Młodzi kompetentni – zajęcia dla młodzieży szkolnej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
Zajęcia unijne z terapii pedagogicznej
W ramach zajęć unijnych z terapii pedagogicznej prowadzone są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Uczęszcza na nie raz w tygodniu 8 dzieci, po czworo w każdej grupie.
Na tych zajęciach uczniowie usprawniają słabiej funkcjonujące sfery i rozwijają dobrze funkcjonujące. Podczas zajęć stwarzane są możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, emocjonalnego i społecznego. Dzieci usprawniają motorykę małą i dużą, funkcje wzrokowe, słuchowe i mowy. Rozwijają umiejętność czytania i pisania oraz wzbogacają słownictwo.Anna Ozdarska
W roku szkolnym 2019/2020 na terenie Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej prowadzone są 24h zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego dla uczniów klas VII a oraz VIII a. Zajęcia odbywają się w ramach projektu: „Młodzi kompetentni - zajęcia dla młodzieży szkolnej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W zajęciach, które odbywają się raz w tygodniu uczestniczy pięcioro uczniów klasy VII a (dwie dziewczynki i trzech chłopców) oraz pięcioro uczniów klasy VIII a (trzy dziewczynki i dwóch chłopców). Głównym celem kursu jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz podniesienie jakości kształcenia uczniów. Prowadzenie dodatkowych zajęć wyrównawczych ma także na celu uzyskanie lepszych wyników w nauce, utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości w zakresie języka oraz niwelowanie deficytów wiedzy wynikających z nieznajomości struktur gramatyczno-leksykalnych i słownictwa poprzez zastosowanie różnorodnych metod nauczania języków obcych.
Sylwia Zmysłowska
Zajęcia unijne z języka angielskiego
Od września 2019 roku w naszej szkole są prowadzone zajęcia unijne z języka angielskiego. Są to zajęcia wyrównawcze dla uczniów klasy II realizowane w wymiarze 24 godzin, zajęcia rozwijające dla uczniów klasy IV i V realizowane w wymiarze 45 godzin oraz zajęcia rozwijające dla uczniów klasy VIII realizowane w wymiarze 120 godzin, kończące się egzaminem zewnętrznym. Na zajęciach uczniowie wyrównują braki językowe, ćwiczą gramatykę i słownictwo angielskie, natomiast na zajęciach rozwijających – uczniowie koncentrują się na rozwijaniu kompetencji językowych, wzbogacaniu słownictwa i przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie pracują zarówno metodami tradycyjnymi, jak też wykorzystują technologię informacyjno – komunikacyjną. Do tego celu korzystają z zasobów internetowych, bazują także na filmach obcojęzycznych z których czerpią przydatne struktury językowe i słownictwo. Uczniowie grają w gry językowe, słuchają angielskich piosenek, budują wypowiedzi ustne układając dialogi oraz pisemne ćwicząc pisanie krótkich form wypowiedzi.
Anna Szymańska
Zajęcia rewalidacyjne
Zajęcia rewalidacyjne odbywają się raz w tygodniu z każdym uczniem indywidualnie. Zajęcia rewalidacyjne z chłopcem z grupy przedszkolnej ukierunkowane są na :
- na stymulację rozwoju procesów poznawczych, pamięciowych,
- Stymulację umiejętności logicznego myślenia,
- trening uwagi,
- trening umiejętności społecznych TUS ze szczególnym zwróceniem uwagi na umiejętności komunikowania się, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, rozwój zdolności samoobsługowych.
Celem pracy z uczniem jest:
- Podnoszenie kompetencji komunikacyjnych dziecka w obszarze mowy czynnej,
- Podnoszenie zdolności wykonywania czynności samoobsługowych,
- Pobudzanie i usprawnianie psychoruchowego i społeczno-emocjonalnego rozwoju dziecka,
- Rozwijanie aktywności i uczestnictwa dziecka w życiu społecznym,
- Zapamiętywanie i różnicowanie bodźców słuchowo-wzrokowych.
- Rozwijanie pamięci,
- Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej.
- Doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
- Przedłużanie okresów koncentracji uwagi,
- Pozytywne wzmacnianie dziecka, pomoc w radzeniu sobie z emocjami i rozwiązywaniu problemów emocjonalnych.
Zajęcia z uczniem z klasy VII ukierunkowane są na:
- Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia na miarę jego indywidualnych możliwości.
