Regulamin świetlicy
Regulamin świetlicy
działającej w Szkole Podstawowej w Opinogórze Górnej
Na podstawie art. 105 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
(Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz statutu szkoły
§ 1
Postanowienia ogólne
-
Świetlica jest zorganizowana dla uczniów Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy swoich rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia im opieki w szkole.
-
Świetlica jest integralną częścią szkoły - w swojej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i zadań wychowawczo-opiekuńczych przyjętych w planie pracy oraz programie wychowawczo- profilaktycznym.
-
W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy świetlicy.
-
Pracownikami świetlicy są nauczyciele - wychowawcy świetlicy.
-
Świetlica dysponuje pomieszczeniami wskazanymi przez dyrektora szkoły.
-
Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się w innych miejscach niż sale świetlicowe.
-
Wychowankowie świetlicy korzystają z szatni przydzielonych dla odpowiednich oddziałów.
-
W świetlicy obowiązują ogólnoszkolne zawarte w statucie warunki korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.
-
Każdy wychowanek świetlicy, uczeń przebywający czasowo w świetlicy oraz każdy uczestnik zajęć, imprez, konkursów świetlicowych jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu świetlicy.
§ 2
Cele i zadania
-
Celem działalności świetlicy jest zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki wychowawczej przed i po zakończonych obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, zajęciach pozalekcyjnych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i rekreacji.
-
Do zadań świetlicy należy w szczególności:
a. organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej
b. organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniu i na powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny
c. organizowanie zajęć mających na celu ujawnienie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień
d. stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie kulturalnych nawyków życia codziennego
e. upowszechnienie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia
f. współpraca z rodzicami i nauczycielami wychowanków, a także ze specjalistami zatrudnionymi w szkole.
-
Oprócz wymienionych zadań świetlica może organizować:
-
zajęcia dla dzieci nie będących wychowankami świetlicy
-
imprezy szkolne (kulturalno-oświatowe, rozrywkowe i inne)
-
imprezy pozaszkolne (konkursy międzyświetlicowe, zawody, turnieje, itp.)
-
-
Ponadto, świetlica może współpracować z placówkami oświatowymi wychowawczymi, opiekuńczymi, kulturalnymi, profilaktyki i innymi wspomagającymi realizację zadań świetlicy.
-
Działania pozaszkolne wymienione wyżej są podejmowane za wiedzą i zgodą Dyrektora Szkoły; zgoda może być wyrażona ustnie.
-
Każda impreza świetlicowa musi być zgłoszona dyrektorowi szkoły; zgłoszenie może być ustne.
§ 3
Organizacja pracy w świetlicy
-
Czas pracy świetlicy szkolnej trwa od godziny 11.20 do godziny 14.20, zaś świetlicy przedszkolnej od 7.00 do 7.30 i po zajęciach do godz. 15.00.
-
Świetlica jest czynna w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze w szkole zgodnie z ustaleniem dyrektora szkoły.
-
Liczba miejsc w świetlicy jest ograniczona.
-
Do świetlicy przyjmowane są dzieci na dany rok szkolny na podstawie kart zgłoszeń składanych przez rodziców.
-
w pierwszej kolejności przyjmowani są dzieci klas 0- III, w tym w szczególności dzieci rodziców pracujących, rodzin niepełnych, wielodzietnych i wychowawczo zaniedbanych,
-
ze świetlicy mogą korzystać uczniowie klas IV- VIII, którzy oczekują na odjazd ze szkoły.
-
-
Zapisy do świetlicy odbywają się:
a. dla dzieci przedszkolnych – zgodnie z terminami rekrutacji do oddziałów przedszkolnych,
b.dla uczniów klas I-III i IV- VIII do 10 września po ustaleniu planu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
-
W miarę potrzeb rodziców i możliwości szkoły zapisanie dziecka do świetlicy jest możliwe od września do czerwca danego roku szkolnego.
-
Kwalifikacji i przyjmowania uczniów do świetlicy dyrektor z wicedyrektorem według kwestionariuszy zgłoszeń i możliwości organizacyjnych i finansowych szkoły.
-
Opieką wychowawczą w świetlicy są również objęci uczniowie zwolnieni z uczęszczania na zajęcia edukacyjne np. religii,
-
Opieką objęci zostają również uczniowie skierowani do świetlicy przez dyrektora szkoły z powodu nieobecności nauczyciela lub czekających na zajęcia lekcyjne.
-
Zajęcia w świetlicy są prowadzone w grupach wychowawczych.
-
Liczba uczniów w grupie wychowawczej podczas zajęć prowadzonych przez jednego nauczyciela nie może przekraczać 25 wychowanków.
