowie klas VIII 29 października 2024 roku mieli zajęcia z doradcą zawodowym z MCIZ p. Iloną Trzcińską. To bardzo ważne zajęcia, Ósmoklasiści już w maju będą wybierać szkołę średnią. Ten
wybór to kolejny krok w przyszłość. Zajęcia z doradztwa mają pomóc uczniom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
Na zajęciach z doradcą uczniowie wykonywali testy predyspozycji zawodowych. Potem omawiali swoje wyniki. Bardzo dziękujemy Pani Ilonie za wspieranie uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
„Jeśli pozostajemy zamknięci w samych sobie , nie możemy się rozwijać. Natomiast gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem”. -Papież Franciszek
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy dzień Tolerancji. Z tej okazji wraz z psychologiem podjęłam kilka działań, by ten dzień zaakcentować. Przeprowadziłyśmy szereg zajęć wychowawczych dla uczniów na temat szeroko pojętej tolerancji, przygotowałam gazetkę ścienną na ten temat. Przeprowadziłam z uczniami wiele dyskusji na temat tolerancji, jej rodzajów, korzyści wynikających z bycia tolerancyjnym i przede wszystkim znaczenia tolerancji w naszym codziennym życiu. Omówiłam jak możemy być bardziej tolerancyjni? Tolerancja jest niezwykle ważna, zwłaszcza w obecnym życiu, gdzie spotykamy wielokulturowość w każdym zakątku świata. Należy pamiętać, że „Tolerancja to nie tylko akceptowanie innych, ale także szanowanie ich różnic.”- Mahatma Candhi
Elżbieta Bońkowska - pedagog szkolny
DLACZEGO MŁODZI LUDZIE NIE POWINNI SPOŻYWAĆ ALKOHOLU?
W grudniu przeprowadziłam z uczniami klas VII oraz VI zajęcia w ramach profilaktyki zachowań ryzykownych. Zajęcia dotyczyły niezwykle ważnego tematu jakim są konsekwencje picia alkoholu przez młodych ludzi. Omówiłam z nimi skutki krótkotrwałe i długotrwałe picia alkoholu oraz etapy uzależnienia i miejsca, gdzie osoba uzależniona może otrzymać pomoc i wsparcie.
Po omówieniu konsekwencji w aspekcie zdrowotnym i społecznym uczniowie mieli okazję założyć alkogogle, w których mieli za zadanie przejść wyznaczoną trasę.
Alkogogle symulują zaburzenia jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zaburzenia w ocenie odległości czy podwójne widzenie. Zajęcia z alkogoglami uświadomiły uczniom w praktyce jaki wpływ na organizm ma spożycie alkoholu, a dokładnie na percepcję człowieka.
Zajęcia podobały się uczniom, którzy po ich zakończeniu mieli mnóstwo spostrzeżeń. Przyznali wszyscy zgodnie, że każdy z nich odczul przykre konsekwencje ( obniżenie koncentracji, trudności z określeniem odległości i kierunków czy zniekształcenie obrazu).
Profilaktyka to podstawa w wyrabianiu u młodych ludzi zdrowych nawyków.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI
19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.
W związku z nim podjęłam szereg działań, by ten dzień zaakcentować. W klasach IV-VIII przeprowadziłam cykl zajęć na temat zjawiska przemocy. Omówiłam na nich co to jest przemoc, jej konsekwencje i przekazałam uczniom wiedzę na temat miejsc, osób, instytucji, które zawsze pomogą ofiarom przemocy.
Przygotowałam także gazetkę ścienną na ten temat, która była dostępna dla całej społeczności szkolnej.
Przemoc, to bardzo ważny temat, niestety wiele ludzi doświadcza jej na różnych etapach życia. Najgroźniejsza jednak jest wtedy, kiedy dotyka dzieci, często bezbronnych.
Twoja reakcja na krzywdę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na przerwanie jej, na lepszą przyszłość. Chroni zdrowie i życie dziecka dlatego zawsze REAGUJ!
Kiedy zaczyna się przemoc wobec dziecka?
Jest to powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, bicie, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości. To także zaniedbywanie dziecka, wymagania i oczekiwania wobec dziecka, którym niej jest ono w stanie sprostać.
Dlaczego przemoc jest zła dla dzieci?
Narażenie na przemoc może zaszkodzić emocjonalnemu, psychologicznemu, a nawet fizycznemu rozwojowi dziecka . Dzieci narażone na przemoc częściej mają trudności w szkole, nadużywają narkotyków lub alkoholu, zachowują się agresywnie, cierpią na depresję lub inne problemy ze zdrowiem psychicznym i angażują się w zachowania przestępcze jako dorośli.
BEZPŁATNY TELEFON ZAUFANIA
116 111 lub przez stronę 116111.pl
Jest wiele kampanii społecznych dotyczących przemocy wobec dzieci:
Kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę- Nieobojętni. Reaguj na przemoc wobec dzieci,
Dzieciństwo bez Przemocy
Kampania ma na celu zmianę biernych postaw wobec aktów krzywdzenia dzieci, a także zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy. Ich celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których nie wiedzą jak się zachować.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
„JAK MOGĘ BUDOWAĆ RELACJE Z RÓWIEŚNIKAMI OPARTE NA EMPATII, ŻYCZLIWOŚCI I ZROZUMIENIU”
2 grudnia przeprowadziłam z uczniami klasy 4 a warsztaty dotyczące budowania relacji z rówieśnikami, które oparte są na empatii, życzliwości i zrozumieniu.
