- Klasa Ia
- Klasa Ib
- Klasa IIa
- Klasa IIb
- Klasa IIIa
- Klasa IIIb
- Mały Samorząd Uczniowski
- Gazetka "Maluch"
- POKAZ HISTORYCZNY „WRZESIEŃ 1939”
- Lekcja o czystym powietrzu w kl. II
- Narodowe Święto Niepodległości
- SPEKTAKL ,,MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA ‘’
- Mleczna kampania kota Mleczysława
- Występ cyrku "Szok"
- Mobilne Planetarium
- Baśń o siedmiu koźlątkach
- „Witaj, majowa jutrzenko…”
- Orientacja zawodowa kl. II
Klasa IIIb
,,Klasowe Święto Książki''
21 maja 2020 r. zorganizowano w klasie 3 B ,,Święto Książki''.
Tego dnia zajęcia zdalne rozpoczęły się zabawą w ,,Powitanie bohaterów książek''.
Zadaniem każdego było przywitanie się z innymi w sposób charakterystyczny dla wybranego przez siebie bohatera książki (zwrotem, powiedzeniem, głosem). Pozostali próbowali odgadnąć bohatera książki.
Później z diagramu wykreślali synonimy słowa ,,książka''.
Kolejnym zadaniem była prezentacja swoich ulubionych książek.
Chętni uczniowie reklamowali swoje książki, krótko opowiadając o jej bohaterach.
Zachęcali do jej przeczytania, czytali najciekawsze fragmenty książki. Pozostali mogli zadawać pytania związane z przedstawianą książką.
Na koniec każdy miał za zadanie przygotować reklamę książki np. napisać krótki tekst lub wykonać ilustrację na tytułową stronę książki, ułożyć krótką rymowankę o książce.
Najczęściej były to ulubione i często czytane przez dzieci baśnie.
Klasa 3 B - M. Materska
,,Poznajemy różne zawody''
21 kwietnia 2020 r. na zajęciach zdalnych uczniowie klasy 3 B rozwiązywali krzyżówki online o różnych zwodach.
Czytali wierszyki o zawodach znanych, popularnych i dawnych, zapomnianych.
Wypowiadali się na temat cech i umiejętności, które umożliwiają dobre wykonywanie swojego zawodu i wypełnianie obowiązków.
Dzieci przedstawiały zawody swoich rodziców, bliskich i znajomych.
Tworzyły wypowiedź pisemną na temat : ,, Kim zostanę i co będę robił w dorosłym życiu?''.
Uzasadniały swój wybór i wykonywały ilustrację przedstawiające różne zawody.
Dzieci wykazały się dużą odpowiedzialnością. Wszystkie prace były przemyślane i ciekawe.
Starały się dokonywać wyboru zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i posiadanymi umiejętnościami .
Klasa 3 B - M. Materska
,, Dzień Ziemi ''24 kwietnia 2020 r. uczniowie klasy 3 B słuchali eko - piosenki ,, Świat w naszych rękach '.
Oglądali również bajkę edukacyjną pt. ,, Ekologiczny dom ''.
Małgorzata Materska - wychowawca klasy 3 B
,, Święta Majowe ''
4 maja z okazji Świąt Majowych uczniowie klasy 3 B na zajęciach edukacyjnych wyjaśniali znaczenie pojęć i ważnych wartości , takich jak : demokracja , patriotyzm , szacunek do drugiego człowieka .
Przedstawiali swoje pomysły na spędzenie z Rodziną Świąt Majowych w postaci pisemnej wypowiedzi
i pracy plastycznej .
6 maja obejrzeli również bajkę muzyczną pt. ,, Jesteśmy Polką i Polakiem ''.
Małgorzata Materska - wychowawca klasy 3 B
,, Dzień Mamy ''
25 maja z okazji Święta Mamy uczniowie klasy 3 B wykonywali własnoręcznie laurki według własnego pomysłu . Indywidualnie redagowali życzenia z okazji Dnia Mamy .
Podjęli próby układania wierszyków dla Kochanych Mam .
