Wycieczka - Góry Świętokrzyskie, Sandomierz, Starachowice
ŚWIĘTOKRZYSKIE góry
Pną się pod błękity,
Sięgają do nieba
Ich zielone szczyty. (Artur Oppman, Abecadło polskich dzieci w krajobrazach)W dniach 29-30 maja 2023 r. uczniowie klas 4-8 pod opieką wychowawców wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Świętokrzyskie.
Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach, gdzie oglądaliśmy rycerskie zbroje, a na baszcie próbowaliśmy wypatrzeć Białą Damę. Następnie wędrując piękną bukowo - jodłową trasą, zatrzymaliśmy się na tarasie widokowym, z którego podziwialiśmy panoramę gór oraz oglądaliśmy gołoborze, czyli rumowisko skalne, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich. Później dotarliśmy na Łysą Górę, gdzie zwiedziliśmy klasztor Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazylikę Świętej Trójcy. W drodze powrotnej zobaczyliśmy wieżę radiowo-telewizyjną. Ma 157 metrów wysokości, stoi na Łysej Górze, ok. 250 metrów od klasztoru.
Kolejny dzień wycieczki przyniósł kolejne wyzwania. Udaliśmy się do Sandomierza i wędrówkę rozpoczęliśmy od Bramy Opatowskiej. Następnie udaliśmy się na urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim, podczas którego mogliśmy podziwiać zabytkowe kamieniczki, poznaliśmy historię sandomierskiego zamku, przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz obok Domu Długosza – obecnie Muzeum Diecezjalnego i Katedry. Następnym punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna. Półtora kilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów, zakończył się pod budynkiem Ratusza.
Zachwyceni Sandomierzem udaliśmy się do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie poznaliśmy tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyliśmy ekspozycję samochodów ciężarowych marki Star oraz poznaliśmy różne gatunki dinozaurów na wystawie paleontologicznej.
Wszystkie te miejsca zwiedzaliśmy z dużym zainteresowaniem. Chętnie pojechałabym tam po raz drugi.
Magdalena Noworucka, klasa 5 b
53