Mały Samorząd Uczniowski
Uczniowie klas I-III powitali wiosnę.
21 marca 2019r. nadeszła upragniona kalendarzowa wiosna. To czas, kiedy wszystko dookoła nas budzi się z zimowego letargu i nasze otoczenie zaczyna mienić się w kolorowej palecie barw. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski przygotował przedstawienie pt. „Zwiastuny Wiosny”. Tego dnia nasi uczniowie prezentowali wcześniej przez siebie przygotowane plakaty, których tematem przewodnim była „Pani Wiosna”. Inwencja artystyczna dzieci nie miała granic a prace były naprawdę bardzo kolorowe i ciekawe. Każdy z klas została nagrodzona dyplomem. Dzień 21 marca to nie tylko przyjście kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Była to dogodna okazja do wspólnego czytania wierszy o tematyce wiosennej naszych wybitnych poetów tj. M. Konopnickiej, J. Tuwima oraz J. Brzechwy. Dopełnieniem tego wspaniałego dnia był wspólny spacer uczniów po alejkach parku w Opinogórze. Dzieci niosły pęki kwiatów tworząc tym samym piękny barwny korowód.
Opiekunowie M.S.U.
Pomagajmy od najmłodszych lat – spotkanie z ratownikiem medycznym.
W dniu 18 marca 2019r. Mały Samorząd Uczniowski kolejny raz zorganizował spotkanie z ratownikiem medycznym. Takie spotkania są okazją do przypomnienia sobie i utrwalenia podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Wykształcanie i podtrzymywanie takiej wiedzy w praktyce może pozwoli naszym uczniom na uratowanie kiedyś życia osobie będącej w takiej potrzebie. Spotkanie to pozwoliło uczniom przypomnieć sobie jak należy prawidłowo zachować się w czasie wypadku czy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.
Uczniowie podczas spotkania mieli okazję wysłuchać ratownika medycznego, który przybliżył uczniom jak powinna zachować się osoba udzielająca pomocy do czasu przybycia karetki a także utrwalić sobie numery alarmowe do służb niosących profesjonalną pomoc.
Dzieci obserwowały również techniki opatrywania ran, oparzeń, skaleczeń oraz poznały dostępne środki opatrunkowe. Uczniowie dowiedzieli się również jak postępować w razie złamań, zasłabnięć czy krwotoku z nosa osób, które uległy wypadkowi. Podczas wizyty ratownika medycznego poruszona została kwestia zgłoszenia wypadku do dyspozytora służb ratowniczych. Pamiętać należy, że trzeba zawsze podać swoje imię i nazwisko, adres zdarzenia, opisać jak do zdarzenia doszło, ile jest osób poszkodowanych i czy osoby są przytomne czy nieprzytomne. Bardzo ważne, na co zwracał uwagę ratownik jest to żeby nigdy nie rozłączać połączenia z dyspozytorem chyba, że on sam to uczyni.
Najważniejszym punktem spotkania była część praktyczna, podczas której uczniowie uczyli się prawidłowego układania osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej jak również resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czyli uciskania klatki piersiowej oraz wdechów ratowniczych.
Cykliczne spotkania z przedstawicielami zawodu: ratownik medyczny pozwala naszym uczniom na wyrabianie prawidłowych nawyków i techniki pierwszej pomocy, co może okazać się niezbędne do uratowania w przyszłości komuś życia.
K. Walczak, B. Groszek.
Świąteczna paka dla zwierzaka
Corocznie w okresie przedświątecznym organizujemy akcję pomocy bezdomnym zwierzakom, które, na co dzień przebywają w schronisku w Pawłowie. W tym roku nie mogło być inaczej. Mały Samorząd uczniowski zorganizował i przeprowadził na terenie szkoły zbiórkę karmy w ramach akcji pt „Świąteczna paka dla psiaka w Pawłowie”.
W dniu 10 grudnia br. uczniowie klas Ia i Ib udali się do schroniska. Na miejscu zostaliśmy przyjęci przez pracownika schroniska, który oprowadził nas po obiekcie i opowiedział nam o życiu zwierząt oraz pokazał, w jakich warunkach przebywają. Bardzo docenił również nasz gest w postaci zebranej i przywiezionej karmy. W zamian za okazane serce uczniowie i ich wychowawcy otrzymali podziękowania za przeprowadzoną akcję szkolną.
Na koniec pracownik schroniska wręczył uczniom drobne upominki w postaci naklejek i planów lekcji.
Opiekunowie M.S.U. K. Walczak ,B. Groszek
W oczekiwaniu na św. Mikołaja.