Małgorzata Materska - wychowawca klasy 3 B
,, Dzień Dziecka ''
1 czerwca uczniowie klasy 3 B zapoznali się ze zwyczajami i tradycjami obchodów Dnia Dziecka w Polsce i na świecie . Zaprojektowali również indywidualnie plakat z okazji Dnia Dziecka .
Małgorzata Materska - wychowawca klasy 3 B
Konkurs matematyczny w klasach trzecich - ,, MALUCH ''
Dnia 4 czerwca uczniowie klasy 3 B w składzie : Wiktor Franckiewicz i Szymon Jaroszewski wzięli udział w Konkursie Matematycznym ,, MALUCH '' w formie zdalnej .
Konkurs poprzedzony byl testem próbnym , który pozwolił oswoić się uczestnikom z trudnymi zadaniami opartymi na logicznym rozumowaniu . Uczniowie mimo obaw i lęków z zadowoleniem przystąpili do konkursu .
Sprawdzili przy okazji poziom swoich umiejętności i wiadomości .
Z niecierpliwością czekamy na wyniki .
Małgorzata Materska - wychowawca klasy 3 B
MIKOŁAJKI W KLASIE III B
6 GRUDNIA jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole i klasie podtrzymujemy mikołajkową tradycję . Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzu uczniowie ubrani na czerwono , w pięknych mikołajkowych czapkach i rogach reniferów.
W naszej klasie ten wyjątkowo przemiły dzień rozpoczęliśmy od wspólnego ubierania choinki przy dźwiękach świątecznej muzyki. Potem przystąpiły do napisania listu do Św. Mikołaja na wcześniej ozdobionych kartkach. Malowały również portrety Mikołaja.
Jaka była radość , gdy zawitał do naszej klasy Święty Mikołaj. Dzieci przywitały oczekiwanego ,, Gościa ‘ z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za słodkie upominki uczniowie recytowali wiersze, rymowanki i śpiewali piosenki.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie nas słodkościami.
Zabawie z Mikołajem towarzyszył świąteczny nastrój.
Opracowała : M. Materska
ŚWIĘTO BURAKA W SZKOLE
5 grudnia 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Buraka połączony z Dniem Marchewki . w związku z tym uczniowie klasy III B przyszli w tym dniu do szkoły , w ubraniu z elementami koloru czerwonego.
Uczniowie klas I - III wspólnie z nauczycielami poznali dobrodziejstwa tego warzywa poprzez prelekcję i wykonanie gazetki tematycznej w formie plakatów na temat różnego rodzaju buraków , ich wartości odżywczych , składników mineralnych . Dzień Buraka obfitował w zabawy przy muzyce . Uczniowie wykonali prace plastyczne dowolną techniką , których głównym bohaterem było ciemnoczerwone warzywo. Uczniowie klasy III B zaprezentowali się w roli buraczka , recytując wiersze , śpiewając piosenki. . Przedstawili też krótką inscenizację pt. ,, Imieniny Pana Buraka ‘’.
Na koniec wszyscy degustowali przygotowane przez rodziców potrawy z buraczków.
Spotkanie z burakiem okazało się bardzo przyjemne i pożyteczne.
M. Materska
SPOTKANIE Z ZAGRANICZNYMI GOŚĆMI
W PRACOWNI RZEŹBY I MALARSTWA
PAŃSTWA KOŁAKOWSKICH W OPINOGÓRZE
26 listopada 2019 r. uczniowie klasy III B udali się do Pracowni Rzeźby i Malarstwa w Opinogórze do Państwa Kołakowskich. Państwo Kołakowscy zorganizowali dzieciakom ciekawe spotkanie z młodymi ludźmi - mieszkańcami Chile z Ameryki Południowej i Afryki. Ci przemili ,, goście ‘’ chętnie opowiadali o swoim kraju , codziennym życiu mieszkańców , ich zwyczajach i tradycjach . Dokonali prezentacji zdjęć . Zaprezentowali również swoje tańce narodowe.
Dzieci słuchały i oglądały z ogromną ciekawością i zainteresowaniem .
Ponieważ ,, goście ‘’ posługiwali się językiem angielskim i hiszpańskim wszyscy mogliśmy sprawdzić poziom umiejętności i znajomości języka obcego .