-
W świetlicy dzieci mogą korzystać z telefonów komórkowych wyłącznie w celu kontaktu z rodzicami i jedynie za zgodą wychowawcy świetlicy.
-
W świetlicy mogą być prowadzone zajęcia plastyczne, techniczne, muzyczne, czytelnicze, teatralne, żywego słowa, ruchowe i rekreacyjne i inne.
-
Wychowawca dostosowuje rodzaj aktywności i propozycje działań wychowanków zależnie m.in. od bieżących warunków organizacyjnych, liczebności grupy wychowawczej, pogody i dostępności pomieszczeń szkoły.
-
Odzwierciedleniem zrealizowanych działań opiekuńczo-wychowawczych w danym dniu są zapisy w dzienniku zajęć świetlicy.
-
Jednostka zajęć w świetlicy wynosi 60 minut, przerwy regulowane są zgodnie z potrzebami grupy lub dziecka.
§ 4
Prawa i obowiązki wychowanków świetlicy
-
Dziecko uczęszczające do świetlicy szkolnej ma prawo do:
-
opieki wychowawczej, opiekuńczej i dydaktycznej;
-
ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej;
-
zapewnienia warunków bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych na terenie świetlicy i poza nią, np. wycieczki, spacery;
-
udziału w zajęciach, imprezach i wydarzeniach świetlicowych;
-
pomocy wychowawcy w sytuacjach trudnych i konfliktowych;
-
pomocy w nauce;
-
życzliwego i podmiotowego traktowania;
-
korzystania z udostępnionych pomocy dydaktycznych, książek, czasopism, gier, zabawek, przyborów i sprzętu będącego na wyposażeniu świetlicy lub czytelni;
-
poszanowania swojej własności;
-
higienicznych warunków przebywania w świetlicy;
-
-
Dziecko uczęszczające do świetlicy szkolnej zobowiązane jest do:
-
przestrzegania ustaleń zawartych w regulaminie świetlicy;
-
dbania o bezpieczeństwo swoje i innych;
-
przestrzegania zasad zachowania się uczniów w świetlicy i na zajęciach świetlicowych zawartych w "ABC ucznia korzystającego ze świetlicy";
-
respektowania poleceń nauczyciela;
-
przynoszenia do świetlicy tylko tych przedmiotów, które są mu bezpośrednio potrzebne do zajęć szkolnych w danym dniu. Wyposażenie ucznia musi być spakowane w plecaku, torbie lub worku. Uczeń dba o to, aby jego rzeczy były odłożone na wyznaczone miejsce w świetlicy, np. na półkę przeznaczoną na plecaki. Plecak (torba, worek) musi być zamknięty. Świetlica nie odpowiada za przedmioty zagubione z powodu nie spełniania powyższych zasad.
-
§ 5
Prawa i obowiązki rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy
-
Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej mają prawo zapisać swoje dziecko do świetlicy, jeśli musi ono dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy swoich rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia im opieki w szkole.
-
Rodzice mają prawo w dowolnym czasie roku szkolnego zrezygnować z opieki świetlicy, informując o swojej decyzji wychowawców świetlicy.
-
Rodzice mają prawo do uzyskania informacji o pobycie i funkcjonowaniu dziecka w świetlicy.
-
Współpraca wychowawców świetlicy z rodzicami realizowana jest w formie bezpośredniej rozmowy, rozmowy telefonicznej, pisemnej informacji lub informacji przekazanej za pośrednictwem wychowawcy.
-
W sprawach spornych rodzice mają prawo zgłosić się do dyrektora lub wicedyrektora szkoły.
-
Rodzice mają prawo wydać pisemną zgodę na samodzielne opuszczenie przez dziecko świetlicy, o ile ukończyło ono 10 lat lub pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru dziecka ze świetlicy, jednocześnie przejmując odpowiedzialność za dziecko po opuszczeniu świetlicy.
-
Rodzice są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy świetlicy; przekazania swojego dziecka pod opiekę wychowawcy świetlicy od godz. 7.00 i odebrania do godz. 15:00 (w przypadku przedszkolaków) i do godz. 14.20 w przypadku dzieci z klas I-III.
-
Rodzice zobowiązani są do zapoznania się i respektowania regulaminu świetlicy, który udostępniony jest do wglądu w świetlicy, bibliotece, sekretariacie, na stronie internetowej szkoły.
§ 6
Nagrody i kary
-
Każdy uczeń biorący udział w zajęciach świetlicy może otrzymać nagrodę.
-
Nagrody przyznaje się za szczególne osiągnięcia, wzorowe zachowanie, udział w konkursach, działania na rzecz społeczności świetlicowej, przestrzeganie regulaminu, kulturę osobistą i inne postawy, zachowania, działania na forum świetlicy będące pozytywnym przykładem dla innych.
