• Trzymam formę! Sondaż

Koordynator szkolnego programu przeprowadził  w naszej szkole sondę

pt: „Trzymam formę”.  Miała ona na celu ukazanie nawyków prozdrowotnych uczniów.

Zadano 57 uczniom klasy V i klas VI następujące pytania:

1. Ile porcji warzyw i owoców jesz dziennie?
          2. Czy lubisz mleko i jogurty?
          3. Ile litrów wody pijesz każdego dnia?
          4. Ile godzin tygodniowo poświęcasz na sport, oprócz lekcji wychowania fizycznego?
          5. Czy ćwiczysz jakąś dyscyplinę sportu poza szkołą?
          6. Ile razy w ciągu dnia zjadasz słodycze?

Odpowiedzi przedstawiają się następująco:

1. Ile porcji warzyw i owoców jesz dziennie?  (0 -5)

Dobre rady!

Przed tobą egzamin, sprawdzian, klasówka? Stres dopada wszystkich bez wyjątku. Jak sobie z nim poradzić?  Mamy dla ciebie niezawodny patent.  Wzmocnij przeuczony organizm odpowiednią dietą.  Nie trzeba dużo kombinować. Wszystko, co niezbędne jest w zasięgu ręki, wystarczy tylko chcieć.  A najbardziej pomogą Ci w tym witaminy.  Znajdziesz je w owocach i warzywach Co warzywo, to inna kombinacja witamin. Podobnie jest z owocami. Dlatego spróbuj wmiksować do swoich dań jak najwięcej świeżych owocowo warzywnych produktów. Szybko przekonasz się, że recepta "5 razy dziennie" to przepis na proste i zdrowe odżywianie.

Z sondażu  wynika, że największa grupa:

32 uczniów spożywa w ciągu dnia 2 owoce i warzywa. Jest to zdecydowanie za mało.

13 uczniów zjada zalecaną dawkę owoców i warzyw w liczbie 5.

12 uczniów – 1 owoc i warzywo.

. Zjadamy zdecydowanie za mało warzyw i owoców!

1. Czy lubisz mleko i jogurty?

Dobre rady!

Spożywaj codziennie 3 – 4 porcje mleka lub produktów mlecznych: jogurty, sery, kefir

Mleko i jego przetwory należą do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Dostarczają one bowiem zarówno makroskładników, czyli białka, tłuszczu i węglowodanów, jak i wielu witamin oraz składników mineralnych.

Z analizy sondy wynika, że, wszyscy uczniowie naszej szkoły  lubią mleko i jego przetwory np. jogurty. Brawo!!

Dobre rady!

Pij  przynajmniej 2 litry wody w ciągu doby!

Woda to podstawowy składnik naszego organizmu. Przyjmuje się, że stanowi ona 65-70% masy ciała.

Dlaczego woda jest dla nas taka ważna?

Dziennie nasz organizm traci średnio 2,5 litra wody. Woda pomaga trawić, wchłaniać i przenosić pokarm, usuwa zbędne produkty przemiany materii, w tym związki toksyczne, reguluje temperaturę ciała, chroni i nawilża. Woda może również zawierać niektóre potrzebne Ci składniki mineralne.

Zapotrzebowanie Twojego organizmu na wodę może się zmieniać w zależności od wielu czynników,  przede wszystkim od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, stopnia aktywności fizycznej, masy ciała, stanu zdrowia i wieku.

Z naszej sondy wynika, że :

34 uczniów, wypija w ciągu dnia 1 litr wody

12 uczniów wypija w ciągu dnia 1,5 litra wody

11 uczniów, wypija w ciągu dnia 2 litry wody

Woda to życie i zdrowie – miejmy ją zawsze pod ręką!

1. Ile godzin tygodniowo poświęcasz na sport oprócz zajęć wychowania fizycznego?

Bądź codziennie aktywny!

Ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę?

Sonda doskonale obrazuje ilość czasu, jaki przeznaczają nasi uczniowie na sport.

33 osoby,  1 - 3 godzin tygodniowo

14 osób, 4-6 godzin tygodniowo

7 osób, 7-10 godzin tygodniowo

3 osoby, nie uprawiają sportu poza szkołą

Wyniki nie są złe, biorąc pod uwagę różnorodność obowiązków naszych uczniów w szkole i jak i w domu.

5.Czy ćwiczysz jakąś dyscyplinę sportu poza szkołą?

Dobre rady!

Aktywność fizyczna to podstawa! - 60 minut dziennie!

Z naszej sondy wynika, że :

82% uczniów uprawia wybraną dyscyplinę sportu. Brawo!

6.Ile razy w ciągu dnia zjadasz słodycze?

Dobre rady!

Słodycze nie są wskazane w naszej codziennej diecie!

Ogórek, marchewka, jabłko, pomarańcze, śliwki, rodzynki, orzechy – to pomysły na doskonałe przekąski!

Szkolny koordynator programu Trzymaj formę!

Grażyna Bajgier