M. Materska
WYJAZD DO PCKiSz w CIECHANOWIE NA SPEKTAKL EDUKACYJNY
,,FLORKA , KTÓRA POGODZIŁA SERCE Z ROZUMEM‘’
18 listopada 2019 r. uczniowie klasy III B z wychowawcą udali się do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu edukacyjnego pt. ,, Florka , która pogodziła serce z rozumem ‘’ wystawionego przez interaktywny teatr profilaktyczny - ,, Teatr Na Straży ‘’ - Straży Miejskiej m. st. Warszawy.
Spektakl opowiadał o przygodach bohaterki , poszukującej odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań. Pytań , dotyczących codziennego życia w szkole, relacji między rówieśnikami , głośnego wyrażania własnych emocji i uczuć , funkcjonowania w grupie i klasie.
Od początku dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przedstawienie i losy bohaterów . Uważnie wsłuchiwały się w dialogi prowadzone na scenie. Bacznie obserwowały zachowania aktorów . Wykazały się również zbiorową aktywnością , śpiewając piosenkę wspólnie z innymi uczestnikami na widowni. Na koniec podziękowano artystom gromkimi brawami.
Pełni pozytywnych wrażeń i mieszanych emocji wróciliśmy do szkoły.
Mam nadzieję , że spektakl jeszcze bardziej uwrażliwi dzieci na problemy i trudną sytuację osób doświadczających przemocy i krzywdę innych . Jestem przekonana , że ukształtuje również postawy empatii. Staną się bardziej otwarci , tolerancyjni i pełni wzajemnego zaufania .
Opracowała : Małgorzata Materska
UDZIAŁ W II EDYCJI KONKURSU EDUKACYJNEGO
,, SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW ‘’
Uczniowie klasy III B przystąpili do projektu edukacyjnego ,, Szkolne Przygody Gangu Słodziaków ‘’. Projekt ma na celu budowanie nawyku codziennego, systematycznego czytania, motywowania do nauki, rozwijania pasji czytania i kształtowania umiejętności pisania krótkich tekstów.
Klasa III B zainspirowana nieograniczoną wyobraźnią i ciekawością wykonała
,, Magiczne Drzewo Słodziaków ‘’ z materiałów i elementów nadających się do recyklingu. Nauczyciel prowadzi zajęcia lekcyjne z wykorzystaniem książki ,, Gang Słodziaków ‘’ autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie.
Codzienne głośne czytanie w domu dowolnej książki dokumentowane jest podpisem rodzica i nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczoną w albumie ucznia : ,,Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków ‘’.
Grupowo i indywidualnie wykonywali prace plastyczne, tworzyli komiksy o Słodziakach i pisali krótkie historyjki o dalszych losach Słodziaków.
Mam nadzieję, że ,, Magiczne Drzewo ‘’wykonane przez dzieci z biodegradowalnych materiałów zachęci i zmobilizuje uczniów nie tylko do systematycznego czytania, ale obudzi w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne, uwrażliwi na rolę drzew w środowisku.
Opracowała : M. Materska
,,UBIERAM SIĘ STOSOWNIE DO PORY ROKU”
W klasie III B odbyły się zajęcia edukacyjne nt. ,, Ubieram się stosownie do odpowiedniej pory roku‘’.
Na początku zajęć dzieci swobodnie wypowiadały się na temat właściwego ubierania w zależności od pory roku. Później uczniowie pracowali już w czterech grupach. Każda z grup wylosowała inną porę roku : WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA. Zadaniem uczniów w każdej grupie było wykonanie plakatu ze strojami i ubraniami w zależności od pory roku. Wszystkie grupy były należycie przygotowane do pracy i od razu przystąpiły do działania. Po zakończonej pracy każda grupa zaprezentowała swoją pracę, podając nazwy elementów ubrania i odzieży. Dokonywały wzajemnej oceny swoich prac, porównywały je, szukały podobieństw i różnic.
Na zajęciach miały również miejsce gry i zabawy ruchowe związane z porami roku, zabawy z wyobrażanymi przedmiotami. Dzieci ruchem naśladowały, np. lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, pływanie, budowanie babek z piasku, skoki przez skakankę, jazdę na rowerze, na rolkach, zbieranie grzybów, itp.