Nadszedł grudzień, czyli miesiąc kojarzący nam się głównie z Świętami Bożego Narodzenia, ale dla naszych uczniów to także czas Mikołajek, czyli dzień obdarowywania najmłodszych prezentami przez św. Mikołaja. Z tej okazji, jak co roku odbyło się w naszej szkole Mikołajkowe spotkanie klas I-III przygotowane przez Mały Samorząd Uczniowski. Tego dnia nie mogło zabraknąć przedstawienia, które wprowadziłoby nas w odpowiedni nastrój. W tym roku uczniowie poubierani w Mikołajowe atrybuty wystąpili przed swoimi kolegami z przedstawieniem pt. „W oczekiwaniu na świętego Mikołaja”.
Po zakończonym występie nadszedł w końcu czas na chwilę najbardziej wyczekiwaną przez dzieci. Odwiedził nas św. Mikołaj, który po sprawdzeniu czy wszyscy uczniowie dobrze sprawowali się w ubiegającym roku wręczył im prezenty.
Na koniec spotkania podziękowaliśmy i serdecznie pożegnaliśmy św. Mikołaja. Mamy nadzieję, że za rok św. Mikołaj nie zapomni o nas i również odwiedzi nas podczas swojej świątecznej podróży.
Opiekunowie M.S.U. K. Walczak i B. Groszek.
Wizyta Strażaka w klasach I-III
Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o tym żeby zostać strażakiem? Pewnie wiele osób odpowiedziałoby twierdząco. Z tego też powodu w dniu 4 grudnia 2018r. do naszej szkoły zaprosiliśmy Pana, który, na co dzień pełni służbę w Straży Pożarnej. Zaproszony gość zapoznał naszych uczniów z klas I-III ze specyfiką pracy strażaka. Opowiadał o misji i chęci niesienia pomocy, jaką musi się wykazywać osoba chcąca wykonywać ten zawód. Zaprezentował nam również sprzęt ratowniczy, hełmy strażackie, wąż do gaszenia pożarów, maskę tlenową oraz mundur galowy, w który był tego dnia ubrany. Podczas spotkania strażak zaprezentował również na jednym z nauczycieli prawidłowe zakładanie kołnierza ortopedycznego. Bardzo ważną rzeczą, która poruszana była podczas spotkania to kwestia znajomości numeru alarmowego na straż pożarną i przypadki, w których powinniśmy z niego korzystać. Strażak uczulał uczniów na to, żeby nie dzwonić na telefony alarmowe w żartach, bo niesie to za sobą konsekwencje nie tylko dla dzwoniącego, ale przede wszystkim dla osób, które faktycznie potrzebują pomocy.
Na koniec spotkania dzieci mogły same poczuć się jak strażak przymierzając hełm, maskę czy butlę gazową. Czas spędzony ze strażakiem był dla naszych uczniów pouczającą lekcją jak ciężki jest ten zawód. Z drugiej strony może niejedno z dzieci dzięki takim spotkaniom w przyszłości zostanie oddanym swojej misji strażakiem.
Opiekunowie M.S.U. K. Walczak, B. Groszek.
Andrzejkowe czytanie.
W Andrzejkowy wieczór poza corocznymi zabawami uczniów klas I-III zorganizowanymi przez Mały Samorząd Uczniowski odbyło się wspólne odczytanie bajki „Wróżka”. W ten magiczny wieczór bajkę wspólnie odczytali nauczyciele oraz najlepiej czytający uczniowie. Czytanie zakończyło to wspaniałe i magiczne spotkanie andrzejkowe. Dzięki takim inicjatywom propagujemy wśród naszych uczniów spędzanie czasu z książką. Ukazujemy im korzyści płynące z częstej lektury. Jak powiedział słynny pisarz Umberto Eco:, „Kto czyta książki – żyje podwójnie” – te słowa powinien wziąć sobie do serca każdy uczeń a mamy nadzieję, że nasza inicjatywa wspólnego czytania tylko ich do tego przybliża.
K.Walczak.
Wieczór Andrzejkowy.
Mały Samorząd Uczniowski, jak co roku zorganizował dla naszych najmłodszych uczniów z klas I-III wieczór andrzejkowy. Andrzejki kojarzą się każdemu z nas z wróżbami, dzięki którym chcemy zajrzeć w zakamarki naszej przyszłości. Jest to też ostatnia okazja do zabawy przed okresem adwentu. Tego dnia nasi uczniowie chcąc oddać pełnię nastroju poprzebierali się w stroje wróżek, wróżbitów i cyganek, które nieodłącznie kojarzą nam się z magią i przewidywaniem przyszłości. Wspomnianą przyszłość próbowaliśmy odkryć poprzez szereg wróżb, które tego dnia robiliśmy. Emocji, jak co roku było, co nie miara a każdy z uczniów z wypiekami na twarzy oczekiwał na rezultaty swoich wróżb.
K.Walczak, B.Groszek