- 2. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
- 3. Kształtowanie nawyków higieniczno – zdrowotnych
- 4. Wskazywanie i organizowanie wartościowych form spędzania czasu wolnego
- 5. Zapobieganie wadom postawy
- 6. Aktywność fizyczna w rozwoju i funkcjonowaniu młodego człowieka
- 7. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – współczesne zagrożenia
7. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – współczesne zagrożenia
Kim jestem w Internecie- odpowiedzialność za zamieszczane w sieci informacje.
Na zajęciach wychowania do życie w rodzinie jednym z bloków tematycznych są zagadnienia związane z odpowiedzialnym korzystaniem z Internetu. Podczas lekcji dzieci poznały
zalety środków masowej komunikacji, wiedzą jak ocenić wagę kontaktów wirtualnych i porównać z kontaktami społecznymi, krytycznie ocenić sieciowe informacje, znają zasady odpowiedzialnego korzystania z mediów elektronicznych.
Uczniowie uświadomili też sobie że refleksyjne podejście do mediów i analiza proponowanych treści może uchronić ich przed poddaniem się manipulacji i uzależnieniem.
Elżbieta Grzejda
Klasa czwarta na zajęciach z wychowawcą rozmawiała o emocjach, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu. Szczególną uwagę poświęcono złości. Uczniowie obejrzeli film pt. I co z tą złością zrobić? - opowieść dla dzieci.
Dzieci dowiedziały się m.in.
Co sprawia, że budzi się w nas złość? Jak nowe i nietypowe sytuacje wpływają na to, że się pojawia? To jest jedna z naszych najsilniejszych emocji. Jest bardzo ważna i potrzebna, ale wcale nie jest łatwo sobie z nią poradzić. Przekonały się, że można się złościć lepiej i dowiedzieli się czego mogą się od swojej złości nauczyć? Poznały i w sposób praktyczny przećwiczyły kilka sposobów radzenia sobie z tą emocją.
Elżbieta Grzejda
W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w klasie 5a na godzinie wychowawczej 6.02.24 r. zrealizowano temat: Czy telefon lub komputer nie pochłaniają mnie za bardzo? Natomiast 09.10.2023r. rozmawialiśmy na temat :Co możemy zamieszczać w sieci. Niestety mimo młodego wieku dzieci bardzo często zbyt wiele czasu poświęcają na gry komputerowe lub na modne obecnie portale społecznościowe. Lekcje miały na celu uświadomienie uczniom, na jakie zagrożenia mogą się natknąć w sieci oraz co mogą w niej zamieszczać, aby nie krzywdzić swoimi wpisami innych. Ważny jest również czas, który uczniowie mogą spędzać przed ekranem komputera. Stąd kolejny temat: Higiena umysłu podczas pracy i wypoczynku. 08.01.2024r.
Wychowawca kl. 5a
Uczniowie klasy III a w czasie zajęć nabywali umiejętności rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach. Rozwijali empatię,
uczyli się rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy oraz poznali sposoby samokontroli własnego zachowania. Wysłuchali bajki na temat złości i radzenia sobie z nią, a następnie mieli okazję wyrazić swoje odczucia poprzez sztukę - narysowali złość.J. Górska
Uczniowie klasy III a w czasie zajęć nabywali umiejętności rozróżniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych przez ludzi w różnych sytuacjach. Rozwijali empatię,
uczyli się rozwiązywania problemów z wyeliminowaniem zachowań opartych na agresji i przemocy oraz poznali sposoby samokontroli własnego zachowania. Wysłuchali bajki na temat złości i radzenia sobie z nią, a następnie mieli okazję wyrazić swoje odczucia poprzez sztukę – narysowali, jak wyobrażają sobie złość.J. Górska
Złość piękności szkodzi
Uczniowie kl IIb rozmawiali o emocjach, jakie towarzyszą im w różnych sytuacjach. W szerszym zakresie zajęli się złością, gdyż stwierdzili, że bardzo im przeszkadza w relacjach rówieśniczych. Najpierw określili jak rozumieją złość i kiedy się ona najczęściej przejawia. Następnie bawili się mimiką naśladując złość i odgrywali scenki dramowe. Potem wykorzystując „burzę mózgów” wymyślali sposoby na rozładowanie negatywnych emocji i zapisywali je na tablicy. Na koniec przy użyciu farb przedstawili swoje wyobrażenie złości.
A. Ozdarska2Jak wyobrażam sobie złość?
W czasie rozmowy o emocjach uczniowie klasy III b próbowali odpowiedzieć na to i inne pytania.
Omówiliśmy objawy towarzyszące złości, czyli wypieki na twarzy, zmarszczone brwi, rozszerzone nozdrza, zaciśnięte usta, pięści, drżenie ciała.
Sposób przeżywania złości po prostu jest widoczny. Osoba złoszcząca się wyraża to otwarcie poprzez ekspresję mimiczną, zachowania werbalne (krzyk, pisk, warczenie) czy niewerbalne (tupanie, uderzanie, zaciskanie pięści).
Jak rozładować złość i stres?
Dobrym pomysłem mogą być wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna: bieganie, ćwiczenia siłowe, jazda na rowerze.
Zakończeniem zajęć była praca plastyczna. Każdy mógł narysować jak wyobraża sobie to uczucie.
W. Kijewska
Uczymy się radzić sobie ze stresem przedegzaminacyjnym
Egzamin Ósmoklasisty już niebawem. Stres często ma wielkie oczy, uczniowie do egzaminu przygotowują się przez lata a mimo to się stresują. 10 maja 2024 roku odbyły się w szkole warsztaty z uczniami klas VIII na temat: „Stres przedegzaminacyjny”, które prowadziły panie psycholog z PP- P w Ciechanowie Marta Matuszewska i Olga Feliniak. Serdecznie dziękujemy za ciekawe i pouczające zajęcia z młodzieżą.
Teraz egzamin będzie dużo mniej stresujący i uczniowie poradzą sobie z nim świetnie.
1Sposoby na złość.
Uczniowie klasy Ib w ramach zajęć promocji zdrowia poznali różne stany emocjonalne. Stworzyli mapę myśli: Z czym kojarzy im się złość? , oraz poznali sposoby w jaki sposób możemy sobie z nią radzić. Na koniec każdy z nich stworzył własną złość wyrażaną w postaci rysunku.
Wioleta Grabowska
Uczniowie klasy I A na zajęciach rozmawiali o różnych emocjach, nazywali je, próbowali określić swoje emocje, a następnie umieszczali je w „skrzynce emocji”. Kolejnym etapem było rysowanie i określanie jak wygląda złość, jakie są jej objawy. Dobrym i widocznym przykładem tego co dzieje się z nami podczas napadu złości był nadmuchiwany przez dzieci balon. Dzięki tej zabawie uczniowie wspólnie podali skuteczne sposoby radzenia sobie ze złością.