PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Dziś Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny i z tej okazji nasi uczniowie przynieśli dziś swoje książki i zeszyty w niezwykłych „nosidłach”. Nasi uczniowie nie zawiedli jeśli chodzi o pomysłowość i kreatywność. Były walizki, wózki, transportery dla zwierząt, garnki czy szuflady i worki. Najbardziej pomysłowi uczniowie zostaną nagrodzeni.
21 marca to także dzień, w którym w sposób szczególny pamiętamy o osobach, które są tak wyjątkowe, że mają chromosomy nie do pary, czyli osoby z Zespołem Downa. W naszej szkole na co dzień staramy się promować postawę akceptacji i tolerancjii, czego nasi uczniowie dali wyraz, ubierając dziś dwie różne skarpetki!
Oto tegoroczny scenariusz pod hasłem „Zdrowy styl życia”
1. Wstęp
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten, kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru.
Czy wiecie, skąd wzięła się tradycja topienia Marzanny?
Według ludowych wierzeń obrzęd ten miał przyspieszać odejście zimy i sprowadzić do wsi wiosnę. Niegdyś obrzęd topienia marzanny odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
Słomiana kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliska rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, zwaną też Śmiertką lub Śmiercichą, ludzie żegnali zimę, śmierć.
Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przebrana wstążkami. Młodzież chodziła z nią od chaty do chaty, a po skończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Z czasem dorośli coraz rzadziej brali udział w obrzędach wypędzania zimy i witania wiosny.
Obecnie dzieci i młodzież zmienili rytuał topienia Marzanny w zabawę urządzoną 21 marca w Święto Wiosny.
2. Prowadząca:
„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. To słowa z najbardziej znanego utworu literackiego promującego zdrowy styl życia. Ale kto z nas pamięta o tym, kiedy jest sprawny i zdrowy. Dzisiejszy dzień, symbolizujący budzącą się do życia przyrodę niech będzie dla nas okazją do znalezienia sposobów na jak najdłuższe zachowanie zdrowia. Obyśmy, więc zdrowi byli, a w dniu dzisiejszym dobrze się bawili.4. Konkurs sprawnościowy dla wychowawców:
Zdrowie kojarzy się nierozerwalnie ze sprawnością fizyczną. Wszyscy przecież znają powiedzenie „sport to zdrowie”. Przygotowaliśmy więc niespodziankę tym razem dla wychowawców. Wyłonimy wśród nich króla strzelców piłka do kosza. Na początek proszę wszystkich wychowawców klas I, a następnie II i III.
Ogłoszenie wyników zmagań wychowawców.
5. Recytacja wiersza
Dnie wiosenne zawitały, słonko jasne ślicznie świeci.
Skowroneczek, ptaszek mały z ciepłych krajów do nas leci.
Za skowronkiem mości panie, przylatujesz nasz bocianie.
Witaj boćku, bratku miły zaklekotaj co masz siły.
Za bocianem jaskółeczka, za jaskółka kukułeczka.
I słowiczek ulubiony spiesznie wraca w nasze strony.
Drogie ptaszki co spieszycie do gniazdeczka, do małego.
Bo w tym gniazdku, dobrze wiecie, słodko, miło dla każdego.
Każdy gniazdka swego szuka, bo już wiosna do drzwi puka.
Powiedz, powiedz jaskółeczko, czy znalazłaś swe gniazdeczko?
I ty boćku, miły panie, musisz znaleźć swe mieszkanie.
Już wiosenne świecą blaski, przyleciały miłe ptaszki.
Przyleciały tutaj z dala, każdy gniazdko swe odnalazł.9. Recytacja wiersza
Pośród lasu kucharz Marzec
Miesza łyżka w wielkim garze.
Robi w nim wiosenna zupę.
Smaczną? Zaraz się okaże...
Dał do środka trochę błota
I miauczenie nocne kota,
Szczyptę śniegu, cztery deszcze.
Już zjedzone? Kto chce jeszcze?………………….
Pierwszy Dzień Wiosny to radosna okazja na wspaniałą lekcję w szkole. Budząca się do życia natura dostarczy ci inspiracji, a materiały i zadania Twinkl ułatwią ci pracę.
Szukasz pomysłów na pierwszy dzień wiosny w szkole? A może potrzebujesz materiałów na lekcję w pierwszym dniu wiosny? Nie szukaj dalej, mamy coś w sam raz dla ciebie. Na Twinkl znajdziesz setki wspaniałych materiałów na każdy dzień roku i na każdą okazję, tu zebraliśmy dla ciebie najlepsze materiały i zadania na pierwszy dzień w wiosny w szkole.
Wiosna to szalenie inspirująca pora roku. Natura budzi się do żucia, słońce praży coraz mocniej, topnieją śniegi, a nasze głowy napełniają się nowymi, świeżymi pomysłami. Czasami wystarczy wyjrzeć za okno lub odetchnąć głęboko ciepłym wiosennym powietrzem, aby do głowy przyszedł nam nowy, doskonały pomysł. Nie obawiaj się, jednak jeśli jednak wciąż nie do końca wybudziłeś się z zimowego snu. Dzięki tym pomysłom na lekcje w pierwszym dniu wiosny, przygotowanie ciekawej, angażującej uwagę dzieci lekcji w tym dniu stanie się dużo prostsze i zajmie ci mniej czasu.To jednak nie wszystko. Poza pomysłami mamy też dla ciebie wspaniałe, gotowe do użycia materiały na pierwszy dzień wiosny w szkole. Łatwe do pobrania i wydruku, pomogą ci one zaoszczędzić ocean czasu na planowaniu i przygotowaniu ciekawych lekcji, a twoje zajęcia staną się dzięki nie jeszcze bardziej wartościowe i zachwycą twoich uczniów. Jeż teraz wybierz, pobierz i wydrukuj materiały, których potrzebujesz, aby mieć je pod ręką w pierwszy dzień wiosny.
Pomysły na pierwszy dzień wiosny w szkole
Wspólne robienie Marzanny
Marzanna to słomiana kukła symbolizująca kończącą się zimę oraz śmierć. Jej palenie lub topienie to pradawny, starosłowiański zwyczaj, który jednak w różnych formach przetrwał do naszych czasów. A teraz tym możesz wykorzystać go do przygotowania wyjątkowej lekcji w pierwszy dzień wiosny.
Bez obaw, Marzannę można zrobić nawet jeśli nie masz dostępu do słomy. Pozwól po prostu uruchomić dzieciom kreatywność, a na pewno cię zaskoczą. W ruch pójdą nożyczki, klej, papier, farby i kredki. Do stworzenia marzanny posłużyć mogą skrawki materiału, kawałki gumy lub plastiku, stare plastikowe butelki, rurki, plastikowe widelce, pozostałe po jesieni kasztany...krótko mówiąc wszystko, co przyjdzie cieciom do głowy i będą miały pod ręką.Takie wspólne tworzenie Marzanny (lub wielu Marzann!) może być też przyczynkiem do klasowej dyskusji na temat zmieniających się pór roku, na temat upływu czasu, przeszłości, planów i marzeń na przyszłość i innych.
15