- Poznajemy zawody
- Spotkanie z policjantem
- Dzień przedszkolaka
- Dzień Edukacji Narodowej
- Projekt Mali Odkrywcy
- Projekt "Przyjaciele parku"
- Zajęcia kulinarne
- „Młody architekt Opinogóry”
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- Narodowe Święto Niepodległości
- Doktor i jego zwierzęta
- Dzień Pluszowego Misia
- Mikołajki 3-latki
- Mikołajki w schronisku
- Konkurs kolęd dla przedszkolaków
- Spotkanie z muzyką
- Ogólnopolski projekt edukacyjny Kreatywny przedszkolak
- Uroczystości wigilijne
- Dzień Babci i Dziadka
- Baśń o siedmiu koźlątkach
- Przedszkolaki witają wiosnę
- Święto Flagi
- E-Twinning
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
W przedszkolnych spotkaniach czytelniczych gościliśmy kolejnych rodziców. Rodzice czytają - dzieci słuchają, a gdy wysłuchają – pytają i odpowiadają. W ten sposób tematyka zajęć edukacyjnych wzbogacana jest przez dodatkowe treści literackie, dobierane przez rodziców. Jednakże zawsze dziecko zawsze prosi o przedstawienie kolegom w swojej grupie – jego ulubionej pozycji książkowej. Pan Paweł (tata Wiktorii) przeczytał dzieciom legendę „O Smoku Wawelskim”, pani Agnieszka (mama Weroniki i Bartusia) – bajeczki pt. „ Przygody Świnki Peppy”, pani Kasia (mama Elizy) przeczytała bajkę pt. „Brzydkie kaczątko”, mama Zosi – pani Martyna przeczytała bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. W każdej bajce, czy też opowiadaniu jest ważny wątek, który pomaga dziecku zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Po odejściu rodzica często zdarza się, że dzieci wcielają się w jego rolę i na swój sposób analizują przygody poznanych bohaterów. W związku z obchodzonym w styczniu Dniem Babci i Dziadka w spotkaniu czytelniczym wzięli udział również ukochani dziadkowie dzieci - pan Andrzej i pani Ela dziadkowie Lilianki oraz pani Mirosława, babcia Dominika i Mateusza. Dziękujemy rodzicom i dziadkom, czekamy na przybycie następnych gości.
Spotkania czytelnicze w przedszkolu.
Cieszymy się, że do spotkań czytelniczych przyłączają się kolejni rodzice, czy też inni bliscy naszych dzieci. Dziękujemy za poświęcany nam czas, a przede wszystkim za dostarczanie dzieciom nowych, pozytywnych emocjonalnie wrażeń, przeżywanych wspólnie z bajkowymi bohaterami.
„Rodzice czytają – dzieci słuchają”, to tytuł spotkań czytelniczych w młodszych grupach przedszkolnych. Mama Poli przeczytała nam bajki „O misiu, który szukał przyjaciela” oraz „Marzenie dębu”. Dzieci bardzo uważnie i z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii misia i drzewa. Mama Wiktorii, czytając „Legendę o choince” przybliżyła nam tradycje związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia . Dzieci wspólnie analizowały znaczenie przyjaźni w naszym codziennym życiu. Doszły do wniosku, że jest nam bardzo potrzebna, ale zawsze wymaga od nas wzajemnego zaufania i poświęcenia. Miłą atmosferę z rodzicami wzbogaciły wspólne zabawy w kole.
Składamy serdeczne podziękowania i czekamy na kolejnych gości.
W szkolnej bibliotece…
W dniu 15 listopada 2019 r. 6-latki odwiedziły szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka czytała dzieciom wiersze Jana Brzechwy, zadawała zagadki… Najbardziej jednak podobało nam się „Bajanie na ścianie” – dzieci w wygodnych siedziskach oglądały bajki puszczane z projektora. Na koniec wypożyczyliśmy oczywiście kilka książek do wspólnego czytania. Będziemy mieli okazję jeszcze niejeden raz zajrzeć do naszej szkolnej biblioteki.
Dzień postaci z bajek
W naszych przedszkolach wtorek 5 listopada nie był zwykłym wtorkiem. Był to wtorek bajkowy, tego dnia bowiem obchodziliśmy Dzień postaci z bajek. Przedszkolaki odwiedziły postacie z przeróżnych bajek, w które wcieliły się ich starsze koleżanki ze Szkolnego Koła Wolontariatu. Zabawom nie było końca. Były, tańce, zagadki, konkursy i mnóstwo śmiechu. Dzień zakończyły dzieci korzystający ze świetlicy przedszkolnej, które po południu wykonały piękne prace plastyczne i bajkowy teatrzyk.
„Poranki z bajeczką”
Czytanie zaspakaja emocjonalne potrzeby dziecka. Potrzeby, których nie potrafi zaspokoić kolorowy obraz z ekranu telewizora czy smartfona. W czasie czytania nigdzie się nie spieszymy, jesteśmy skupieni, wzajemnie poświęcamy sobie uwagę. To krótka chwila, w której w bardzo zrozumiały sposób przekazujemy dziecku, jak bardzo jest dla nas ważne… To właśnie dzięki temu poczuciu, dziecko zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Uczy się języka i uczy się myślenia.
Mając na uwadze ogromne zalety płynące z czytania, raz w tygodniu, w naszej klasie odbywać się będą „Poranki z bajeczką”. Będziemy wspólnie czytać baśnie, bajki i bajeczki, wiesze i wierszyki, nie tylko o królewnach i smokach. Do tej pory dzieci miały okazję posłuchać m.in. bajki „O wilku, który bał się własnego cienia”, czy słuchowiska „Kotałek Nieśmiałek”.
Czytanie jest chwilą magiczną, budującą więzi. Ważne, aby w towarzystwie dzieci po książkę sięgali głównie najbliżsi. Zaprosiliśmy zatem do wspólnego czytania także rodziców. Naszym pierwszym gościem była mama Kacperka Czarneckiego, która przeczytała nam bajkę pt.: „Żabi król”. Dzieci słuchały z wielką uwagą i zainteresowaniem.
I już nie możemy doczekać się kolejnego gościa.
Anita Szlaska
A tak czytali rodzice dzieciom w młodszych grupach...
„Bajeczki na leżaczku”
Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych przedszkola i domu. Dlatego też głośne czytanie, jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i najlepszą metodą wychowawczą.
Dziecko poprzez czytanie różnorodnej literatury uczy się:- Rozwiązywać swoje problemy- książki terapeutyczne,
- Rozwijać mowę, myślenie i słownictwo,
- Poznawać piękno ojczystego kraju ,
- Rozwijać uczucia patriotyczne,
- Pobudzać wyobraźnię, fantazję,
- Rozwijać koncentrację,
- Wyrabiać poczucie piękna.
- Odprężać i uspokajać.
Grupa popołudniowa również rozbudza zainteresowania czytelnicze poprzez cykl pt. „Bajeczki na leżaczku.” Dzieciaki wygodnie leżąc, w domowej atmosferze, zrelaksowane i odprężone tuż przed popołudniowym odpoczynkiem słuchają ulubionych bajek i baśni czytanych przez nauczyciela.