-
Nagrody są przyznawane przez wychowawców świetlicy z inicjatywy własnej lub innych członków społeczności szkolnej.
-
Nagrody:
-
wyróżnienie - pochwała wobec grupy;
-
pochwała na forum zespołu klasowego i w obecności wychowawcy klasy;
-
Pochwała przekazana rodzicom;
-
umieszczenie pochwały na tablicy informacyjnej w świetlicy w formie uzgodnionej z wychowankami na początku każdego roku szkolnego;
-
podziękowania w formie dyplomu pamiątkowego;
-
nagroda rzeczowa;
-
wyróżnienie na apelu lub uroczystości szkolnej;
-
-
Za nieprzestrzeganie Regulaminu świetlicy, a w szczególności za łamanie zasad bezpieczeństwa przewiduje się kary zgodnie ze statutem szkoły.
-
Uczeń, którego zachowanie jest rażąco niewłaściwe lub zagraża bezpieczeństwu swojemu i innych dzieci, po wyczerpaniu wszelkich dostępnych szkole możliwości (rozmów z rodzicami, kar, pedagoga) może być usunięty z listy uczestników świetlicy. Decyzję o usunięciu dziecka ze świetlicy podejmuje dyrektor na wniosek wychowawców świetlicy. Od decyzji dyrektora szkoły nie ma odwołania. Rodzice dziecka karnie usuniętego ze świetlicy mogą po raz kolejny starać się o umieszczenie dziecka w świetlicy dopiero w następnym roku szkolnym.
§ 7
Zadania nauczyciela - wychowawcy świetlicy
-
Wychowawca w świetlicy szkolnej:
-
prowadzi pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy;
-
odpowiada za bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci;
-
dzieciom będącym pod jego opieką zapewnia pomoc w odrabianiu lekcji, możliwość udziału w zajęciach tematycznych i rozwijających zainteresowania;
-
przestrzega ustaleń zawartych w Regulaminie świetlicy;
-
opracowuje roczny plan pracy świetlicy oraz dwa razy w roku sprawozdanie z działalności świetlicy;
-
realizuje roczny plan pracy świetlicy, z uwzględnieniem możliwości i predyspozycji uczniów, dbając o ich rozwój fizyczny i psychiczny;
-
dba o aktualny i atrakcyjny wygląd świetlicy;
-
systematycznie prowadzi dziennik zajęć świetlicy;
-
przestrzega dyscypliny pracy;
-
sumiennie wypełnia obowiązki;
-
zapoznaje uczniów z regulaminem świetlicy i zasadami zachowania oraz monitoruje ich przestrzeganie;
-
uzgadnia z przełożonymi potrzeby materialne świetlicy.
-
-
Wychowawca świetlicy ma prawo do korzystania w swojej pracy z pomocy merytorycznej dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz właściwych placówek i instytucji oświatowych.
-
Wychowawca świetlicy współpracuje z rodzicami, pedagogiem i Radą Pedagogiczną.
§ 8
Powierzanie opiece i odbieranie
-
Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały powierzone jego opiece czyli przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiły się do niej same przed lub po zakończonych obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, zajęciach pozalekcyjnych.
-
Po przyjściu do świetlicy dziecko zgłasza swoje przybycie. Tak samo postępuje w przypadku odbioru przez rodziców lub osoby upoważnione oraz kiedy wychodzi samodzielnie ze świetlicy.
-
Dziecko wychodzi ze świetlicy wyłącznie za wiedzą i zgodą wychowawcy.
-
Dziecko, które samodzielnie wraca do domu ze świetlicy musi mieć pisemną zgodę rodziców.
-
Za dziecko, które za pisemną zgodą rodzica samodzielnie wraca do domu lub jest odbierane przez osobę upoważnioną odpowiada rodzic czyli osoba wydająca zgodę.
-
W przypadku odbioru dziecka przez inne pełnoletnie osoby niż rodzice wymagane jest pisemne upoważnienie.
-
Rodzice, których dzieci odbierane są przez starsze (niepełnoletnie) rodzeństwo wyrażają zgodę i oświadczenie na piśmie o odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci w drodze ze szkoły do domu - jest to traktowane jako samodzielny powrót do domu.
-
Jednorazowe upoważnienie na odbiór dziecka ze świetlicy wystawia rodzic i musi ono zawierać: imię, nazwisko, nr dowodu osobistego osoby odbierającej dziecko oraz czytelny podpis rodzica.
-
Wszyscy nauczyciele uczący w klasach 0- III odpowiadają za przyprowadzanie dzieci do świetlicy po skończonych zajęciach.
§ 9
Sytuacje wyjątkowe
-
W sytuacji, gdy dziecko zgłasza złe samopoczucie wychowawca świetlicy przekazuje telefoniczną informację rodzicowi ucznia.
