- Podręczniki 2024/2025
- Msza Święta na rozpoczęcie roku szkolnego
- Pielgrzymka do Przasnysza i Rostkowa
- Konkurs plastyczny
- Różaniec w plenerze
- Nauczyciel drogowskazem
- RODZINNY KONKURS
- Pomodlę się za zmarłych
- Błogosławiona siostra Alicja Kotowska
- Mam Świętego dobrze mi znanego
- Rekolekcje adwentowe
- Kolędowanie 2024
- Święto 3 Króli - 6 stycznia
Błogosławiona siostra Alicja Kotowska
Data urodzenia: 20 listopada 1899 roku
Miejsce urodzenia: Warszawa
Imiona otrzymane na chrzcie świętym: Maria, Jadwiga
Rodzice: Jan Kotowski i Zofia z Braskich
Rodzeństwo: Hania, Zenia, Stach, Jadzia, Janek i Lila
Powołanie: Zakon Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Kętach ( 1922 r.)
Imię otrzymane w klasztorze: Alicja
Nauka: Uniwersytet Warszawski Wydział Medyczny
( data rozpoczęcia 1918 r.), Wydział Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, ( data ukończenia 1929 r.), tytuł magistra w zakresie chemii i biologi.
Praca: sanitariuszka, wychowawczyni, nauczycielka chemii, dyrektor Gimnazjum Ogólnokształcącego i Liceum w Wejherowie
Aresztowana przez Niemców: 24 października 1939 r.
Data śmierci : 11 listopad 1939 r.
Miejsce i okoliczności śmierci: lasy piaśnckie , egzekucja-rozstrzelanie
Beatyfikacja: 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Jana Pawła II
Maria Jadwiga wyróżniała się ogromną wiarą. Od dzieciństwa uwielbiała Jezusa, ale również Niepokalaną Maryję. Była wpatrzona w wiecznie modlącego się ojca, który był dla niej wzorem prawdziwej wiary. Całą rodziną modlili się, szczególnie uwielbiając różaniec, który był odmawiany wieczorami. Codziennie czytano także fragmenty Pisma Świętego. Siostra Alicja do końca swoich chwil, była oddana drugiemu człowiekowi. Wśród aresztowanych była grupka wystraszonych dzieci żydowskich. Zakonnica podbiegła do dzieci, uspokoiła je, dwoje wzięła na ręce i spokojnie wsiadła do podstawionej ciężarówki. Samochód skierował się w stronę lasów piaśnickich, które hitlerowcy wybrali na miejsce straceń. Tu została rozstrzelana. Jeszcze za życia wypowiedziała takie słowa:
,, Człowiek nie wie, gdzie kości złoży. Czy to nie wszystko jedno, gdzie ciało będzie leżało? Chciałabym nawet, żeby nikt o mnie nie wiedział. Przecież chodzi o to żeby móc się połączyć z Bogiem, a to jest wszędzie możliwe i we wszystkich okolicznościach. W Nim żyć zatopić się, jak kropla wody w Oceanie Jego Miłosierdzia – to wielkie moje pragnienie”.
I tak też się stało. Nie odnaleziono zwłok siostry Alicji. W czasie powojennych ekshumacji z jednej z mogił w Piaśnicy (tzw. grób nr 7) wydobyto jedynie różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki.
Alicja Kotowska znalazła się w gronie 108 błogosławionych polskich męczenników II wojny światowej.
Na cmentarzu opinogórskim znajduję się grób babci błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej.
Babcia - Anna Kotowska żyła 48 lat zmarła 10 kwietnia 1891 r. Nie doczekała się narodzin swojej wnuczki, ale zaszczepiła mocną wiarę w Jezusa Chrystusa, którą jej syn Jan przekazał dalej swojej rodzinie. Syn Pani Anny pełnił funkcje organisty w kościele. Uznawany był za niezwykle pobożnego, był bardzo wierzący, przez co stał się wzorem do naśladowania dla małej Marii Jadwigi.
Dziś uczniowie naszej szkoły, moją okazję , przystanąć przy grobie, pomodlić się, zapalić świeczkę, podziękować i zrozumieć że w życiu warto pielęgnować i przekazywać wartości chrześcijańskie.
5