- Wyrównywanie i kompensowanie dysharmonii rozwojowych, korygowanie zaburzonych funkcji.
- Wzmacnianie wiary we własne siły i rozwijanie motywacji do pracy.
Cele szczegółowe pracy z uczniem to przede wszystkim :
- Rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa (mowa czynna i bierna).
- Zapamiętywanie i różnicowanie bodźców słuchowo-wzrokowych.
- Rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu fonematycznego.
- Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowo-ruchowej.
- Doskonalenie umiejętności poprawnego pisania i czytania (głośnego i cichego czytania ze zrozumieniem).
- Doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
- Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych.
- Pozytywne wzmacnianie dziecka, pomoc w radzeniu sobie z emocjami i rozwiązywaniu problemów emocjonalnych.
- Doskonalenie technik szkolnych.
Na zajęciach stosuje metody aktywizujące angażujące dziecko w działaniu, metody słowne oraz metody oglądowe ( historyjki obrazkowe, ilustracje, prezentacje, programy komputerowe). Często wykorzystuję gry typu memory na paltformie Learning Apps oraz aplikację mobilną Kids Tangrams, różnorodne ćwiczenia interaktywne. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach.
Elżbieta Bońkowska
Zajęcia rozwijające z przyrody – 45 godz. w klasach I a i I b
Na zajęciach poznajemy środowisko najbliższej okolicy szkoły np. gatunki drzew; doskonalimy umiejętności obserwowania otaczającego świata i zachodzących w nim zjawisk, uczymy się poszanowania przyrody oraz odpowiedzialności za jej stan, rozwijamy umiejętności współpracy w grupie poprzez uczestnictwo w działaniu, obserwujemy rośliny i zwierzeta w różnych środowiskach, będziemy prowadzić obserwacje mikroskopowe, prowadzić hodowle, obserwować pogodę. Nasze niesamowite eksperymenty będą dotyczyły: pierwiastków, sił działających w przyrodzie, światła i dźwięku, ciepła, elektryczności i magnetyzmu. Będziemy wędrować „palcem” po mapie świata. Poznamy życie roślin i zwierząt w różnych środowiskach, park dworki w Opinogórze, las, łąkę, pole. Poznamy też najbrzydsze zwierzęta świata, dziwne i ciekawe.
Zajęcia z matematyki
W ramach projektu „Młodzi kompetentni- zajęcia dla młodzieży szkolnej” na zajęciach wyrównujących z matematyki uczniowie kl. IV – VIII poprzez działanie i zabawę rozwijają samodzielne i logiczne myślenie, utrwalają umiejętności zdobyte na lekcjach matematyki, uzupełniają braki w wiadomościach, rozwijają umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem. Podczas realizacji zajęć główny nacisk kładziony jest na doskonalenie umiejętności rachunkowych i działań na ułamkach, utrwalanie wiadomości dotyczących geometrii, rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych, kształtowanie umiejętności praktycznych, potrzebnych uczniom w życiu codziennym. Aby realizacja zajęć była owocna i przyniosła oczekiwane rezultaty, nauczyciele pracują z uczniami różnymi metodami i technikami, wykorzystując TIK.
Agnieszka Młodzianowska
Dorota Franckiewicz
W zajęciach rozwijających z matematyki prowadzonych w ramach zajęć unijnych „Młodzi kompetentni - zajęcia dla młodzieży szkolnej” uczestniczą dwie sześcioosobowe grupy z klas: V b i VI a. Głównym celem zajęć jest rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych uczniów. Podczas zajęć uczniowie wspólnie rozwiązują zadania matematyczne, samodzielnie pracują z kartą pracy, rozwiązują zadania interaktywne na Activ Panelu, pracują na platformie edukacyjnej. Poprzez rozwiązywanie zadań, ćwiczenia i zabawę doskonalą swoje umiejętności matematyczne, kształcą umiejętność logicznego myślenia i zastosowania matematyki w sytuacjach praktycznych.
Dorota Franckiewicz
UNIJNE ZAJĘCIA SZACHOWE W KL. III A I KL. III B
W S.P. w Opinogórze Górnej zgodnie z projektem ,, Szachy w mazowieckiej szkole ‘’ realizowanym od ubiegłego roku w świetlicy szkolnej, odbywają się również zajęcia szachowe prowadzone wśród uczniów klasy III A i III B w ramach zajęć unijnych. Zajęcia rozpoczęły się w listopadzie br., na terenie szkoły, dwa razy w tygodniu ( w środę i czwartek, po jednej godzinie ).