Dzieci uczą się od siebie nawzajem, budują więzi, rozwijają umiejętności komunikacyjne i poznają jak rozwiązywać konflikty. To właśnie w relacjach z rówieśnikami kształtuje się wiele umiejętności społecznych, które w przyszłości wykorzystają w życiu dorosłym a w teraźniejszym pomogą im funkcjonować w klasie dobrze, czuć się docenianym i ważnym.
Kontakty z innymi nie zawsze są koleżeńskie i życzliwe. Relacje z rówieśnikami są skomplikowane, dlatego wyzwaniem dla każdego ucznia jest zdobycie umiejętności radzenia sobie z krytyką, odrzuceniem, agresją czy rozwiązywaniem konfliktów. Rozpoznawanie pozytywnych i negatywnych zachowań staje się dla ucznia kluczowe, aby w przyszłości pokonywał trudne sytuacje.
Ważną rolą szkoły jest dbanie o to, aby kontakty rówieśnicze opierały się na życzliwości i empatii.
W klasie czy grupie są dobre i złe relacje, obie niezwykle ważne dla rozwoju więzi społecznych.
Podczas zajęć uczniowie wspólnie wypracowali zasady a następnie poznali sposoby jak nawiązywać i podtrzymywać wzajemne relacje. Poznali co to jest empatia i życzliwość. Nauczyli się jak mogą wspierać swoje koleżanki i kolegów. Wszyscy byli bardzo aktywni.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
ZABURZENIA ODŻYWIANIA
2 października przeprowadziłam zajęcia z uczniami klas VIII na temat zaburzeń odżywiania. Żyjemy w czasach , gdzie jest duża presja dotycząca zgrabnej sylwetki. Wszyscy chcą być piękni, zgrabni i wyglądać nieskazitelnie. Problem zaburzeń odżywiania dotyka zarówno dziewcząt jak i chłopców.
Zaburzenia odżywiania to choroba, która charakteryzuje się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Zaburzenia odżywiania dzieli się na:
- zaburzenia specyficzne ( np. anoreksja, bulimia),
- zaburzenia niespecyficzne ( np. jedzenie kompulsywne, napady objadania się).
Chorzy na zaburzenia odżywiania borykają się z wieloma problemami, często mają niską samoocenę i nie akceptują swojego wyglądu.
Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia odżywiania to objawy tego, co przeżywa osoba chora (ból, stres, strach, samotność, niska samoocena itp). Zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznego i wieloaspektowego leczenia. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się czym charakteryzuje się anoreksja i bulimia. Poznali również konsekwencje stosowania restrykcyjnych diet. Obejrzeli film oraz dowiedzieli się jak można pomóc osobie cierpiącej na zaburzeniami odżywiania.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE I PODCZAS AKTYWNEGO WYPOCZYNKU
19 lutego 2025 roku odbyły się zajęcia dla uczniów klas III z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Pani Kamila Nosarzewska oraz dzielnicowy Pan Przemysław Oleksiak w bardzo ciekawy sposób omówili najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się wiosny i korzystania z roweru, hulajnogi czy innych atrakcji na świeżym powietrzu. Przypomnieli obowiązek noszenia odblasków, które znacznie zwiększają naszą widoczność i bezpieczeństwo oraz przećwiczyli konkretne sytuacje. Uczniowie utrwalili także numery alarmowe i zasady jak wezwać pomoc w razie wypadku.
Cieszy fakt, że uczniowie znali zasady bezpieczeństwa i bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Bardzo dziękujemy przedstawicielom KP Policji za wspieranie szkoły w edukacji uczniów i profilaktyce bezpiecznych zachowań.
Pedagog szkolny-Elżbieta Bońkowska
2SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS VIII Z PRZEDSTAWICIELAMI ODDZIAŁÓW PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO ORAZ WOJSKOWYM CENTRUM REKRUTACJI WOJSKOWEJ
25 lutego 2025 roku odbyło się spotkanie uczniów klas VIII z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie. Kapral Mateusz Nitowski i kapral Jakub Rzeczkowski z V Brygady WOT 5 oraz kadeci ze Szkoły Mundurowej Feniks. przeprowadzili zajęcia, na których między innymi poruszyli takie tematy jak:
- Oferta klas Oddziałów Przygotowania Wojskowego,
- Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa,
- Terytorialna Służba Wojskowa,
- Szkolnictwo Wojskowe,
- Czym zajmuje się wojsko? Kto może w wojsku służyć i jakie trzeba mieć predyspozycje,
- Jak wygląda służba w Wojsku Polskim,
Prowadzący pokazali również uczniom jak składa się broń i elementy samoobrony. Zajęcia były bardzo ciekawe i zrobiły duże wrażenie na naszych uczniach. Dziękujemy za to spotkanie.