Uczniowie indywidualnie lub w parach układali zagadki , których rozwiązaniem były nazwy pór roku. Ilustrowali je.
Na koniec nastąpiło przypomnienie nazw miesięcy, pór roku i podsumowująca rozmowa z dziećmi na temat konieczności odpowiedniego ubierania się, aby być zdrowym i zadowolonym.
Dzieci z pełnym zaangażowaniem i aktywnie pracowały na zajęciach.
Opracowała : M. Materska
UNIJNE ZAJĘCIA SZACHOWE W KL. III A I KL. III B
W S.P. w Opinogórze Górnej zgodnie z projektem ,, Szachy w mazowieckiej szkole ‘’ realizowanym od ubiegłego roku w świetlicy szkolnej, odbywają się również zajęcia szachowe prowadzone wśród uczniów klasy III A i III B w ramach zajęć unijnych. Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie br., na terenie szkoły, dwa razy w tygodniu ( w środę i czwartek, po jednej godzinie ).
Warsztaty szachowe ukierunkowane są głównie na wprowadzenie elementów gry w szachy, poznanie zasad gry w szachy, podstawowych pojęć szachowych poprzez zabawę. Gra w szachy zapewnia dzieciom nie tylko rozwój umysłowy, ale również ćwiczenia pobudzające wyobraźnię przestrzenną. Budują siłę charakteru , ale i naukę sztuki przegrywania.
Gra w szachy przynosi wiele korzyści, m.in. poprawia koncentrację u uczniów , zwiększa cierpliwość, wytrwałość, rozwija u dzieci zmysł twórczy, intuicję i pamięć. Uczy odpowiedzialności i opanowania, ale i stwarza możliwości logicznego myślenia matematycznego i rozwiązywania problemów. Wszelkie treningi szachowe kształtują w uczestnikach wolę walki i zwycięstwa, ale i porażki. Dzieci znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, nie obawiają się rywalizacji. Jednocześnie nawiązują i utrzymują dobre, przyjacielskie relacje z rówieśnikami.
Gra w szachy dostarcza dzieciom rozrywki i zabawy. Mam nadzieję, że z czasem stanie się również ogromną pasją.
Prowadząca zajęcia : M. Materska
WYCIECZKA NA CMENTARZ
Dnia 31 października ( w czwartek ) 2019 r. uczniowie klasy III B wraz z wychowawczynią wybrali się na pobliski opinogórski cmentarz. Celem wycieczki było uczczenie pamięci wszystkich zmarłych. Dzieci wspólnie z panią pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach.
Dzieciaki mogły w ciszy i zadumie posłuchać opowieści nauczyciela na temat przeszłości naszej Ojczyzny, zapalić lampki przed tablicą nagrobkową upamiętniającą żołnierzy poległych w czasie wojny.
Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem. Szły skupione i bardzo zaciekawione. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie w pamięci wszystkich.
W czasie wycieczki dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce powagi, zadumy i refleksji.
Małgorzata Materska
Zajęcia w terenie - obserwacje przyrodnicze w parku.
Uczniowie klasy III B wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się do pobliskiego parku na lekcję przyrody w terenie, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Park odkrył przed nami swoje piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, krzewy i drzewa. Słuchaliśmy odgłosów przyrody, ,, rozmawialiśmy ‘’ z drzewami. Wykorzystując zabrane ze sobą lupy, lornetki i aparaty fotograficzne bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie : korze drzew, liściom i zwierzętom żyjącym w parku.
Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz klasowy kącik przyrodniczy. Młodzi artyści ,, malarze ‘ malowali na kartach wizje nowego parku.
Park to miejsce, w którym jest też dużo wolnej przestrzeni, która stwarza warunki do ruchu fizycznego i zabawy : w chowanego, raz – dwa – trzy – Baba Jaga patrzy. Znaleźliśmy również chwilę czasu , aby odpocząć przy szumie drzew i krzewów.
Zmęczeni, ale mimo wszystko zadowoleni i weseli wróciliśmy do szkoły.
M. Materska