-
Wychowawca zapewnia natychmiastową pomoc dziecku, które uległo wypadkowi.
-
W przypadku nie odebrania dziecka ze świetlicy szkolnej do godz. 14:20 zaś przedszkolnej do godz. 15.00 wychowawca podejmuje następujące działania:
a. zapewnia bezpieczeństwo i opiekę dziecku;
b. kontaktuje się telefonicznie z rodzicami, osobami upoważnionymi do odbioru dziecka
c. w sytuacji, gdy rodzic mimo powiadomienia nie odbierze dziecka lub brak jest kontaktu z rodzicami wychowawca świetlicy zawiadamia dyrekcję szkoły a następnie policję;
d. sporządza notatkę na temat zdarzenia i podjętych działań.
4. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że rodzic lub osoba upoważniona zgłosił się po dziecko w stanie wskazującym na nietrzeźwość lub odurzenie, należy:
-
wychowawca świetlicy sporządza notatkę na temat zaistniałego zdarzenia i podjętych działań.
-
jeżeli wezwanie drugiego rodzica lub innego opiekuna jest niemożliwe, należy powiadomić policję;
-
wezwać do szkoły drugiego rodzica lub innego opiekuna dziecka - osobę upoważnioną;
-
nakazać osobie nietrzeźwej lub odurzonej opuszczenie terenu szkoły; w przypadku odmowy powiadomić policję;
-
Niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły;
§ 10
Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii
1. Przed wejściem do świetlicy wychowanek pod nadzorem wychowawcy świetlicy dezynfekuje ręce.
2. Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
3. Odbiór dziecka ze świetlicy:
a. rodzic sygnalizuje woźnej zamiar odebrania dziecka ze świetlicy
b. woźna informuje o tym wychowawcę świetlicy
c. rodzic z zachowaniem dystansu, nie wchodząc do świetlicy informuje nauczyciela o odbiorze dziecka
d. dziecko udaje się do szatni.
§ 11
Dokumentacja świetlicy
Dokumentację świetlicy stanowią:
-
regulamin świetlicy;
-
roczny plan pracy świetlicy szkolnej;
-
dzienniki zajęć świetlicy;
-
karty zgłoszeń dzieci do świetlicy szkolnej;
-
sprawozdania z działalności świetlicy szkolnej.
§ 12
Postanowienia końcowe
-
Regulamin świetlicy oraz jego zmiany opracowują wychowawcy świetlicy we współpracy z dyrektorem szkoły.
-
Regulamin świetlicy oraz jego zmiany zatwierdza dyrektor szkoły.
-
Obowiązujący regulamin świetlicy jest dostępny w świetlicy, bibliotece szkolnej, sekretariacie i na stronie internetowej szkoły. Jest jedynym obowiązującym regulaminem świetlicy.
-
Wszelkie wcześniejsze regulaminy tracą moc z dniem obowiązywania niniejszego regulaminu.
-
W sprawach nie unormowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmują wychowawcy świetlicy w ramach swoich kompetencji lub dyrektor albo wicedyrektor szkoły.
Regulamin świetlicy wchodzi w życie z dniem 23 listopada 2017 r.
ABC ucznia korzystającego ze świetlicy
-
Przychodzę do świetlicy zaraz po skończonych zajęciach.
-
Wchodząc do świetlicy zgłaszam wychowawcy swoje przybycie.
-
Nie wychodzę ze świetlicy szkolnej bez zgody wychowawcy.
-
Nie oddalam się od wychowawcy podczas wyjść poza salę świetlicową.
-
Bawię się i pracuję w sposób bezpieczny dla siebie i innych.
-
Szanuję innych, nikomu nie dokuczam.
-
Biorę aktywny udział w zajęciach.
-
Staram się cicho pracować i bawić.
-
Słucham uważnie próśb i poleceń nauczyciela - staram się je jak najlepiej wykonać.
-
Nie przeszkadzam nauczycielom w prowadzeniu zajęć.
-
Nie przeszkadzam innym dzieciom w pracy i zabawie.
-
Dbam o porządek w sali.
-
Po skończonej zabawie i po zajęciach zawsze porządkuję swoje otoczenie.
-
Szanuję sprzęty i przedmioty będące na wyposażeniu świetlicy.
-
Szanuję cudzą i swoją własność.
-
Bez zgody właściciela nie ruszam cudzych rzeczy.
-
Dbam o higienę osobistą.
-
Myję ręce przed posiłkiem, gdy skorzystam z toalety, po powrocie z boiska.
-
Gdy w świetlicy spożywam posiłki i napoje siadam przy stoliku.
-
Zmieniam obuwie i pozostawiam w szatni ubrania wierzchnie.
-