Pedagog szkolny-Elżbieta Bońkowska
7DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci na przełomie lutego i marca 2025 r. odbyły się zajęcia z uczniami klas II, III, IV oraz V na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. W klasach młodszych przeprowadziła zajęcia p. psycholog Kamila Kołakowska a w klasach IV-V p. pedagog Elżbieta Bońkowska
Temat obecnie ważny, ponieważ każdy uczeń spędza wiele czasu w sieci. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli filmy, rozwiązali krzyżówkę oraz zredagowali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Uczniowie byli bardzo aktywni i co cieszy najbardziej znali wiele zasad.
Pedagog szkolny- Elżbieta Bońkowska
13A JEŚLI TO JUŻ DEPRESJA?
W związku ze Światowym Dniem Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego zaplanowałyśmy wspólnie z psychologiem cykl zajęć z uczniami. Pani psycholog objęła zajęciami uczniów z klas edukacji wczesnoszkolnej ja natomiast uczniów klas V-VII. W klasie V przeprowadziłyśmy zajęcia wspólnie.
Depresja jest zaburzeniem funkcjonowania całego organizmu – powoduje zmiany w fizjologii, w sposobie myślenia i odczuwania, wpływa na pogorszenie zachowań młodego człowieka. Objawami depresji są:
- obniżony nastrój (ogromny smutek, przygnębienie, rozpacz, często bez konkretnego powodu),
- brak energii, nadmierne zmęczenie, brak sił do działania, spowolnienie,
- utrata odczuwania przyjemności (apatia i zobojętnienie na różne do tej pory ważne dla młodego człowieka sprawy),
- często występuje także negatywny sposób myślenia (o sobie, innych ludziach, przyszłości), poczucie winy, beznadziejności, bezsensu, a także szereg objawów somatycznych (bóle, problemy z jedzeniem, snem).
By stwierdzić depresję taki stan musi utrzymywać się przynajmniej 2 tygodnie. Zazwyczaj jednak trwa kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.
U nastolatków depresja wygląda nieco inaczej.
- Częściej niż smutek widoczna jest drażliwość, ciągłe podenerwowanie i łatwe wpadanie w złość!
- brak motywacji,
- niechęć do nauki, chodzenia do szkoły,
- większa tendencja do wchodzenia w konflikty.
Postawienie właściwej diagnozy jest trudne i wymaga pomocy specjalisty!!!
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny
6CIEKAWA LEKCJA EDB
17 marca 2025 r. odwiedzili nas przedstawiciele I Liceum Mundurowego Feniks w Ciechanowie.
Starszy sierżant Adam Pytel omówił szczegółowo ofertę edukacyjną szkoły oraz pokazał wraz z uczniami sprzęt wojskowy jakim posługują się podczas ćwiczeń Kadeci.
Uczniowie mieli okazję podczas tej praktycznej lekcji poznać:
- elementy topografii wojskowej,
- obronę przeciwchemiczną i maski MP5,
- medycynę pola walki,
- stazę taktyczną,
- gogle vr,
- trening bokserski,
- budowę, rozkładanie i składanie kbk Ak,
- poćwiczyć na strzelnicy smart target.
Zajęcia były bardzo ciekawe i angażowały wszystkich uczniów.
Dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.
Elżbieta Bońkowska – pedagog szkolny
20LEKCJA Z DORADZTWA W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W CIECHANOWIE
Uczniowie klas VIII już niedługo staną przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Przygotowują się do tego na zajęciach z doradztwa zawodowego. Wspieramy ich w poznaniu oferty edukacyjnej szkół średnich w powiecie ciechanowskim.
W związku z tym 24 marca 2025 roku uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Płoskiego w Ciechanowie. W świetlicy mieli okazję poznać ofertę edukacyjną szkoły i specyfikę kształcenia na poszczególnych kierunkach oraz obejrzeli prezentację. Następnie podzieleni na grupy udali się na zajęcia do poszczególnych pracowni zawodowych: laboratorium budownictwa, pracowni geodezji, pracowni reklamy i laboratorium ochrony środowiska.
Szkoła oferuje naukę w Technikum oraz w Branżowej Szkole I Stopnia.
Ósmoklasistom bardzo podobały się zajęcia w pracowniach. Dziękujemy za zaproszenie ZST w Ciechanowie.
Elżbieta Bońkowska – pedagog szkolny
14LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZDZ
W CIECHANOWIE
18 marca 2025 roku odbyło się spotkanie uczniów klas VIII z p. Iwoną Romanowską, dyrektorem szkoły oraz z p. Marcinem Talarkiem nauczycielem języka angielskiego. Uczniowie poznali ofertę edukacyjną szkoły.
Placówka oferuje naukę w:
Liceum Ogólnokształcącym :
- Profil psychologiczno-pedagogiczny,
- Profil językowy,
- Profil humanistyczny ,
- Profil mundurowy ( wojskowy lub policyjny)
Technikum ZDZ :
- Technik logistyk specjalność wojskowa/cywilna,
- Technik informatyk,
- Technik usług fryzjerskich.
Dziękujemy za spotkanie.
Elżbieta Bońkowska- pedagog szkolny