Warsztaty szachowe ukierunkowane są głównie na wprowadzenie elementów gry w szachy, poznanie zasad gry w szachy, podstawowych pojęć szachowych poprzez zabawę. Gra w szachy zapewnia dzieciom nie tylko rozwój umysłowy, ale również ćwiczenia pobudzające wyobraźnię przestrzenną. Budują siłę charakteru , ale i naukę sztuki przegrywania.
Gra w szachy przynosi wiele korzyści, m.in. poprawia koncentrację u uczniów , zwiększa cierpliwość, wytrwałość, rozwija u dzieci zmysł twórczy, intuicję i pamięć. Uczy odpowiedzialności i opanowania, ale i stwarza możliwości logicznego myślenia matematycznego i rozwiązywania problemów. Wszelkie treningi szachowe kształtują w uczestnikach wolę walki i zwycięstwa, ale i porażki. Dzieci znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, nie obawiają się rywalizacji. Jednocześnie nawiązują i utrzymują dobre, przyjacielskie relacje z rówieśnikami.
Gra w szachy dostarcza dzieciom rozrywki i zabawy. Mam nadzieję, że z czasem stanie się również ogromną pasją.
Prowadząca zajęcia : M. Materska
Zajęcia rozwijające z kreatywności w Ib
W ramach projektu unijnego „Trening u uczniów postaw kluczowych dla rynku pracy” uczniowie klasy Ib biorą udział w zajęciach rozwijających z kreatywności. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w środy i czwartki. Uczestniczy w nich dziesięcioro dzieci. Celem zajęć jest rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego, budzenie gotowości wpływania na otaczającą rzeczywistość oraz wzbogacanie sposobów komunikowania się. Na pierwszych zajęciach dzieci odbyły morską podróż wcielając się w uczestników wyprawy oraz przygotowały własne łódki.
Zajęcia wyrównawcze z matematyki w IIb
W ramach projektu unijnego „Młodzi kompetentni- zajęcia dla młodzieży szkolnej” uczniowie klasy IIb biorą udział w zajęciach wyrównawczych z matematyki. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w piątki i uczestniczy w nich pięcioro dzieci. Głównym celem zajęć jest podniesienie poziomu umiejętności matematycznych oraz ograniczanie pierwszych symptomów trudności szkolnych. Poza tym zajęcia pomagają w pogłębianiu wiary we własne możliwości, zachęcają do aktywności i pokonywania trudności, a także rozwijają logiczne myślenie i uczą wyciągania wniosków.
Zajęcia logopedyczne
W ramach projektu „Młodzi kompetentni – zajęcia dla młodzieży szkolnej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w naszej szkole prowadzone są również zajęcia logopedyczne.
Zajęcia te przeznaczone są dla najmłodszych uczniów, w wieku 3-6 lat. Wiek przedszkolny jest okresem najintensywniejszego rozwoju mowy dziecka – to najlepszy czas na stymulowanie i kształtowanie rozwoju mowy, ale też optymalny moment na zapobieganie powstawaniu zaburzeń oraz nasilaniu się już istniejących nieprawidłowości.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu, uczestniczy w nich 9 dzieci, po troje w każdej grupie.
Podczas zajęć logopedycznych w prowadzonych w formie gier i zabaw, szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych i usprawniających motorykę aparatu artykulacyjnego. Oprócz ćwiczeń buzi i języka ważne jest jednak rozwijanie słuchu dziecka, stąd też na zajęciach wspólnie usprawniamy słuch fonematyczny, czyli zdolność precyzyjnego różnicowania dźwięków mowy. Śpiewamy, recytujemy, wycinamy, kolorujemy, dopasowujemy brakujące elementy, układamy historyjki obrazkowe, by wzbogacać słownictwo i rozwijać mowę opowieściową. Ćwiczymy budowanie dłuższych wypowiedzi i rozumienie wypowiedzi słownych, rozwijamy koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową… wszytko po to, by uzyskać nie tylko poprawną artykulację, ale też sprawić, by dziecko mogło się swobodnie wypowiadać.
Proponowane zabawy dzieciaki mogą później wykonywać podczas ćwiczeń z rodzicami w domu, ponieważ kształtowanie kompetencji komunikacyjnych i językowych nie kończy się za szkolnymi murami.
Anita Szlaska