• 5. Zapobieganie wadom postawy

• Utrwalenie zasad prawidłowej postawy

Uczniowie klasy II b podczas kilkunastu zajęć ćwiczyli prawidłową postawę zarówno podczas pracy przy stoliku jak i prawidłowe noszenie plecaków.

A.Ozdarska

Wady postawy  stały się dużym problemem społecznym, dlatego należy im zapobiegać. W klasie III a przeprowadzono pogadankę na temat sytuacji, które mogą powodować wady postawy. Dzieci  uczyły się jak należy prawidłowo nosić plecak oraz zachowywać właściwą postawę podczas siedzenia w ławce. Obejrzały  film dotyczący tematu.

J. Górska

Uczniowie klasy III b przypomnieli sobie, jak należy  zapobiegać wadom postawy. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego, swobodnym rozmowom i ćwiczeniom praktycznym, dzieci wiedzą, że najważniejsza m.in. jest:

- Regularna aktywność fizyczna – zbawienne dla kręgosłupa jest  pływanie, joga

czy jazda na rowerze;

- Utrzymywanie masy ciała w normie;

- Unikanie zbyt częstego przyjmowania pozycji siedzącej;

- Prawidłowe noszenie plecaka.

W. Kijewska

Postawa ciała jest cechą charakterystyczną dla każdej osoby. Aby postawa ciała była prawidłowa, należy o nią dbać już od najmłodszego wieku. Dlatego też uczniowie klasy IIa podczas zajęć lekcyjnych przypomnieli sobie najważniejsze czynniki zapobiegania wadom postawy. Dowiedzieli się także, że prawidłowa postawa powinna być utrzymywana w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej, zarówno przy zabawie i pracy, jak i w czasie odpoczynku.

A. Tomkalska

Poznajemy prawidłową postawę

W ramach zadań Szkoły Promującej Zdrowie dzieci z klasy I b obejrzały film instruktażowy i w praktyce ćwiczyły utrzymanie prawidłowej postawy. Rozpoczynając edukację wczesnoszkolną więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, w szkolnych ławkach, przy odrabianiu lekcji. Dlatego też pierwszy miesiąc spędzony w szkole to czas nauki prawidłowej pozycji siedzącej przy stoliku i prawidłowej postawy podczas noszenia plecaka.

Wioleta Grabowska

Wady postawy u dzieci są coraz częściej spotykane, dlatego stały się powszechnym problemem społecznym. Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu istnieje szereg innych elementów, których wyeliminowanie stanowi klucz do profilaktyki i rehabilitacji wad postawy. Odpowiednio dobrana, celowa, funkcjonalna gimnastyka korekcyjna pomaga wzmocnić osłabione mięśnie, rozciągnąć ich skrócone odcinki, skorygować wady postawy i przywrócić równowagę układu mięśniowego. Mając to na uwadze, na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie wykonywali ćwiczenia wzmacniające kluczowe partie mięśni, kształtujące prawidłowe krzywizny kręgosłupa.

Jolanta Górska